Juniorer-ungdom 2011
Uppdaterat: 8 september 2011
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2011 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 19 år (JEM19)
Tallinn, EST 21-24 juli
Överledare: Lillemor Rönnbrant
Landslagsledare: Håkan Widlund
Koordinator: Johanna Axelsson
Coacher: Karin Matton-Jernberg, Hans Källén, Per Skoog, Anders Borgström, Pekka Dahlhöjd, Marie Forsberg, Linda-Marie Mårtensson, Kristian Pettersson, Siw Karlström.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1992-1993
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 11 juli
Nominering: Löpande från 5 maj - 11 juli.
Informationsträff för nominerade:
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.70 |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
200m |
21.50 |
|
400m |
48.00 |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
800m |
1:50.75 |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
1500m |
3:49.00 |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
|
Marcus Hallbäck 92 Hässelby SK |
5000m |
14:35.00 |
|
10000m |
31:30.00 |
|
3000m H |
9:10.00 |
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
|
|
Albin Olausson 92 KFUM Örebro |
110m H/100.0 |
14.00 |
Filip Lööv 92 Kils AIK |
400m H |
53.00 |
|
Höjd |
2.13 |
|
Stav |
5.00 |
Andreas Duplantis 93 IK Stål |
|
|
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS |
|
|
Carl Sténson 93 Hellas FK |
Längd |
7.40 |
|
Tresteg |
15.40 |
|
Kula/6.0 |
17.80 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
|
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
|
Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK |
Diskus/1.75 |
53.00 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
|
Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
Slägga/6.0 |
67.50 |
Oscar Vestlund 93 Kils AIK |
|
|
Elias Håkansson 92 IFK Halmstad |
Spjut |
68.00 |
|
Tiokamp/P19 |
7.150 |
|
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
10 km gång |
|
Anders Hansson 92 SK Svängen |
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.85 |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
200m |
24.30 |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
|
Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg |
400m |
55.00 |
|
800m |
2:07.50 |
|
1500m |
4:25.00 |
Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK |
3000m |
9:40.00 |
|
5000m |
16:50.00 |
|
3000mH |
10:40.00 |
|
100m H |
14.00 |
|
400m H |
60.00 |
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
Höjd |
1.80 |
|
Stav |
3.85 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
6.05 |
|
Tresteg |
12.90 |
|
Kula |
14.00 |
|
Diskus |
46.50 |
Julia Wiberg 92 UF Contact |
|
|
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
|
|
Moa Eskilsson 93 Villstads GIF |
Slägga |
57.00 |
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
|
|
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
|
Linn Jonsson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
48.50 |
|
Sjukamp |
5.100 |
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Ostrava, CZE 14-17 juli
Resor:
Landslagsledare: Peter och Sirpa Holmroos
Coacher: Anna Strenius, Anton Leion, Mikael Wirstedt, Johan Wettergren, Anders Axlid, Björn Amb, Jan Bäck, Thomas Kyöttilä, Per Svensson, Karin Olsson, Urban Andersson
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm, Helena Lundgren, Stefan Svensson
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1989-1991
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 4 juli
Nominering: Löpande från 5 maj - 4 juli.
