Uttagningar - hösten 2006
Uppdaterat: 9 november 2006
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Fredrikstad, NOR 11 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9 km, Kvinnor 4.5 km, P19 6 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att ha lag i samtliga klasser.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Billingehusloppet i Skövde den 29 oktober (sträckor: män 10.5 km, övriga 5 km). De två första i varje klass blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Skövde-loppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominerade:
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
|
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
|
Lars Johansson 85 Brittatorp TK |
|
Jonas Andersson 77 Högby IF |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Emil Wingstedt 75 Hälle IF |
Kvinnor |
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
Linda Ström 77 Hässelby SK |
|
Karolina A Höjsgaard 71 Hässelby SK |
|
Flo Jonsson 78 Spårvägens FK |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
P19 |
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Erik Widing 87 Turebergs FK |
|
Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
F19 |
Christina Lindblom 88 Hässelby SK |
|
Lena Örn 88 SoIK Hellas |
|
Sara Sjöqvist 89 Täby IS |
|
Frida Flodström 87 Turebergs FK |
|
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
EM-JEM terräng
San Giorgio su Legnano, ITA 10 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10.0 km, Kvinnor 8.0 km, M22 8.0 km, K22 6.0 km, P19 6.0 km, F19 4.1 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans att komma bland de 8 bästa.
Nominerade:
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Rachid Benjira 74 Hässelby SK |
Kvinnor |
Christin Johansson 78 IF Kville |
P19 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
David Nilsson 87 Högby IF |