Junior-ungdom 2018
Uppdaterat: 30 augusti 2018
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
JNM-UNM mångkamp
Jessheim, NOR 9-10 juni
Resor: Ut 8 juni, hem 11 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Dejan Mirkovic (F17), Cai Bolö (F19), Erkki Kilpeläinen (K22), Jeanette Stensson Hallgren (P17), Ulrik Mattisson (P19)
Medicinskt team: Maria Mereman, Anna Ek
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass
Kvalperiod: Till och med 27 maj
Uttagning: 29 maj
Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2018 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2018 och i vissa fall utomhus 2017. Seniorlandskampen, som genomförs veckan, före kommer att prioriteras framför 22-årsklassen.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
|
Uttagna |
F17 |
|
|
Klara Rådbo 01 Hammarby IF |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK - återbud |
|
Tilde Gudmundsson 02 IFK Växjö |
|
Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF |
|
|
F19 |
|
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
|
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Frida Bergvall 00 IFK Växjö |
|
|
K22 |
|
|
Helena Kolte 98 Täby IS |
|
Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK |
|
Emma Söderström 98 Göteborgs KIK |
|
|
P17 |
|
|
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
|
Benjamin Tinglöpf 01 Ärla IF |
|
Henrik Renz 01 Tjalve IF |
|
|
P19 |
|
|
Edvin Hagberg 99 Turebergs FK |
|
Emil Uhlin 00 Falu IK |
|
Simon Thor 00 IFK Märsta |
|
|
M22 |
|
|
- |
Ungdoms-EM (UEM)
Györ, HUN 5-8 juli
Resor: Utresa 3 juli, hem 9 juli
Överledare: Bo Sjölander
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinator: Mikael Norman
Coacher: David Vendel (sprint), Mikael Johansson (kast), Lina Quick (hopp), Charlotte Schönbeck (löpning)
Medicinskt team: Johanna Hellström (läkare)
Ålderskategori: P17/F17, födda 2001-2002.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari 2017 t.o.m. 24 juni 2018
Uttagning: 25 juni. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
P17 |
|
|
100m |
10.77 |
|
200m |
21.63 |
|
400m |
48.84 |
|
800m |
1:52.39 |
Anton Axelsson 01 Hässelby SK |
1500m |
3:55.16 |
|
3000m |
8:37.60 |
Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI |
2000m H |
6:04.10 |
Omar M Nuur 01 IFK Växjö |
110m H |
14.04 |
Thomas Jones 01 Kyrkhults SK |
400m H |
53.90 |
Johan Claeson 01 Linköpings GIF |
10000m G |
48:30.00 |
|
Höjd |
2.04 |
|
Stav |
4.75 |
Emil Carlsson 02 IFK Växjö |
Längd |
7.15 |
|
Tresteg |
14.65 |
|
Kula |
18.10 |
Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville |
Diskus |
55.60 |
|
Slägga |
69.40 |
|
Spjut |
66.70 |
|
Tiokamp |
6.700 |
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
|
|
Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF |
Stafetter |
Ingen kv.gräns |
|
|
|
|
F17 |
|
|
100m |
11.83 |
|
200m |
24.28 |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
|
Wilma Rosenquist 01 Malmö AI |
400m |
55.06 |
|
800m |
2:09.30 |
Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
|
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
1500m |
4:27.70 |
|
3000m |
9:45.00 |
|
2000mH |
6:57.50 |
Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF |
|
|
Malin Jonson 02 Mölndals AIK |
100m H |
13.81 |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
400m H |
61.47 |
|
5000m G |
26:00.00 |
|
Höjd |
1.77 |
|
Stav |
3.80 |
Sandra Alvero 01 Habo FF 04 |
|
|
Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg |
Längd |
6.08 |
|
Tresteg |
12.50 |
Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF |
Kula |
15.88 |
|
Diskus |
45.20 |
|
Slägga |
63.00 |
Hillevi Carlsson 02 Falu IK |
Spjut |
51.20 |
|
Sjukamp |
5.200 |
Klara Rådbo 01 Hammarby IF |
|
|
Tuvalisa Rosenqvist 02 Tjalve IF Norrköping |
Stafetter |
Ingen kv.gräns |
Wilma Rosenquist 01 Malmö AI |
|
|
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
|
Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande. Resultat under utomhussäsongen 2018 kommer att värdesättas högre än andra resultat, men även resultat från inomhussäsongen 2018 kan vara kvalificerande. Endast i undantagsfall, kan resultat från utomhussäsongen 2017 komma att räknas.
