Juniorer-ungdom 2013
Uppdaterat: 5 september 2013
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 19 år (JEM19)
Rieti, ITA 18-21 juli
Resor: Ut 16 juli, hem 22 juli
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Kristoffer Fransson
Coacher: Anna Jonsson (Umeå), Ingela Nilsson, Anders Walther, Joakim Nilsson, Åke Jernberg, Anders Rydén, Håkan Fridhäller.
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Kari Kiviniemi, Anna Ek
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1994-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 7 juli
Slutlig uttagning: 8 juli.
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagning |
P19 |
|
|
100m |
10.70 |
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
200m |
21.50 |
|
400m |
48.00 |
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
800m |
1:51.00 |
|
1500m |
3:50.00 |
|
5000m |
14:35.00 |
|
10000m |
31:30.00 |
|
3000m H |
9:10.00 |
|
110m H/100.0 |
14.00 |
|
400m H |
53.00 |
|
Höjd |
2.13 |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
|
Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå |
Stav |
5.00 |
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
Längd |
7.40 |
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
Tresteg |
15.40 |
|
Kula/6.0 |
17.80 |
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI - återbud |
Diskus/1.75 |
53.00 |
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI - återbud |
|
|
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
Slägga/6.0 |
67.50 |
Alexander Larsson 94 Upsala IF |
|
|
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
|
|
Lowe Litzell 94 Östersunds GIF |
Spjut |
68.00 |
|
Tiokamp/P19 |
7.150 |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
|
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
10 km gång |
|
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.90 |
|
200m |
24.45 |
|
400m |
55.00 |
|
800m |
2:07.50 |
|
1500m |
4:25.00 |
Tova Eurén 94 Göteborgs KIK |
3000m |
9:45.00 |
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
|
|
Agnes Sjöström 94 IK Westmannia |
5000m |
17:05.00 |
Agnes Sjöström 94 IK Westmannia |
|
|
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
3000mH |
10:40.00 |
Maria Larsson 94 Örgryte IS |
100m H |
14.00 |
Sofia Mossberg 95 Falu IK |
|
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
400m H |
60.00 |
|
Höjd |
1.81 |
|
Stav |
3.95 |
Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK |
Längd |
6.05 |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
|
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
Tresteg |
12.90 |
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
Kula |
13.85 |
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
|
|
Lina Bengtson 94 Öresund FK |
Diskus |
46.50 |
Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS |
|
|
Lina Bengtson 94 Öresund FK |
Slägga |
57.00 |
Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS |
|
|
Matilda Åström 95 Gefle IF |
Spjut |
50.00 |
Sofi Flinck 95 Västerås FK |
Sjukamp |
5.100 |
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS - återbud |
|
|
Elin Tornhed 95 IFK Växjö |
|
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Tampere, FIN 11-14 juli
Resor: Ut 9 juli, hem 15 juli
Landslagsledare: Håkan Widlund
Koordinator: Clara Luthman
Coacher (kommer att kompletteras): Per Skoog, Morgan Persson, Hans Källén, Karin Matton Jernberg.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1991-1993
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 30 juni
Slutlig uttagning: 1 juli
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagning |
M22 |
|
|
100m |
10.50 |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
200m |
21.20 |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
400m |
47.00 |
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
800m |
1:49.00 |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
|
Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK |
1500m |
3:44.00 |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
5000m |
14:10.00 |
|
10000m |
30:05.00 |
|
3000m H |
9:00.00 |
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
|
|
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
110m H |
14.00 |
|
400m H |
51.50 |
|
Höjd |
2.17 |
|
Stav |
5.20 |
Andreas Duplantis 93 IK Stål |
|
|
Arvid Lindahl 92 KA 2 IF |
Längd |
7.60 |
Adam Chiguer 91 Huddinge AIS |
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.50 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
54.00 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
|
Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS |
Slägga |
65.00 |
Spjut |
72.00 |
Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö |
Tiokamp |
7.400 |
Petter Olson 91 Hässelby SK |
|
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
4x100m |
se nedan |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
|
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
|
Sunday Ojuri 93 Hammarby IF |
4x400m |
se nedan |
|
20 km G |
|
|
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.75 |
Freja Jernstig 92 IF Göta |
|
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
200m |
23.65 |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
400m |
53.80 |
|
800m |
2:05.00 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
4:20.00 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
|
Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK |
5000m |
16:35.00 |
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
10000m |
36:00.00 |
Sanna Mustonen 91 Hässelby SK |
|
|
Nina Persson 91 Örgryte IS |
3000mH |
10:30.00 |
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
100m H |
13.55 |
|
400m H |
58.50 |
|
Höjd |
1.81 |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
Stav |
4.00 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Sara Eriksson 91 Ullevi FK |
Längd |
6.20 |
|
Tresteg |
13.25 |
|
Kula |
14.80 |
|
Diskus |
50.00 |
Julia Wiberg 92 Spårvägens FK |
|
|
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
Slägga |
60.00 |
Ida Storm 91 Hässelby SK |
|
|
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
|
Malin Johansson 92 IFK Strömsund |
Spjut |
51.00 |
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 |
Sjukamp |
5.500 |
Lisa Linnell 91 IFK Växjö |
4x100m |
se nedan |
Freja Jernstig 92 IF Göta |
|
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
|
Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö |
|
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-VM (UVM17)
Donetsk, UKR 10-14 juli
Resor: Ut 8 juli, hem 15 juli
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Koordinator: Kristotter Fransson och Anders Rydén
Coacher: Eva Jönsson, Håkan Fridhäller, Niclas Broström, Albin Johansson, Ralf Ivarsson, Helene Friberg, Bengt Bengtsson (gång).