Informationsträff för nominerade:
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Nominering |
M22 |
|
|
100m |
10.50 |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
21.20 |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
400m |
47.00 |
|
800m |
1:48.75 |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
1500m |
3:44.50 |
Johan Hydén 89 IK Akele |
5000m |
14:10.00 |
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
|
|
Anton Danielson 90 GoIF Tjalve |
10000m |
30:00.00 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
9:00.00 |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
110m H |
14.00 |
|
400m H |
51.50 |
|
Höjd |
2.17 |
Emil Svensson 89 Örgryte IS |
Stav |
5.20 |
|
Längd |
7.60 |
|
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.50 |
|
Diskus |
54.00 |
Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund |
Slägga |
65.00 |
Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad |
Spjut |
72.00 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
Tiokamp |
7.400 |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
4x100m |
se nedan |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
|
Oskar Åberg 89 Huddinge AIS |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
4x400m |
se nedan |
|
20 km G |
|
Perseus Karlström Eskilstuna FI |
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.75 |
|
200m |
23.80 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
53.80 |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
2:05.00 |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
1500m |
4:20.00 |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
|
Mary Alenbratt 90 Ullevi FK |
5000m |
16:30.00 |
|
10000m |
35:30.00 |
|
3000mH |
10:25.00 |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
100m H |
13.55 |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
400m H |
58.50 |
|
Höjd |
1.80 |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta Karlstad |
|
|
Ellen Björklund 90 IFK Lund |
Stav |
4.00 |
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
Längd |
6.20 |
Malin Olsson 90 Malmö AI |
Tresteg |
13.25 |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
Kula |
14.80 |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
Diskus |
50.00 |
Sandra Andersson 90 Ullevi FK |
Slägga |
60.00 |
Ida Storm 91 Malmö AI |
Spjut |
51.00 |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
Sjukamp |
5.500 |
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-VM (UVM17)
Villeneuve d'Ascq, FRA 6-10 juli
Resor:
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Anna Linner
Coacher: Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anna Jonsson, Anders Walther, Jorge Cordero, Jesper Fritz, Åke Jernberg
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Lena Wallin Söderberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1994-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 19 juni
Nominering: Fortlöpande från 5 maj till 20 juni
Informationsträff för nominerade:
Resultatnivåer:
Gren |
Norm |
Nominering |
P17 |
|
|
100m |
10.80 |
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
200m |
21.60 |
|
400m |
48.50 |
|
800m |
1:52.00 |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
1500m |
3:55.00 |
|
3000m |
8:25.00 |
|
2000m H |
5:57.00 |
|
110m H/91.4 |
13.90 |
|
400m H/84.0 |
52.50 |
|
Höjd |
2.08 |
|
Stav |
4.80 |
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
|
|
Anders Andreasson 94 Örgryte IS |
Längd |
7.20 |
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
|
|
Simon Karlén 94 KFUM Arvika |
Tresteg |
15.25 |
|
Kula/5.0 |
18.75 |
Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK |
Diskus/1.5 |
56.00 |
Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK |
Slägga/5.0 |
68.00 |
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
Spjut/700 |
64.00 |
Axel Lönegren 94 Upsala IF |
Åttakamp* |
5.900 |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge |
|
|
|
F17 |
|
|
100m |
11.90 |
|
200m |
24.30 |
|
400m |
55.50 |
|
800m |
2:09.00 |
Betty Strandberg 95 Gefle IF |
1500m |
4:27.00 |
|
3000m |
9:40.00 |
|
2000mH |
6:45.00 |
|
100m H/76.2 |
13.70 |
|
400m H/76.2 |
61.30 |
|
Höjd |
1.78 |
|
Stav |
3.85 |
Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK |
Längd |
5.95 |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Tresteg |
12.55 |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
|
|
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
Kula/4.0 |
13.50 |
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
Diskus/1.0 |
44.00 |
Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS |
Slägga/4.0 |
53.00 |
|
Spjut/600 |
46.00 |
Sofi Flinck 95 Västerås FK |
Sjukamp* |
5.000 |
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM änd vad vi har i Sverige och Norden:
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid UVM17.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
JNM-UNM mångkamp
Sipoo, FIN 18-19 juni
Resor: Ut 16 juni, hem 20 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Marie Forsberg, Göran Ivarsson, Arne Svensson, Åke Jernberg, Urban Andersson
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Erica Grealish
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 5 juni
Nominering: 6 juni
Klass |
Nominerade |
M22 |
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
Douglas Stenberg 90 IF Göta |
P19 |
Filip Hjorth 93 Gefle IF |
|
Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund |
|
Oscar Törnros 92 IFK Sala |
P17 |
Victor Ivarsson 94 IFK Växjö |
|
Simon Pettersson 94 Örbyhus IF |
|
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
K22 |
Josefin Svensson 89 IFK Växjö |
F19 |
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö |
|
Sabina Sandberg 93 Spårvägens FK |
F17 |
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK |
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Leppävaara, FIN 10 september
Överledare: Lillemor Rönnbrandt
Landslagsledare: Anna Linner
Landslagskoordinator: Johanna Axelsson
Ungdomsrådet: Nathalie Magnusson
Coacher: Anna Jonsson (medel-lång), Ingela Nilsson (hopp), Joakim Nilsson (sprint-häck), Anders Walther (kast), Helena Kristiansson, Henrik Garmark, Johan Ställberg, Alexander Tursell, Lena Borg Oké, Jesper Fritz.
Medicinskt team: Magnus Håkansson (läkare), Lena Wallin Söderberg (sjukgymnast), Kari Kiviniemi (sjukgymnast)
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1994-1995.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen (augusti fram till USM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni)
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 28 augusti
Grenprogram:
Gren |
Nominerade |
P17 |
|
100m |
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF |
|
Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF |
200m |
Viktor Elvung Nilsson 94 FIF Gnistan |
|
Erik Annerfalk 94 IF Hagen |
400m |
Carl Sjöstedt 94 IF Göta |
|
Marcus Mårtensson 95 IFK Lidingö |
800m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK |
1500m |
Jens Petrusson 94 Ullevi FK |
|
Oliver Lämber 94 Hälle IF |
3000m |
Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI |
|
Joel Durén 94 Hässelby SK |
1500m hinder |
Gustav Sandström 94 IF Udd |
|
Nigusu Solomon 95 Huddinge AIS |
110m häck |
Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö |
|
Jesper Lundberg 94 Alvesta FI |
300m häck |
Gustav Magnusson 95 IK Orient |
|
Jack Johansson 94 Laholms IF |
Höjd |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Isak Persson 95 Spårvägens FK |
Stav |
Anders Andreasson 94 Örgryte IS |
|
Trolle Olson 94 Spårvägens FK |
Längd |
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
|
Adam Denguir 94 Lomma FIK |
Tresteg |
Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå |
|
Simon Karlén 94 KFUM Arvika |
Kula |
Alexander Larsson 94 Upsala IF |
|
Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK |
Diskus |
Simon Pettersson 94 Örbyhus IF |
|
Tim Wunger 94 Enköpings AI |
Slägga |
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
|
Lowe Litzell 94 Östersunds GIF |
Spjut |
Axel Lönegren 94 Upsala IF |
|
Emil Sjödin 94 Hässelby SK |
4x100m |
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF |
|
Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF |
|
Viktor Elvung Nilsson 94 FIF Gnistan |
|
Erik Annerfalk 94 IF Hagen |
|
Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö (reserv) |
4x400m |
Carl Sjöstedt 94 IF Göta |
|
Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK |
|
Marcus Mårtensson 95 IFK Lidingö |
|
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Gustav Magnusson 95 IK Orient (reserv) |
F17 |
|
100m |
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
200m |
Julia Hässel 94 Turebergs FK |
|
Josefin Palm 94 Gefle IF |
400m |
Josefin la Fleur 94 Ystads IF |
|
Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS |
800m |
Betty Strandberg 95 Gefle IF |
|
Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK |
1500m |
Agnes Sjöström 94 IK Westmannia |
|
Isabelle Norstedt 95 IFK Helsingborg |
3000m |
Sarah Lahti 95 Klippans FK |
|
Amanda Lönnquist 94 Ystads IF |
1500m hinder |
Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK |
|
Maria Larsson 94 Ullevi FK |
100m häck |
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
Sofia Andersson 94 Örbyhus IF |
300m häck |
Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF |
|
Rebecca Abrahamsson 94 FIF Gnistan |
Höjd |
Ida Virdebrant 94 IFK Växjö |
|
Lisa Engman 94 Kils AIK |
Stav |
Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK |
|
Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö AI |
Längd |
Hanna Kober 94 IFK Lund |
|
Sandra Törnros 95 Gefle IF |
Tresteg |
Sofia Nilsson 95 Gefle IF |
|
Caroline Taxén 94 Enköpings AI |
Kula |
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
|
Lina Bengtson 94 Öresund FK |
Diskus |
Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS |
|
Nadja Shirafkan Nejad 95 IF Göta |
Slägga |
Matilda Åström 95 Gefle IF |
|
Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS |
Spjut |
Lisa Carlsson 94 Falu IK |
|
Alexandra Johansson 94 KFUM Örebro |
4x100m |
Josefin Palm 94 Gefle IF |
|
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK |
|
Julia Hässel 94 Turebergs FK |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Sofia Andersson 94 Örbyhus IF (reserv) |
4x400m |
Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK |
|
Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS |
|
Josefin la Fleur 94 Ystads IF |
|
Betty Strandberg 95 Gefle IF |
|
Rebecca Abrahamsson 94 FIF Gnistan (reserv) |
Nordiska 19-årskampen
Köbenhavn, DEN 3-4 september
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Håkan Widlund
Landslagskoordinator: Kristoffer Fransson
Ungdomsrådet: John-Eric Ericsson
