Seniorer arena 2019
Uppdaterad: 22 augusti 2019
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
Europacupen kast
Šamorín, SVK 9-10 mars
Resor:
Landslagsledare: Anders Axlid
Coacher: Johanna Vikström, Henrik Wennberg, Mattias Jons
Medicinskt team: Anna Ek
Grenar: Kula, diskus, slägga spjut
Klasser: Senior kvinnor och män, U23 kvinnor och män
Deltagare: Varje nation får starta med 2 deltagare/gren i seniorklass, och 1 deltagare/gren i U23-klass
Slutlig uttagning: 5 februari
Gren |
Uttagna |
|
Män |
|
|
Kula |
|
|
Diskus |
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
|
|
Slägga |
|
|
Spjut |
|
|
|
|
|
Kvinnor |
|
|
Kula |
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
|
|
Frida Åkerström 90 Hässelby SK |
|
Diskus |
|
|
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
|
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
M22 |
|
|
Kula |
|
|
Diskus |
Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK |
|
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
K22 |
|
|
Kula |
|
|
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
Slägga |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
Kriterier:
Klarad EM-kvalgräns i aktuell klass (senior eller U23) under 2018.
För att delta i ETC krävs att man planerar och förbereder sig för att tävla mot europeiska eliten i mars. För att som aktiv i de långa kasten bli aktuell bör du ha varit på minst ett läger efter nyår där du kunnat kasta fullt ut. Alternativet är om du befinner dig på en ort i Sverige där du kan bedriva utomhuskastning under vintern, eller kasta långa kast inomhus fullängd. I princip är det även krav att ha tävlat innan ETC efter nyår).
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Uppsala 8-9 juni
Resor: Ut 7 juni, hem 9 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Tobias Ohlsson (M), Ulrik Mattisson (M), Agne Bergvall (K), Vladimir Petrovic (K)
Medicinskt team: Maria Mereman, Ingvar Palmgren, Karolina Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare per klass
Kvalperiod: Till och med 26 maj
Uttagning: 28 maj
|
Uttagna |
Män |
Jonathan Carbe 91 Örgryte IS återbud |
|
Rasmus Elfgaard 94 Athletics 24Seven SK |
|
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
|
Nicklas Karlsson 96 Falu IK |
|
|
Kvinnor |
Lisa Linnell 91 Athletics 24Seven SK |
|
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Lovisa Östervall 97 Upsala IF |
|
|
|
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2019 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2019 och i vissa fall utomhus 2018.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Lag-EM mångkamp First League
Ribeira Brava, POR 6-7 juli
Resor: Ut 4 juli, hem 8 juli (prel.)
Överledare:
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Agne Bergvall, Tobias Ohlsson, Dejan Mirkovic och Jan Samuelsson.
Medicinskt team: Maria Mereman, Erik Bergstrand
Övriga deltagande länder: CZE, FIN, ITA, LAT, LIT, POL, RUS,
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 16 juni
Uttagning: 18 juni
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
|
Uttagna |
Män |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF återbud |
|
Rasmus Elfgaard 94 Athletics 24Seven SK |
|
Kevin Fankl 95 Athletics 24Seven SK |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
|
Kvinnor |
Lisa Linnell 91 Athletics 24Seven SK |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Beatrice Lantz 97 IFK Växjö |
|
Elvira Carlén 01 IK Lerum FI |
|
|
Europacupen 10 000 m
London, GBR 6 Juli
Landslagsledare: Ulf Friberg och Johan Wettergren
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. I lagtävlingen räknas de 3 bästa resultaten i varje klass.
Uttagningskriterier: Alla anmälda måste efter den 1 januari 2018 ha uppfyllt
EA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, 10km gatlopp, halvmarathon eller marathon.
Löpare kan tas ut på basis av tidigare meriter och efter avstämning av aktuell status.
För att vara aktuell krävs kapacitet att springa på 29:20 resp. 33:40.
