Uttagningar juniorer-ungdom 2005
Uppdaterat: 23 augusti 2005
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Erfurt, GER 14-17 juli
Överledare: Curt Högberg
Landslagsledare: Anders Rydén
Assistent: Anna Linner (Ungdomsrådet)
Coacher: Frida Svensson, Mårten Ejdervall, Bobbie Lohse, Peter Lundqvist, Arne Svensson, Stanislaw Szczyrba, Yannick Tregaro, Magnus Wickert
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Tina Bengtson
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1983-1985
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 3 juli.
Nominering: Se nedan!
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominering |
M22 |
|
|
100m |
10.50 |
|
200m |
21.25 |
|
400m |
47.10 |
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
800m |
1:49.00 |
|
1500m |
3:44.50 |
|
5000m |
14:15.00 |
|
10000m |
30:15.00 |
|
3000m H |
8:52.00 |
|
110m H |
14.20 |
|
400m H |
51.75 |
|
Höjd |
2.18 |
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
|
|
Joel Spolén 83 Örgryte IS |
Stav |
5.25 |
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
|
|
Johan Carlsson 85 Malmö AI |
|
|
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
Längd |
7.60 |
|
Tresteg |
15.85 |
|
Kula |
17.55 |
Magnus Lohse 84 Mölndals AIK |
Diskus |
53.50 |
Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK |
Slägga |
67.50 |
|
Spjut |
70.00 |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
Tiokamp |
7.200 |
|
4x100m |
|
|
4x400m |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
|
Erik Lundvik 85 IFK Växjö |
|
|
Gustav Sewall 85 Malmö AI |
|
|
+ en |
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.75 |
|
200m |
23.85 |
|
400m |
54.20 |
|
800m |
2:06.00 |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
1500m |
4:20.00 |
Johanna Nilsson 83 Högby IF |
5000m |
16:30.00 |
|
10000m |
35:45.00 |
|
3000mH |
10:30.00 |
|
100m H |
13.85 |
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
400m H |
59.50 |
|
Höjd |
1.83 |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
3.95 |
|
Längd |
6.25 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg |
13.25 |
|
Kula |
15.50 |
|
Diskus |
51.30 |
|
Slägga |
61.00 |
Tracey Andersson 84 Heleneholms IF |
|
|
Karin Engström 83 IF Göta |
Spjut |
51.50 |
|
Sjukamp |
5.400 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
|
|
4x400m |
|
|
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser.
Junior-EM 19 år (JEM19)
Kaunas, LTU 21-24 juli
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1986 eller senare
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 11 juli.
Nominering: Se nedan!
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.75 |
Per Strandquist 87 Malmö AI |
200m |
21.70 |
|
400m |
48.50 |
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
800m |
1:51.30 |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
|
Mohammed Bashir 87 Ullevi FK |
|
|
Tor Pöllänen 87 Hässelby SK |
1500m |
3:50.00 |
|
5000m |
14:35.00 |
|
10000m |
31:20.00 |
|
3000m H |
9:10.00 |
|
110m H |
14.75 |
|
400m H |
53.70 |
|
Höjd |
2.14 |
|
Stav |
5.05 |
|
Längd |
7.45 |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
15.30 |
|
Kula/6.0 |
17.50 |
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
Diskus/1.75 |
53.00 |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK (avstår) |
|
|
Axel Härstedt 87 IK Finish |
Slägga/6.0 |
64.00 |
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
Spjut |
65.50 |
Pontus Thomée 87 IK Lerum FI |
|
|
Olof Hansson 86 KA 2 IF |
Tiokamp |
7.000 |
|
4x100m |
|
|
4x400m |
|
Mattias Claesson |
|
|
Fredrik Johansson |
|
|
Joni Jaako |
|
|
Simon Johansson 87 Kils AIK |
|
|
Johan Kågeman 86 Turebergs FK |
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
12.00 |
|
200m |
24.60 |
|
400m |
55.40 |
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
|
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg |
800m |
2:08.00 |
Frida Flodström 87 Turebergs FK |
1500m |
4:25.00 |
|
3000m |
9:43.00 |
|
5000m |
17:00.00 |
|
2000mH |
6:55.00 |
|
100m H |
14.20 |
Johanna Sjöström 86 Västerås FK |
400m H |
61.00 |
Louise Martin 87 Hässelby SK |
Höjd |
1.80 |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
3.75 |
Isabell Lilja 87 Malmö AI |
Längd |
6.05 |
Linda Berntsson 87 Varbergs GIF |
Tresteg |
12.85 |
|
Kula |
14.20 |
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
Diskus |
47.00 |
|
Slägga |
55.00 |
Annika Hjelm 86 Huddinge AIS |
|
|
Karolina Pedersen 87 Ullevi FK |
Spjut |
49.00 |
|
Sjukamp |
5.150 |
|
4x100m |
|
Siri Fagerlund 86 IFK Helsingborg |
|
|
Maria Teilman 86 Hammarby IF |
|
|
Evelina Lunner 86 Västerås FK |
|
|
Nina Törnqvist 87 IK Finish |
|
|
Anna Ek 87 Klippans FK |
|
|
|
4x400m |
|
Emma Björkman |
|
|
Sofie Persson |
|
|
Louise Martin |
|
|
Jenny Holmroos 86 Västerås FK |
|
|
Nina Runvik 87 IFK Lund |
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser.
