Uttagningar juniorer-ungdom 2009
Uppdaterat: 19 augusti 2009
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2009 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Kaunas, LTU 16-19 juli
Landslagsledare: Kim Johansson
Coacher (kommer att kompletteras): Anders Palmqvist, Tobias Karlsson, Peter Eriksson, Richard Edman, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Andreas Wulff, Anders Axlid
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Erik Svensson, Anders Abelsson, Charlotte Engberg
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1987-1989
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 6 juli.
Nominering: Kommer att ske fortlöpande fram t o m 6 juli Informationsträff för nominerade: 28-30 juni Scandic Crown (Göteborg)
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominering |
M22 |
|
|
100m |
10.60 |
|
200m |
21.40 |
|
400m |
47.40 |
|
800m |
1:49.20 |
|
1500m |
3:45.00 |
|
5000m |
14:12.50 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
10000m |
30:15.00 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
8:55.00 |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
110m H |
14.30 |
|
400m H |
52.20 |
|
Höjd |
2.18 |
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
Stav |
5.25 |
|
Längd |
7.65 |
|
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.60 |
|
Diskus |
55.00 |
Per Rosell 87 Ullevi FK |
|
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
65.00 |
|
Spjut |
70.00 |
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
|
|
Pontus Thomée 87 IK Lerum FI |
Tiokamp |
7.400 |
Björn Barrefors 87 Hammarby IF - återbud |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.85 |
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
200m |
24.30 |
|
400m |
55.00 |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
2:08.00 |
Frida Flodström 87 Turebergs FK - återbud |
1500m |
4:25.00 |
|
5000m |
16:50.00 |
|
10000m |
36:30.00 |
|
3000mH |
10:30.00 |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
100m H |
14.00 |
|
400m H |
60.50 |
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg - återbud |
|
|
Frida Persson 89 Hammarby IF |
Höjd |
1.80 |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
|
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
|
Anna Alexson 87 Spårvägens FK |
Stav |
3.85 |
Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK |
|
|
Isabell Lilja 87 Malmö AI |
|
|
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
Längd |
6.10 |
|
Tresteg |
13.00 |
|
Kula |
15.00 |
|
Diskus |
50.00 |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
|
Elinor Forssander 89 Hässelby SK |
Slägga |
60.00 |
Karolina Pedersen 87 Ullevi FK |
Spjut |
50.00 |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
Sjukamp |
5.500 |
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
- SFIF följer EAA:s kvalgränser (se ovan).
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
- Skulle fler än tre (3) klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
- Förhandsnominering kommer att ske och uppdateras 1 april, 1 juni och därefter löpande fram t o m 5 juli.
Stafetter
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Informationsträff
- Uttagna aktiva och ledare kommer i anslutning till Världsungdomsspelen i Göteborg den 26-28 juni att träffas för genomgång av praktiska detaljer samt utdelning av utrustning m m.
Junior-EM 19 år (JEM19)
Novi Sad, SRB 23-26 juli
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Mikael Wirstedt, Niclas Broström, Anton Leion, Christina Levi, Håkan Kaneberg, Johan Wettergren, Jan Bäck, Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Anders Borgström, Morgan Persson.
Medicinskt team: Jenny Lingman-Framme, Jimmy Palm, Rubin McRae, Helena Lundgren.
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1990-1991
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 12 juli.
Nominering: Löpande från 1 juni t o m 13 juli.
Informationsträff: 27 juni Scandic Crown (Göteborg).