Sista datum för anmälan: Den slutgiltiga truppen kommer att tas ut den 5:e juni, men aktiva kommer att få klartecken efterhand.
Meddela ert intresse snarast eller senast den 2 april kl 12.00 till landslagsledare.
|
Uttagna |
Män |
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Robel Fsiha 96 Spårvägens FK |
|
|
|
|
Kvinnor |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS |
|
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
|
|
|
|
Universiaden
Neapel, Italien 8-13 juli
Resor: Se nedan
Landslagsledare: Dejan Mirkovic
Medicinskt team: Utses av Sveriges Akademiska Idrottsförbund
Målgrupp: Aktiva födda 1994-01. Mästerskapet kommer enbart erbjudas de som saknar JEM på hemmaplan samt Lag EM i mångkamp. Du behöver också studera på universitet, högskola, folkhögskola eller annan eftergymnasial utbildning samt vara svensk medborgare.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren. I halvmaraton och gång är det tillåtet att starta med tre deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 jan 2019 - 1 juni 2019
Uttagning: Intresseanmälan måste inkomma senast 3 mars. Besked om uttagningar kommer att ske fortlöpande.
Slutlig uttagning: 1 juni.
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.50 |
|
200m |
21.50 |
|
400m |
47.85 |
|
800m |
1:49.00 |
|
1500m |
3:46.00 |
|
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
29:45.00 |
|
Halvmaraton |
1:06:30 |
|
3000m H |
9:00.00 |
Awet Mengsteab 95 Örgryte IS |
110m H |
14.00 |
|
400m H |
52.50 |
|
Höjd |
2.15 |
|
Stav |
5.20 |
|
Längd |
7.60 |
|
Tresteg |
15.50 |
Artur Engström 96 Örgryte IS |
Kula |
17.50 |
|
Diskus |
55.00 |
|
Slägga |
65.00 |
|
Spjut |
72.00 |
|
Tiokamp |
7.300p |
|
4x100m |
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.90 |
|
200m |
24.45 |
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
400m |
55.00 |
|
800m |
2:09.00 |
Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg |
1500m |
4:27.00 |
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
5000m |
16:40.00 |
|
10000m |
34:45.00 |
|
Halvmaraton |
1:17.30 |
|
3000mH |
10:35.00 |
Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK |
100m H |
13.45 |
|
400m H |
60.75 |
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
|
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Höjd |
1.79 |
Evelina Erlandsson 94 IF Göta Karlstad |
Stav |
4.05 |
Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg |
|
|
Hanna Jansson 95 Ullevi FK |
Längd |
6.20 |
Elin Larsson 94 IFK Halmstad |
Tresteg |
12.80 |
Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS |
Kula |
14.30 |
Sara Lennman 96 Spårvägens FK |
Diskus |
48.50 |
Amanda Nordin 97 Skellefteå AIK |
Slägga |
62.00 |
|
Spjut |
51.00 |
|
Sjukamp |
5.400 |
|
4x100m |
|
|
4x400m |
|
|
Uttagningskriterier och principer
ANMÄLAN
* Universiaden är ett samarbete mellan SAIF (Sveriges Akademiska Idrottsförbund) och SFIF.
* För deltagande utöver ålder krävs att man bedriver eftergymnasiala studier vid universitet, högskola, folkshögskola eller motsvarande. Även slutbetyg under 2018 kan gälla.
* Intresseanmälan ska senast 3 mars 2019 skickas till Dejan Mirkovic enligt kontaktuppgifter nedan.
* SFIF ansvarar för och godkänner ytterst uttagningarna som kommer att ske fortlöpande under våren.
RESULTATNIVÅER
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på våra U23 gränser med undantaget där den internationella gränsen är tuffare. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Universiaden.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Tag alltid kontakt med landslagsledaren om du är osäker på vad som gäller!
* Vi kommer inte sända stafettlag.
EKONOMI OCH ÖVRIGT
* Den aktiva ansvarar för att stämma av med sin klubb om deltagande.
