Seniorer utomhus 2008
Uppdaterat: 28 augusti 2008
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Finnkampen
Helsingfors, FIN 29-30 augusti
Resor: Ut 28 augusti, hem 31 augusti
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Bitr förbundskapten: Stefan Olsson (uttagningsansvarig på hemmaplan under OS-perioden 3-26 augusti)
Coacher: Ola Thorsson, Kent Claesson, Per Synnerman, Johan Wettergren, Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Kaj Århäll, Steffen Fricke, Monica Rydén, Johnny Holm, Pekka Dahlhöjd, Yannick Tregaro, Fredrik Höög, Mikael Norman, Anders Axlid, Håkan Kyöttilä, Jonas Mellblom, Anton Leion.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Kari Kiviniemi, Henrik Wagner, Rubin McRae.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén och David Fridell (landslagsstöd)
Grenar: Gängse
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Västerås 1-3 augusti) är som vanligt en nyckeltävling och samtliga mästare kommer att tas ut till truppen.
Men då Finnkampen går först fyra veckor senare kommer speciella observationstävlingar (se nedan) efter SM också att ha stor betydelse.
Observationstävlingar:
Nr |
Datum |
Plats |
Tävling |
1 |
16.8 |
Stockholm |
Midnattsloppet |
2 |
20.8 |
Huddinge |
Löplabbetspelen |
3 |
23.8 |
Sävedalen |
Road to London |
4 |
23.8 |
Gävle |
Gunder Hägg-spelen |
5 |
23.8 |
Habo |
Habo Javelin Challenge |
6 |
23.8 |
Malmö |
Heleneholmsspelen |
7 |
24.8 |
Alingsås |
WM-spelen |
8 |
24.8 |
Norrköping |
Surbullespelen |
Nominering:
Efter Stora SM i Västerås nominerades nedanstående lagstomme.
Resp grens observationstävling anges med nummer som refererar till tabellen ovan.
Vid observationstävlingarna gäller olika kriterier för olika grenar så ta kontakt med ansvarig GUA eller biträdande förbundskapten Stefan Olsson (0703-49 21 41) om du vill veta mer.
Hänsyn kommer förstås också att tas till tidigare insatser under säsongen där "värdetävlingar" som ex Folksam GP värderas högre.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
obs: 3 |
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Christofer Sandin 79 Ullevi FK |
200m |
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
obs: 7 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
obs: 4 |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
800m |
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
obs: 3 |
Robin Rohlén 90 Malmö AI |
|
Albin Johansson 81 Hässelby SK |
1500m |
Olle Walleräng 85 Hammarby IF |
obs: 3 |
John Laselle 79 Turebergs FK |
|
Johan Wallerstein 78 Malmö AI |
5000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
obs: 1 |
Oskar Käck 82 IF Hagen |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
10000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
obs: 1 |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Kristian Algers 75 Enhörna IF |
3000m H |
Per Jacobsen 77 IF Göta |
obs: 3 |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Erik Emilsson 82 Hammarby IF |
110m H |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
obs: 3 |
Joakim Blaschke 77 Spårvägens FK |
|
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
400m H |
Henrik Encke 84 Hässelby SK |
obs: 2 |
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
Höjd |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
obs: 4 |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
|
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
Stav |
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
obs: ?? |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
obs: 3 |
Daniel Arnsten 82 Trångsvikens IF |
|
Robert Bagge 82 Mölndals AIK |
Tresteg |
Martin Eriksson 83 Örgryte IS |
obs: 3 |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Erik Eriksson 80 SoIK Hellas |
Kula |
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
obs: 8 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
obs: 8 |
Per Rosell 87 Ullevi FK |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
obs: 4 |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
obs: 5 |
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
|
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund |
4x100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
obs: 3 |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Christofer Sandin 79 Ullevi FK |
4x400m |
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
obs: 4 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
obs: 3 |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
200m |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
obs: 7 |
Nina Runvik 87 Malmö AI |
|
Malin Ström 86 Bollnäs FIK |
400m |
Helene Nordquist 80 Täby IS |
obs: 4 |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI |
800m |
Johanna Hallberg 79 Hässelby SK |
obs: 2 |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
Kajsa Haglund 81 Hässelby SK |
1500m |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
obs: 3 |
Kajsa Haglund 81 Hässelby SK |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
5000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
obs: 1 |
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
|
Johanna Bohlin 90 IK Norrköping FI |
10000m |
Lilian Magnusson 68 Spårvägens FK |
obs: 1 |
Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF |
|
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
3000m H |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
obs: 3 |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Christin Johansson 78 IF Kville |
100m H |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
obs: 3 |
Emma Magnusson 85 IFK Växjö |
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
400m H |
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
obs: 2 |
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
Emma Green 84 Örgryte IS |
obs: 4 |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
|
Jenny Isgren 81 Spårvägens FK |
Stav |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
obs: 6 |
Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK |
|
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
obs: 3 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Malin Olsson 90 Malmö AI |
Tresteg |
Sara Brankell 81 Mölndals AIK |
obs: 3 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Angelica Ström 81 Gefle IF |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
obs: 8 |
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
|
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
obs: 8 |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
Maria Pettersson 77 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
obs: 4 |
Marie Hilmersson 81 Falu IK |
|
Karin Engström 83 Spårvägens FK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
obs: 5 |
Marléne Lindström 85 Ununge IF |
|
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
4x100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
obs: 3 |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
4x400m |
Helene Nordquist 80 Täby IS |
obs: 4 |
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
|
|
|
Europacupen First League
Istanbul, TUR 21-22 juni
Resor: Ut 19 juni, hem 23 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Anders Axlid, Kent Claesson, Ulf Friberg, Steffen Fricke, Johnny Holm, Kim Johansson, Jonas Mellblom, Kenth Olsson, Monica Rydén, Johan Wettergren, Yannick Tregaro.
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén (administration)
Grenar: Se tablå nedan!
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Fortlöpande t o m FGP Karlskrona (Telenorgalan) den 16 juni.
Förtydliganden och kommentarer:
* Se nedan info om observationstävling m m för resp gren (kommer att kompletteras).
Gren
|
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
3000m |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
5000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
3000mH |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
110mH |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
400mH |
Mikael Jacobsson 81 IF Göta |
Höjd |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
Kula |
Magnus Lohse 84 Mölndals AIK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
4x100m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Emil Zail 87 Malmö AI |
4x400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Mikael Jacobsson 81 IF Göta |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
200m |
Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI |
400m |
Helene Nordquist 82 Täby IS |
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
1500m |
Kajsa Haglund 81 Hässelby SK |
3000m |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
5000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
3000mH |
Christin Johansson 78 IF Kville |
100mH |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
400mH |
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
Höjd |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
Marie Hilmersson 81 Falu IK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
4x100m |
Maria Gustafsson 78 Råby-Rekarne FI |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
|
4x400m |
Helene Nordquist 80 Täby IS |
|
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
|
Johanna Hallberg 79 Hässelby SK |
|
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI |
Finland-Sverige-Estland mångkamp
Jyväskylä, FIN 7-8 juni
Resor: Ut 6 juni, hem 9 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Leif Robertsson, Urban Andersson, Conny Silfver.
Medicinsk team: Inger Karlsson, Erik Svensson, Rubin McRae
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 25 maj.
Slutnominering: 26 maj
Uttagningskriterier
* Fyra aktiva (se nedan) förhandsnominerade. Övriga kommer att tas ut på grundval av resultat t o m den 25 maj.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Samuel Lindén 86 Falu IK |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
|
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK |
|
Johanna Höglund 84 Upsala IF |
|
|
Europacupen mångkamp
Jyväskylä, FIN 28-29 juni
Resor: Ut 26 juni, hem 30 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Leif Robertsson, Tommy Sarenbrant, Kjell Andersson.
Medicinsk team: Petra Eklund, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor.
Kvalperiod: T o m 8 juni
Slutnominering: 9 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Samuel Lindén 86 Falu IK |
|
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK |
|
Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI |
|
(Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud) |
Nordic 10000m Challenge
Roskilde, DEN 25 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Växjö 3-4 maj) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Henry Gross 85 Hässelby SK |
|
Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle IF |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
|
Anna von Schenck 73 Hässelby SK |
VM Halvmarathon
Rio de Janeiro, BRA 12 oktober
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Halvmarathon (M och K)
Deltagare: Varje land har rätt att starta med upp till 5 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier:
* Inga internationella kvalgränser finns, men för att Sverige skall skicka deltagare skall dessa vara konkurrenskraftiga motsvarande B-gräns på VM.
* SFIF:s kvalgränser är därför satta till 1:03:45 (män) resp 1:10:30 (kvinnor)
* Annan aktiv som bedöms kapabel att uppnå en placering bland de 30 främsta kan också bli aktuell för nominering.
Nominerade:
Olympiska Spelen
Beijing, CHN 15-24 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Grenar: Ordinarie för internationella seniormästerskap.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren.
Uttagning:
Sveriges Olympiska Kommitté ansvarar för all uttagning till OS. SOK:s grundkriterium - gällande för alla idrotter - är att den aktive visat en prestationsförmåga som indikerar kapacitet att konkurrera om en topp-8 placering.
Uttagna av SOK hösten 2007:
Johan Wissman, Mustafa Mohamed, Stefan Holm, Linus Thörnblad, Christian Olsson (återbud juli 2008), Magnus Arvidsson
Kajsa Bergqvist (återbud januari 2008), Susanna Kallur, Emma Green, Carolina Klüft
Uttagna av SOK 30 juni 2008:
Alhaji Jeng, Jesper Fritz, Niklas Arrhenius
Anna Söderberg
Förtydliganden och kommentarer från SFIF:s förbundskapten:
SFIF:s roll är alltså att till SOK föreslå aktiva som bedöms uppfylla SOK:s kriterier.
SFIF har valt att inte sätta upp några specifika resultat som uttagningsgränser utan kommer istället att bedöma prestationsnivåer.
För att kunna komma ifråga för en OS-nominering från Förbundskaptenen till SOK måste den aktive ha visat kapacitet på den nivå som bedöms nödvändig för att kunna att slåss om en åttondeplacering på OS.
De första OS-uttagningarna gjordes av SOK redan hösten 2007 (se ovan). De förhandsnuttagna kommer att bekräftas i juni. Kompletterande uttagningar kommer också att göras under juni månad.
En tidig formtopp är alltså nödvändig för att hinna visa uttagningsmässiga resultat samt för att skapa bästa möjliga förutsättningar för optimala OS-förberedelser och -resultat.
Om du är osäker på vilka krav (vilken prestationsnivå) som gäller för just din gren inför OS kontakta förbundskaptenen för vidare information
Anm: OS-uttagningen följer alltså andra principer än de SFIF tillämpar för EM/VM, där så gott som samtliga aktiva som klarat officiella kvalgränserna får deltaga.