Uttagningar - hösten 2005
Uppdaterat: 6 november 2005
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Hamina (Fredrikshamn), FIN 12 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män ca 9 km, Kvinnor ca 4.5 km, P19 ca 6 km, F19 ca 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att ha lag i samtliga klasser.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Billingehusloppet i Skövde den 30 oktober (sträckor: män 10.5 km, övriga 5 km). De två första i varje klass blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Skövde-loppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominerade:
M 9 km |
Henrik Ahnström 81 Brittatorp TK |
|
Oskar Käck 82 IF Hagen |
|
Lars Johansson 85 Brittatorp TK |
|
Kristian Algers 75 Enhörna IF |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
K 4.5 km |
Karin Sennvall 80 IF Start |
|
Susanna Damm 75 Flemingsbergs SK |
|
Flo Jonsson 78 Spårvägens FK |
|
Anneli Fransson 76 Rånäs 4H |
P19 6 km |
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK |
|
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Erik Scheller 87 Spårvägens FK |
F19 4.5 km |
Sandra Fransson 88 IFK Växjö |
|
Therese Sjöström 89 Falu IK |
|
Jenny Holmroos 86 Västerås FK |
|
Christina Lindblom 88 Hässelby SK |
|
Hanna Michaelsson 89 Rånäs 4H |
EM-JEM terräng
Tilburg, NED 11 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9.8 km, Kvinnor 6.5 km, P19 6.5 km, F19 4.8 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans att komma bland de 8 bästa. Ett manligt seniorlag bedöms vara mest aktuellt.
Nominerade:
M 9.8 km |
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Oskar Käck 82 IF Hagen |
|
Lars Johansson 85 Brittatorp TK |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
K 6.5 km |
Johanna Nilsson 83 Högby IF |