* Den aktive ansvarar för samtliga kostnader såsom resekostnader, deltagaravgift inkl helpension (70 Euro/dygn) samt en administrationsavgift på 700 SEK.
* SFIF ansvarar för officiella tävlingskläder i form av tävlingsdräkter, överdragskläder och liknande.
INFORMATION
Tag alltid kontakt med någon av oss om du är osäker på vad som gäller.
Kontaktperson hos SFIF är Dejan Mirkovic; dejan.mirkovic@friidrott.se, 073-600 43 44.
Kontaktperson hos SAIF är Cecilia, Västgård 070-330 54 81
cecilia.vastgard@saif.se.
Lag-EM Super League
Bydgoszcz, POL 9-11 augusti
Resor: Ut 8 augusti, hem 12 augusti
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Mikael Norman, Jenny Ahlin
Coacher: Anders Möller, Gustaf Hultgren, Carina Lindberg, Björn Amb, Stellan Kjellander, Vésteinn Hafsteinsson, Torbjörn Eriksson, Frida Svensson, Maria Larsson, Ulf Friberg, Malin Sundström, Urban Aruhn
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg (läkare), Tommy Eriksson (fysio), Henrik Wagner (fysio), Jenny Jacobsson (fysio)
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: Tjeckien, Finland, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Grekland, Italien, Polen, Spanien, Schweiz och Ukraina
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren. Topp 7 är kvar och de 5 sämst placerade lagen flyttas ner till First League.
Uttagning:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för lyckas prestera på topp.
* Truppen tas ut den 1 augusti men kan i någon gren dröja till den 4 augusti, utifrån de specifika förutsättningar som gäller för varje gren. I vissa grenar kan det även förekomma utpekad observationstävling, mer info kommer i så fall meddelas i god tid.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller
PC ansvarig.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
200m |
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
400m |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
800m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
3000m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
5000m |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
3000m H |
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK |
110m H |
Jonathan Holm 94 Strands IF |
400m H |
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
Höjd |
Simon Wiklund 99 IK Wilske |
Stav |
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS |
Längd |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
Tresteg |
Jesper Hellström 95 Hässelby SK |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
4x100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
|
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF |
|
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
4x400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
|
Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI |
|
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Claudia Payton 98 Ullevi FK - återbud |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
200m |
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
3000m |
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK |
5000m |
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
3000m H |
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
100m H |
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
400m H |
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Höjd |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
Tresteg |
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
Kula |
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
4x100m |
Claudia Payton 98 Ullevi FK - återbud |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
4x400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
|
Marie Kimumba 95 Spårvägens FK |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 24-25 augusti
Resdagar: Utresa 23 augusti, hem 26 augusti
Överledare: Berndt
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Mikael Norman
Media: Hillevi Thor, Gustav Orbring
Coacher: Torbjörn Eriksson, Anders Axlid, Johan Wettergren, Ulf Friberg
Medicinskt team: Ola Thorsson, Tina Frisk Bengtsson, Jonas Lindberg, Mikael Hallberg, Jimmy Palm
återbud, Linda Nilsson
återbud
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2019 där resultat på vissa observationstävlingar kommer väga tungt. Hör med ert Prestationscentrum om vilka det är för olika grenar, eller med Förbundskaptenen. Folksam GP Göteborg kommer enskilt innehålla flest grenar för observation inför Finnkampen.
* Alla som representerar Sverige på Lag EM i enskild gren blir automatiskt uttagna till Finnkampen om man är frisk.
