Juniorer/ungdom 2008
Uppdaterat: 4 september 2008
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-VM (19 år)
Bydgoszcz, POL 8-13 juli
Resor: Ut 6 juli, hem 14 juli
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Christina Levi, Mikael Wirstedt, Dejan Mirkovic, Anton Leion, Andreas Wulff, Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Håkan Kaneberg.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1989 eller senare.
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 23 juni
Nominering: Löpande fr o m 1 juni, slutnominering 23 juni
Informationsträff för nominerade: 28 juni Göteborg (Scandic Crown)
Kvalgränser: Se tablå nedan.
Gren |
IAAF-gräns |
Nominerade |
P19 |
|
|
100m |
10.74 |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Oskar Åhberg 89 Solna FK |
200m |
21.64 |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
400m |
48.04 |
|
800m |
1:51.00 |
Robin Rohlén 90 Malmö AI |
|
|
Anton Asplund 90 Ume FI eller |
|
|
Johan Svensson 89 FI Kalmarsund |
1500m |
3:48.00 |
|
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
31:00.00 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000mH |
9:10.00 |
|
110mH/100 |
14.34 |
Markus Sparrman 89 IK Ymer |
|
|
Amir Shaker 89 Eskilstuna FI |
400mH |
53.34 |
|
Höjd |
2.14 |
|
Stav |
5.05 |
|
Längd |
7.50 |
|
Tresteg |
15.60 |
|
Kula/6.0 |
18.00 |
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
Diskus/1.75 |
54.00 |
Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund |
Slägga/6.0 |
66.00 |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
Spjut |
66.50 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
|
Joni Kaartinen 89 Ullevi FK |
Tiokamp |
7.090 |
|
4x100m |
se nedan |
Carlos Fröjd |
|
|
Alexander Nordkvist |
|
|
Benjamin Olsson |
|
|
Oskar Åhberg |
|
|
+ reserv |
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
12.04 |
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
|
|
Isabelle Eurenius 89 Ume FI |
200m |
24.64 |
Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF |
400m |
55.24 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
2:09.00 |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
1500m |
4:28.00 |
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö |
5000m |
16:30.00 |
|
3000mH |
11:00.00 |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
100mH |
14.24 |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
400mH |
60.44 |
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
|
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
1.80 |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
|
|
Ellen Björklund 90 IFK Lund |
Stav |
3.95 |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
|
Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF |
Längd |
6.10 |
Caroline Lundahl |
Tresteg |
12.90 |
|
Kula |
14.60 |
|
Diskus |
47.00 |
Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK |
|
|
Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK |
Slägga |
55.00 |
|
Spjut |
49.50 |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
Sjukamp |
5.150 |
Frida Linde 90 Täby IS |
|
|
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
4x100m |
se nedan |
Caroline Lundahl |
|
|
Isabelle Eurenius |
|
|
Emma Tuvesson |
|
|
Louise Kronlund 90 Falu IK |
|
|
Linnea Collin 89 IFK Helsingborg |
4x400m |
se nedan |
Moa Hjelmer |
|
|
Josefin Magnusson |
|
|
Sofia Hellberg Jonsén |
|
|
Frida Persson |
|
|
Sofia Öberg |
Uttagningskriterier och -principer:
ALLMÄNT
* SFIF:s uttagning kommer att baseras på IAAF:s kvalgränser (se ovan).
* Aktuella för nominering är aktiva födda 1989-1991.
INDIVIDUELLA GRENAR
* Både inomhus- och utomhusresultat 2008 är giltiga.
* Resultat 2007 kommer att beaktas.
* Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
* Stabilitet kring/över kvalgränsen bör visas
* Skulle fler än två klara gränsen i en gren kommer inbördes möten värderas högre än statistiska resultat förutsatt likvärdig resultatnivå.
* Tidigare mästerskapsmeriter kommer att beaktas.
STAFETTER
* För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ska ha god finalchans.