För uttagning kommer stor vikt läggas vid
* att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid UEM
* Att resultatnivån klarats i god konkurrens
Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara avgörande.
JVM
Tammerfors, FIN 10-15 juli
Resor: 8- 15 juli
Överledare:
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Jenny Ahlin
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Lisa Hanula Virving, Felix Siljebäck Larsen & Cecilia Nilsson
Ålderskategori: Aktiva födda 1999 och 2000
Deltagare: Två aktiva per gren kan bli uttagna
Medicinskt team: Jesper Fritz, Frida Flodström & Thomas Gjörling
Kvalperiod: Januari 2018 - 25 Juni 2018
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
P19 |
|
|
100m |
10.55 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
200m |
21.35 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
|
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
400m |
47.70 |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
800m |
1:50.00 |
|
1500m |
3:47.00 |
|
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
30:30.00 |
|
3000m H |
9:00.00 |
|
110m H |
14.00 |
|
400m H |
52.60 |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
|
Anton Bertilsson 99 IFK Växjö |
Höjd |
2.16 |
|
Stav |
5.10 |
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
Längd |
7.55 |
|
Tresteg |
15.60 |
|
Kula |
18.50 |
|
Diskus |
56.00 |
|
Slägga |
69.50 |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
Spjut |
68.70 |
|
Tiokamp |
7.200 |
|
4x100m |
40.00 |
|
4x400m |
3:08.40 |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.80 |
|
200m |
24.00 |
|
400m |
55.00 |
|
800m |
2:08.00 |
|
1500m |
4:22.00 |
|
3000m |
9:30.00 |
|
5000m |
16:20.00 |
|
3000mH |
10:27.50 |
|
100m H |
14.00 |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
400m H |
60.50 |
|
Höjd |
1.82 |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
Stav |
4.05 |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
|
|
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg |
Längd |
6.15 |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
Tresteg |
12.85 |
Fatima Koné 99 Mölndals AIK |
Kula |
14.75 |
Axelina Johansson 00 Hovslätts IK |
Diskus |
48.00 |
Caisa-Marie Lindfors 00 Uppsala IF |
Slägga |
57.00 |
Jennifer Quick 00 IFK Lund |
Spjut |
50.00 |
|
Sjukamp |
5.300 |
Erika Wärff 00 Malmö AI |
|
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
4x100m |
45.10 |
|
4x400m |
3:38.10 |
|
|
|
Uttagningsprinciper
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
* Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid
* Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
* Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
* Skulle fler än två aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.
Stafetter
* För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.
* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
* Uttagning sker med start efter inomhus säsongen, därefter fr.o.m. 6 juni varje tisdag fram till och med 25 juni.
* Kvalperiod; januari 2018 - 25 juni 2018. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2017 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.
Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen
Gävle 11-12 augusti
Resor: Samling i Gävle 10 augusti, hem 12 augusti
Överledare:
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinatorer: Sofia Kuylser
Coacher: Malin Sundström, Daniel Arnsten, Alexander Tursell, Carin Cronstedt, Staffan Jönsson, Sofie Edqvist, Jan Bäck
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1996-98
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Elsa Pihl (läkare), Gustav Fabiansson (fysio), Peter Lantz (massör)
Slutgiltig uttagning: 6 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
M22 |
|
100m |
Filip Schwartz 98 Möldals AIK |
|
Jonathan Hirsh 98 KFUM Örebro |
200m |
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
|
Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro |
400m |
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
|
Joakim Karlsson 97 Ullevi FK |
800m |
Anton Persson 96 Hässelby SK |
|
Björn Seifert 96 Upsala IF |
1500m |
Emil Danielsson 97 Spårvägens SK |
|
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
5000m |
Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK |
|
Andreas Jansson 96 Hässelby SK |
3000m H |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
110m H |
Max Hrelja 98 Malmö AI |
|
Oscar Hjerm 97 KA 2 IF |
400m H |
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
|
William Frobe 98 Täby IS |
Höjd |
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
|
Arvid Ryberg 98 IF Göta Karlstad |
Stav |
Robin Jacobsson 98 Ullevi FK |
|
Magnus Herstedt 98 Malmö AI |
Längd |
Elias Martinsson 97 Mölndals AIK |
|
Henning André 97 Nyköpings BIS |
Tresteg |
Gustaf Bålström Ullevi FK |
|
Marcus Nyberg Malmö AI |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK |
Diskus |
Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK |
|
Albin Lager 96 KFUM Örebro |
Slägga |
Tobias Hagström 96 Hälle IF |
|
Anton Andersson 96 Turebergs FK |
Spjut |
Simon Litzell 97 Hässelby SK |
|
Isak Oskarsson 96 IFK Växjö |
4x100m |
Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro |
|
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
|
Filip Schwartz 98 Mölndals AIK |
|
Jonathan Hirsh 98 KFUM Örebro |
4x400m |
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
|
William Frobe 98 Täby IS |
|
Joakim Karlsson 97 Ullevi FK |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
K22 |
|
100m |
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Emma Jansson 97 KFUM Örebro |
200m |
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
400m |
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
800m |
Sofia Johansson 98 Linköpings GIF |
|
Astrid Rosvall 97 Hässelby SK |
1500m |
Astrid Rosvall 97 Hässelby SK |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
5000m |
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
|
Moa Rothman 96 Västerås FK |
3000mH |
Amelie Svensson 96 Sävedalens AIK |
|
Elin Brink 97 Mölndals AIK |
100m H |
Tess Hertz-Saebbö 98 Göteborgs KIK |
|
Lovisa Östervall 97 Upsala IF |
400m H |
Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad |
|
Amanda Holmberg 98 Lidköping IS |
Höjd |
Lovisa Östervall 97 Upsala IF |
|
Louise Ekman 97 Gefle IF |
Stav |
Ellen Olsson 97 Wärnamo SK |
|
Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg |
Längd |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad |
Tresteg |
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
|
Jenny Lestander 98 Linköpings GIF |
Kula |
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
|
Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad |
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
Ellen Pettersson 98 Upsala IF |
Slägga |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Emma Thor 97 Turebergs FK |
Spjut |
Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad |
|
Linn Peura 97 Södertälje IF |
4x100m |
Tess Hertz Saebbö Göteborgs KIK |
|
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Emma Jansson 97 KFUM Örebro |
|
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
4x400m |
Lovisa Linde 98 Täby IS |
|
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad |
|
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS |
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Mästerskapet.
- Grenseger vid JSM22 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Nordiska 19-årskampen
Hvidovre, DEN 11-12 augusti
Resor: Utresa 10 augusti, hem 12 augusti
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinatorer: Jenny Ahlin
Coacher: Annelie Johansson, Rizak Dirshe, Felix Siljebäck Larsen, Lisa Hannula Virving, Anders Walther, Jonny Karlsson, Monica Magnusson, Bengt Jönsson & Thomas Hirvonen
Ålderskategori: P19/F19, födda 1999/2000.