Uttagning: måndag 19 augusti
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF |
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
200m |
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
|
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
400m |
Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
800m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
1500m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
|
Emil Danielsson 98 Spårvägens FK |
5000m |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
10000m |
Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI |
|
Robel Fsiha 96 Spårvägens FK |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
3000m H |
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
|
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
110m h |
Jonathan Holm 94 Strands IF |
|
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
|
Max Hrelja 98 Malmö AI återbud |
|
Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö |
400m h |
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
Johan Claeson 01 Linköpings GIF |
Höjd |
Simon Wiklund 99 IK Wilske |
|
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
|
Fabian Delryd 96 Täby IS |
Stav |
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS |
|
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
|
Carl Sténson 93 Hellas FK |
Längd |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
Thobias Montler 96 Malmö AI |
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
Jesper Hellström 95 Hässelby SK |
|
Gustaf Bålström 98 Ullevi FK |
|
Artur Engström 96 Örgryte IS |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK |
|
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö |
|
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
4x100m |
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
|
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF |
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro |
4x400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
|
Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
10000m gång |
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI |
|
Anders Hansson 92 SK Svängen |
KVINNOR |
|
100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Irene Ekelund 97 Spårvägens FK |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
200m |
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
Irene Ekelund 97 Spårvägens FK |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF |
|
Marie Kimumba 95 Spårvägens FK |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
|
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK |
1500m |
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
|
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
5000m |
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
|
Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF |
|
Sanna Mustonen 91 Hässelby SK |
10000m |
Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK |
|
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS |
|
Johanna Eriksson 81 Motala AIF |
3000m H |
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
|
Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK |
|
Emilia Lillemo 00 Täby IS |
100m h |
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
Emma Tuvesson 91 Spårvägens FK |
400m h |
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
|
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
Höjd |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad |
|
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg |
Längd |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
|
Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad |
Tresteg |
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
|
Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS |
|
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK - återbud |
|
Fatima Koné 99 Mölndals AIK |
Kula |
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
|
Frida Åkerström 90 Hässelby SK |
|
Sara Lennman 96 Spårvägens FK |
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
|
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad |
|
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro |
4x100m |
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
4x400m |
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF |
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
|
Marie Kimumba 95 Spårvägens FK |
5000m gång |
Siv Karlström 57 Eskilstuna FI |
|
Helena Sandmer 92 SK Svängen |
|
Monica Svensson 78 Växjö AIS |
VM
Doha, QAT 27 september-6 oktober
Resor:
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Mikael Norman
Media: Hillevi Thor
Coacher:
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan
Deltagare: Varje nation får starta med tre deltagare/gren som klarat kvalgränsen eller blir inbjuden av IAAF efter kvalperiodens slut.
Kvalperiod: 7 september 2018 – 6 september 2019.
(10 000 meter, mångkamp, gång och stafett: 7 mars 2017- 6 september 2019, maraton där gäller 7 mars 2018– 2 juni 2019.)
Slutgiltig uttagning: 6 september.
Om platser finns kvar i grenen och inbjudan inkommer från IAAF kan nya uttagningar göras till och med den 15 september. För grenar där tre deltagare redan blivit uttagna per 6 september stängs grenen för ytterligare uttagning.
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.10 |
|
200m |
20.40 |
|
400m |
45.30 |
|
800m |
1:45.80 |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
3:36.00 |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
5000m |
13:22.50 |
|
10000m |
27:40.00 |
|
Marathon |
2:16:00 se nedan mer info |
Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI |
3000m H |
8:29.00 |
|
110m H |
13.46 |
|
400m H |
49.30 |
|
Höjd |
2.30 |
|
Stav |
5.71 |
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
|
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS |
Längd |
8.17 |
Thobias Montler 96 Malmö AI |
Tresteg |
16.95 |
|
Kula |
20.70 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus |
65.00 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
|
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
Slägga |
76.00 |
|
Spjut |
83.00 |
Kim Amb 90 Bålsta IK |
Tiokamp |
8.200 |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
4x100m |
Se nedan! |
|
4x400m |
Se nedan! |
|
4x400m mixed |
Se nedan! |
|
20 km gång |
1:22:30 |
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
50 km gång |
3:59:00 |
Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI |
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.24 |
|
200m |
23.02 |
|
400m |
51.80 |
|
800m |
2:00.60 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
4:06.50 |
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
|
5000m |
15:22.00 |
|
10000m |
31:50.00 |
|
Marathon |
2:36:00 |
Johanna Bäcklund 85 Runacademy IF |
|
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
|
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS återbud |
|
|
Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK |
3000mH |
9:40.00 |
|
100m H |
12.98 |
|
400m H |
56.00 |
|
Höjd |
1.94 |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
Stav |
4.56 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
6.72 |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
Tresteg |
14.20 |
|
Kula |
18.00 |
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
Diskus |
61.20 |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
Slägga |
71.00 |
|
Spjut |
61.50 |
|
Sjukamp |
6.300 |
|
4x100m |
Se nedan! |
|
4x400m |
Se nedan! |
|
4x400m mixed |
Se nedan! |
|
20 km gång |
1:33:30 |
|
50 km gång |
4:30:00 |
|
Förtydliganden och kommentarer:
ALLMÄNT
* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För uttagning kommer även vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM, som går mycket sent på säsongen.