Ungdoms-VM 17 år (UVM17)
Marrakesh, MAR 13-17 juli
Landslagsledare: Malin Ewerlöf-Krepp (tel 070-693 25 00)
Coacher (kommer att kompletteras): Tobias Karlsson, Kim Johansson, Börje Almqvist.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Linda Olsson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1988 eller senare
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Från Sverige kommer totalt upp till 10-12 aktiva att erbjudas att delta.
Kvalperiod: T o m 28 juni
Slutnominering: Se nedan!
Lagsamling (möta ledare, ta emot utrustning m m): I samband med Sollentuna GP 28 juni.
Grenar:
Gren |
Nominering |
P17 |
|
100m |
Edmund Yeboah 88 Hässelby SK |
200m |
|
400m |
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK |
800m |
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK |
1500m |
|
3000m |
|
2000m H/91.4 |
|
110m H/91.4 |
|
400m H/84.0 |
|
Höjd |
|
Stav |
Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK |
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula/5.0 |
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Diskus/1.5 |
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga/5.0 |
|
Spjut/700 |
Mikael Sundler 88 SK Bore |
Åttakamp |
|
1000m stafett |
|
|
|
F17 |
|
100m |
Mariama Sambou 88 Huddinge AIS |
200m |
|
400m |
|
800m |
|
1500m |
|
3000m |
|
100m H/76.2 |
Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund |
|
Erika Persson 88 IF Göta |
400m H/76.2 |
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
Höjd |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
Stav |
Emelie Gustafsson 88 Malmö AI |
|
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula/4.0 |
|
Diskus/1.0 |
|
Slägga/4.0 |
|
Spjut/600 |
|
Sjukamp |
|
1000m stafett |
|
Uttagningsprinciper
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera under mästerskap
Vid bedömningen kommer
- utomhusresultat 2005 värderas högre än resultat från 2004.
- resultat uppnådda under USM 2004, Skol-SM 2004 samt IUSM 2005.
- mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
Observationstävlingar
Samtliga nationella tävlingar är kvalificerande. På ett flertal av dessa kommer UVM-ledarna att vara på plats.
Viktiga större tävlingar är
27-29.5 Sollentuna (SAYO)
28-29.5 Malmö (Malmöspelen)
4-5.6 Nyköping (Mästarmöte i kast)
4-5.6 Sävedalen (Sävedalsspelen)
5.6 Kil (Kilsspelen)
5.6 Klippan (Melittaspelen)
12.6 Huddinge (Huddingespelen)
18-19.6 Eskilstuna (Mälarspelen)
18-19.6 Karlshamn (Östersjöspelen)
18-19.6 Vellinge (Finish Games)
26.6 Kungälv (Trekungamötet)
28.6 Sollentuna (Sollentuna Grand Prix)
JNM-UNM mångkamp
Nyköping 18-19 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Cai-Michael Bäck, Urban Andersson.
Medicinsk team: Elin Johansson, Peter Pons
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17 och F17
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 29 maj (resultat gjorda 2004 samt inomhus 2005 kommer i viss mån att beaktas.
Slutnominering: 31 maj
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg 27-28 augusti
Överledare: Erik Hafström
Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher: Tobias Karlsson, Mathias Bourdin, Torbjörn Eriksson, Richard Edman, Carina Lindberg, Bengt Jönsson, Conny Silfver, Roger Thorstensson, Sven Ohlson, Kim Johansson.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Linda Olsson.
