Arena 2021
Uppdaterat: 14 april 2021
Lag-EM First League
Cluj-Napoca/ROU, 19-20 June 2021
Resor: Ut 17 eller 18 juni, hem 21 juni
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: Belarus, Belgien, Tjeckien, Estland, Finland, Grekland, Irland, Nederländerna, Norge, Rumänien, Schweiz, Turkiet
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren. Topp 2 går upp i högsta ligan och tre sämsta flyttas ned.
Uttagning:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för lyckas prestera på topp.
* Truppen tas ut den 10 juni, utifrån de specifika förutsättningar som gäller för varje gren. I vissa grenar kan det även förekomma utpekad observationstävling, mer info kommer i så fall meddelas i god tid.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller
PC ansvarig.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
|
200m |
|
400m |
|
800m |
|
1500m |
|
3000m |
|
5000m |
|
3000m H |
|
110m H |
|
400m H |
|
Höjd |
|
Stav |
|
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula |
|
Diskus |
|
Slägga |
|
Spjut |
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
|
|
|
200m |
|
400m |
|
800m |
|
1500m |
|
3000m |
|
5000m |
|
3000m H |
|
100m H |
|
400m H |
|
Höjd |
|
Stav |
|
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula |
|
Diskus |
|
Slägga |
|
Spjut |
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
OS
Tokyo, JPN 24 juli - 9 augusti
Tävlingen sköts upp till 2021 på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Uttagning sker enligt
SOK:s nomineringsregler och kvalgränser
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
|
200m |
|
400m |
|
800m |
Andreas Kramer 97 Ullevi FK |
1500m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
5000m |
|
10000m |
|
Marathon |
|
3000m H |
|
110m H |
|
400m H |
|
Höjd |
|
Stav |
Armand Duplantis 99 Upsala IF
|
Längd |
Thobias Montler 96 Malmö AI |
Tresteg |
|
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
Slägga |
|
Spjut |
Kim Amb 90 Bålsta IK |
Tiokamp |
|
4x100m |
|
4x400m |
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
|
200m |
|
400m |
|
800m |
|
1500m |
|
5000m |
|
10000m |
|
Marathon |
Carolina Wikström 93 LK Roslagen |
3000mH |
|
100m H |
|
400m H |
|
Höjd |
|
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Tresteg |
|
Kula |
Fanny Roos 95 Malmö AI |
Diskus |
|
Slägga |
|
Spjut |
|
Sjukamp |
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 4-5 september
Resdagar: Utresa 3 september, hem 6 september
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Media:
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2021 med betoning på formbesked ju närmare Finnkampen vi kommer, där resultat på vissa observationstävlingar kommer väga tungt. Hör med ert Prestationscentrum om vilka det är för olika grenar, eller med Förbundskaptenen.
* Seger på SM ger plats i laget.
Uttagning: måndag 30 augusti
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
|
|
|
|
|
200m |
|
|
|
|
|
400m |
|
|
|
|
|
800m |
|
|
|
|
|
1500m |
|
|
|
|
|
5000m |
|
|
|
|
|
10000m |
|
|
|
|
|
3000m H |
|
|
|
|
|
110m h |
|
|
|
|
|
|
|
400m h |
|
|
|
|
|
Höjd |
|
|
|
|
|
Stav |
|
|
|
|
|
Längd |
|
|
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
|
|
Kula |
|
|
|
|
|
Diskus |
|
|
|
|
|
Slägga |
|
|
|
|
|
Spjut |
|
|
|
Trekamp |
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
10000m gång |
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
|
|
|
|
|
200m |
|
|
|
|
|
400m |
|
|
|
|
|
800m |
|
|
|
|
|
1500m |
|
|
|
|
|
5000m |
|
|
|
|
|
10000m |
|
|
|
|
|
3000m H |
|
|
|
|
|
100m h |
|
|
|
|
|
400m h |
|
|
|
|
|
Höjd |
|
|
|
|
|
Stav |
|
|
|
|
|
Längd |
|
|
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
|
|
|
|
Kula |
|
|
|
|
|
Diskus |
|
|
|
|
|
Slägga |
|
|
|
|
|
Spjut |
|
|
|
Trekamp |
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
5000m gång |
|
|
|
|
|