Seniorer utomhus 2009
Uppdaterat: 27 augusti 2009
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2009 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt under säsongen.
Utomhus-VM
Berlin, GER 15-23 augusti
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media), David Fridell (media).
Coacher: Kjell Andersson, Ulf Friberg, Oscar Gidewall, Anton Leion, Bobbie Lohse, Dejan Mirkovic, Kenth Olsson, Geir Ove Rasmussen, Leif Robertson, Yannick Tregaro.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Henrik Wagner
Resdagar: Ut 5 augusti till pre-camp i Feldkirch (AUT), åter 24 augusti.
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 april - 3 augusti. (Marathon: 1 april - 30 maj)
Slutnominering: 3 augusti
Kvalgränser:
Gren |
A-gräns |
B-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
|
100m |
10.21 |
10.28 |
|
200m |
20.59 |
20.75 |
|
400m |
45.55 |
45.95 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
1:45.40 |
1:46.60 |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
3:36.20 |
3:39.20 |
|
5000m |
13:20.00 |
13:29.00 |
|
10000m |
27:47.00 |
28:12.00 |
|
Marathon |
2:14:00* |
2:14:00* |
|
3000m H |
8:23.00 |
8:33.50 |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
|
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
110m H |
13.55 |
13.62 |
Robert Kronberg 76 IF Kville - återbud |
400m H |
49.25 |
49.80 |
|
Höjd |
2.31 |
2.28 |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
Stav |
5.70 |
5.55 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
|
|
Jesper Fritz 85 Malmö AI |
Längd |
8.15 |
8.05 |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
17.10 |
16.65 |
|
Kula |
20.30 |
19.90 |
|
Diskus |
64.50 |
62.50 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK - återbud |
Slägga |
77.50 |
74.30 |
|
Spjut |
81.00 |
78.00 |
Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF - återbud |
|
|
|
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
Tiokamp |
8.000 |
7.730 |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
|
|
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
4x100m |
39.10 |
|
|
4x400m |
3:03.30 |
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
|
100m |
11.30 |
11.40 |
|
200m |
23.00 |
23.30 |
|
400m |
51.50 |
52.30 |
|
800m |
2:00.00 |
2:01.30 |
|
1500m |
4:06.00 |
4:09.00 |
|
5000m |
15:10.00 |
15:25.00 |
|
10000m |
31:45.00 |
32:20.00 |
|
Marathon |
2:34:00* |
2:34:00* |
|
3000mH |
9:40.00 |
9:48.00 |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
100m H |
12.96 |
13.11 |
|
400m H |
55.50 |
56.55 |
|
Höjd |
1.95 |
1.91 |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
4.45 |
4.35 |
|
Längd |
6.72 |
6.62 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud |
Tresteg |
14.20 |
14.00 |
|
Kula |
18.20 |
17.20 |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
62.00 |
58.50 |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
|
|
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
70.00 |
67.50 |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
Spjut |
61.00 |
59.00 |
|
Sjukamp |
6.100 |
5.900 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
|
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
4x100m |
43.90 |
|
|
4x400m |
3:31.00 |
|
|
Förtydliganden och kommentarer:
GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
* För marathon och stafett gäller att resultat måste vara uppnått vid tävling som finns med i IAAF:s förteckning över VM-kvalificerande (se länkar i högerspalten på IAAF:s VM-kvalgränssida).
NOMINERINGSPOLICY
* Ingen förhandsnominering kommer att ske. Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarat kvalgränserna under 2008 och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.
NOMINERINGSTILLFÄLLEN
* Nominering kommer att ske vid nedanstående sex tillfällen under sommaren (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
9 juni (Göteborgs GP)
25 juni (Sollentuna GP)
6 juli (Karlskrona GP)
23 juli (Karlstad GP)
31 juli (DN Galan)
3 augusti (Stora SM i Malmö)
NOMINERINGSPRINCIPER
* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vilka som skall nomineras.
* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vem som skall nomineras.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2008 komma att beaktas vid nomineringen.
MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 april - 30 maj och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp listat av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).
STAFETT
* Kvaltid måste vara uppnådd vid tävling listad av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).
Lag-EM Super League
Leiria, POR 20-21 juni
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, David Fridell (media)
Coacher: Håkan Andersson, Kenth Olsson, Roland Bergman, Monica Rydén, Ulf Friberg, Kent Claesson, Johan Wettergren, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä. Oscar Gidewall, Anders Axlid, Bobbie Lohse, Bengt Johansson.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner
Resdagar: Ut 18 juni, åter 22 juni
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: FRA, GRE, ITA, POL, POR, RUS, ESP, GBR, CZE, GER, UKR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
9 juni (Göteborgs GP)
14 juni (slutnominering)
* I de flesta grenar finns observationstävlingar med tyngdpunkt på Göteborgs GP 9 juni. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen eller ansvarig GUA.
OBSERVERA:
Lag-EM ersätter tidigare Europacupen och det innebär ett antal nyheter i genomförandet.
Mer information om nyheterna i Lag-EM.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
3000m |
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
5000m |
Oskar Käck 82 Hälle IF |
3000m H |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
110m H |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
400m H |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
Höjd |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
Kula |
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK - återbud |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
4x100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Jens Löfgren 86 Malmö AI |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Erik Karlsson 87 IFK Växjö |
4x400m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
Gren |
Nominerade |
KVINNOR |
|
100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
200m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
1500m |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
3000m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
5000m |
Ida Nilsson 81 Högby IF |
3000m H |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
100m H |
Emma Magnusson 85 IFK Växjö |
400m H |
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
Höjd |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK |
Längd |
Angelica Ström 81 Gefle IF |
Tresteg |
Angelica Ström 81 Gefle IF |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Sofia Larsson 88 IF Göta |
Slägga |
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
4x100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Isabelle Eurenius 89 Ume FI |
4x400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg - återbud |
|
Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg 29-30 augusti
Förbundskapten: Stefan Olsson
Biträdande förbundskapten: Mikael Norman
Coacher:
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Kari Kiviniemi, Linda Nilsson, Magnus Hård, Leif Robertz.
Grenar: Gängse (se nedan).
Resdagar: In 28 augusti, ut 31 augusti
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
* Stora SM (Malmö 1-3 augusti) är som vanligt en nyckeltävling för nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor då tas ut till truppen.
* Eftersom Finnkampen går först fyra veckor senare kommer "Folksam Challenge" (22 augusti i Gävle och Sävedalen) få stor betydelse för uttagningarna. Hänsyn kommer också att tas till insatser vid "värdetävlingar" tidigare under säsongen.
* Målet är att ha starkast möjliga lag av aktiva 18 år och äldre, därför varierar uttagningsförutsättningarna mycket mellan grenarna. I vissa grenar kommer kandidaterna till en plats att finnas spridda på VM, Nordiska Juniorlandskampen och Folksam Challenge.
Då behövs en jämförelse först, innan en uttagning kan bli klar. Viktigt är dock att delta, om man vill vara aktuell för Finnkampen. För varje gren nedan anges därför vilken Folksam Challenge-tävling som gäller och hur nomineringen kommer att ske enl följande:
Uttagningstävling = segraren får en plats
Observationstävling = resultat från tävlingen, deltagare i VM och Juniorlandskamp vägs in i bedömningen innan uttagning görs
Wild card = bedömning av resultat från senare del av säsongen, ev. dubbleringsmöjlighet mm vägs in.
Vid ev ytterligare frågor kontakta bitr förbundskapten Mikael Norman (0702-95 23 25)
Nominering: Efter Stora SM nomineras en stomme, resterande platser besätts efter Folksam Challenge och VM.
Slutnominering: 23 augusti
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
800m |
Johan Walldén 87 Gefle IF |
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
|
Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF |
|
Johan Walldén 87 Gefle IF |
5000m |
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
|
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
10000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
|
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
Henrik Skoog 79 Spårvägens FK |
3000m H |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
|
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
|
Rafael Askros 81 Falu IK |
400m H |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
Höjd |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
|
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
|
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
Stav |
Oscar Janson 75 Ullevi FK |
|
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
|
David Frykholm 80 IF Göta |
|
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
Tresteg |
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
|
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Martin Eriksson 86 Örgryte IS |
Kula |
Magnus Lohse 84 Mölndals AIK |
|
Robert Melin 82 Bottnaryds IF |
|
Mats Olsson 86 Järvsö IF |
Diskus |
Per Rosell 87 Ullevi FK |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
Spjut |
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå |
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
|
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
4x100m |
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
4x400m |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
200m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Mathilda Hultgren 89 IK Ymer |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
1500m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
5000m |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
Ida Nilsson 81 Högby IF |
10000m |
Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF |
|
Anna von Schenck 73 Hässelby SK |
|
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
3000m H |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
|
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
|
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
100m H |
Emma Magnusson 85 IFK Växjö |
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
400m H |
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
|
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägens FK |
Höjd |
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF |
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
Hanna-Mia Persson 78 IFK Växjö |
|
Petra Olsen 90 Malmö AI |
|
Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK |
Längd |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Malin Olsson 90 Malmö AI |
|
Linda Berntsson 87 Mölndals AIK |
Tresteg |
Angelica Ström 81 Gefle IF |
|
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
|
Anna Alexson 87 Spårvägens FK |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
|
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
|
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
Elinor Forssander 88 Hässelby SK |
Slägga |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
|
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
|
Emma Johannesson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Emelie Larsson 91 Ullevi FK |
4x100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
4x400m |
Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Sandra Wagner 92 KFUM Örebro |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
|
Estland-Sverige-Finland mångkamp
Rakvere, EST 6-7 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Petra Eklund, Leif Robertson, Conny Silfver
Medicinsk team: Erica Grealish, Fredrik Johansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 23 maj.
Slutnominering: 24 maj
Resor: Ut 5 juni, hem 8 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Björn Johansson 88 Västerås FK |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
|
Andrea Nybäck 90 IK Westmannia |
|
Josefin Svensson 89 IFK Växjö |
Europacupen mångkamp
Szczecin, POL 27-28 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Agne Bergvall, Leif Robertson, Conny Silfver, Stanislaw Szczyrba
Medicinsk team: Fredrik Johansson, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 14 juni
Slutnominering: 15 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
|
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Björn Johansson 88 Västerås FK |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
|
Frida Linde 90 Täby IS |
|
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
European Cup 10000m
Ribeiro Brava, POR 6 juni
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Två löpare har förhandsnominerats på basis av resultat under 2008 och den träningsperiod som varit.
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
|
10000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK - återbud |
|
|
Nordic 10000m Challenge
Oslo, NOR 24 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Stockholm 25-26 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de 2+2 landslagsnominerade kan få möjlighet att springa loppet i Oslo. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
KVINNOR |
|
10000m |
Karin Sennvall 80 Hässelby SK |
|
Anneli Österberg 78 Rånäs 4H |