Uttagningar - seniorer utomhus 2005
Uppdaterat: 25 augusti 2005
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Europacupen
Gävle 18-19 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Håkan Andersson, Joachim Lindqvist, Monica Rydén, Bo Lindholm, Jan Bengtson, Ulf Friberg, Teddy Jonasson, Johnny Holm, Martin Eriksson, Yannick Tregaro, Kim Johansson, Anders Axlid.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Tina Frisk-Bengtson.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media)
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Christofer Sandin, Mölndals AIK |
200m |
Johan Wissman, IFK Helsingborg |
400m |
Mattias Claesson, Hässelby SK |
800m |
Rizak Dirshe, Malmö AI |
1500m |
Rizak Dirshe, Malmö AI |
3000m |
Henrik Skoog, Spårvägens FK |
5000m |
Henrik Skoog, Spårvägens FK |
3000m H |
Mustafa Mohamed, Hälle IF |
reserv m/l |
Per Jacobsen, IF Göta |
110m H |
Robert Kronberg, IF Kville |
400m H |
Mikael Jakobsson, IF Göta |
Höjd |
Stefan Holm, Kils AIK |
Stav |
Patrik Kristiansson, KA 2 IF |
Längd |
Daniel Arnsten, Trångsvikens IF |
Tresteg
|
Anton Andersson, Örgryte IS |
Kula |
Jimmy Nordin, Gefle IF |
Diskus |
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK |
Slägga |
Bengt Johansson, Västerås FK |
Spjut |
Gabriel Wallin, Södertälje IF |
4x100m |
Edmund Yeboah, Hässelby SK |
|
Johan Wissman, IFK Helsingborg |
|
Christofer Sandin, Mölndals AIK |
|
Stefan Tärnhuvud, Sundsvalls FI |
|
Johan Engberg, IF Göta |
4x400m |
Johan Wissman, IFK Helsingborg |
|
Mattias Claesson, Hässelby SK |
|
Mikael Jakobsson, IF Göta |
|
Jimisola Laursen, Malmö AI |
|
Andreas Mokdasi, Hässelby SK |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Jenny Kallur, Falu IK |
200m |
Jenny Kallur, Falu IK |
400m |
Lena Aruhn, Ume FI |
800m |
Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö |
1500m |
Ulrika Johansson, Rånäs 4H |
3000m |
Lisa Blommé, Hässelby SK |
5000m |
Christin Johansson, IF Kville |
3000m H |
Ida Nilsson, Högby IF |
100m H |
Susanna Kallur, Falu IK |
400m H |
Louise Gundert, IFK Lidingö |
Höjd |
Kajsa Bergqvist, Turebergs FK |
Stav |
Kirsten Belin, Kvarnsvedens GoIF |
Längd |
Carolina Klüft, IFK Växjö |
Tresteg
|
Camilla Johansson, IFK Växjö |
Kula |
Linda-Marie Mårtensson, Hässelby SK |
Diskus |
Anna Söderberg, Ullevi FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson, IK Ymer |
Spjut |
Annika Petersson, Gefle IF |
4x100m |
Jenny Kallur, Falu IK |
|
Carolina Klüft, IFK Växjö |
|
Emma Rienas, IF Göta |
|
Lena Aruhn, Ume FI |
|
reserv: Emma Björkman, IF Göta |
4x400m |
Lena Aruhn, Ume FI |
|
Carolina Klüft, IFK Växjö |
|
Emma Björkman, IF Göta |
|
Ellinor Stuhrmann, GoIF Tjalve |
|
reserv: Louise Gundert, IFK Lidingö |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg 27-28 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Håkan Andersson, Joachim Lindqvist, Monica Rydén, Kaj Århäll, Kenth Olsson, Ola Thorsson, Urban Aruhn, Johan Wettergren, Ulf Friberg, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Mikael Norman, Yannick Tregaro, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Björn Blomberg, Mårten Ejdervall.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Tina Frisk-Bengtson, Leif Robertz, Tommy Eriksson.
Övriga ledare: Anna Arvidson (adm), Fredrik Trahn (media)
Grenar: Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Helsingborg 19-21 augusti) är den absolut viktigaste observationstävling och samtliga mästare/mästarinnor kommer att tas ut till truppen.