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.75 |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
200m |
21.75 |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
400m |
48.50 |
|
800m |
1:51.50 |
Anton Asplund 90 Ume FI |
|
|
Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK |
1500m |
3:51.00 |
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
|
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
5000m |
14:45.00 |
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
|
Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF |
|
|
Olle Kalered 90 IK Norrköping FI |
10000m |
31:35.00 |
|
3000m H |
9:16.00 |
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
110m H/100.0 |
14.35 |
Alexander Brorsson 90 Ulricehamns FK - återbud |
|
14.80 (106.7) |
Marvin Tay 90 Malmö AI |
400m H |
53.75 |
|
Höjd |
2.12 |
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
Stav |
5.00 |
|
Längd |
7.40 |
Björn Wilson 90 IK Orient |
Tresteg |
15.30 |
|
Kula/6.0 |
17.60 |
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
|
16.00 (7.26) |
|
Diskus/1.75 |
54.00 |
|
|
50.00 (2.0) |
|
Slägga/6.0 |
65.00 |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
60.00 (7.26) |
Kristian Nyman 90 Svenljunga IK |
|
|
Erik Romberg 90 Högby IF |
Spjut |
66.00 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
Tiokamp/P19 |
7.000 |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
6.850 (sen) |
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
|
Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI |
4x100m |
se nedan |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
12.00 |
|
200m |
24.60 |
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
400m |
55.50 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
2:09.50 |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
4:30.00 |
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö |
3000m |
9:50.00 |
|
5000m |
17:15.00 |
|
3000mH |
11:00.00 |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
100m H |
14.20 |
Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS |
|
|
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
|
|
Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK |
400m H |
61.00 |
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
1.79 |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
|
|
Ellen Björklund 90 IFK Lund |
Stav |
3.80 |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
|
Anna Nilson 91 Malmö AI |
|
|
Sara Eriksson 91 Ullevi FK |
Längd |
6.05 |
Malin Olsson 90 Malmö AI |
Tresteg |
12.80 |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
Kula |
13.80 |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
Diskus |
47.00 |
Sandra Andersson 90 KFUM Arvika |
|
|
Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK |
|
|
Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK |
Slägga |
55.00 |
Ida Storm 91 Malmö AI |
Spjut |
48.50 |
|
Sjukamp |
5.150 |
Frida Linde 90 Täby IS |
|
|
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
- SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser (se ovan).
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
- Skulle fler än tre (3) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
Stafetter
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-VM 17 år (UVM17)
Bressanone, ITA 8-12 juli
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Håkan Widlund.
Coacher: Pekka Dahlhöjd, Siw Karlström, Hans Källén, Karin Matton-Jernberg, Per Skoog, Anna Östenberg-Hafsteinsson
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1992-1993
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Sverige har för avsikt att delta med totalt 15 aktiva.
Kvalperiod: T o m 21 juni
Slutnominering: Sker 22 juni
Informationsträff för nominerade: 27 juni Scandic Crown (Göteborg)
Grenar:
Gren |
Nominering |
P17 |
|
100m |
|
200m |
|
400m |
|
800m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
1500m |
|
3000m |
|
2000m H/91.4 |
|
110m H/91.4 |
Filip Lööv 92 Kils AIK |
|
Oliwer Åstrand 92 IK Ymer |
400m H/84.0 |
|
Höjd |
|
Stav |
Andreas Duplantis 93 IK Stål |
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula/5.0 |
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus/1.5 |
Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga/5.0 |
|
Spjut/700 |
|
Åttakamp* |
|
1000m stafett |
|
|
|
F17 |
|
100m |
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
200m |
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
400m |
Sandra Wagner 92 KFUM Örebro |
800m |
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
1500m |
|
3000m |
|
2000mH/76.2 |
Lina Alainentalo 92 Hässelby SK |
100m H/76.2 |
|
400m H/76.2 |
|
Höjd |
|
Stav |
Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula/4.0 |
|
Diskus/1.0 |
Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK |
Slägga/4.0 |
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
|
Linn Jonsson 92 IFK Strömsund |
Spjut/600 |
|
Sjukamp* |
|
1000m stafett |
|
Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- inomhusresultat 2009
- utomhusresultat 2009
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
Landslagsledaren Håkan Widlund kommer att finnas på plats för att informera i samband med SAYO (Sollentuna 5-7 juni).
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM än vad vi har i Sverige och Norden för åldersklassen (17-åringar):
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m.
