Uttagningar - hösten 2011
Uppdaterat: 7 december 2011
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Uddevalla, SWE 12 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Patrik Tjärdal, Johan Ställberg
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sverige kommer att delta med lag i samtliga klasser. Lagen kommer att bestå av minst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller "NM-kval" i Uddevalla den 29 oktober (arr Hälle IF) på höstens NM-bana med start kl 12. De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där NM-kvalet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 31 oktober
|
Nominerade |
Män |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud |
|
Jerker Lysell 89 Rehns BK |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Anton Danielson 90 GoIF Tjalve |
Kvinnor |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
|
Hanna Bartholomew 83 FK Studenterna |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Cecilia Kleist 82 IK Akele |
|
Louise Nilsson 86 Malmö AI |
|
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
P19 |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
Filip Johansson 92 Sävedalens AIK |
|
John Kingstedt 92 Huddinge AIS |
|
Albin Olausson 92 KFUM Örebro |
|
Alexander Palm 93 IK Norrköping FI |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Carl Senorski 93 Örgryte IS |
F19 |
Lina Alainentalo 92 Hässelby SK |
|
Amelie Andersson 93 Villstads GIF |
|
Frida Kristiansson 92 IK Ymer |
|
Sarah Lahti 95 Klippans FK |
|
Maria Larsson 94 Ullevi FK |
|
Amanda Lönnquist 94 Ystads IF |
EM-JEM terräng
Velenje, SLO 11 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp utomlands. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering: 27 november
|
Nominerade |
Män |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
Kvinnor |
- |
M22 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS - återbud |
|
Jerker Lysell 89 Rehns BK |
|
Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud |
|
Anton Danielson 90 GoIF Tjalve |
|
Olle Kalered 90 GoIF Tjalve |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
K22 |
- |
P19 |
- |
F19 |
- |