Hänsyn kommer också att tas till tidigare insatser under sommaren 2005 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
200m |
Jimisola Laursen 77 Malmö AI |
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Jimisola Laursen 77 Malmö AI |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
Fredrik Karlsson 78 Hammarby IF |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
Mounir El Guerouaoui 76 Hässelby SK |
|
Erik Emilsson 82 Malmö AI |
5000m |
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
10000m |
Joakim Johansson 76 Hälle IF |
|
Oskar Käck 82 IF Hagen |
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
3000m hinder |
Erik Emilsson 82 Malmö AI |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
110m häck |
Joakim Blaschke 77 KA 2 IF |
|
Robert Kronberg 76 IF Kville |
|
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m häck |
Mikael Jakobsson 81 IF Göta |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Alexander Ljunggren 81 IFK Helsingborg |
Höjd |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
|
Joel Spolén 83 Örgryte IS |
|
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
Stav |
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
|
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF |
Längd |
Daniel Arnsten 82 Trångsvikens IF |
|
David Frykholm 80 IF Göta |
|
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
Anton Andersson 81 Örgryte IS |
|
Johan Attersand 74 Hammarby IF |
|
Erik Eriksson 80 Örbyhus IF |
Kula |
Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS |
|
Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne FI |
|
Jimmy Nordin 79 Gefle IF |
Diskus |
Linus Bernhult 75 Huddinge AIS |
|
Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne FI |
|
Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK |
Slägga |
Bengt Johansson 73 Västerås FK |
|
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Per Karlsson 67 IFK Växjö |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
|
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund |
|
Andreas Wulff 80 IFK Växjö |
4x100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Erik Wahn 80 Sundsvalls FI |
4x400m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
Mikael Jakobsson 81 IF Göta |
|
Jimisola Laursen 77 Malmö AI |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
200m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
400m |
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs FI |
800m |
Louise Fredriksson 80 IF Göta |
|
Johanna Hallberg 79 Hässelby SK |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
1500m |
Kajsa Haglund 81 Heleneholms IF |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
5000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
Ida Nilsson 81 Högby IF |
10000m |
Anneli Fransson 78 Rånäs 4H |
|
Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF |
|
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
3000m hinder |
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
Ebba Stenbäck 81 Söderköpings FIK |
100m häck |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
400m häck |
Louise Gundert 80 IFK Lidingö |
|
Anneli Melin 76 IFK Helsingborg |
|
Nadja Petersen 78 Huddinge AIS |
Höjd |
Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
Jenny Isgren 81 Spårvägens FK |
Stav |
Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF |
|
Hanna-Mia Persson 78 FIK Kalmarsund |
|
Linda Persson 81 IFK Växjö |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö AI |
|
Lina Quick 80 Gefle IF |
Tresteg |
Sara Brankell 81 Mölndals AIK |
|
Mfon Etim 85 Ullevi FK |
|
Camilla Johansson 76 IFK Växjö |
Kula |
Catarina Andersson 77 IFK Helsingborg |
|
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Linda Nestorsson 75 Ullevi FK |
Diskus |
Annika Larsson 70 Gefle IF |
|
Maria Pettersson 77 IFK Helsingborg |
|
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Heleneholms IF |
|
Marie Hilmersson 81 Falu IK |
|
Cecilia Nilsson 79 IK Ymer |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Elisabet Wahlander 60 Alingsås IF |
|
Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö |
4x100m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
4x400m |
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Louise Gundert 80 IFK Lidingö |
|
Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs FI |
|
Nadja Petersen 78 Huddinge AIS |
Utomhus-VM
Helsinki, FIN 6-14 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service: Anders Rydén, Anna Arvidson, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Kenth Olsson, Agne Bergvall, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Ulf Friberg, Peter Fröberg, Kim Johansson, Siv Ibanez
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. 2 eller 3 deltagare/gren tillåts under förutsättning att samtliga dessa klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 26 juli (DN Galan). (Marathon: 1 jan - 5 juni)
Slutnominering: 26 juli
Kvalgränser:
Gren |
A-gräns |
B-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
|
100m |
10.21 |
10.28 |
|
200m |
20.59 |
20.75 |
Johan Wissman |
400m |
45.55 |
45.95 |
|
800m |
1:45.40 |
1:46.60 |
Rizak Dirshe |
1500m |
3:36.20 |
3:38.00 |
|
5000m |
13:21.50 |
13:28.00 |
|
10000m |
27:49.00 |
28:06.00 |
|
Marathon |
2:16:00* |
2:16:00* |
|
3000m H |
8:24.60 |
8:32.00 |
Mustafa Mohamed |
110m H |
13.55 |
13.62 |
Robert Kronberg |
400m H |
49.20 |
49.80 |
Mikael Jakobsson |
Höjd |
2.30 |
2.27 |
Stefan Holm |
|
|
|
(Linus Thörnblad) |
Stav |
5.75 |
5.60 |
Patrik Kristiansson |
Längd |
8.20 |
8.10 |
|
Tresteg |
17.10 |
16.70 |
Christian Olsson (avstår) |
Kula |
20.50 |
20.00 |
|
Diskus |
65.00 |
63.00 |
|
Slägga |
78.65 |
74.35 |
|
Spjut |
81.80 |
77.80 |
Gabriel Wallin |
Tiokamp |
8.050 |
7.800 |
|
4x100m |
39.00 |
|
|
4x400m |
3:04.00 |
|
Jimisola Laursen |
|
|
|
Mikael Jakobsson |
|
|
|
Johan Wissman |
|
|
|
Thomas Nikitin |
|
|
|
Andreas Mokdasi |
|
|
|
Mattias Claesson |
20 km gång |
|
|
Bengt Bengtsson |
50 km gång |
|
|
Fredrik Svensson |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
|
100m |
11.30 |
11.40 |
|
200m |
22.97 |
23.13 |
|
400m |
51.50 |
52.30 |
|
800m |
2:00.00 |
2:01.30 |
|
1500m |
4:05.80 |
4:08.20 |
|
5000m |
15:08.70 |
15:24.00 |
|
10000m |
31:40.00 |
32:00.00 |
|
Marathon |
2:35:00* |
2:35:00* |
|
3000mH |
9:50.00 |
10:00.00 |
Ida Nilsson |
100m H |
12.96 |
13.11 |
Susanna Kallur |
|
|
|
Jenny Kallur |
400m H |
55.60 |
56.50 |
Louise Gundert |
Höjd |
1.95 |
1.92 |
Kajsa Bergqvist |
|
|
|
Emma Green |
Stav |
4.45 |
4.30 |
Kirsten Belin |
Längd |
6.75 |
6.60 |
|
Tresteg |
14.30 |
14.00 |
|
Kula |
18.55 |
17.30 |
|
Diskus |
62.00 |
60.00 |
Anna Söderberg |
Slägga |
69.50 |
67.00 |
Cecilia Nilsson |
Spjut |
62.00 |
59.00 |
|
Sjukamp |
6.100 |
5.900 |
Carolina Klüft |
4x100m |
44.00 |
|
Susanna Kallur |
|
|
|
Jenny Kallur |
|
|
|
Carolina Klüft |
|
|
|
Emma Rienas |
|
|
|
Lena Aruhn |
4x400m |
3:31.00 |
|
|
20 km gång |
|
|
Monica Svensson |
Anm: Namn inom parentes = Anmäld men deltagandet ännu ej avgjort.
Förtydliganden och kommentarer:
GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.
NOMINERINGSPOLICY
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.
FÖRHANDSNOMINERING
* Nio enskilda aktiva och ett manligt 4x400m-lag har förhandsnominerats (se tabellen ovan) på basis av sina prestationer under 2004.
* Förhandsnominering innebär ingen garanti för start, utan den som inte under utesäsongen 2005 skulle prestera i nivå med A-gränsen måste visa att man ändå är "på rätt väg". Avstämning sker fortlöpande genom kontakter med förbundskaptenen.
* Detta gäller speciellt 4x400m-laget som måste ha tillgång till våra bästa för att en start ska komma ifråga. Laget ska bedömas ha goda förutsättningar för under 3:04.00.
ÖVRIG NOMINERING
* Grundprincip: Klarad A-gräns under kvalperioden = Klar för VM.
* Undantag 1: I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i samma gren.
* Undantag 2: Om en aktiv klarar A-gränsen men sedan inte kan följa upp det resultatet samtidigt som en annan aktiv visar en stabilt högre nivå utan att riktigt nå A-gränsen.
* I dessa två situationer kommer förbundskaptenen att avgöra vilka/vem av de berörda aktiva som skall nomineras till VM.
* I grenar där ingen klarat A-gränsen är klarad B-gräns INTE liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2004 komma att beaktas vid nomineringen.
MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 januari - 5 juni och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
Finland-Sverige-Estland mångkamp
Åbo (Turku), FIN 28-29 maj
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher (kommer att kompletteras): Monica Rydén, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 15 maj (stor hänsyn kommer att tas till tidigare resultat)
Slutnominering: 16 maj.
Europacupen sjukamp kvinnor
Jyväskylä, FIN 2-3 juli
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall
Medicinsk team: Inger Karlsson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 12 juni
Slutnominering: 13 juni
Europacupen tiokamp män
Maribor, SLO 2-3 juli
Landslagsledare (tf): Mats Åkerlind
Coacher: Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 12 juni
Slutnominering: 13 juni
European Winter Throwing Cup
Mersin, TUR 12-13 mars
Ledarteam: Kim Johansson, Bobbie Lohse
Grenar: Samtliga fyra kastgrenar för både män och kvinnor.
Deltagare: Sverige kommer att skicka 1 deltagare/gren.
Slutnominering: 20 februari.
Nominerade:
MÄN |
|
Kula |
Jimmy Nordin, Gefle IF
|
Diskus |
Philip Åman, Ullevi FK |
Slägga |
Bengt Johansson, Västerås FK |
Spjut |
Mikael Snällfot, Nedre Soppero IK |
KVINNOR |
|
Kula |
Linda-Marie Mårtensson, Hässelby SK |
Diskus |
Annika Larsson, Gefle IF |
Slägga |
Cecilia Nilsson, IK Ymer |
Spjut |
Annika Petersson, Gefle IF |
Förtydliganden och kommentarer:
* Vi skickar alltså ett fullt lag, dvs 1 deltagare i var och en av de åtta grenarna.
* I kula kommer innesäsongen 2005 att väga tyngst vid uttagningen.
* För de långa kasten kommer av klimatskäl uttagningen till stor del att baseras på resultat från 2004. "Vinterkastet" i Malmö den 13 februari kommer dock att fungerar som observationstävling för diskus och slägga.