Uttagningar juniorer-ungdom 2010
Uppdaterat: 3 september 2010
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2010 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-VM 19 år (JVM)
Moncton, CAN 20-25 juli
Resor: Ut 15 juli, hem 26 juli
Överledare: Lillemor Rönnbrant
Landslagsledare: Håkan Widlund
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Anders Borgström. Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Linda-Marie Mårtensson, Morgan Persson, Per Skoog, Per Tedenrud.
Medicinskt team: Jenny Isgren, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori: Födda 1991-1993
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari 2010 - 4 juli 2010
Slutnominering: 5 juli.
Informationsträff samt utlandstävling för nominerade: 1 juli samband med FGP Sollentuna samt fortsatt resa till juniortävlingen i tyska Mannheim. Avresa till Mannheim 2 juli, tävling 3-4 juli, hemresa 4/5 juli.
Kvalgränser:
Gren |
IAAF-gräns |
Nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.64 |
|
200m |
21.54 |
|
400m |
47.94 |
|
800m |
1:51.00 |
Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF |
1500m |
3:48.00 |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
31:00.00 |
|
3000m H |
9:10.00 |
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
110m H/100.0 |
14.24 |
Filip Lööv 92 Kils AIK |
|
14.64 (106.7) |
Oliwer Åstrand 92 IK Ymer |
400m H |
53.34 |
|
Höjd |
2.14 |
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
Stav |
5.05 |
|
Längd |
7.50 |
|
Tresteg |
15.60 |
|
Kula/6.0 |
18.00 |
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
16.30 (7.26) |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus/1.75 |
54.00 |
|
|
50.50 (2.0) |
|
Slägga/6.0 |
66.00 |
Elias Håkansson 92 IFK Halmstad |
|
60.00 (7.26) |
|
Spjut |
66.50 |
|
Tiokamp/P19 |
7.090 |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
6.875 (sen) |
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.94 |
|
200m |
24.54 |
|
400m |
55.24 |
Sandra Wagner 92 KFUM Örebro |
|
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
800m |
2:09.00 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
|
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
1500m |
4:28.00 |
|
3000m |
9:35.00 |
|
5000m |
16:30.00 |
|
3000mH |
11:00.00 |
|
100m H |
14.14 |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
400m H |
60.64 |
Eva Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
Höjd |
1.80 |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
Stav |
3.95 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
6.10 |
|
Tresteg |
12.90 |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
Kula |
14.00 |
|
Diskus |
47.50 |
|
Slägga |
55.00 |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
|
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
49.50 |
Emelie Larsson 91 Ullevi FK |
Sjukamp |
5.150 |
Martina Salander 92 Fredrikshofs IF |
|
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
Sandra Wagner |
|
|
Elin Moraiti |
|
|
Ewa Marcinkiewicz |
|
|
Vendela Mindelöf |
Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
- SFIF:s uttagning kommer att baseras på IAAF:s kvalgränser (se ovan).
- Ett enstaka resultat innebär inte med automatik nominering utan det kommer att krävs stabilitet kring/över IAAF:s gräns
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens.
- Skulle fler än två (2) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Man skall vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
Stafetter
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-OS kval
Moskva, RUS 21-23 maj
Resor: Ut 19 maj, hem 24 maj
Landslagsledare (tf): Joakim Nilsson
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Ingela Nilsson, Pawel Szczyrba, Anders Walther
Medicinskt team: Lena Wallin
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1993-1994
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 10 maj
Kvalgränser:
Gren |
Norm |
Kvot |
Nominering |
P17 |
|
|
|
100m |
10.77 |
4 |
|
200m |
21.52 |
4 |
|
400m |
48.31 |
4 |
|
1000m |
1:52.49* |
3 |
|
3000m |
8:28.50 |
1 |
|
2000m H |
5:58.00 |
3 |
|
110m H/91.4 |
13.89 |
6 |
|
400m H/84.0 |
52.46 |
3 |
|
Höjd |
2.04 |
6 |
|
Stav |
4.73 |
8 |
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
Längd |
7.12 |
6 |
Simon Karlén 94 KFUM Arvika |
Tresteg |
14.97 |
7 |
|
Kula/5.0 |
18.44 |
8 |
Oscar Vestlund 93 Kils AIK |
Diskus/1.5 |
54.21 |
7 |
|
Slägga/5.0 |
65.36 |
9 |
|
Spjut/700 |
66.31 |
7 |
|
|
|
|
|
F17 |
|
|
|
100m |
11.86 |
4 |
|
200m |
24.09 |
4 |
|
400m |
55.31 |
5 |
|
1000m |
2:09.78* |
5 |
|
3000m |
9:35.51 |
4 |
|
2000mH |
7:04.00 |
6 |
|
100m H/76.2 |
13.69 |
5 |
Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK |
400m H/76.2 |
61.30 |
6 |
|
Höjd |
1.75 |
9 |
|
Stav |
3.83 |
9 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
|
Alissa Söderberg 94 Malmö AI |
Längd |
5.94 |
7 |
|
Tresteg |
12.30 |
8 |
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
|
|
|
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Kula/4.0 |
13.11 |
6 |
Jennie Söderholm 93 Västerås FK |
Diskus/1.0 |
42.73 |
6 |
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
Slägga/4.0 |
51.30 |
10 |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS/återbud |
Spjut/600 |
45.78 |
7 |
Malin Andersson 93 Heleneholms IF |
* = Tid på 800m.
Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
- Ungdoms-OS är ett nytt evenemang som införts av Internationella Olympiska Kommittén för 16/17-åringar. Första Ungdoms-OS kommer att genomföras i sommar i Singapore med friidrottsgrenarna 17-23 augusti.
- Deltagandet i varje individuell friidrottsgren är begränsat till 16 aktiva och dessa tas ut efter världsdelsvisa kvaltävlingar. IAAF har - på grundval av tidigare UVM-resultat - bestämt hur många platser resp världsdel har i varje gren (se Europas andel under Kvot i tablån ovan). Dessutom har det bestämts att inget land får ha mer än en deltagare per gren.
- Europas kvaltävling går alltså i Moskva den 21-23 maj.
Normresultat
- SFIF har som riktlinje för uttagning till UOS-kvalet satt upp normresultat på basis av Europastatistik och de nivåer som krävts för final på UVM.
Nominering
- Eftersom kvalet ligger så tidigt kommer vi främst att utgå från resultat utomhus 2009 och inomhus 2010, men ev resultat utomhus 2010 före den 10 maj kommer också att få betydelse.
- Totalt beräknas 15-18 aktiva komma att erbjudas att delta.
JNM-UNM mångkamp
Randers, DEN 12-13 juni
Resor: Ut 11 juni, hem 14 juni
Landslagsledare (tf): Petra Eklund
Coacher: Anders Nykvist, Anders Rydén, Peter Lundqvist
Medicinsk team: Ingvar Palmgren, Hans Ådén
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 30 maj
Nominering: 31 maj
Klass |
Nominerade |
M22 |
Adam Björling 90 GoIF Tjalve |
|
Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK |
|
Douglas Stenberg 90 IF Göta |
P19 |
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Tom Södrén 92 Rånäs 4H |
|
Oscar Törnros 90 IFK Sala |
P17 |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Filip Hjorth 93 Gefle IF |
|
Simon Pettersson 94 Örbyhus IF |
K22 |
- |
F19 |
Mergime Jashari 92 IK Westmannia |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
F17 |
Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF |
|
Jamsine Burestam 93 Huddinge AIS |
|
Sabina Sandberg 93 Spårvägens FK |
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Leppävaara, FIN 28 augusti
Landslagsledare: Anna Linner
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Joakim Nilsson, Niclas Broström, Henrik Garmark, Johan Ställberg, Anna Jonsson, Ingela Nilsson, Anjin Dahlhöjd, Katarina Törnros, Lena Borg, Anders Walther
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Lena Wallin
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1993-1994.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen (augusti fram till USM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni)
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 16 augusti
Grenprogram:
Gren |
Nominerade |
P17 |
|
100m |
Robin Nordkvist 93 Huddinge AIS |
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
200m |
Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta |
|
Oscar Olausson 93 KFUM Kristianstad |
400m |
Simon Knuters 93 Bromma IF |
|
Alexander Lesser 93 Sävedalens AIK |
800m |
Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma IF |
|
Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF |
1500m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Albin Sjöblom 93 Rånäs 4H |
3000m |
Jens Petrusson 94 Ullevi FK |
|
Napoleon Asmerom 94 Fredrikshofs FI |
2000m hinder |
Carl Senorski 93 Örgryte IS |
|
Sebastian Robertsson 93 Klippans FK |
110m häck |
Tobias Block 93 Mölndals AIK |
|
Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö |
300m häck |
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
|