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1996-1997
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 24 juni (1 juli - se Slutdatum nedan!)
Uttagning: 24 juni (1 juli - se Slutdatum nedan!)
Resultatnivåer:
Gren |
Norm |
Uttagning |
P17 |
|
|
100m |
10.80 |
|
200m |
21.60 |
|
400m |
48.50 |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
800m |
1:52.00 |
William Levay 96 Spårvägens FK |
1500m |
3:55.00 |
|
3000m |
8:22.00 |
|
2000m H |
5:57.00 |
Andreas Jansson 96 Hässelby SK |
110m H/91.4 |
13.90 |
Charles Mitala 96 Malmö AI |
400m H/84.0 |
52.50 |
|
Höjd |
2.08 |
Henrik Thoms 96 Hanvikens SK |
|
|
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
Stav |
4.80 |
Carl Ivarsson 96 IK Lerum FI |
Längd |
7.20 |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
Tresteg |
15.25 |
|
Kula/5.0 |
18.75 |
|
Diskus/1.5 |
56.00 |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
Slägga/5.0 |
68.00 |
Chris Arnoldsson 96 Turebergs FK |
Spjut/700 |
69.00 |
Simon Litzell 97 Östersunds GIF |
|
|
Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF - återbud |
Åttakamp* |
5.900 |
|
1000m stafett |
se nedan |
|
|
|
|
F17 |
|
|
100m |
11.90 |
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
200m |
24.20 |
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
400m |
55.50 |
|
800m |
2:09.50 |
|
1500m |
4:25.00 |
|
3000m |
9:35.00 |
|
2000mH |
6:40.00 |
|
100m H/76.2 |
13.70 |
Adriana Janic 96 Malmö AI |
400m H/76.2 |
61.30 |
|
Höjd |
1.78 |
|
Stav |
3.90 |
|
Längd |
5.95 |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
Tresteg |
12.55 |
|
Kula/3.0 |
15.00 |
Agnes Larsson 97 IF Göta |
|
|
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
Diskus/1.0 |
44.00 |
|
Slägga/3.0** |
58.00 |
|
(Slägga/4.0 |
53.00) |
|
Spjut/500** |
49.00 |
|
(Spjut/600 |
46.00) |
|
Sjukamp* |
5.000 |
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
|
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
1000m stafett |
se nedan |
|
5000m gång |
|
Lena Tomas 96 GK Steget |
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM änd vad vi har i Sverige och Norden:
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/3.0, 200m - längd, spjut/500, 800m
** = Vid UVM gäller fr o m i år 3.0 kg som redskapsvikt för slägga och 500 g för spjut. Eftersom detta inte är de redskap som används nationellt för åldersklassen har också resultatgränser för 4.0 kg slägga och 600 g spjut angivits ovan.
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
SLUTDATUM
- Samtliga anmälningar skall vara IAAF tillhanda senast den 24 juni. Dock löper kvalperioden ytterligare en vecka, dvs fram t o m den 1 juli.
- Det innebär att en aktiv som varit mycket nära gränsen före den 24 juni kan preliminäranmälas och sedan "kvala in" definitivt med ett resultat gjort senast den 1 juli. Däremot kan ingen "nyanmälas" efter den 24 juni på ett enstaka resultat gjort efter detta datum.
JNM-UNM mångkamp
Huddinge 8-9 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Helene Friberg, Urban Andersson, Jan Samuelsson, Martin Östenberg, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Björn Sverre Hjellödegård, Lotta Munk
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 26 maj
Uttagning: 28 maj
Klass |
Uttagna |
M22 |
- |
P19 |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Victor Ivarsson 94 IFK Växjö |
|
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
P17 |
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
|
Olof Östenberg 97 IFK Växjö |
|
Axel Ohlson 96 Hässelby SK |
|
Joar Husmark 96 Falu IK |
K22 |
Frida Johansson 95 IF Göta |
|
Sofia Johnsson 94 Hässelby SK |
|
Rakel Rosshagen 95 Täby IS |
F19 |
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
|
Elin Tornhed 95 IFK Växjö |
|
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI |
F17 |
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba - återbud |
|
Beatrice Lantz 97 IFK Växjö |
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/S 7-8 september
Resor: Samling 6 september ca kl 16, hemresa 8 september.
Överledare: Jenny Kallur
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Service: Johanna Berggrén
Coacher: David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Eva Jönsson, Lisa Wälitalo, Helene Friberg, Håkan Fridhäller, Karin Cronstedt, Niclas Broström, Erik Johansson, Fredrik Rogö.
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin
Ungdomsrådet: Filip Regnander
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1996-1997.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper:
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
* USM17 (Västerås) och USM16 (Eskilstuna) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
* Även DN Galan Youth kommer vara en viktig tävling.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen värderas högre än tidiga resultat.
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Uttagning: 26 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P17 |
|
100m |
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
Herman Olvik 96 Ullevi FK |
200m |
Jakob Masth Larsson 97 IF Göta |
|
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Andreas Movin 96 IFK Lidingö |
800m |
Kalle Berglund 96 UF Contact |
|
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
William Levay 96 Spårvägens FK |
|
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
3000m |
Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK |
|
Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK |
1500m hinder |
Johan Lindgren 96 Mölndals AIK |
|
Andreas Jansson 96 Hässelby SK |
110m häck |
Charles Mitala 96 Malmö AI |
|
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
300m häck |
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK - återbud |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
Albin Johansson 97 Högbo GIF |
Höjd |
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
|
Henrik Thoms 96 Hanvikens SK |
Stav |
Hannes Burman 96 Skellefteå AIK |
|
Hannes Gidlöf 96 Gefle IF |
Längd |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
Daniel Örevik 97 F Gotländsk FI |
Tresteg |
Mathieu Nilsson 96 IF Göta |
|
Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK |
Kula |
Anton Johansson 96 KFUM Örebro |
|
Axel Ohlson 96 Hässelby SK |
Diskus |
Olof Östenberg 97 IFK Växjö |
|
Albin Lager 96 KFUM Örebro |
Slägga |
Anton Andersson 96 Umedalens IF |
|
Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF |
Spjut |
Simon Litzell 97 Östersunds GIF - återbud |
|
Joar Husmark 96 Falu IK |
|
Andrée Nilsson 97 SK Bore |
4x100m |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
Jakob Masth Larsson 97 IF Göta |
|
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
Herman Olvik 96 Ullevi FK |
4x400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Andreas Movin 96 IFK Lidingö |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
Kalle Berglund 96 UF Contact |
|
|
F17 |
|
100m |
Johanna Gustafsson 97 Motala AIF |
|
Malin Andersson 97 Gefle IF - återbud |
|
Emma Gällstedt 96 Gefle IF |
200m |
Tove Ågren 96 Falu IK |
|
Hanna Hoff 97 IFK Växjö |
400m |
Mikaela Johannesson 96 Falu IK |
|
Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg |
800m |
Patricia Striner 97 Malmö AI |
|
Anna Dahlsjö 96 Mölndals AIK |
1500m |
Isabella Andersson 97 Turebergs FK |
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
3000m |
Isabelle Brauer 96 Hässelby SK |
|
Ebba Andersson 97 Sollefteå GIF |
1500m hinder |
Linn Bengtsson 97 IFK Växjö |
|
Carolina Johnson 96 Linköpings GIF |
100m häck |
Adriana Janic 96 Malmö AI |
|
Daniela Karlsson 96 Västerås FK |
300m häck |
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Höjd |
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Lovisa östervall 97 IFK Tumba |
Stav |
Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg |
|
Klara Mattsson 97 IK Orient |
Längd |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve |
Tresteg |
Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK |
|
Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn |
Kula |
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
|
Julia Svärd Axelsson 96 IFK Helsingborg |
Diskus |
Linn Bergstrand 96 Ullevi FK |
|
Jessika Lowe 96 IFK Helsingborg |
Slägga |
Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS |
|
Linn Forssell 97 Motala AIF |
Spjut |
Julia Marklund 96 SK Bore |
|
Karolina Ander 96 Hässelby SK |
4x100m |
Johanna Gustafsson 97 Motala AIF |
|
Tove Ågren 96 Falu IK |
|
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
|
Adriana Janic 96 Malmö AI |
4x400m |
Mikaela Johannesson 96 Falu IK |
|
Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg |
|
Alice Svanteson 97 Sävedalens AIK |
|
Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK |
|
|
Nordiska 19-årskampen
Leppävaara, FIN 17-18 augusti
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Clara Luthman
Coacher (kommer att kompletteras): Alexander Tursell, Henrik Garmark, Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anders Walther, Fredrik Oderborn, Håkan Fridhäller, Helena Kristiansson
Medicinskt team: Ola Thorsson, Anna Ek, Charlotte Engberg, Thomas Gjörling
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1994-1995
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper:
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
* Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* 400m häck: Uttagningen kommer baseras på tider gjorda på den faktiska sträckan (alltså ej på JSM-distansen 300m häck).
