Uttagningar - hösten 2009
Uppdaterat: 5 december 2009
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
VM Halvmarathon
Birmingham, GBR 11 oktober
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Halvmarathon (M och K)
Deltagare: Varje land har rätt att starta med upp till 5 deltagare per lopp.
Nominerade:
|
Nominerade |
Män |
- |
|
|
Kvinnor |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud |
|
|
NM-JNM terräng
Perniö, FIN 7 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Finalloppet i Göteborg/Skatås den 31 oktober (sträckor: Män & Kvinnor 8.8 km, övriga 5.2 km). De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Finalloppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 1 november
|
Nominerade |
Män |
Joel Bodén 83 Hälle IF |
|
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
|
Lars Johansson 85 Enhörna IF |
|
Oskar Landin 87 Spårvägens FK |
Kvinnor |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
|
Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Susanna Damm 75 Huddinge AIS |
P19 |
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
Olle Kalered 90 IK Norrköping FI |
|
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
|
Tawakal Abdi Kadir 90 IFK Växjö |
F19 |
Frida Johansson 93 Täby IS |
|
Johanna Busk 93 Enhörna IF |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö - återbud |
|
Sara Holmgren 90 IF Göta |
EM-JEM terräng
Dublin, IRL 13 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Coach: Johan Wettergren
Sjukgymnast: Gustav Fabiansson
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering: 30 november
|
Nominerade |
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF - återbud |
|
|
Kvinnor |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägens FK |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
|
M22 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
|
K22 |
Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI |
|
|
P19 |
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
|
F19 |
- |