Seniorer utomhus 2007
Uppdaterat: 12 augusti 2007
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2007 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Utomhus-VM
Osaka, JPN 25 augusti - 2 september
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media)
Coacher (kommer att kompletteras): Kenth Olsson, Johnny Holm, Karin Torneklint, Agne Bergvall, Anders Axlid, Yannick Tregaro, Ulf Friberg
Medicinskt team (kommer att kompletteras): Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Resdagar: Ut 14 augusti, åter 3 september.
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 juni - 13 augusti. (Marathon: 1 jan - 9 juni)
Slutnominering: 13 augusti
Kvalgränser:
Gren |
A-gräns |
B-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
|
100m |
10.21 |
10.28 |
|
200m |
20.59 |
20.75 |
|
400m |
45.55 |
45.95 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
1:45.40 |
1:46.60 |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
3:36.60 |
3:39.00 |
|
5000m |
13:21.50 |
13:28.00 |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
10000m |
27:49.00 |
28:06.00 |
|
Marathon |
2:15:00* |
2:15:00* |
|
3000m H |
8:24.60 |
8:32.00 |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
|
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
110m H |
13.55 |
13.62 |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
400m H |
49.20 |
49.80 |
|
Höjd |
2.30 |
2.27 |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
|
|
|
Linus Thörnblad 85 IFK Lund |
Stav |
5.70 |
5.60 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
|
|
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
Längd |
8.20 |
8.05 |
|
Tresteg |
17.10 |
16.70 |
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
|
|
|
Anton Andersson 81 Örgryte IS |
Kula |
20.30 |
19.70 |
|
Diskus |
64.50 |
62.50 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
78.50 |
74.00 |
|
Spjut |
81.00 |
77.80 |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
|
|
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
8.000 |
7.700 |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
4x100m |
39.00 |
|
|
4x400m |
3:03.30 |
|
|
20 km G |
1:23:00 |
1:24:30 |
|
50 km G |
4:00:00 |
4:07:00 |
Fredrik Svensson |
|
|
|
Andreas Gustafsson |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
|
100m |
11.30 |
11.40 |
|
200m |
23.10 |
23.30 |
|
400m |
51.50 |
52.30 |
|
800m |
2:00.00 |
2:01.30 |
|
1500m |
4:06.50 |
4:10.00 |
|
5000m |
15:08.70 |
15:24.00 |
|
10000m |
31:40.00 |
32:00.00 |
|
Marathon |
2:35:00* |
2:35:00* |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
3000mH |
9:43.00* |
9:48.00* |
Christin Johansson 78 IF Kville |
100m H |
12.96 |
13.11 |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
|
|
|
Jenny Kallur 81 Falu IK |
400m H |
55.60 |
56.50 |
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Höjd |
1.95 |
1.92 |
VM-1:a: Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
|
|
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
|
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
4.45 |
4.30 |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
Längd |
6.70 |
6.60 |
|
Tresteg |
14.20 |
14.00 |
|
Kula |
18.30 |
17.30 |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
61.00 |
59.00 |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
69.50 |
67.00 |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
Spjut |
61.00 |
59.00 |
|
Sjukamp |
6.000 |
5.800 |
VM-1:a: Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
|
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
43.90 |
|
|
4x400m |
3:31.00 |
|
|
20 km G |
1:33:30 |
1:38:00 |
Förtydliganden och kommentarer:
GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon och kvinnor 3000mH - strikt IAAF:s officiella gränser.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.
NOMINERINGSPOLICY
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.
FÖRHANDSNOMINERING (namn i blått ovan)
* Tretton aktiva har förhandsnominerats på basis av sina prestationer under 2006.
* Förhandsnominering innebär ingen garanti för start, utan den som inte under utesäsongen 2007 skulle prestera i nivå med A-gränsen måste visa att man ändå är "på rätt väg". Avstämning sker fortlöpande genom kontakter med förbundskaptenen.
ÖVRIG NOMINERING (namn i rött ovan)
* Grundprincip: Klarad A-gräns under kvalperioden = Klar för VM.
* Undantag 1: I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i samma gren.
* Undantag 2: Om en aktiv klarar A-gränsen men sedan inte kan följa upp det resultatet samtidigt som en annan aktiv visar en stabilt högre nivå utan att riktigt nå A-gränsen.
* I dessa två situationer kommer förbundskaptenen att avgöra vilka/vem av de berörda aktiva som skall nomineras till VM.
* I grenar där ingen klarat A-gränsen är klarad B-gräns INTE liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2006 komma att beaktas vid nomineringen.
MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 januari - 9 juni och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* För att vara giltig som kval måste tid vara uppnådd vid tävling upptagen i IAAF:s speciella förteckning över VM-kvalificerande lopp. (Förteckningen omfattar hittills endast lopp under 2006 men kommer att kompletteras med godkända lopp under 2007.)
STAFETT
* Kvalresultat måste uppnås vid tävling upptagen i IAAF:s speciella förteckning över VM-kvalificerande tävlingar (se under punkt 11.).
Europacupen First League
Vaasa, FIN 23-24 juni
Överledare: Lennarth Johnsson
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Kenth Olsson, Jonas Asplund, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Urban Aruhn, Yannick Tregaro, Johnny Holm, Geir Ove Rasmussen, Monica Rydén, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Kim Johansson.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Torbjörn Mårtensson, Henrik Nilsson.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén
Resdagar: Ut 21 juni, åter 25 juni
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Senast den 18 juni i samband med FGP Karlskrona (Telenorgalan).