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m
JNM-UNM mångkamp
Kópavogur, ISL 13-14 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Assisterande landslagsledare: Petra Eklund
Coacher: Cai Bolö, Jörgen Hjorth, Krister Hultberg, Peter Lundqvist, Rose-Marie Olsson, Anders Rydén
Medicinsk team: Ingvar Palmgren, Hasse Odén
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 31 maj
Nominering: Löpande från 24 maj till 1 juni
Resor: Ut 10 juni, åter 15 juni
Klass |
Nominerade |
M22 |
Rasmus Carlsson 88 Falu IK |
|
Josua Gustafsson 88 Ullevi FK |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
P19 |
Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK - återbud |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Sebastian Axell 91 IK Lerum FI |
P17 |
Filip Hjorth 93 Säters IF |
|
Tom Södrén 92 Rånäs 4H |
|
Oscar Törnros 92 IFK Sala |
K22 |
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
F19 |
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
|
Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK |
F17 |
Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF |
|
Jasmine Burestam 93 Huddinge AIS |
|
Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS |
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 29-30 augusti
Landslagsledare: Håkan Widlund
Coacher (kommer att kompletteras): Karin Matton Jernberg, Per Skoog, Morgan Persson, Anna Östenberg Hafsteinsson
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Jonas Lindberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1992-1993.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid USM17 i Karlskrona är garanterad plats i truppen.
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 18 augusti
Grenprogram:
Gren |
Nominerade |
P17 |
|
100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI |
200m |
Jesper Lang 92 Malmö AI |
|
Victor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI |
400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Anton Gustavsson 92 IFK Arboga |
800m |
Desmond Manu 92 Sävedalens AIK |
|
Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma IF |
1500m |
Marcus Hallbäck 92 F Bålsta IK |
|
Daniel Gleimar 92 Ludvika FFI |
3000m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Filip Johansson 92 Sävedalens AIK |
2000m hinder |
Albin Olausson 92 Åsbro GIF |
|
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
110m häck |
Filip Lööv 92 Kils AIK |
|
Oliwer Åstrand 92 IK Ymer |
300m häck |
Anton Nilsson 92 Huddinge AIS |
|
Albin Axelsson 92 IF Göta |
Höjd |
Fredrik Lindgren 93 Stenungsunds FI |
|
Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI |
Stav |
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS |
|
Andreas Duplantis 93 IK Stål |
Längd |
Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK |
|
Hugo Jansson 92 Glanshammars IF |
Tresteg |
Mattias Karlsson 92 Enköpings AI |
|
Dastid Selmani 92 IFK Lund |
Kula |
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK |
Diskus |
Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge AIS |
|
Mikael Larsson 92 SK Bore |
Spjut |
Johan Carlqvist 92 Falu IK |
|
Johannes Henriksson 93 IF Göta |
4x100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK |
|
Jesper Lang 92 Malmö AI |
|
Mattias Olander 92 Högby IF |
4x400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Desmond Manu 92 Sävedalens AIK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Anton Gustavsson 92 IFK Arboga |
Lagkapten |
Oliwer Åstrand 92 IK Ymer |
|
|
F17 |
|
100m |
Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
200m |
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
|
Ida Hansen 93 KFUM Arvika |
400m |
Sandra Wagner 92 KFUM Örebro |
|
Caroline Andersson 92 IF Göta |
800m |
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
|
Caroline Högardh 92 IFK Halmstad |
1500m |
Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK |
|
Julia Nilsson 92 IK Pallas |
3000m |
Johanna Busk 93 Enhörna IF |
|
Malin Strand 92 Istrums SK |
1500m hinder |
Stina Jansson 92 Gefle IF |
|
Jenny Håland 93 IFK Tumba |
100m häck |
Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS |
|
Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK |
300m häck |
Freja Jernstig 92 Tanums IF |
|
Jasmine Sabir 92 Hammarby IF |
Höjd |
Linn Gustavsson 92 IK Ymer |
|
Caroline Gyllenbern 93 Turebergs FK |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
Erika Brandt 92 Mölndals AIK |
|
Stina Ek 93 Klippans FK |
Tresteg |
Ekanem Etim 92 Ullevi FK |
|
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
Kula |
Julia Wiberg 92 UF Contact |
|
Hanna Bengtson 92 Heleneholms IF |
Diskus |
Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK |
|
Matilda Berglund 92 IFK Växjö |
Slägga |
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
|
Linn Jonsson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
Matilda Elfgaard 92 Habo IF |
|
Malin Andersson 93 Heleneholms IF |
4x100m |
Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK |
|
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
4x400m |
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
|
Caroline Andersson 92 IF Göta |
|
Caroline Högardh 92 IFK Halmstad |
|
Helena Karlsson 92 KFUM Örebro |
Lagkapten |
Sophie Jensen 92 Malmö AI |
Nordiska 19-årskampen (19 år)
Vaasa, FIN 22-23 augusti
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos.
