Uttagningar juniorer-ungdom 2007
Uppdaterat: 18 juli 2007
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2007 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Debrecen, HUN 12-15 juli
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ledarteam: Steffen Fricke, Anders Palmqvist, Hans Källén, Oscar Gidewall, Dejan Mirkovic, Kjell Andersson, Stanislaw Szczyrba
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg, Henrik Nilsson
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1985-1987
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 2 juli.
Nominering: Kommer att ske fortlöpande fram t o m 2 juli Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)
Kvalgränser:
Gren |
SFIF-gräns |
Nominering |
M22 |
|
|
100m |
10.50 |
Per Strandquist (återbud pga skada) |
200m |
21.20 |
|
400m |
47.10 |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
800m |
1:48.75 |
Mattias Claesson (återbud) |
|
|
Tor Pöllänen 87 Hässelby SK |
1500m |
3:45.00 |
|
5000m |
14:12.50 |
|
10000m |
29:55.00 |
Henry Gross 85 Hässelby SK |
3000m H |
8:50.00 |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
14.20 |
|
400m H |
51.85 |
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
Höjd |
2.18 |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
Stav |
5.25 |
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
Längd |
7.65 |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.60 |
|
Diskus |
55.00 |
Axel Härstedt 87 IK Finish |
Slägga |
65.00 |
|
Spjut |
70.00 |
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
|
|
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
|
|
Niklas Wiklund 87 Skellefteå AIK |
Tiokamp |
7.400 |
|
4x100m |
4 x 10.65 |
|
4x400m |
4 x 47.50 |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
|
Tor Pöllänen 87 Hässelby SK |
|
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
|
Simon Johansson 87 IF Göta |
20 km gång |
|
Ato Ibanez 85 Råby-Rekarne FI |
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.75 |
|
200m |
23.80 |
|
400m |
53.90 |
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
800m |
2:06.50 |
Elin Wiik 85 Hässelby SK |
|
|
Jenny Holmroos (återbud) |
1500m |
4:20.00 |
|
5000m |
16:30.00 |
|
10000m |
35:45.00 |
|
3000mH |
10:25.00 |
|
100m H |
13.80 |
Emma Hansson 86 Malmö AI |
|
|
Johanna Sjöström 86 Västerås FK |
400m H |
59.20 |
Emma Björkman 86 IF Göta |
Höjd |
1.82 |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
3.90 |
Isabell Lilja 87 Malmö AI |
Längd |
6.20 |
Erica Jarder 86 Väsby IK |
Tresteg |
13.05 |
|
Kula |
15.00 |
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
Diskus |
50.00 |
|
Slägga |
60.00 |
Josefin Berg 85 Östhammars FI |
|
|
Annika Hjelm 86 Huddinge AIS |
|
|
Karolina Pedersen (återbud pga skada) |
Spjut |
51.50 |
|
Sjukamp |
5.500 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
4 x 11.90 |
|
4x400m |
4 x 54.50 |
Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF |
|
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
|
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI |
|
|
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg |
|
|
Jenny Holmroos 86 Västerås FK |
Anm: Gränserna ovan är SFIF:s (baserade på fjolårets Europastatistik) och avviker i vissa grenar något från EAA:s officiella. P g a begränsad tillgång på tävlingstillfällen anges i stafett den nivå som krävs för lagmedlemmarna individuellt.
Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med åldersgruppens internationella elit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- visad stabilitet kring/över kvalgränsen
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
- utomhusresultat 2007 värderas högre än tidigare resultat
Junior-EM 19 år (JEM19)
Hengelo, NED 19-22 juli
Landslagsledare: Kim Johansson (tf)
Ledarteam (kommer att kompletteras): Richard Edman, Tobias Karlsson, Sven Ohlson, Sofi Hildenborg.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Elin Johansson, Peter Andersson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1988-1989
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 8 juli.
Slutnominering: Sker 9 juli.
Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominering |
P19 |
|
|
100m |
10.75 |
|
200m |
21.75 |
|
400m |
48.50 |
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK |
800m |
1:51.30 |
Johan Svensson 89 FI Kalmarsund |
1500m |
3:51.00 |
|
5000m |
14:35.00 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
10000m |
31:20.00 |
|
3000m H |
9:12.00 |
|
110m H/100.0 |
14.35 |
Josua Gustafsson 88 Ullevi FK |
|
|
Marcus Sparrman 89 IK Ymer |
400m H |
53.70 |
Niclas Åkerström 88 IK Ymer |
Höjd |
2.14 |
Emil Svensson 89 IFK Växjö |
Stav |
5.00 |
Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK |
Längd |
7.40 |
|
Tresteg |
15.30 |
|
Kula/6.0 |
17.60 |
|
|
16.10 (7.26) |
|
Diskus/1.75 |
53.30 |
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
|
49.50 (2.0) |
|
Slägga/6.0 |
65.00 |
|
|
60.00 (7.26) |
|
Spjut |
65.50 |
Mikael Sundler (återbud pga skada) |
Tiokamp/P19 |
7.000 |
|
|
6.850 (senior) |
|
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
12.00 |
Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI |
|
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
|
Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF |
200m |
24.60 |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
|
Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI |
400m |
55.40 |
Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF |
800m |
2:09.00 |
|
1500m |
4:28.00 |
Christina Lindblom (återbud pga skada) |
3000m |
9:48.00 |
Christina Lindblom (återbud pga skada) |
5000m |
17:00.00 |
|
3000mH |
11:00.00 |
Lena Örn 88 SoIK Hellas |
100m H |
14.20 |
|
400m H |
61.00 |
Sanna Jansson 89 KFUM Örebro |
Höjd |
1.80 |
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
Stav |
3.85 |
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
|
|
Emelie Gustafsson 88 Malmö AI |
Längd |
6.05 |
|
Tresteg |
12.85 |
|
Kula |
13.90 |
|
Diskus |
47.00 |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
|
Jenny Johansson 88 Västerås FK |
|
|
Jasmine Henriksson 88 Eslövs AI |
Slägga |
57.00 |
|
Spjut |
49.00 |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
Sjukamp |
5.100 |
Josefin Svensson 89 Hjortens SK |
|
|
Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI |
4x100m |
se nedan |
Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI |
|
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
|
Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF |
|
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
|
Linnea Collin 89 IFK Helsingborg |
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser (se ovan). Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle. Skulle fler än tre (3) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att avgöra.
Stafetter
För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha klar finalchans.
Ungdoms-VM 17 år (UVM17)
Ostrava, CZE 11-15 juli
Landslagsledare: Sirpa Holmroos & Peter Holmroos
Ledarteam: Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Bernt-Ove Pettersson
Medicinskt team: Jenny Framme, Camille Neeter
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1990-1992
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Sverige har för avsikt att delta med 10 aktiva.
Kvalperiod: T o m 25 juni
Slutnominering: Sker 25 juni
Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)
Grenar:
Gren |
Nominering |
P17 |
|
100m |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
200m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
400m |
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
800m |
|
1500m |
|
3000m |
|
2000m H/91.4 |
|
110m H/91.4 |
|
400m H/84.0 |
|
Höjd |
|
Stav |
Petter Olson 91 Malmö AI |
Längd |
|
Tresteg |
|
Kula/5.0 |
Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK |
Diskus/1.5 |
|
Slägga/5.0 |
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
Spjut/700 |
|
Åttakamp* |
|
1000m stafett |
Lag |
|
|
F17 |
|
100m |
|
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
|
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK |
1500m |
|
3000m |
|
2000mH/76.2 |
|
100m H/76.2 |
|
400m H/76.2 |
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
|
Stav |
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
Anna Nilson 91 Malmö AI |
Längd |
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
Tresteg |
|
Kula/4.0 |
|
Diskus/1.0 |
Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK |
Slägga/4.0 |
|
Spjut/600 |
|
Sjukamp* |
Frida Linde 90 Täby IS |
1000m stafett |
Lag |
Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- inomhusresultat 2007
- utomhusresultat 2007
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM än vad vi har i Sverige och Norden för åldersklassen (17-åringar):
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m.
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m
JNM-UNM mångkamp
Vejle, DEN 23-24 juni
Landslagsledare (tf): Ulrik Mattisson
Coacher:
Medicinsk team: Elin Johansson, Erik Svensson
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 3 juni. Resultat gjorda 2006 och inomhus 2007 kommer att beaktas i viss mån.
Nominering: 4 juni (med viss komplettering direkt efter landskampen i Visby 9-10 juni.)
Klass |
Nominerade |
M22 |
Samuel Lindén 86 Falu IK |
|
Jonas Elgered 87 Hammarby IF |
P19 |
Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens GoIF |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
|
Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK |
P17 |
Adam Björling 90 FI Kalmarsund |
|
Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
K22 |
- |
F19 |
Josefin Svensson 89 Hjortens SK |
|
Paulina Engfors 90 Hammarby IF |
|
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
F17 |
Frida Linde 90 Täby IS |
|
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
|
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 8-9 september
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Dejan Mirkovic, Christina Levi, Mikael Wirstedt, Sirpa Holmroos, Peter Holmroos, Håkan Kaneberg, Anna Strenius, Jonas Malm, Pawel Szczyrba, Mårten Ejdervall, Bobbie Lohse.
Medicinskt team: Jenny Framme, Camille Neeter
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1990-1991. Dock kan upp till 5 aktiva födda 1992 få ingå i laget
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 27 augusti
Grenprogram:
Gren |
Nominerade |
P17 |
|
100m |
|
|
|
200m |
|
|
|
400m |
|
|
|
800m |
|
|
|
1500m |
|
|
|
3000m |
|
|
|
2000m hinder |
|
|
|
110m häck |
|
|
|
300m häck |
|
|
|
Höjd |
|
|
|
Stav |
|
|
|
Längd |
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
Kula |
|
|
|
Diskus |
|
|
|
Slägga |
|
|
|
Spjut |
|
|
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
F17 |
|
100m |
|
|
|
200m |
|
|
|
400m |
|
|
|
800m |
|
|
|
1500m |
|
|
|
3000m |
|
|
|
1500m hinder |
|
|
|
100m häck |
|
|
|
300m häck |
|
|
|
Höjd |
|
|
|
Stav |
|
|
|
Längd |
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
Kula |
|
|
|
Diskus |
|
|
|
Slägga |
|
|
|
Spjut |
|
|
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
Uttagningskriterier och -principer:
- Grensegrarna i P17/F17 vid Stora JSM (Uddevalla 24-26 augusti) är garanterade plats i truppen.
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1990 att tas ut i första hand (alltså före yngre aktiva).
Nordiska 19-årskampen (19 år)
Esbjerg, DEN 1-2 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher:
Medicinskt team:
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1988-1989
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 26 augusti
Grenprogram:
Gren |
|
P19 |
|
100m |
|
|
|
200m |
|
|
|
400m |
|
|
|
800m |
|
|
|
1500m |
|
|
|
5000m |
|
|
|
3000m hinder |
|
|
|
110m häck |
|
|
|
400m häck |
|
|
|
Höjd |
|
|
|
Stav |
|
|
|
Längd |
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
Kula |
|
|
|
Diskus |
|
|
|
Slägga |
|
|
|
Spjut |
|
|
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
Gång |
|
|
|
|
|
F19 |
|
100m |
|
|
|
200m |
|
|
|
400m |
|
|
|
800m |
|
|
|
1500m |
|
|
|
3000m |
|
|
|
2000m hinder |
|
|
|
100m häck |
|
|
|
400m häck |
|
|
|
Höjd |
|
|
|
Stav |
|
|
|
Längd |
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
Kula |
|
|
|
Diskus |
|
|
|
Slägga |
|
|
|
Spjut |
|
|
|
4x100m |
|
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
Gång |
|
Uttagningskriterier och -principer:
- Stora JSM (Uddevalla 24-26 augusti) är huvudsaklig observationstävling men hänsyn kan även tas till andra större tävlingar om resultaten där är statistiskt betydligt bättre än vad som presteras på JSM
- Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt
Observationstävlingar
Datum |
|
Namn |
Plats |
MAJ |
|
|
|
25-27 |
NT+ |
SAYO |
Sollentuna |
26 |
UT+ |
Boregalan |
Torsby |
26-27 |
NT+ |
Lerumskampen |
Lerum |
JUNI |
|
|
|
2-3 |
UT+ |
Sävedalensspelen |
Sävedalen |
3 |
NT+ |
Mästarmöte i kast |
Nyköping |
9 |
UT+ |
Västeråsspelen |
Västerås |
9-10 |
UT+ |
Smålands Ungdomsspel |
Växjö |
9-10 |
UT+ |
Sätraspelen |
Sätra |
9-10 |
UT+ |
Storsjöspelen |
Östersund |
9-10 |
NT+ |
Ymerspelen |
Borås |
15-17 |
UT+ |
Mälarspelen |
Eskilstuna |
15-17 |
UT+ |
Huddingespelen |
Huddinge |
18 |
FGP |
Telenorgalan |
Karlskrona |
25 |
|
SLUT KVALPERIOD UVM17 |
|
27 |
FGP |
Sollentuna FGP |
Sollentuna |
29- 1 |
UT+ |
Världsungdomsspelen |
Göteborg/U |
30- 1 |
IT |
Bottnarydskastet |
Bottnaryd |
JULI |
|
|
|
2 |
FGP |
MAI-galan |
Malmö/S
|
2 |
|
SLUT KVALPERIOD JEM22 |
|
6- 8 |
NT+ |
Öresundsspelen |
Helsingborg |
9 |
|
SLUT KVALPERIOD JEM19 |
|