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Jesper Fritz, Frida Flodström, Maria Rendin & Thomas Gjörling
Slutgiltig uttagning: 6 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P19 |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
Vidar Stenkvist 00 Täby IS |
200m |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
400m |
Edvind Hagberg 99 Turebergs FK |
|
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF |
800m |
Abubaker Abdullahi 99 Malmö AI |
|
Iyuel Ayele 99 Hammarby IF |
1500m |
Erik Källman 00 IK Ymer |
|
Erik Jälknäs 00 Sävedalens AIK |
5000m |
Omar M Ismail 00 Högby IF |
|
August Mollén 99 Tjalve IF |
3000m H |
Axel Djurberg 99 Upsala IF |
|
Olof Silvander 99 IFK Lidingö |
110m H |
Joel Bengtsson 99 IFK Lidingö |
|
Philip Stömne 00 Valbo IF |
400m H |
Anton Bertilsson 99 IFK Växjö |
|
Gustav Karlsson 00 Thorengruppen TFC |
Höjd |
Simon Wiklund 99 Wilske OK |
|
Emil Uhlin 00 Falu IK |
Stav |
Simon Thor 00 IFK Märsta |
|
Tom Johansson 99 KFUM Örebro |
Längd |
Melker Gustavsson 00 IF Göta |
|
Simon Björnstedt 99 Upsala IF |
|
Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge återbud |
Tresteg |
Markus Lundborg 99 Ullevi FIK |
|
Alexander Nyman 00 Hanvikens SK |
|
Tobias Calryd 00 Örgryte IS återbud |
Kula |
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
|
Lukas Björninger 00 Turebergs FK |
Diskus |
Alexander Sjögren 99 Kalmar SK |
|
Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS |
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
Spjut |
Carl Widenholm 00 Hellas SK |
|
Otto Sundell 00 Söderhamn |
4x100m |
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
|
Vidar Stenqvist 00 Täby IS |
|
Omar Chaban 99 IFK Helsingborg |
|
Erik Johansson 99 Varbergs AIF |
4x400m |
Arvid Gustavsson 99 Upsala IF |
|
Edvind Hagberg 99 Tureberg FK |
|
Gustav Karlsson 00 Thorengruppen TFC |
|
Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg återbud |
|
Anton Bengtsson 99 Ullevi FK |
F19 |
|
100m |
Greta Deltin 00 Hammarby IF |
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
200m |
Linn Bäcklin 99 IF Göta |
|
Fanny Runheim 99 IF Göta |
400m |
Saga Berneryd 99 Thorengruppen TFC |
|
Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK |
800m |
Sara Dädeby 99 Hovslätts IK |
|
Wilma Marcusson 99 Trångsvikens IF |
|
Beatrice Brink 99 IF Kville återbud |
1500m |
Thea Norlund 00 Skellefteå AIK |
|
Sara Dädeby 99 Hovslätts IK |
5000m |
Linnea Palm 99 Falu IK |
|
Julia Samuelsson 99 Högby IF |
|
Evelina Henriksson 99 IFK Umeå återbud |
3000mH |
Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK |
|
Emilia Lillemo 00 Täby IS |
100m H |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
400m H |
Celina Reichard 99 Spårvägens FK |
|
Alice Kjellander 00 Göteborg KIK |
Höjd |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
Stav |
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg |
|
Filippa Miller 99 Hovslätts IK |
Längd |
Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby IF Återbud |
|
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Filippa Gunnarsson 99 Mölndals AIK |
Tresteg |
Fatima Koné 99 Mölndals AIK |
|
Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF |
Kula |
Axelina Johansson 00 Hovslätts IK |
|
Amanda Lejros 99 Hässelby SK |
Diskus |
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF |
|
Daniella Persson 00 Hälle IF |
Slägga |
Jennifer Quick 00 IFK Lund |
|
Cecilia Larsson 99 IFK Växjö |
Spjut |
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
|
Madeleine Ahlström 00 Umedalens IF |
4x100m |
Linn Bäcklin 99 IF Göta |
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Fanny Runheim 99 Thorengruppen TFC |
4x400m |
Saga Berneryd 99 Spårvägens FK |
|
Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK |
|
Carolina Söderbom 99 Ärla IF |
|
Celina Reichard 99 Spårvägens FK |
|
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Tammerfors, FIN 1 september
Resor:
Överledare: Bo Sjölander
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinatorer: Jenny Ahlin & Frida Hogstrand
Coacher: David Vendel, Mikael Johansson, Lina Quick, Charlotte Schönbeck, Richard Edman, Stefan Carlsson, Kristina Wärff och Anders Walther.
Ålderskategori: P17/F17, födda 2001/2002.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Johanna Hellström (läkare), Linda Berntsson (fysioterapeut), Erik Hamrin Senorski (fysioterapeut)
Slutgiltig uttagning: 19 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P17 |
|
100m |
Zion Eriksson 02 Täby IS |
|
Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK |
200m |
Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta |
|
Sidney Léger 02 Hammarby IF |
400m |
Emil Johansson 02 Tureberg FK |
|
Simon Martinsson 01 Österhaninge IF |
800m |
Josef Wallenlind 01 Mölndals AIK |
|
Gustav Gahne 01 Hässelby SK |
1500m |
Anton Axelsson 01 Hässelby SK |
|
Jonatan Edman 01 Umedalens IF |
3000m |
Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI |
|
Alexander Bucht 01 Sävedalens AIK återbud |
|
Markus Engsner 01 Sävedalens AIK |
2000m H |
Omar Nuur 01 IFK Växjö |
|
Elliot Anderstedt 01 Höörs IS |
110m H |
Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF |
|
Ludvig All 02 Täby IS |
300m H |
Johan Claesson 01 Linköping GIF |
|
Kalle Wållgren 01 IK Lerum |
Höjd |
Elias Sahlin 01 Hellas FK |
|
Philip Ryding 01 IF Kville |
Stav |
Carl Af Forselles 01 Hellas FK |
|
Emil Carlsson 02 IFK Växjö |
Längd |
Erik Johansson 01 Ullevi FK |
|
Henrik Renz 01 Tjalve IF Norrköping |
Tresteg |
Caleb Conable 01 Malmö AI |
|
Oskar Weidenholm 01 Mölndals AIK |
Kula |
Daniel Milenkovic 01 FIF Gnistan |
|
Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville |
Diskus |
Leo Janén 02 IFK Växjö |
|
Johannes Lilius 01 Huddinge AIS |
Slägga |
Andreas Henriksson 02 Malmö AI |
|
Hugo Sörby 01 Upsala IF |
Spjut |
Robin Isaksson 02 IFK Lidingö |
|
Pontus Lundqvist 01 Sundsvalls FI |
4x100m |
Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta |
|
Zion Eriksson 02 Täby IS |
|
Bimo Soenarso 01 KFUM Örebro återbud |
|
Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK |
|
Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF reserv |
4x400m |
Emil Johansson 02 Tureberg FK |
|
Johan Claeson 01 Linköping GIF |
|
Gustav Gahne 01 Hässelby SK |
|
Simon Martinsson 01 Österhaninge IF |
|
|
F17 |
|
100m |
Nikki Anderberg 02 Malmö AI |
|
Stina Gustavsson 01 Hammarby IF återbud |
|
Samantha Oware 01 Malmö AI |
200m |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
Wilma Rosenqvist 01 Malmö AI |
400m |
Lovisa Skoglund 01 Höörs IS |
|
Hanna Enlund 01 AIK |
800m |
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
|
Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK |
1500m |
Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
Ebba Berglin 01 KA2 IF |
3000m |
Elsa Wallenius 01 Västerås FK |
|
Tilda Östberg 01 Borlänge LK |
2000mH |
Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF |
|
Malin Jonson 02 Mölndals AIK |
100m H |
Freja Andersdotter 01 Malmö AI |
|
Olivia Stridh 02 Malmö AI |
300m H |
Julia Wennersten 01 IK Ymer |
|
Sandra Jonsson 01 Örgryte IS |
Höjd |
Tilde Gudmundsson 02 IFK Växjö |
|
Lovisa Lindholm 01 Linköping GIF |
Stav |
Sandra Alvero 01 Habo FF 04 |
|
Alva Sundin 01 Täby IS |
Längd |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
Klara Rådbo 01 Hammarby IF |
Tresteg |
Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF |
|
Cornelia Nilsson 01 Skellefteå AIK |
Kula |
Victoria Quainoo 02 Malmö AI |
|
Emilia Malmehed 01 Linköping GIF |
Diskus |
Amanda Friberg 02 IF Göta |
|
Molly Broback 01 Sävedalens AIK |
Slägga |
Hillevi Carlsson 02 Falu IK |
|
Jennifer Andersson 01 Västerås FK |
Spjut |
Amanda Rask 02 IF Vingarna |
|
Tilda Bergström 02 IFK Sunne FIK |
4x100m |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
Wilma Rosenqvist 01 Malmö AI |
|
Nikki Anderberg 02 Malmö AI |
|
Freja Andersdotter 01 Malmö AI |
|
Julia Wennersten 01 IK Ymer reserv |
4x400m |
Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
Lovisa Skoglund 01 Höörs IS |
|
Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Huddinge) och USM16 (Enskede) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med
landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!