* Kontakta förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller för uttagning.
KVALIFICERINGSPRINCIPER
Kvalificeringsperiod
* Se texten ovan.
* Klarad kvalgräns: Den som klarar kvalgränsen under kvalperioden är "i princip" klar för VM om den kan visa även god form sent på säsongen. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar kvalgränsen i en gren avgör förbundskaptenen vilka som skall tas ut.
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande.
Resultat under perioden 1 juli – 6 september 2019 kommer att värdesättas högre än andra resultat.
* Inbjudan till VM kommer även erbjudas ”area champions”, topp 15 från terräng VM i Aarhus
för 10000m och för maraton 10 ledarna från IAAF Gold Label Marathons inom kvalificeringsperioden. Även vinnare av DL 2019 och liknande för vissa grenar kommer få en inbjudan.
* För dem som ej klarat kvalgränsen kommer de högst rankade på årsbästalistan (gäller ej maraton, 10000m och gång) att erbjudas plats av IAAF tills önskat antal deltagare uppnåtts, efter att kvalperioden är avslutad.
Vad gäller aktiva som inte klarat själva kvalgränserna kommer SFIF vara restriktiva med uttagning. En lägsta gräns för varje gren kommer tas fram och kan fås av förbundskaptenen. Här avgör sedan arrangören om personen får plats att starta.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
MARATHON
Kvalgränser: 2:16:00 för män, 2:36:00 för kvinnor.
* Varje land får ställa upp med tre aktiva per klass (män resp. kvinnor).
* Kvalperioden sträcker sig från 7 mars 2018 – 2 juni 2019. Resultat uppnådda under 2019 kommer att värderas högt i samband med uttagningar.
* Marathonbanorna skall finnas med på IAAF:s lista på godkända lopp. Länk
https://media.aws.iaaf.org/competitioninfo/a1cbfaa3-8121-4fd3-8c87-ffa434a0b1d5.pdf
* Uttagning kommer att ske 3 juni 2019.
* Om fler än tre aktiva klarar kvalgränsen beslutar förbundskaptenen vilka som tas ut.
* Ta kontakt med förbundskapten Karin Torneklint (
karin.torneklint@friidrott.se) eller ansvarige för marathon Lorenzo Nesi (
lorenzo.nesi@gmail.com) vid osäkerhet om vad som gäller.
STAFETT
Stafettlag kan kvalificera sig på två sätt:
* Topp-10-placering vid IAAF World Relays 2019.
* Genom att placera sig bland de 6 övriga länder på världsårsbästalistan för 2019, som kompletterar antalet till 16 lag. För att ett stafettresultat ska vara kvalificerande måste lag från minst två olika länder ha deltagit och tävlingen vara godkänd av IAAF.
ALLMÄNT
* Precamp kommer erbjudas i Italien till de som kvalificerat sig till VM.
* Tag alltid kontakt med förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Uttagning sker fortlöpande.