Övriga ledare: Johanna Berggren (förläggning), Eva Damberg (IH-studerande), Linn Gustafsson (Ungdomsrådet)
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1988 eller 1989. Dock kan upp till 5 aktiva födda 1990 få ingå i laget
Grenar: Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: Se nedan!
Uttagningskriterier:
- Grensegrarna i P17/F17 vid Stora USM (Hudiksvall 12-14 augusti) är garanterade plats i truppen.
- Resultat uppnådda i augusti värderas högst.
- Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1988 att tas ut i första hand.
Gren |
Nominering |
P17 |
|
100m |
Edmund Yeboah 88 Hässelby SK |
|
Oskar Åhberg 89 Solna FK |
200m |
Oskar Åhberg |
|
Josua Gustafsson 88 Ullevi FK |
400m |
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK |
|
Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF |
800m |
Fredrik Hallinder |
|
Saibou Kebbeh 88 Malmö AI |
1500m |
Patrik Carlsson 88 Rånäs 4H |
|
Oskar Danielson 88 Söderköpings FIK |
3000m |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Marcus Gustafsson 88 Söderköpings FIK |
2000m hinder |
Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK |
|
Markus Liwing 89 Gefle IF |
110m häck |
Marcus Sparrman 89 IK Ymer |
|
Vuk Djekic 88 Malmö AI |
300m häck |
Niclas Åkerström 88 IK Ymer |
|
Johan Edvinsson 88 Upsala IF |
Höjd |
Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF |
|
Erik Jakobsson 88 Brattås CK |
Stav |
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK |
|
Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK |
Längd |
Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg |
|
Jim Christensson 89 Trollhättans SK |
Tresteg |
Daniel Falk 88 IK Lerum FI |
|
William Svärd 89 IK Lerum FI |
Kula |
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
|
Anders Lundell 88 KFUM Arvika |
Diskus |
Ulf Ankarling |
|
Lars Jarnefjord 88 Ullevi FK |
Slägga |
Tommy Nordin 88 Trångsvikens IF |
|
Karl-Erik Ludvigsson 88 SK Bore |
Spjut |
Mikael Sundler 88 SK Bore |
|
Joni Kaartinen 89 Bergsjöns FF |
4x100m |
Edmund Yeboah |
|
Oskar Åhberg |
|
Vuk Djekic |
|
Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS |
4x400m |
Oskar Åhberg |
|
Mattias Lennartsson |
|
David Toftemyr 89 Västerås FK |
|
Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö GIK |
|
|
F17 |
|
100m |
Mariama Sambou 88 Huddinge AIS |
|
Linnéa Collin 89 IFK Helsingborg |
200m |
Carolina Eriksson 88 Hässelby SK |
|
Julia Tollin 89 Åre SLK |
400m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Josefin Magnusson 89 Södra Sandby IF |
800m |
Lisa Forsberg 89 Falu IK |
|
Ronja Fjellner 89 Slagnäs IF |
1500m |
Lisa Forsberg |
|
Sara Sjöqvist 89 Täby IS |
3000m |
Therese Sjöström 89 Falu IK |
|
Emelie Stenqvist 89 OK Hjorten |
1500m hinder |
Matilda Häggström 88 Ulricehamns |
|
Lena Örn 88 SoIK Hellas |
100m häck |
Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund |
|
Erika Persson 88 IF Göta |
300m häck |
Frida Persson 89 IFK Helsingborg |
|
Sanna Jansson 89 KFUM Örebro |
Höjd |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
|
Stina Ekholm 89 Ullevi FK |
Stav |
Emelie Gustafsson 88 Malmö AI |
|
Hanna Påhlsson 89 Malmö AI |
Längd |
Erika Wiklund |
|
Erika Persson |
Tresteg |
Izehi Ileso 89 Ullevi FK |
|
Maria Augutis 90 Ullevi FK |
Kula |
Jenny Johansson 88 Västerås FK |
|
Maria Bengtsson 88 IFK Växjö |
Diskus |
Jasmine Henriksson 88 Eslövs AI |
|
Elinor Forssander 88 Mariestads AIF |
Slägga |
Angelica Persson 88 Västerås FK |
|
Johanna Rydberg 88 Västerås FK |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Jenny Johansson |
4x100m |
Mariama Sambou |
|
Carolina Eriksson |
|
Linnea Collin |
|
Emilia Rundqvist |
4x400m |
Elin Backman |
|
Josefin Magnusson |
|
Frida Persson |
|
Sofia Stensiö 88 Hässelby SK |
Nordiska 19-årskampen (19år)
Kristiansand, NOR 27-28 augusti
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Coacher: Steffen Fricke, Anders Palmqvist, Peter Häggström, Sirpa Holmroos, Peter Holmroos, Oscar Gidewall, Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Håkan Öberg.
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg.
Övriga ledare: Julia Jernberg (förläggning).
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1986 eller 1987.
Grenar: Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: Se nedan!
Uttagningskriterier:
- Observationstävlingar ute: Stora JSM, Världsungdomsspelen.
- Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat.
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt.
- Uttagningen görs under och i direkt anslutning till Stora JSM.
Gren |
Nominering |
P19 |
|
100m |
Erik Karlsson 87 IFK Växjö |
|
Simon Johansson 87 Kils AIK |
200m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
400m |
Joni Jaako |
|
Fredrik Johansson |
800m |
Mohammed Bashir 87 Ullevi FK |
|
Tor Pöllänen 87 Hässelby SK |
1500m |
Mohammed Bashir |
|
Johan Walldén 87 Gefle IF |
5000m |
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Oskar Landin 87 Spårvägens FK |
3000m hinder |
Fredrik Johansson 86 IFK Växjö |
|
Erik Scheller 87 Spårvägens FK |
110m häck |
Björn Barrefors 87 Falköpings AIK |
|
Sebastian Öberg 86 Hammarby KF |
400m häck |
Tobias Ohlsson 86 IFK Växjö |
|
Henrik Astfors 87 Västerås FK |
Höjd |
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
|
Samuel Lindén 86 Falu IK |
Stav |
Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS |
|
Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö AI |
Längd |
Jonatan Falk 86 IK Lerum FI |
|
Sebastian Ekstrand 86 IK Finish |
Tresteg |
Mikael Lilja 87 Heleneholms IF |
|
Sebastian Ekstrand |
Kula |
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
|
Johan Pihlgren 86 Strands IF |
Diskus |
Axel Härstedt 87 IK Finish |
|
Ibro Ribic 86 Falu IK |
Slägga |
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
|
Hans Eriksson 86 SK Bore |
Spjut |
Marcus Hayden 86 Valbo AIF |
|
Olof Hansson 86 KA 2 IF |
4x100m |
Erik Karlsson |
|
Simon Johansson |
|
Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne FI |
|
Fredrik Johansson |
|
Joni Jaako |
4x400m |
Johan Kågeman 86 Turebergs IF |
|
Simon Johansson |
|
Fredrik Johansson |
|
Joni Jaako |
|
|
F19 |
|
100m |
Maria Teilman 86 Hammarby IF |
|
Evelina Lunner 86 Västerås FK |
200m |
Anna Ek 87 Klippans FK |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
400m |
Emma Björkman |
|
Louise Martin 87 Hässelby SK |
800m |
Frida Flodström 87 Turebergs FK |
|
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
1500m |
Frida Flodström |
|
Lisa Voltaire 87 Täby IS |
3000m |
Emma Åkesson 86 Åhus FIK |
|
Marie Eriksson 86 Tväråselets AIK |
2000m hinder |
Sofia Bernestål 86 Sävedalens AIK |
|
Hanna Jansson 87 IF Hagen |
100m häck |
Johanna Sjöström 86 Västerås FK |
|
Camilla Kramar 86 Huddinge AIS |
400m häck |
Louise Martin |
|
Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö |
Höjd |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
Anna Alexson 87 Kyrkhults SK |
Stav |
Isabell Lilja 87 Malmö AI |
|
Martina Wahnström 87 Ullevi FK |
Längd |
Linda Berntsson 87 Varbergs GIF |
|
Elin Andersson 86 Hässelby SK |
Tresteg |
Anna Alexson |
|
Martina Wahnström |
Kula |
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
|
Anna Wikström 87 IFK Tumba |
Diskus |
Carolina Hjelt |
|
Anna Wikström |
Slägga |
Annika Hjelm 86 Huddinge AIS |
|
Karolina Pedersen 87 Ullevi FK |
Spjut |
Anna Boberg 87 Tibro AIK |
|
Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne FI |
4x100m |
Maria Teilman |
|
Evelina Lunner |
|
Siri Fagerlund 86 IFK Helsingborg |
|
Anna Ek |
4x400m |
Emma Björkman |
|
Louise Martin |
|
Viktoria Tegenfeldt |
|
Frida Flodström |
|
Maria Teilman |