Service: Johanna Axelsson, Johanna Jönsson, Johanna Berggrén.
Coacher: Christina Levi, Mikael Wirstedt, Åke Jernberg, Jan Bäck, Anna Strenius, Bo Jacobsson, Bernt-Ove Pettersson, Fred Schumacher, Johan Wettergren, Morgan Persson, Erik Bengtsson.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm, Helena Lundgren, Rubin McRae
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1990-1991
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid JSM19 i Karlskrona är garanterad plats i truppen.
Slutnominering: 16 augusti
Grenprogram:
Gren |
|
P19 |
|
100m |
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
200m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK |
800m |
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
1500m |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
|
Anton Wåhlin 91 IF Linden |
5000m |
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF |
3000m hinder |
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
|
Tawakal Abdi Kadir 90 IFK Växjö |
110m häck |
Marvin Tay 90 Malmö AI |
|
Martin Kallur 91 Falu IK |
400m häck |
Rasmus Ersson 90 Gefle IF |
|
Anton Forsberg 91 Turebergs FK |
Höjd |
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
|
Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H |
Stav |
Petter Olson 90 Malmö AI |
|
Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS |
Längd |
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Douglas Stenberg 90 IF Göta |
Tresteg |
Moteba Mohammed 90 Alingsås IF |
|
Emil Bergqvist 91 IK Westmannia |
Kula |
Jonas Meyer 90 Strömstads IF |
|
Martin Andersson 90 Heleneholms IF |
Diskus |
Erik Schenström 91 Nyköpings BIS |
|
Stefan Sundler 91 SK Bore |
Slägga |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
Kristian Nyman 90 Svenljunga IK |
Spjut |
Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK |
|
Carl Ström 91 Ullevi FK |
4x100m |
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Carlos Fröjd 90 Strömstads IF |
4x400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
|
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Johan Henningsson 90 Bollnäs FI |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
|
|
|
F19 |
|
100m |
Louise Kronlund 90 Falu IK |
|
Petra Larsson 90 Gefle IF |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Stephanie Olsson 91 KA 2 IF |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Elin Andersson 90 IFK Lund |
1500m |
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
3000m |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
|
Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö |
2000m hinder |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
100m häck |
Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS |
|
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
400m häck |
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
Höjd |
Ellen Björklund 90 IFK Lund |
|
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
Stav |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö |
Längd |
Malin Olsson 90 Malmö AI |
|
Elina Pqlmquist 91 IF Göta |
Tresteg |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
|
Malin Andersson 90 Habo FIF-04 |
Kula |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
|
Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK |
Diskus |
Sandra Andersson 90 KFUM Arvika |
|
Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
Amanda Eriksson 90 SK Bore |
Spjut |
Emelie Larsson 90 Ullevi FK |
|
Elisabeth Höglund 90 IF Göta |
4x100m |
Louise Kronlund 90 Falu IK |
|
Stephanie Olsson 91 KA 2 IF |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
Petra Larsson 90 Gefle IF |
4x400m |
Elin Moraiti 91 Falu IK |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
reserv m/l |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |