Seniorer utomhus 2006
Uppdaterat: 23 augusti 2006
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Europacupen män (First League)
Praha, CZE 17-18 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Kenth Olsson, Håkan Andersson, Yannick Tregaro, Johnny Holm, Jonas Mellblom, Christian Augustsson, Johan Wettergren, Thomas Kyöttilä, Björn Blomberg
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Leif Robertz
Övriga ledare: Anna Arvidson, David Fridell (media)
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Senast 13 juni
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
3000m |
Per Jacobsen 77 IF Göta |
5000m |
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
3000m H |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
110m H |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
400m H |
Henrik Encke 84 Hässelby SK |
Höjd |
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgrye IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg
|
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
Kula |
Magnus Lohse 84 Mölndals AIK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
4x100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
reserv: Fredrik Johansson 86 IF Göta |
4x400m |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
reserv: Henrik Encke 84 Hässelby SK |
Europacupen kvinnor (Super League)
Málaga, ESP 28-29 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Yannick Tregaro, Monica Rydén, Agne Bergvall, Johan Wettergren, Jan Bengtson, Håkan Öberg, Anders Axlid, Mikael Norman, Pekka Dahlhöjd.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Henrik Nilsson.
Övriga ledare: Johanna Ingnäs
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Se nedan!
Gren |
Nominerade |
KVINNOR |
|
100m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
200m |
Emma Green 84 Örgryte IS |
400m |
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
800m |
Therese Ahlepil 76 Rånäs 4H |
1500m |
Flo Jonsson 78 Spårvägens FK |
3000m & |
Christin Johansson 78 IF Kville & |
5000m |
Anneli Fransson 78 Rånäs 4H |
3000m H |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
100m H |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
400m H |
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Höjd |
Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
Stav |
Linda Persson 81 IFK Växjö |
Längd |
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
Tresteg
|
Camilla Johansson 76 IFK Växjö |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
4x100m |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
4x400m |
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 25-26 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Johnny Holm, Ulf Friberg, Urban Aruhn, Ola Thorsson, Kaj Århäll, Karin Torneklint, Kenth Olsson, Jonas Asplund, Teddy Jonasson, Yannick Tregaro, Mikael Norman, Pekka Dahlhöjd, Håkan Kyöttilä, Håkan Öberg, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Siw Ibanez.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Kari Kiviniemi, Jenny Jacobsson, Leif Robertz, Henrik Nilsson.
Övriga ledare: Anna Arvidson, Susanne Möllberg, Fredrik Trahn (media).
Grenar: Gängse (se tablå nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
Genom att Stora SM (Sollentuna 14-16 juli) går sex veckor före Finnkampen kan det inte fungera som den självklara värdemätare som varit brukligt. EM (Göteborg 7-13 augusti) samt Folksam GP tävlingen efter EM (MAI-galan 22 augusti) kommer i stället att vara de viktigaste observationstävlingarna.
Hänsyn kommer också att tas till tidigare insatser under sommaren 2006 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Edmund Yeboah 88 Hässelby SK |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Johan Engberg 81 IF Göta |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
400m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
Rickard Pell 79 Hammarby IF |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
Rickard Pell 79 Hammarby IF |
|
Johan Wallerstein 78 Malmö AI |
5000m |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Mats Granström 83 Eksjö Södra IK |
10000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Oskar Käck 82 IF Hagen |
|
Mats Granström 83 Eksjö Södra IK |
3000m hinder |
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
Reserv m/l |
Rachid Benjira 74 Hässelby SK |
110m häck |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
|
Joakim Blaschke 77 KA 2 IF |
|
Dennis Acson 81 Örgryte IS |
400m häck |
Henrik Encke 84 Hässelby SK |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
Höjd |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
|
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
|
Joel Spolén 83 Örgryte IS |
Stav |
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
|
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
|
Oscar Janson 75 Ullevi FK |
Längd |
David Frykholm 80 IF Göta |
|
Robert Bagge 82 Mölndals AIK |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
Tresteg |
Anders Sjöström 83 Mölndals AIK |
|
Erik Eriksson 80 Örbyhus IF |
|
Martin Eriksson 83 Örgryte IS |
Kula |
Robert Melin 82 Bottnaryds IF |
|
Anders Axlid 66 Ullevi FK |
|
Andreas Gustafsson 75 IF Hagen |
Diskus |
Linus Bernhult 75 Huddinge AIS |
|
Robert Melin 82 Bottnaryds IF |
|
Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK |
Slägga |
Bengt Johansson 73 Västerås FK |
|
Robert Alneroth 84 Gefle IF |
|
Pär Järlebrant 84 IFK Strömsund |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
|
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund |
|
Andreas Wulff 80 IFK Växjö |
4x100m |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
Johan Engberg 81 IF Göta |
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Edmund Yeboah 88 Hässelby SK |
4x400m |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
200m |
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
400m |
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
800m |
Johanna Hallberg 79 Hässelby SK |
|
Jenny Holmroos 86 Västerås FK |
|
Frida Flodström 87 Turebergs FK |
1500m |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Flo Jonsson 78 Spårvägens FK |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
5000m |
Anneli Fransson 78 Rånäs 4H |
|
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
Karin Sennvall 80 Hässelby SK |
10000m |
Anneli Fransson 78 Rånäs 4H |
|
Jenny Johannesson 76 Hässelby SK |
|
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
3000m hinder |
Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköpings FIK |
|
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
100m häck |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Johanna Sjöström 86 Västerås FK |
|
Anna Marberg 81 Trollhättans SK |
400m häck |
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
|
Nadja Petersen 78 Huddinge AIS |
|
Anneli Melin 76 IFK Helsingborg |
Höjd |
Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
Stav |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
|
Linda Persson 81 IFK Växjö |
|
Maria Rendin 82 Örgryte IS |
Längd |
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
|
Camilla Johansson 76 IFK Växjö |
|
Erica Wall 80 Söderhamns IF |
Tresteg |
Camilla Johansson 76 IFK Växjö |
|
Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalens IF |
|
Malin Svensson 78 IFK Helsingborg |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Linda Nestorsson 75 Ullevi FK |
|
Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby SK |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
|
Annika Larsson 70 Gefle IF |
|
Maria Pettersson 77 Ullevi FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
|
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
|
Karolina Pedersen 87 Ullevi FK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Marléne Lindström 85 Ununge IF |
|
Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö |
4x100m |
Jenny Kallur 81 Falu IK
|
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
4x400m |
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Utomhus-EM
Göteborg 7-13 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service: Anders Rydén, Anna Arvidson, Susanne Möllberg, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Håkan Andersson, Monica Rydén, Joachim Lindqvist, Kenth Olsson, Peter Fröberg, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Christian Augustsson, Jan Bengtson, Johnny Holm, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Mikael Norman, Håkan Öberg, Jonas Mellblom, Anders Axlid, Agne Bergvall, Fredrik Ahlström.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Leif Robertz, Henrik Nilsson
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren under förutsättning att samtliga dessa klarat EAA-gränsen. Dock speciella premisser för marathon - se nedan!
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 28 juli. (Marathon: se nedan!)
Nomineringsdatum: Under sommaren fram till EM kommer nomineringar att göras samlat vid fyra tillfällen: 15 juni, 1 juli, 17 juli och 28 juli.
Slutnominering: 28 juli. (Marathon: se nedan.)< /p>
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
100m |
10.50 |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
200m |
21.10 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
|
Johan Engberg 81 IF Göta |
400m |
46.75 |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
800m |
1:47.20 |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
3:41.00 |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
|
Joel Bodén 83 Hälle IF |
5000m |
13:42.00 |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
10000m |
28:50.00 |
|
Marathon |
2:18:00* |
Said Regragui 74 Hässelby SK |
|
|
Kristian Algers 75 Enhörna IF |
|
|
Kent Claesson 71 Spårvägens FK |
|
|
Marek Poszepczynski 75 Enhörna IF |
|
|
Alfred Shemweta 70 Hässelby SK |
|
|
Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå |
3000m H |
8:35.00 |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
110m H |
13.88 |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
|
|
Joakim Blaschke 77 KA 2 IF |
400m H |
50.60 |
|
Höjd |
2.25 |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
|
|
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
|
|
Staffan Strand 76 Hässelby SK |
Stav |
5.55 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
|
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
|
|
Oscar Janson 75 Ullevi FK |
|
|
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
Längd |
7.95 |
|
Tresteg |
16.50 |
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
Kula |
18.90 |
Jimmy Nordin 79 Gefle IF |
|
|
Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS |
Diskus |
62.00 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
75.00 |
|
Spjut |
77.00 |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
|
|
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund |
Tiokamp |
7.800 |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
4x100m |
ingen gräns |
Daniel Persson 82 Malmö AI |
|
|
Johan Engberg 81 IF Göta |
|
|
Christofer Sandin 79 Mölndals AIK |
|
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
|
Patrik Lövgren 75 Malmö AI |
4x400m |
ingen gräns |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
50 km gång |
|
Fredrik Svensson 73 Växjö AIS |
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.60 |
Emma Rienas 82 IF Göta |
