Uttagningar - senior inomhus 2005
Uppdaterat: 25 februari 2005
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
5-lagsmatch inomhus
Glasgow, GBR 29 januari
Ledarteam (kommer att kompletteras): Thomas Engdahl, Urban Aruhn, Kenth Olsson, Yannick Tregaro, Monica Rydén.
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Slutnominering: 23 januari
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att kampen skall kunna genomförs på ett tävlingspass har arrangören som synes reducerat grenprogrammet, framförallt vad gäller teknikgrenarna.
Uttagningsprincip
* Fyra aktiva (se nedan) har förhandsnominerats.
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 23 januari. Alla har inte startat upp sin säsong vid den tidpunkten och därför kommer även resultat gjorda under utomhussäsongen 2004 att beaktas.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
60m |
Daniel Persson, Malmö AI |
200m |
Johan Wissman, IFK Helsingborg |
400m |
Andreas Mokdasi, Hässelby SK |
1500m |
Johan Wallerstein, Malmö AI |
Höjd |
Stefan Holm, Kils AIK |
Stav |
Jesper Fritz, Malmö AI |
Tresteg |
Martin Eriksson, Örgryte IS |
4x200m |
Johan Wissman |
|
Johan Engberg, IF Göta |
|
Alexander Ljunggren, IFK Helsingborg |
|
Andreas Mokdasi |
|
Daniel Persson (reserv) |
KVINNOR |
|
60m |
Jenny Kallur, Falu IK |
200m |
Jenny Kallur |
400m |
Lena Aruhn, Ume FI |
800m |
Therese Ahlepil, Rånäs 4H |
1500m |
Ulrika Johansson, Rånäs 4H |
60m H |
Susanna Kallur, Falu IK |
Längd |
Lina Quick, Gefle IF |
4x200m |
Susanna Kallur |
|
Lena Aruhn |
|
Jenny Ljunggren, IFK Helsingborg |
|
Pernilla Tornemark, Malmö AI |
|
Jenny Kallur (reserv) |
Inomhus-EM
Madrid, ESP 4-6 mars
Ledarteam: Thomas Engdahl, Anders Rydén, Anna Arvidson, Yannick Tregaro, Agne Bergvall, Thomas Kyöttilä, Peter Fröberg, Ulf Friberg, Håkan Öberg, Kenth Olsson.
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 27 februari
Slutnominering: 27 februari
SFIF:s kvalgränser:
Gren |
Inomhus |
Nominerade |
MÄN |
|
|
60m |
6.70 |
Daniel Persson, Malmö AI |
200m |
21.10 |
Johan Wissman, IFK Helsingborg |
400m |
47.10 |
|
800m |
1:48.20 |
Mattias Claesson, Hässelby SK |
1500m |
3:43.00 |
|
3000m |
7:58.00 |
Erik Sjöqvist, Enhörna IF |
|
|
Henrik Skoog, Spårvägens FK |
60m H |
7.74 |
Robert Kronberg, IF Kville |
|
|
Philip Nossmy, Malmö AI |
Höjd |
2.25 |
Stefan Holm, Kils AIK |
|
|
Linus Thörnblad, IFK Lund |
Stav |
5.55 |
Alhaji Jeng, Örgryte IS |
|
|
Jesper Fritz, Malmö AI |
Längd |
7.90 |
|
Tresteg |
16.50 |
|
Kula |
19.45 |
Jimmy Nordin, Gefle IF |
Sjukamp |
inbjudan |
|
4x400m |
inbjudan |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
60m |
7.35 |
|
200m |
23.55 |
|
400m |
53.50 |
Lena Aruhn, Ume FI |
800m |
2:03.50 |
|
1500m |
4:13.00 |
|
3000m |
9:10.00 |
|
60m H |
8.22 |
Susanna Kallur, Falu IK |
|
|
Jenny Kallur, Falu IK |
Höjd |
1.89 |
Emma Green, Örgryte IS |
Stav |
4.20 |
Linda Persson, IFK Växjö |
|
|
Hanna-Mia Persson, Kalmar SK |
|
|
Kirsten Belin, Kvarnsvedens GoIF |
Längd |
6.48 |
|
Tresteg |
13.65 |
|
Kula |
17.00 |
|
Femkamp |
inbjudan |
Carolina Klüft, IFK Växjö |
4x400m |
inbjudan |
|
Förtydliganden och kommentarer:
Förutom de gjorda förhandsnomineringarna kommer uttagningarna att grundas på resultat gjorda under kvalperioden. Ev kan i något enstaka fall dock även resultat inomhus eller utomhus 2004 beaktas.