Uttagningar juniorer-ungdom 2004
Uppdaterat: 2 september 2004
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2004 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Nordiska juniorkampen/JNM (22 år)
Fredrikstad, NOR 11-12 september
Landslagsledare: Anders Rydén
Ålderskategori: M22/K22 (dvs födda strikt 1982-1984)
Grenar: Fullt program
Motståndarnationer: FIN, NOR, DEN/ISL
Deltagare: Sverige avser att starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 29 augusti. Uttaget lag.
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* Förmåga att prestera i mästerskapssituation (SM, JSM22) värderas högre än statistiska resultat.
* Utfallet av inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
* Resultat gjorda under säsongens senare del värderas högre än äldre resultat.
* Endast om det är mycket jämnt och samtliga håller hög nordisk nivå kan det bli aktuellt med en tredje svensk deltagare i en gren.
JVM (19 år)
Grosseto, ITA 13-18 juli
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1985 eller senare
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Den svenska truppen kommer att bestå av ca 20 aktiva.
Kvalperiod: T o m 29 juni
Nominering: Sker fortlöpande från ca 1 juni till kvalperiodens slutdag.
Kvalgränser:
Gren |
SFIF-gräns |
Slutlig nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.60 |
Edmund Yeboah |
|
|
Per Strandquist |
200m |
21.30 |
|
400m |
47.25 |
|
800m |
1:49.75 |
|
1500m |
3:47.50 |
|
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
29:55.00 |
|
3000m H |
8:50.00 |
|
110m H |
14.35 |
|
400m H |
52.00 |
|
Höjd |
2.15 |
Linus Thörnblad |
Stav |
5.10 |
Jesper Fritz |
|
|
Johan Carlsson |
Längd |
7.55 |
|
Tresteg |
15.70 |
|
Kula/6.0 |
18.50 |
|
Diskus/1.75 |
56.00 |
|
Slägga/6.0 |
68.50 |
|
Spjut |
68.50 |
|
Tiokamp |
7.200 |
Nicklas Wiberg |
4x100m |
40.30 alt 4 x 10.70 |
Edmund Yeboah |
|
|
Per Strandquist |
|
|
Stefan Tärnhuvud |
|
|
Fredrik Johansson |
|
|
Lukas Nilsson |
4x400m |
3:10.00 alt 4 x 47.75 |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.70 |
|
200m |
23.90 |
|
400m |
54.25 |
Emma Björkman |
800m |
2:06.50 |
Jenny Holmroos |
1500m |
4:19.00 |
|
3000m |
9:20.00 |
|
5000m |
16:30.00 |
|
3000mH |
10:25.00 |
|
100m H |
13.85 |
|
400m H |
59.50 |
|
Höjd |
1.82 |
|
Stav |
3.90 |
Fanny Berglund |
|
|
Lotta Hultin |
Längd |
6.20 |
|
Tresteg |
13.05 |
Mfon Etim |
Kula |
15.20 |
|
Diskus |
50.00 |
|
Slägga |
57.00 |
Annika Hjelm |
Spjut |
51.50 |
|
Sjukamp |
5.400 |
|
4x100m |
45.40 alt 4 x 11.95 |
Annika Andersson |
|
|
Anette Broselid |
|
|
Maria Teilman |
|
|
Mfon Etim |
|
|
Pernilla Tornemark |
|
|
Elin Lundqvist |
4x400m |
3:38.00 alt 4 x 55.00 |
|
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* Gränserna är satta på grundval av snittresultatet sedan 1992 för 8:e plats på JVM.
* Konkurrenskraft jämfört med internationell juniorelit är huvudkriteriet.
* Förmåga att prestera i mästerskapssituation (JSM/USM, Skol-SM, IJSM/IUSM) värderas högre än statistiska resultat.
* Utfallet av inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
* Resultat utomhus 2004 värderas högre än äldre resultat.
Observationstävlingar
* SAYO (Sollentuna 29-30.5), Ymerspelen (9.6) och Wexiö Games (29.6).
Nordiska juniorkampen/JNM (19 år)
Leppävaara, FIN 21-22 augusti
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori: P19/F19 (dvs födda strikt 1985-1986)
Grenar: Fullt program
Motståndarnationer: FIN, NOR, DEN/ISL
Deltagare: Varje lag får starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 15 augusti direkt efter avslutat JSM. Slutlig laguppställning.
Förtydliganden och kommentarer:
Observationstävlingar
* Förutom JSM även Stora SM och Världsungdomspelen.
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 4-5 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf-Krepp
Ålderskategori: P17/F17 (dvs födda 1987-1988, dock med möjlighet för högst 5 st aktiva födda 1989 att ingå).
Grenar: Fullt program
Deltagare: Varje lag får starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 22 augusti.
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningsprinciper och -kriterier
* Alla segrare vid USM17 är garanterade plats i truppen.
* Resultat i slutet av kvalperioden värderas högst.
* Vid jämbördiga meriter kommer aktiva födda 1987 att ges företräde.
Observationstävlingar
* USM kommer att väga tyngst.