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Slutlig uttagning: 12 augusti
Grenprogram
Gren |
|
P19 |
|
100m |
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF |
|
Adam Denguir 94 IFK Lund |
200m |
Adam Denguir 94 IFK Lund |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK - återbud |
|
Jacob Ewerthz 95 Hammarby IF |
400m |
Alex Torgersson 94 Hammarby IF |
|
Carl Sjöstedt 94 IF Göta |
800m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Mattias Ohlsson 94 Öresund FK |
1500m |
Joel Zackrisson 94 Ullevi FK |
|
Joel Durén 94 Hässelby SK |
5000m |
Oliver Lämber 94 Hälle IF - återbud |
|
Emil Svensson 94 Åsarna IK |
|
Jonathan Weichbrodt 94 Mölndals AIK |
3000m hinder |
Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna IF |
|
Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby IF |
110m häck |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö |
400m häck |
Andreas Almlöf 95 Hammarby IF |
|
Eric Bergvall 94 Hässelby SK |
Höjd |
Fredrik Löfgren 94 IFK Lund |
|
Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå |
Stav |
Magnus Jomyr 95 Örgryte IS |
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
Längd |
Rickard Willman 94 Västerås FK |
|
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
Tresteg |
Antonis Dinopoulos 95 Upsala IF |
|
Isak Persson 95 Spårvägens FK - återbud |
|
Fredrik Löfgren 94 IFK Lund |
Kula |
Tim Wunger 94 Falu IK |
|
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI |
Diskus |
Gustav Liberg 95 Ullevi FK |
|
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
Slägga |
Anders Eriksson 94 Hovslätts SIK |
|
Alexander Larsson 94 Upsala IF |
Spjut |
Quincy Andersson 95 Malmö AI |
|
Axel Lönegren 94 Upsala IF |
4x100m |
Jean-Christian Zirignon 94 Piteå IF |
|
Jonathan Wulff 94 Hammarby IF |
|
Adam Denguir 94 IFK Lund |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK - återbud |
|
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF |
4x400m |
Alex Torgersson 94 Hammarby IF |
|
Carl Sjöstedt 94 IF Göta |
|
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
Gång 5000 m |
Patric Rajala 96 |
|
|
|
|
F19 |
|
100m |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI |
200m |
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI |
|
Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS |
400m |
Klara Helander 95 Upsala IF |
|
Betty Strandberg 95 Gefle IF |
800m |
Josefin Malmborg 94 Habo FI-04 |
|
Elin Axelsson 94 Trollhättan FIK |
1500m |
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
|
Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF |
3000m |
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
|
Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF |
2000m hinder |
Isabell Norstedt 95 IFK Helsingborg |
|
Amanda Trense 95 Östersunds GIF |
100m häck |
Josefin Palm 94 Gefle IF |
|
Sofia Mossberg 95 Falu IK |
400m häck |
Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF |
|
Sofia Johnsson 94 Hässelby SK |
Höjd |
Evelina Erlandsson 94 Nyköpings BIS |
|
Lisa Engman 94 Kils AIK |
Stav |
Denise Eriksson 95 Gefle IF |
|
Hanna Jansson 95 Falu IK |
Längd |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
Tresteg |
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
|
Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan |
Kula |
Lina Bengtson 94 Öresund FK |
|
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
Diskus |
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
|
Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS |
Slägga |
Matilda Åström 95 Gefle IF |
|
Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS |
Spjut |
Sofie Hammar 95 IF Rigor |
|
Sofie Davoust 94 IFK Tumba |
4x100m |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Josefin Palm 94 Gefle IF |
|
Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI |
|
Rebecca Larsson 94 Hässelby SK |
|
Karolina Nikamo 95 Upsala IF |
4x400m |
Betty Strandberg 95 Gefle IF |
|
Klara Helander 95 Upsala IF |
|
Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS |
|
Sofia Johnson 94 Hässelby SK |
Gång 3000 m |
Felicia Hogrell 94 |
|
Lena Tomas 96 |