Carl Sjöstedt 94 IF Göta |
Höjd |
Erik Liberg 93 Ullevi FK |
|
Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå |
Stav |
Carl Sténson 93 SoIK Hellas |
|
Anders Andreasson 94 Örgryte IS |
Längd |
Simon Karlén 94 KFUM Arvika |
|
Filip Hjorth 93 Gefle IF |
Tresteg |
Dennis Eriksson 93 Sundsvalls FI |
|
Viktor Warg 93 KFUM Arvika |
Kula |
Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK |
|
Simon Pettersson 94 Örbyhus IF |
Diskus |
Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF |
|
Anders Pettersson 93 Säffle FIK |
Slägga |
Kristoffer Fagerlund 93 IK Ymer |
|
Jonas Hansson-Bergén 94 Huddinge AIS |
Spjut |
Sebastian Thörngren 93 SK Bore |
|
Johannes Henriksson 93 IF Göta |
4x100m |
Robin Nordkvist |
|
Jan Wocalewski |
|
Jokaim Djuvfeldt |
|
Oscar Olausson |
4x400m |
Simon Knuters |
|
Alexander Lesser |
|
Carl Sjöstedt |
|
Johan Rogestedt |
|
|
F17 |
|
100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Amanda Odesjö 94 Alingsås IF |
200m |
Anna Hildingsson 93 IK Lerum FI |
|
Julia Hässel 94 Turebergs FK |
400m |
Åsa Söderberg 93 Västerås FK |
|
Frida Åhsberg 93 Villstads GIF |
800m |
Ida Holm 93 IK Lerum FI |
|
Jenny Håland 93 IFK Tumba |
1500m |
Agnes Sjöström 94 IK Westmannia |
|
Johanna Busk 93 Enhörna IF |
3000m |
Amanda Lönnquist 94 Ystads IF |
|
Malin Strand 93 Istrums SK |
1500m hinder |
Viktoria Ämting 93 SoIK Hellas |
|
Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK |
100m häck |
Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK |
|
Sofia Andersson 94 Örbyhus IF |
300m häck |
Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF |
|
Madeleine Eriksson 93 Gefle IF |
Höjd |
Lisa Thelander 93 IFK Halmstad |
|
Sofie Björklund 93 Båstads GoIF |
Stav |
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
Alissa Söderberg 94 Malmö AI |
Längd |
Charlotte Skogström 93 Täby IS |
|
Julia Wigren 93 Gefle IF |
Tresteg |
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
|
Louise Arvidsson 93 Vittsjö GIK |
Kula |
Jennie Söderholm 93 Västerås FK |
|
Moa Eskilsson 93 Villstads GIF |
Diskus |
Maria Wennlund 93 Filipstads IF |
|
Lina Bengtson 94 Heleneholms IF |
Slägga |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
Amanda Rydberg 93 Västerås FK |
Spjut |
Julia Eriksson 94 Ullevi FK |
|
Frida Ohlsson 94 SK Bore |
4x100m |
Daniella Busk |
|
Amanda Odesjö |
|
Anna Hildingsson |
|
Julia Hässel |
4x400m |
Ewa Marcinkiewicz |
|
Åsa Söderlund |
|
Frida Åhsberg |
|
Jessica Bloodworth |
Nordiska 19-årskampen (19 år)
Akureyri, ISL 28-29 augusti
Landslagsledare: Håkan Widlund
Service: Petra Eklund
Coacher: Anneli Johansson, Per Velander, Morgan Persson, Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Per Skoog, Linda-Marie Mårtensson, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team: Lena Haggren, Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1991-1992
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) skall detta år starta med minst 1 deltagare/gren. Sverige kommer så långt möjligt att eftersträva 2 startande/gren.
(Deltagarinskränkningarna i år beror på de kraftigt begränsade resmöjligheterna till Akureyri. Sverige har totalt 52 platser att utnyttja för sina lag.)
Anm: Nedskärningen är alltså tillfällig och fr o m 2011 blir det åter traditionella två startande per gren/lag.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid JSM19 kommer den äldre aktive att prioriteras.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Då denna tävling går samtidigt som Finnkampen kommer Finnkampsdeltagande att prioriteras.