200m |
23.75 |
|
400m |
53.40 |
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
|
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
800m |
2:02.50 |
|
1500m |
4:13.00 |
|
5000m |
15:40.00 |
|
10000m |
33:20.00 |
|
Marathon |
2:38:00* |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
|
|
Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF |
|
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
3000mH |
10:05.00 |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
|
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
|
Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköpings FIK |
100m H |
13.45 |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
|
Jenny Kallur 81 Falu IK |
400m H |
57.80 |
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
|
|
Anneli Melin 76 IFK Helsingborg |
|
|
Nadja Petersen 78 Huddinge AIS |
Höjd |
1.89 |
Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
|
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
4.20 |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
|
|
Linda Persson 81 IFK Växjö |
|
|
Maria Rendin 82 Örgryte IS |
Längd |
6.50 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
|
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
Tresteg |
13.65 |
Camilla Johansson 76 IFK Växjö |
Kula |
16.55 |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
56.00 |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
64.50 |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
|
|
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
Spjut |
55.50 |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
Sjukamp |
5.750 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
ingen gräns |
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
|
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
|
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
|
Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI |
|
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
4x400m |
ingen gräns |
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
|
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
|
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
20 km gång |
|
Monica Svensson 78 Växjö AIS |
Förtydliganden och kommentarer:
GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt EAA:s officiella gränser.
MARATHON
1. Kvalgränserna ovan - 2:18 resp 2:38 - är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på marathon.
2. För marathon är SFIF:s ordinarie kvalperiod 1 januari 2005 - 1 maj 2006 (se dock 6. nedan) och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att nomineras så vida inte fler än maxantalet 6 löpare uppfyllt kravet.
3. I samband med EM-maran genomförs också lagtävlingen Europacupen där varje land får starta med upp till 6 löpare varav de 3 främsta räknas i cupen.
För att Sverige skall starta med lag krävs en snitt-tid på 2:20 resp 2:41 räknat på fyra löpare. För ev femte eller sjätte löpare (se 6. nedan) krävs att han/hon bedöms vara minst jämngod med fjärde löparen och ligga i närheten av laggränsen (dvs 2:20 resp 2:41).
Det kan också bli aktuellt med lag bestående av tre startande ifall den individuella kvaltiden klaras av två löpare.
4. Viktigaste observationstävling: London Marathon 23 april.
5. Nominering: 1 maj kommer de som klarat de individuella kvalgränserna att nomineras. Dessutom kommer - om lagkraven (se 3. ovan) uppfyllts - komplettering då ske upp till fyra eller fem löpare.
6. Om också en femte och sjätte löpare skall anmälas kommer att avgöras efter Stockholm Marathon (SM) den 3 juni. Hänsyn kommer då att tas även till prestationerna i Stockholm.
European 10000m Cup
Antalya, TUR 15 april
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
EAA:s kvalgränser gäller och de som uppfyllt dem och bedöms konkurrenskraftiga på 10000m tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Joakim Johansson 76 Hälle IF |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
KVINNOR |
|
10000m |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
Nordic 10000m Challenge
Reykjavik, ISL 25 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM 6-7 maj görs en bedömning som grundar sig på resultat under våren, men också på meriter från föregående år. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Lars Johansson 85 Brittatorp TK |
|
Rachid Benjira 74 Hässelby SK |
KVINNOR |
|
10000m |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
Estland-Sverige-Finland mångkamp
Rakvere, EST 3-4 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 14 maj (stor hänsyn kommer att tas till tidigare resultat)
Slutnominering: 15 maj.
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
|
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Samuel Lindén 86 Falu IK |
|
Odd Wiking 86 IFK Växjö |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK |
|
Ellinore Hallin 87 Enköpings AI |
|
Marie Barenfeld 85 IFK Växjö |
|
Lina Quick 80 Gefle IF |
Europacupen sjukamp kvinnor (Super League)
Arles, FRA 1-2 juli
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Dejan Mirkovic
Medicinsk team: Inger Karlsson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 11 juni
Slutnominering: 12 juni
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Ellinore Hallin 87 Enköpings AI |
|
Marie Barenfeld 85 IFK Växjö |
Europacupen tiokamp män (Second League)
Monzon, ESP 1-2 juli
Landslagsledare (tf): Mats Åkerlind
Coacher: Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 11 juni
Slutnominering: 12 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
|
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Odd Wiking 86 IFK Växjö |
|
reserv på hemmaplan: Samuel Lindén 86 Falu IK |