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Per Strandquist 87 Malmö AI |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
Johan Wallerstein 78 Malmö AI |
3000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
5000m |
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
3000m H |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
reserv m/l |
Erik Emilsson 82 Hammarby IF |
110m H |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
400m H |
Henrik Encke 84 Hässelby SK |
Höjd |
Stefan Holm 76 Kils AIK |
Stav |
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
Längd |
David Frykholm 80 Malmö AI |
Tresteg
|
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
Kula |
Andreas Gustafsson 75 IF Hagen |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF |
4x100m |
Johan Engberg 81 IF Göta |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Per Strandquist 87 Malmö AI |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Christofer Sandin 79 Ullevi FK |
4x400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
Tor Pöllänen 87 Hässelby SK |
Gren |
Nominerade |
KVINNOR |
|
100m |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
200m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
400m |
Lena Aruhn 70 Ume FI |
800m |
Kajsa Haglund 81 Hässelby SK |
1500m |
Flo Jonsson 78 Spårvägens FK |
3000m |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
5000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
3000m H |
Christin Johansson 78 IF Kville |
reserv m/l |
Hanna Karlsson 79 Malmö AI |
100m H |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
400m H |
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Höjd |
Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK |
Stav |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
4x100m |
Jenny Kallur 81 Falu IK |
|
Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Lena Aruhn 70 Ume FI |
4x400m |
Lena Aruhn 70 Ume FI |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK |
|
Emma Björkman 86 IF Göta |
|
Erica Mårtensson 79 IF Göta |
Startordning/banlottning
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg 8-9 september
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Biträdande landslagsledare (uttagningsansvarig på hemmaplan under VM-perioden 14 augusti - 4 september): Mikael Norman.
Coacher (kommer att kompletteras): Ulf Friberg, Ola Thorsson, Teddy Jonasson, Yannick Tregaro, Mikael Norman, Kenth Olsson, Jonas Mellblom, Kaj Århäll, Johnny Holm.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Kari Kiviniemi, Inger Karlsson, Henrik Nilsson, Rubin McRae
Övriga ledare:
Grenar: Gängse.
Resdagar: In 7 september, åter 10 september
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Eskilstuna 10-12 augusti) är som vanligt en nyckeltävling för nomineringen till Finnkampslaget och samtliga mästare/mästarinnor kommer att tas ut till truppen. Men eftersom Finnkampen går först fyra veckor senare kommer speciella observationstävlingar (se grentablån nedan!) efter SM också ha stor betydelse för uttagningarna.
Hänsyn kommer dessutom att tas till tidigare insatser under sommaren 2007 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.
Nominering:
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen) |
|
|
|
|
200m |
|
|
|
|
|
400m |
|
|
|
|
|
800m |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
1500m |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
5000m |
obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet) |
|
|
|
|
10000m |
obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet) |
|
|
|
|
3000m H |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
110m H |
|
|
|
|
|
400m H |
obs-tävling: 2.9 (Örebrogralan) |
|
|
|
|
Höjd |
|
|
|
|
|
Stav |
|
|
|
|
|
Längd |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
|
|
Kula |
|
|
|
|
|
Diskus |
|
|
|
|
|
Slägga |
|
|
|
|
|
Spjut |
|
|
|
|
|
4x100m |
obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen) |
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen) |
|
|
|
|
200m |
obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen) |
|
|
|
|
400m |
|
|
|
|
|
800m |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
1500m |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
5000m |
obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet) |
|
obs-tävling: 26.8 Stockholm (Tjejmilen) |
|
|
10000m |
obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet) |
|
obs-tävling: 26.8 Stockholm (Tjejmilen) |
|
|
3000m H |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
100m H |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
400m H |
obs-tävling: 2.9 (Örebrogralan) |
|
|
|
|
Höjd |
|
|
|
|
|
Stav |
|
|
|
|
|
Längd |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
Tresteg |
|
|
|
|
|
Kula |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
Diskus |
obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin) |
|
|
|
|
Slägga |
|
|
|
|
|
Spjut |
|
|
|
|
|
4x100m |
obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen) |
|
|
|
|
|
|
4x400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sverige-Finland-Estland mångkamp
Visby 9-10 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 27 maj.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Odd Wiking 86 IFK Växjö |
|
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Ellinore Hallin 87 Enköpings AI |
|
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK |
|
Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI |
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
Europacupen mångkamp
Szczecin, POL 7-8 juli
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor (ev har Sverige 1 reserv/klass med på plats).
Kvalperiod: T o m 17 juni
Slutnominering: 18 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK (återbud p g a skada) |
|
Odd Wiking 86 IFK Växjö |
|
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Samuel Lindén 86 Falu IK (ersätter D Almgren) |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Ellinore Hallin 87 Enköpings AI |
|
Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK |
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
vakant |
VM-JVM terräng
Mombasa, KEN 24 mars
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 12 km, Kvinnor 8 km, P19 8 km, F19 6 km
Uttagningskriterium:
Kapacitet motsvarande topp-10 på EM terräng. En löpare har förhandsnominerats.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
European 10000m Cup
Ferrara, ITA 7 april
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
Fyra löpare har förhandsnominerats på basis av resultat under 2006. Ev kompletteringar kommer att göras efter inomhussäsongen.
Slutnominering:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF - ÅTERBUD (sjukdom) |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
Nordic 10000m Challenge
Kerava, FIN 27 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Den 4 maj görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Henrik Ahnström 81 Hälle IF |
|
Jonas Andersson 77 Högby IF |
KVINNOR |
|
10000m |
Anna Rahm 81 Rånäs 4H |
|
Anneli Fransson 78 Rånäs 4H |
|
reserv: Karin Sennvall 81 Hässelby SK |