Uttagningar seniorer ute 2004
Uppdaterat: 10 augusti 2004
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2004 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Europacupen
Män: Bydgoszcz, POL 19-20 juni
Kvinnor: Plovdiv, BUL 19-20 juni
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Slutgiltig uttagning söndagen den 13 juni
Förtydliganden och kommentarer:
Observationstävling innebär inte uttagningstävling utan skall ses som en viktig tävling, speciellt i de grenar där det är flera aktiva som är aktuella. Inbördes möten är alltid en bra uttagningsfaktor bland flera andra.
I några grenar, typ tresteg herrar, kan man ju undra över varför det behövs någon observationstävling överhuvudtaget och anledningen är helt enkelt den att även vår bästa kan ha oturen att bli skadad.
Dessutom är ju dessa tävlingar ett finfint tillfälle att få tävla mot bra motstånd, tidigt i Sverige.
I många grenar är det, som sagt, dessutom mycket öppet och där kommer naturligtvis observationstävlingen att få en större betydelse vid uttagningen.
Tydligare än så här går inte att vara i detta läge utan det är upp till var och en att visa vad man kan vid dessa tävlingar.
Observationstävlingarna är naturligtvis inte obligatoriska och i några grenar kommer våra bästa att tävla på andra, internationella, tävlingar men detta är då sanktionerat av mig och uttagningen får då göras på dessa grunder.
Ulf Karlsson
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Johan Engberg |
200m |
Johan Wissman |
400m |
Jimisola Laursen |
800m |
Rickard Pell |
1500m |
Ahmed Mohamed |
3000m |
Henrik Skoog |
5000m |
Erik Sjöqvist |
3000m H |
Mustafa Mohamed |
110m H |
Robert Kronberg |
400m H |
Niklas Larsson |
Höjd |
Stefan Holm |
Stav |
Patrik Kristiansson |
Längd |
Robert Bagge |
Tresteg
|
Christian Olsson |
Kula |
Magnus Lohse |
Diskus |
Kristian Pettersson |
Slägga |
Bengt Johansson |
Spjut |
Gabriel Wallin |
4x100m |
Robert Kronberg |
|
Christofer Sandin |
|
Johan Wissman |
|
Johan Engberg |
4x400m |
Jimisola Laursen |
|
Johan Wissman |
|
Andreas Mokdasi |
|
Thomas Nikitin |
KVINNOR |
|
100m |
Jenny Kallur |
200m |
Carolina Klüft |
400m |
Ellinor Stuhrmann |
800m |
Carolina Nylén |
1500m |
Flo Jonsson |
3000m |
Ida Nilsson |
5000m |
Lisa Blommé |
3000m H |
Ida Nilsson |
100m H |
Jenny Kallur |
400m H |
Erica Mårtensson |
Höjd |
Emma Green |
Stav |
Linda Persson |
Längd |
Carolina Klüft |
Tresteg
|
Sara Brankell |
Kula |
Helena Engman |
Diskus |
Anna Söderberg |
Slägga |
Cecilia Nilsson |
Spjut |
Carolina Klüft |
4x100m |
Emma Rienas |
|
Carolina Klüft |
|
Jenny Kallur |
|
Petronella Dahlerus |
4x400m |
Ellinor Stuhrmann |
|
Erica Mårtensson |
|
Beatrice Dahlgren |
|
Lena Aruhn |
|
Carolina Klüft |
Europacupen mångkamp
Män: Riga, LAT 3-4 juli
Kvinnor: Tallinn, EST 3-4 juli
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Grenar: Tiokamp resp sjukamp
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare/gren
Nominering:
Observationstävling: 29-30.5 Lerum
Olympiska Spelen
Athina, GRE 18-29 augusti
Se speciell information!