Nominering: Preliminärt 16 augusti, slutgiltigt 23 augusti (efter Stora SM i Falun)
Grenprogram:
Gren |
|
P19 |
|
100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg - återbud |
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
200m |
Patrik Andersson 91 IF Kville |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
800m |
Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF |
|
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
1500m |
Albin Olausson 92 KFUM Örebro |
|
Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF |
5000m |
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
3000m hinder |
Jonas Legernes 91 Ullevi FK |
|
Albin Olausson 92 KFUM Örebro |
110m häck |
Filip Lööv 92 Kils AIK |
|
Anton Forsberg 91 Turebergs FK |
400m häck |
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Anton Forsberg 91 Turebergs FK |
Höjd |
Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H |
Stav |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS |
Längd |
Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
Tresteg |
Mattias Karlsson 92 Enköpings AI |
Kula |
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Elias Håkansson 92 IFK Halmstad |
Spjut |
Johan Carlqvist 92 Falu IK - återbud |
|
David Johansson 91 Åhus FK |
4x100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Patrik Andersson 91 IF Kville |
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
Filip Lööv 92 Kils AIK |
4x400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
5000m gång |
Anders Hansson 92 SK Svängen |
|
|
F19 |
|
100m |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
200m |
Stephanie Olsson 91 KA 2 IF |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
400m |
Malin Lindblom 91 Gefle IF |
800m |
Caroline Högardh 92 IFK Halmstad |
1500m |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Louise Bichler 91 Sävedalens AIK |
3000m |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Louise Bichler 91 Sävedalens AIK |
2000m hinder |
Caroline Högardh 92 IFK Halmstad |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
100m häck |
Marica Merkel-Johansson 91 KA 2 IF |
400m häck |
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
Höjd |
Erika Chytraeus 92 Huddinge AIS - återbud |
|
Linn Gustavsson 91 IK Ymer |
|
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
Stav |
Sara Eriksson 91 Ullevi FK |
|
Sophie Jensen 92 Malmö AI |
Längd |
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
|
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
Tresteg |
Jasmine Sabir 92 Hammarby IF |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
Kula |
Martina Salander 92 Fredrikhofs FI |
|
Julia Wiberg 92 UF Contact |
Diskus |
Julia Wiberg 92 UF Contact |
|
Ida Storm 91 Malmö AI |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
Emelie Larsson 91 Ullevi FK |
4x100m |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
|
Stephanie Olsson 91 KA 2 IF |
|
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
4x400m |
Caroline Högardh 92 IFK Halmstad |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
|
Malin Lindblom 91 Gefle IF |
|
Jasmine Sabir 92 Hammarby IF |
3000m gång |
Felicia Hogrell 94 GK Steget |
Junior-NM (22 år)
Söderhamn 4-5 september
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Håkan Kaneberg, Anton Leion, Christina Levi, Mikael Wirstedt, Jan Bäck, Roger Thorstensson, Björn Amb, Per Svensson
Medicinskt team: Jenny Lingman-Framme, Helena Lundgren, Jimmy Palm
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1988-1990
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ettan i varje gren på JSM22 är direktkvalificerad till laget.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till SM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Vid likvärdiga prestationer kommer den äldre aktive att prioriteras.
Nominering: 23 augusti
Gren
|
Nominerade |
M22 |
|
100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
200m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
400m |
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
800m |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
|
Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK |
1500m |
Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF |
|
Martin Nilson 89 Malmö AI |
5000m |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
3000mH |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
110mH |
Marvin Tay 90 Malmö AI |
|
Amir Shaker 89 Eskilstuna FI |
400mH |
Niclas Åkerström 88 IFK Växjö |
|
Jim Christensson 89 Mölndals AIK |
Höjd |
Emil Svensson 89 IFK Växjö - återbud |
|
Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne FI |
|
Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta |
Stav |
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK |
|
Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS |
Längd |
Björn Wilson 90 IK Orient |
|
Patrik Holmberg 90 Huddinge AIS |
Tresteg |
Moteba Mohamed 90 Alingsås IF |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
Kula |
Anders Lundell 88 Ullevi FK |
|
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
Diskus |
Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
Markus Johansson 90 Säffle FIK - återbud |
|
Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta |
|
Kristian Nyman 90 Svenljunga IK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Maximus Fröjd 90 Strömstads IF - återbud |
4x400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Petra Larsson 90 Gefle IF |
200m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Lotta Lindsén 90 Turebergs FK |
800m |
Lotta Lindsén 90 Turebergs FK |
|
Jessica Lundmark 90 Skellefteå AIK |
1500m |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Elina Johansson 89 Spårvägens FK |
5000m |
Elina Johansson 89 Spårvägens FK |
|
Maria Sandström 90 Malmö AI |
3000mH |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Beata Falk 89 IK Norrköping FI - återbud |
100mH |
Elin Westerlund 90 KA 2 IF - återbud |
|
Ellen Sääw 90 Falu IK |
|
Isabelle Eurenius 89 Falu IK |
400mH |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
Sofie Skoog 90 IF Göta |
|
My Nordström 90 IK Norrköping FI |
Stav |
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
|
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
Längd |
Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve |
|
Linda Bergh 89 Hässelby SK |
Tresteg |
Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve |
|
Sofie Lindesten 88 SoIK Hellas |
Kula |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
|
Sandra Andersson 90 Ullevi FK - återbud |
|
Jenny-Lee Angbah 90 Ullevi FK |
Diskus |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
Jenny Johansson 88 Västerås FK - återbud |
|
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
Slägga |
Johanna Rydberg 88 Västerås FK |
|
Petra Öberg 89 Nyköpings BIS |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Elisabeth Höglund 90 IF Göta |
4x100m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Petra Larsson 90 Gefle IF |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
4x400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Lotta Lindsén 90 Turebergs FK |
|
Frida Person 89 Hammarby IF |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |