Uttagningar - hösten 2008
Uppdaterat: 22 november 2008
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Köbenhavn, DEN 15 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9-0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 4.5 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Finalloppet i Göteborg/Skatås den 1 november (sträckor: Män & Kvinnor 8.8 km, övriga 5.2 km). De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Finalloppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 2 november
|
Nominerade |
Män |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Oskar Käck 82 IF Hagen / Hälle IF |
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
|
Johan Wallerstein 78 Malmö AI / IFK Lund |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
Peter Gross 85 Hässelby SK |
|
(återbud:
Olle Walleräng 85 Hammarby IF / Spårvägens FK) |
Kvinnor |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Karin Sennvall 81 Hässelby SK |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
|
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
P19 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
F19 |
Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK |
|
Sara Sjöqvist 89 Täby IS |
|
Anna Segersson 91 OK 64 Torpa |
|
Karin Svensson 90 Örgryte IS |
|
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
EM-JEM terräng
Brussel, BEL 14 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering:
|
Nominerade |
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
|
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
Kvinnor |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Karin Sennvall 80 Hässelby SK |
M22 |
- |
K22 |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
P19 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
F19 |
Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK |