Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 20 september 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Arena 2021


Uppdaterat: 14 april 2021

 

Lag-EM OS
Finnkampen  
   

 


Lag-EM First League
Cluj-Napoca/ROU,
19-20 June 2021

 
Resor: Ut 17 eller 18 juni, hem 21 juni
Överledare: 
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: Belarus, Belgien, Tjeckien, Estland, Finland, Grekland, Irland, Nederländerna, Norge, Rumänien, Schweiz, Turkiet
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren. Topp 2 går upp i högsta ligan och tre sämsta flyttas ned.
Uttagning:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för lyckas prestera på topp.
* Truppen tas ut den 10 juni, utifrån de specifika förutsättningar som gäller för varje gren. I vissa grenar kan det även förekomma utpekad observationstävling, mer info kommer i så fall meddelas i god tid.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller PC ansvarig.


Gren Uttagna 
MÄN  
100m  
200m  
400m  
800m  
1500m  
3000m  
5000m  
3000m H  
110m H  
400m H  
Höjd  
Stav  
Längd  
Tresteg  
Kula  
Diskus  
Slägga  
Spjut  
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
   
KVINNOR  
100m  
   
200m  
400m  
800m  
1500m  
3000m  
5000m  
3000m H  
100m H  
400m H  
Höjd  
Stav  
Längd  
Tresteg  
Kula  
Diskus  
Slägga  
Spjut  
4x100m  
   
   
   
   
4x400m  
   
   
   



OS
Tokyo, JPN 24 juli - 9 augusti

Tävlingen sköts upp till 2021 på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Uttagning sker enligt SOK:s nomineringsregler och kvalgränser

 
Gren Uttagna
MÄN  
100m  
200m  
400m  
800m Andreas Kramer 97 Ullevi FK
1500m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
5000m  
10000m  
Marathon  
3000m H  
110m H  
400m H  
Höjd  
Stav
Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd Thobias Montler 96 Malmö AI
Tresteg  
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Hässelby SK
Slägga  
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
Tiokamp  
4x100m  
4x400m  
   
KVINNOR  
100m  
200m  
400m  
800m  
1500m  
5000m  
10000m  
Marathon Carolina Wikström 93 LK Roslagen
3000mH  
100m H  
400m H  
Höjd  
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Tresteg  
Kula Fanny Roos 95 Malmö AI
Diskus  
Slägga  
Spjut  
Sjukamp  
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   



Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 4-5 september


Resdagar: Utresa 3 september, hem 6 september
Överledare: 
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Media: 
Coacher: 
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2021 med betoning på formbesked ju närmare Finnkampen vi kommer,  där resultat på vissa observationstävlingar kommer väga tungt. Hör med ert Prestationscentrum om vilka det är för olika grenar, eller med Förbundskaptenen.
* Seger på SM ger plats i laget.

Uttagning: måndag 30 augusti


Gren Uttagna
MÄN  
100m  
   
   
200m  
   
   
400m  
   
   
800m  
   
   
1500m  
   
   
5000m  
   
   
10000m  
   
   
3000m H  
   
   
110m h  
   
   
   
400m h  
   
   
Höjd  
   
   
Stav  
   
   
Längd  
   
   
Tresteg  
   
   
Kula  
   
   
Diskus  
   
   
Slägga  
   
   
Spjut  
   
Trekamp  
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
10000m gång  
   
   
 
KVINNOR  
100m  
   
   
200m  
   
   
400m  
   
   
800m  
   
   
1500m  
   
   
5000m  
   
   
10000m  
   
   
3000m H  
   
   
100m h  
   
   
400m h  
   
   
Höjd  
   
   
Stav  
   
   
Längd  
   
   
Tresteg  
   
   
   
Kula  
   
   
Diskus  
   
   
Slägga  
   
   
Spjut  
   
Trekamp  
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
5000m gång  
   
   

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare, alternativt grengruppssamordnare.
 

Avdelningar

Intro

Senior arena 21

Inomhus 21

Junior/ungdom arena 21

Ultralöpning 21

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Senior arena 20

Junior/ungdom arena 20

Terräng - landsväg 20

Ultralöpning 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02

>