Coacher: Karin Matton-Jernberg, Annelie Johansson, Lars Eriksson, Per Skoog, Morgan Persson, Jonas Malm, Pekka Dahlhöjd, Kristian Pettersson, Hans Kjellén, David Stridfeldt, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team: Elsa Pihl (läkare), Rosemarie Lindberg (sjukgymnast), Stefan Svensson (massör), Peter Lantz (massör)
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1992-1993
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid JSM19 är garanterad plats i truppen.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Slutnominering: 29 augusti
Grenprogram
Gren |
|
P19 |
|
100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
200m |
Sunday Ojuri 93 Hammarby IF |
|
Victor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI |
400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Alexander Lesser 93 Ullevi FK |
800m |
Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI |
|
Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF |
1500m |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
Elias Bjuhr 93 IFK Umeå |
5000m |
Filip Johansson 92 Sävedalens AIK |
|
John Kingstedt 92 Huddinge AIS |
3000m hinder |
Albin Olausson 92 KFUM Örebro |
|
Niclas Jonsson 92 Hammarby IF |
110m häck |
Anton Levin 92 IFK Helsingborg |
|
Anders Leifsson 92 IK Orient |
400m häck |
Anton Nilsson 92 Huddinge AIS |
|
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
Höjd |
Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI |
|
Erik Liberg 93 Ullevi FK |
Stav |
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS |
|
Arvid Lindahl 92 KA 2 IF |
Längd |
Filip Hjorth 93 Gefle IF |
|
Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK |
Tresteg |
Dastid Selmani 92 IFK Lund |
|
Sadeeh Mbye 92 Ullevi FK |
Kula |
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
|
Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
Slägga |
Oscar Vestlund 93 Kils AIK |
|
Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge AIS |
Spjut |
Johan Carlqvist 92 Falu IK |
|
Sebastian Thörngren 93 SK Bore |
4x100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
|
Sunday Ojuri 93 Hammarby IF |
|
Andreas Engwall 92 Bromma IF |
|
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS (reserv) |
4x400m |
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Alexander Lesser 93 Ullevi FK |
|
Patrik Sjöö 92 Hässelby SK |
|
Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF |
|
Hampus Widlund 93 IFK Växjö (reserv) |
Gång 5000 m |
Anders Hansson 92 SK Svängen |
|
Fredrik Sandmer 94 SK Svängen |
|
|
F19 |
|
100m |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
200m |
Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK |
|
Marie Sönnerfors 93 Spårvägens FK |
400m |
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö |
|
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
800m |
Sofie Näslund 92 IF Vingarna |
|
Ida Holm 93 IK Lerum FI |
1500m |
Julia Nilsson 92 Öresund FK |
|
Ida Holm 93 IK Lerum FI |
3000m |
Frida Kristiansson 92 IK Ymer |
|
Emilia Ohlin 93 UF Contact |
2000m hinder |
Frida Kristiansson 92 IK Ymer |
|
Malin Strand 93 Istrums SK |
100m häck |
Ida Hansen 93 KFUM Arvika |
|
Charlotte Skogström 93 Täby IS |
400m häck |
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
|
Madeleine Eriksson 93 Gefle IF |
Höjd |
Caroline Andersson 93 Gefle IF |
|
Sofie Björklund 93 Båstads GIF |
Stav |
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
Sophie Jensen 92 Spårvägens FK |
Längd |
Sara Kviberg 93 SoIK Hellas |
|
Emma Ehrlin 93 Ärla IF |
Tresteg |
Jasmine Sabir 92 Hammarby IF |
|
Louise Arvidsson 93 Vittsjö GIK |
Kula |
Johanna Larsson 92 Filipstads IF |
|
Hanna Bengtson 92 Öresund FK |
Diskus |
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
|
Julia Wiberg 92 UF Contact |
Slägga |
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
|
Linn Jonsson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
Gabriella Sundin 92 Hovslätts IK |
|
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 |
4x100m |
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Linnea Alstermark 92 Hammarby IF |
|
Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Marie Sönnerfors 93 Spårvägens FK (reserv) |
4x400m |
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö |
|
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
|
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
|
Jasmine Sabir 92 Hammarby IF |
|
Madeleine Eriksson 93 Gefle IF (reserv) |
|
Sofie Näslund 92 IF Vingarna (reserv) |
Gång 3000 m |
Felicia Hogrell 94 GK Steget |
|
Maria Aydin 93 GK Steget |