Elit & Landslag
EM / München, GER 6-11 augusti 2002
Den svenska truppen (deltagare per 4 augusti)
MÄN |
|
|
|
100m |
Patrik Lövgren |
75 |
Malmö AI |
200m |
Johan Wissman |
82 |
IFK Helsingborg |
|
Johan Engberg |
81 |
IF Göta |
|
Erik Wahn |
80 |
IFK Helsingborg |
800m |
Khaled Azerkan |
73 |
IK Tiwaz |
|
Rizak Dirshe |
72 |
Malmö AI |
1500m |
Mattias Norling |
77 |
Turebergs FK |
5000m |
Erik Sjöqvist |
72 |
Enhörna IF |
|
Joakim Johansson |
76 |
Hälle IF |
10000m |
Claes Nyberg |
71 |
IF Göta |
3000mH |
Henrik Skoog |
79 |
Spårvägens FK |
110mH |
Robert Kronberg |
76 |
IF Kville |
|
Philip Nossmy |
82 |
Malmö AI |
400mH |
Mikael Jakobsson |
81 |
KFUM Örebro |
Höjd |
Stefan Holm |
76 |
Kils AIK |
|
Staffan Strand |
76 |
Hässelby SK |
Stav |
Patrik Kristiansson |
77 |
KA 2 IF |
|
Oscar Janson |
75 |
Ullevi FK |
Längd |
Peter Häggström |
76 |
IK Ymer |
Tresteg |
Christian Olsson |
80 |
Örgryte IS |
Kula |
Jimmy Nordin |
79 |
Malmö AI |
Diskus |
Kristian Pettersson |
71 |
IFK Växjö |
Slägga |
Bengt Johansson |
73 |
Västerås FK |
4x100m |
Lenny Martinez |
78 |
Huddinge AIS |
4x400m |
Magnus Aare |
74 |
FI Danderyd Athletics |
|
Thomas Nikitin |
82 |
Spårvägens FK |
|
Jimisola Laursen |
77 |
Malmö AI |
KVINNOR |
|
|
|
400m |
Lena Udd |
70 |
SoIK Hellas |
1500m |
Lena Nilsson |
80 |
Täby IS |
Marathon |
Marie Söderström-Lundberg |
60 |
Hässelby SK |
|
Karin Schön |
62 |
IF Kville |
|
Susanne Johansson |
62 |
Hässelby SK |
100mH |
Susanna Kallur |
81 |
Falu IK |
|
Jenny Kallur |
81 |
Falu IK |
400mH |
Nadja Petersen |
78 |
Huddinge AIS |
|
Erica Mårtensson |
79 |
IFK Växjö |
Höjd |
Kajsa Bergqvist |
76 |
Turebergs FK |
Stav |
Kirsten Belin |
81 |
Kvarnsvedens GoIF |
|
Hanna-Mia Persson |
78 |
Kalmar SK |
Tresteg |
Camilla Johansson |
76 |
IFK Växjö |
Diskus |
Anna Söderberg |
73 |
Ullevi FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson |
79 |
IK Ymer |
Sjukamp |
Carolina Klüft |
83 |
IFK Växjö |
4x100m |
Emma Rienas |
82 |
IF Göta |
4x400m |
Beatrice Dahlgren |
79 |
Mölndals AIK |
|
Sofi Hildenborg |
76 |
Råby-Rekarne FI |
|
Ellinor Stuhrmann |
77 |
Malmö AI |
Anm: Nominerade Lena Gavelin, Annika Nyberger, Alfred Shemweta och Martin Eriksson har lämnat återbud p g a skador. Dessutom har Jimisola Laursen avstått från att utnyttja sin plats på 400m individuellt för och koncentrerar sig på 4x400 m.