Rekommenderade observationstävlingar
(i den mån aktuell gren finns med):
3 juni: MAI Galan (FGP) - Malmö
6-8 juni: SAYO - Sollentuna
14-15 juni: Rosenbomspelen - Karlskrona
16 juni: Telenorgalan (FGP) - Karlskrona
21-22 juni: DLV Juniorengala - Mannheim, GER
Nordiska juniorkampen (19 år)
Fana, NOR 16-17 augusti
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Anna Strenius, Mikael Wirstedt, Dejan Mirkovic, Åke Jernberg, Håkan Kaneberg, Per Svensson, Jonas Malm, Roger Thorstensson, Anton Leion, Gabriel Wallin.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1989-90
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 10 augusti
Gren
|
Nominerade |
P19 |
|
100m |
Oskar Åhberg 89 Solna FK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
400m |
Robin Rohlén 90 Malmö AI |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
800m |
Johan Svensson 89 FI Kalmarsund |
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
1500m |
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF |
5000m |
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
3000mH |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Markus Liwing 89 Gefle IF |
110mH |
Markus Sparrman 89 IK Ymer |
|
Amir Shaker 89 Eskilstuna FI |
400mH |
Marvin Tay 90 Malmö AI |
|
Rasmus Ersson 90 Gefle IF |
Höjd |
Emil Svensson 89 IFK Växjö |
|
Philip Frifelt-Lundqvist 89 IFK Halmstad |
Stav |
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK |
|
Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS |
Längd |
Björn Wilson 90 IK Orient |
|
Erik Persson 89 Malmö AI |
Tresteg |
Moteba Mohamed 90 Alingsås IF |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
Kula |
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
|
Pontus Rabe 90 F Bålsta IK |
Diskus |
Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund |
|
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
Slägga |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
Erik Romberg 90 Högby IF |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK |
4x100m |
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åhberg 89 Solna FK |
4x400m |
Robin Rohlén 90 Malmö AI |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
|
Johan Svensson 89 FI Kalmarsund |
|
|
F19 |
|
100m |
Isabelle Eurenius 89 Ume FI |
|
Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF |
200m |
Matilda Hultgren 89 IK Ymer |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
Lisa Forsberg 89 Falu IK |
1500m |
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö |
|
Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK |
3000m |
Sandra Södergren 89 FIF Gnistan |
|
Sara Sjöqvist 89 Täby IS |
2000mH |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
|
Josefin Berggren 89 Östhammar FI |
100mH |
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
|
Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS |
400mH |
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
My Nordström 90 IK Norrköping FI |
|
Ellen Björklund 90 IFK Lund |
Stav |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF |
Längd |
Malin Olsson 90 Malmö AI |
|
Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK |
Tresteg |
Maria Augutis 90 Ullevi FK |
|
Izehi Ileso 89 Ullevi FK |
Kula |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
|
Sandra Andersson 90 KFUM Arvika |
Diskus |
Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK |
|
Sandra Andersson 90 KFUM Arvika |
Slägga |
Petra Öberg 89 Nyköpings BIS |
|
Nike Hermans 90 Huddinge AIS |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
4x100m |
Isabelle Eurenius 89 Ume FI |
|
Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF |
|
Matilda Hultgren 89 IK Ymer |
|
Louise Kronlund 90 Falu IK |
4x400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Sofia Thorin 89 KFUM Örebro |
|
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
|
Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF |
Uttagningskriterier
* Stora JSM19 (Norrtälje 8-10 augusti) är huvudsaklig observationstävling, men hänsyn kan även tas till andra större tävlingar om resultaten där är statistiskt betydligt bättre än vad som presteras på JSM.
* Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat.
* Resultat från senare delen av säsongen väger tyngre än resultat från början av sommaren.
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Helsinki (Helsingfors), FIN 30 augusti
Landslagsledare: Håkan Widlund
Överledare: Maria H Akraka
Coacher: Karin Matton Jernberg, Peter Holgersson, Morgan Persson, Anna Östenberg Hafsteinsson.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Jonas Lindeberg
Service: Johanna Axelsson, Johanna Berggrén
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1991-92
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Nominering: 10 augusti, med möjlighet till kompletteringar t o m 17 augusti
Gren
|
Nominerade |
P17 |
|
100m |
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS |
200m |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H |
400m |
Oskar Borbos 91 Gefle IF |
|
Erik Smedhs 91 IFK Mora |
800m |
Anton Wåhlin 91 IF Linden |
|
Klas Persson 91 Nyköpings BIS |
1500m |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
|
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
3000m |
Joel Lundin 91 Sundbybergs IK |
|
Marcus Hallbäck 92 F Bålsta IK |
1500mH |
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
|
Simon Sveder 91 Hällefors LK |
110mH |
Fredrik Karlsson 91 Kils AIK |
|
Filip Lööv 92 Kils AIK |
300mH |
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Anton Forsberg 91 Turebergs FK |
Höjd |
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
|
Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu |
Stav |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
Sebastian Axell 91 IK Lerum FI |
Längd |
Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI |
|
Love Fältström 91 Hammarby IF |
Tresteg |
Emil Bergqvist 91 IK Westmannia |
|
Vilhelm Roxling 91 KA 2 IF |
Kula |
Alexander Messer 91 Alingsås IF |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
Stefan Sundler 91 SK Bore |
|
Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
Slägga |
Oliver Carlehed 91 IK Ymer |
|
Elias Håkansson 92 Ullevi FK |
Spjut |
Carl Ström 91 Ullevi FK |
|
Mattias Andersson 91 IFK Lund |
4x100m |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS |
|
Filip Lööv 92 Kils AIK |
4x400m |
Oskar Borbos 91 Gefle IF |
|
Erik Smedhs 91 IFK Mora |
|
Malte Fibel 91 Bromma IF |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
Reserv m/l |
Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF |
|
|
F17 |
|
100m |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Emma Fredriksson 91 Täby IS |
200m |
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
Marine Jonsson 91 IF Göta |
400m |
Elin Moraiti 91 Falu IK |
|
Rebecca Moyo 91 IK Hakarpspojkarna |
800m |
Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK |
|
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
1500m |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Lina Alainentalo 92 Bodens FI |
3000m |
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Emma Jansson 91 Ludvika FFI |
1500mH |
Olivia Lindh 91 Gefle IF |
|
Johanna Olsson 91 Täby IS |
100mH |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
300mH |
Marica Merkel-Johansson 91 KA 2 IF |
|
Sara Svensson 91 Hässleholms AIS |
Höjd |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
|
Linn Gustavsson 92 IK Ymer |
Stav |
Anna Nilsson 91 Malmö AI |
|
Sara Eriksson 91 Ullevi FK |
Längd |
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
|
Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK |
Tresteg |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
|
Louise Thornander 92 Upsala IF |
Kula |
Michelle Nilsson 91 Malmö AI |
|
Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK |
Diskus |
Caroline Hermansson 91 Karlskoga FI |
|
Anna Jonasson 91 SK Bore |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
Emelie Larsson 91 Ullevi FK |
|
Matilda Elfgaard 91 Habo FIF-04 |
4x100m |
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
Emma Fredriksson 91 Täby IS |
4x400m |
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
|
Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
|
Rebecca Moyo 91 IK Hakarpspojkarna |
Reserv m/l |
Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK |
Uttagningskriterier och -principer
* Ettan på USM17 (Norrtälje 8-10 augusti) i varje gren är garanterad plats i truppen.
* Resultat från senare delen av sommaren väger tyngre än resultat från början av sommaren.
* Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
* Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1991 att tas ut i första hand (alltså före yngre aktiva).
Junior-NM (22 år)
Tampere (Tammerfors), FIN 6-7 september
OBS: Förutom de nordiska länderna är denna gång också Estland, Lettland och Litauen inbjudna att skicka deltagare.
Resor: Ut 5 september, hem 8 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher: Anders Palmqvist, Bengt Jönsson, Ulrik Mattisson, Jonas Malm, Carina Lindberg, Richard Edman, Mathias Bourdin, Kim Johansson, Sven Ohlson, Anders Perswalld.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Anders Abelsson, Peter Lantz
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1986-1988
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Nominering: 24 augusti
Gren
|
Nominerade |
M22 |
|
100m |
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Emil Zail 87 Malmö AI |
200m |
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Sebastian Öberg 86 Turebergs FK |
400m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
800m |
Johan Walldén 87 Gefle IF |
|
Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF |
1500m |
Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF |
|
Fredrik Björklund 86 Hälle IF |
5000m |
Mikael Andersson 86 Vallentuna FK |
|
Erik Widing 87 Turebergs FK |
3000mH |
Fredrik Johansson 86 IFK Växjö |
|
Robin Leandersson 88 Malmö AI |
110mH |
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Josua Gustafsson 88 Ullevi FK |
400mH |
Johan Edvinsson 88 Upsala IF |
|
Henrik Astfors 87 Västerås FK |
Höjd |
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
|
Richard Huldén 86 IF Göta |
Stav |
Rasmus Carlsson 88 Falu IK |
|
Björn Johansson 88 Västerås FK |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
|
Minh Le 86 Malmö AI |
Tresteg |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Sebastian Ekstrand 86 IK Finish |
Kula |
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Diskus |
Per Rosell 87 Ullevi FK |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
|
Karl-Erik Ludvigsson 88 SK Bore |
Spjut |
Marcus Persson 87 IF Göta |
|
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
4x100m |
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Emil Zail 87 Malmö AI |
|
Sebastian Öberg 86 Turebergs FK |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
4x400m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Sebastian Öberg 86 Turebergs FK |
|
Henrik Astfors 87 Västerås FK |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Malin Ström 86 Bollnäs FI |
200m |
Malin Ström 86 Bollnäs FI |
|
Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK |
400m |
Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö |
|
Caroline Enberg 87 Täby IS |
800m |
Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK |
|
Linda Johansson 88 Täby IS |
1500m |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Sandra Nilsson 88 Björnstorps IF |
5000m |
Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK |
|
Frida Aspnäs 87 IK Norrköping FI |
3000mH |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Emmi Östlund 88 Hammarby IF |
100mH |
Emelie Haaparanta 88 Täby IS |
|
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
400mH |
Caroline Enberg 87 Täby IS |
|
Louise Martin 87 Hässelby SK |
Höjd |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
|
Daniella Eriksson 87 Västerås FK |
Stav |
Emelie Gustafsson 88 Malmö AI |
|
Isabell Lilja 87 Malmö AI |
Längd |
Linda Berntsson 87 Mölndals AIK |
|
Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK |
Tresteg |
Martina Wahnström 87 Ullevi FK |
|
Sofie Lindesten 88 Väsby IK |
Kula |
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
|
Maria Bengtsson 88 IFK Växjö |
Diskus |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
Elinor Forssander 88 Hässelby SK |
Slägga |
Johanna Rydberg 88 Västerås FK |
|
Elinor Forssander 88 Hässelby SK |
Spjut |
Isabell Gradin 88 Sundsvalls FI |
|
Sofia Larsson 88 IF Göta |
4x100m |
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Malin Ström 86 Bollnäs FI |
|
Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK |
|
Nina Runvik 87 Malmö AI |
4x400m |
Caroline Enberg 87 Täby IS |
|
Nina Runvik 87 Malmö AI |
|
Louise Martin 87 Hässelby SK |
|
Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö |
Uttagningskriterier
* Ettan på JSM22 i varje gren är direktkvalificerad.
* Utomhusresultat 2008 värderas högre än tidigare resultat.
* Resultat från senare delen av sommaren värderas högre än resultat från början av sommaren.
* Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
JNM-UNM mångkamp
Jyväskylä, FIN 7-8 juni
Resor: Ut 6 juni, hem 9 juni.
Landslagsledare: Fredrik Ahlström, Petra Eklund (bitr.)
Coacher: Petra Eklund, Rose-Marie Olsson, Peter Lundqvist, Krister Hultberg, Åke Jernberg, Karl Kallin.
Medicinsk team: Inger Karlsson, Erik Svensson, Rubin McRae
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 25 maj (se Uttagningskriterier nedan!).
Nominering: 26 maj
Klass |
Nominerade |
M22 |
Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens GoIF |
|
Josua Gustafsson 88 Ullevi FK |
|
Joel Thorén 87 Hässelby SK |
P19 |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
|
Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK |
|
utom NM: Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK |
P17 |
Sebastian Axell 91 IK Lerum FI |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI |
K22 |
Emelie Haaparanta 88 Täby IS |
|
Sandra Höckerstrand 90 Hammarby IF |
F19 |
Frida Linde 90 Täby IS |
|
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
|
Josefin Svensson 89 Hjortens SK |
F17 |
Malin Eriksson 91 KFUM Örebro |
|
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
Uttagningskriterier:
* Årets JNM-UNM mångkamp är placerat ovanligt tidigt, vilket gör att kvalperioden löper ut redan den 25 maj.
* Tre aktiva är förhandsnominerade på basis av resultat gjorda t o m inomhussäsongen. (OBS: Petter Olson tävlar i P19 för att kunna ha möjlighet att kvala till JVM19.)
* Täbys Vårmångkamp 10-11 maj är ett bra tillfälle för den som vill förbättra sin nuvarande "ranking". Samtidigt går tävlingen för tidigt för att någon skall känna sig tvingad att ställa upp där för att vara NM-aktuell.
* Även eventuella andra mångkamper t o m 25 maj kan förstås förbättra "rankingen".
* Enskilda resultat gjorda utomhus t o m 25 maj kan givetvis också påverka "rankingen". Speciellt om de visar en standardförbättring i i någon/några grenar.
* Kontakta landslagsledaren Fredrik Ahlström vid minsta tveksamhet om vad som gäller.