Uttagningar - hösten 2007
Uppdaterat: 28 november 2007
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
NM-JNM terräng
Södertälje 4 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9 km, Kvinnor 4.5 km, P19 6 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 6 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Billingehusloppet i Skövde den 28 oktober (sträckor: män 10.5 km, övriga 5 km). De två första i varje klass blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Skövde-loppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 29 oktober
|
Nominerade |
Män |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Lars Johansson 85 Enhörna IF |
|
Kristian Algers 75 Enhörna IF |
|
Johan Wallerstein 78 Malmö AI |
|
Jonas Andersson 77 Högby IF |
|
Joel Bodén 83 Hälle IF - ÅTERBUD |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Olle Walleräng 85 Hammarby IF |
|
|
Kvinnor |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
|
Lena Eliasson 81 IK Hakarpspojkarna |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Kajsa Haglund 81 Hässelby SK |
|
Christin Johansson 78 IF Kville |
|
|
P19 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK - ÅTERBUD |
|
Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
Olle Kalered 90 IK Norrköping FI |
|
Anton Danielson 90 IK Norrköping FI |
|
Jerker Lysell 89 Bollnäs FIK |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
|
F19 |
Charlotte Sinclair 88 IS Göta |
|
Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK |
|
Therese Sjöström 89 Falu IK |
|
Sara Sjöqvist 89 Täby IS |
|
Lisa Larsen 90 Täby IS - ÅTERBUD |
|
Karin Svensson 90 Örgryte IS |
|
Johanna Olsson 91 Täby IS |
EM-JEM terräng
Toro, ESP 9 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10.7 km, Kvinnor 8.2 km, M22 8.2 km, K22 4.7 km, P19 4.7 km, F19 4.2 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa (sista observationstillfälle är Leffrinckoucke, FRA den 25 november). Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominerade:
Män |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Johan Wallerstein 78 Malmö AI |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta - RESERV |
|
Jonas Andersson 77 Högby IF |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
Kvinnor |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
P19 |
Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
F19 |
Charlotte Sinclair 88 IS Göta |