Uttagningar - hösten 2010
Uppdaterat: 9 december 2010
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Trondheim, NOR 24 oktober
Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Johan Wettergren, Midde Hamrin, Patrik Tjärdal
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller "NM-kval" i Uddevalla den 16 oktober (arr Hälle IF) på nästa års NM-banor. De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där NM-kvalet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 17 oktober
|
Nominerade |
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Joel Bodén 83 Hälle IF |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Olle Kalered 90 IK Norrköping FI |
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
Kvinnor |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
|
Gabriella Samuelsson 87 Hässelby SK |
|
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
Anna Ställberg 82 IFK Tumba |
P19 |
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
|
Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
F19 |
Frida Johnson 93 Kongahälla AIK |
|
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Nina Persson 91 Örgryte IS |
|
Anna Segersson 91 IK Norrköping FI |
EM-JEM terräng
Albufeira, POR 12 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Coach: Johan Wettergren
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp utomlands. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering: 30 november
|
Nominerade |
Män |
- |
Kvinnor |
- |
M22 |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Anton Danielson 90 GoIF Tjalve |
|
Olle Kalered 90 IK Norrköping FI - reserv |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK - reserv |
K22 |
Sara Sjökvist 89 Spårvägens FK |
P19 |
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
|
Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI |
|
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
|
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
F19 |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |