Seniorer sommar 2010
Uppdaterat: 28 augusti 2010
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2010 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
Utomhus-EM
Barcelona, ESP 26 juli - 1 augusti
Resor: Ut 17 juli till pre-camp i Palafrugell, hem 2 augusti
Överledare: Lennart Karlberg
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media), Peter Alterling
Coacher (kommer att kompletteras): Kenth Olsson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Kent Claesson, Lars Andersson, Oscar Gidewall, Jesper Fritz, Anders Axlid, Anton Leion, Kjell Andersson, Dejan Mirkovic
Medicinskt team (inkluderar pre-camp): Thomas Eriksson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Henrik Wagner, Jonas Lindberg, Jimmy Palm, Rubin McRae
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren under förutsättning att samtliga dessa klarat EAA-gränsen. Dock speciella premisser för marathon - se nedan!
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 18 juli. (Marathon: se nedan!)
Nomineringsdatum: Nomineringar kommer att ske vid sex tillfällen: 4 maj, 8 juni, 22 juni, 1 juli, 15 juli och 18 juli.
Slutnominering: 18 juli. (Marathon: se nedan.)
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
100m |
10.45 |
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
21.00 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
46.75 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
1:48.20 |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
|
Anton Asplund 90 Ume FI |
|
|
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
1500m |
3:42.00 |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
5000m |
13:50.00 |
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
|
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
10000m |
29:00.00 |
|
Marathon |
2:18:00* |
Lars Johansson 85 Enhörna IF - återbud |
|
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
|
|
Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå |
|
|
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
3000m H |
8:38.00 |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
110m H |
13.85 |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
|
|
Robert Kronberg 76 IF Kville - återbud |
400m H |
51.20 |
|
Höjd |
2.25 |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
Stav |
5.50 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS - återbud |
Längd |
7.90 |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
16.50 |
Christian Olsson 80 Örgryte IS - återbud |
Kula |
19.80 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Diskus |
61.90 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
74.00 |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
78.50 |
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
7.725 |
Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund |
|
|
Daniel Almgren 79 Hässelby SK |
4x100m |
39.50* |
|
4x400m |
3:05.00* |
|
20 km gång |
1:25:30 |
Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FIF |
50 km gång |
4:03:00 |
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.50 |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
200m |
23.70 |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
400m |
53.40 |
Helene Nordquist 80 Täby IS |
800m |
2:02.50 |
|
1500m |
4:13.00 |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
5000m |
15:50.00 |
|
10000m |
33:20.00 |
|
Marathon |
2:38:00* |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
|
Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF |
|
|
Anna von Schenck 73 Hässelby SK |
|
|
Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI - återbud |
3000mH |
9:55.00 |
Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H |
100m H |
13.35 |
Susanna Kallur 81 Falu IK - återbud |
400m H |
57.80 |
Sofie Persson 87 Hammarby IF |
Höjd |
1.89 |
Emma Green 84 Örgryte IS |
|
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
4.30 |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
Längd |
6.55 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg |
13.75 |
|
Kula |
16.25 |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
56.00 |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
|
|
Sofia Larsson 88 IF Göta |
Slägga |
68.00 |
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
Spjut |
57.50 |
|
Sjukamp |
5.900 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
4x100m |
44.30* |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
4x400m |
3:31.00* |
|
20 km gång |
1:35:00 |
|
Förtydliganden och kommentarer:
GRÄNSER och NOMINERINGSPOLICY
* EAA:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM!
- Var och när man klarat "kvalgränsen"
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar inte nominering.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2009 komma att beaktas.
* I särskilda fall kan i gren där vi annars saknar deltagare en aktiv anmälas som ej klarat EAA:s gräns om Förbundskapten bedömer den aktive som trots allt konkurrenskraftig.
* Tag alltid kontakt med Förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Nominering sker vid sex tillfällen (se Nomineringsdatum ovan), därutöver sker fortlöpande avstämning med Förbundskaptenen
MARATHON
1. Kvalgränserna ovan är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på marathon.
2. För marathon är SFIF:s ordinarie kvalperiod 1 november 2009 - 1 maj 2010. Kriterier för individuell nominering enl ovan.
3. I samband med EM-maran genomförs också lagtävlingen Europacupen där varje land får starta med upp till 6 löpare varav de 3 främsta räknas i cupen.
För att Sverige skall starta med lag krävs en snitt-tid på 2:20 resp 2:41 räknat på fyra löpare. För ev femte eller sjätte löpare (se 5. nedan) krävs att han/hon bedöms vara minst jämngod med fjärde löparen.
Det kan också bli aktuellt med lag bestående av tre startande ifall den individuella kvaltiden klaras av två löpare.
4. Nominering: 4 maj kommer individuella deltagare att nomineras. Dessutom kommer - om lagkraven (se 3. ovan) uppfyllts - komplettering då ske upp till fyra eller fem löpare.
5. Om också en femte och sjätte löpare skall anmälas kommer att avgöras efter Stockholm Marathon (SM) den 5 juni.
STAFETTER
1. Kvalgränserna ovan är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på stafett.
2. Om gränserna i stafett inte klaras kan lag ändå anmälas om snittiden för de fyra aktuella löparna vid nomineringstidens utgång är:
M 4x100m: 10.45
M 4x400m: 46.75
K 4x100m: 11.60
K 4x400m: 53.25
3. Minst en reserv jämngod med fjärde löparen i laget skall finnas tillgänglig.
Lag-EM First League
Budapest, HUN 19-20 juni
Resor: Ut 17 juni, hem 21 juni
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Peter Alterling, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Steffen Fricke, Monica Rydén, Anders Henriksson, Ulf Friberg, Kent Claesson, Johan Wettergren, Yannick Tregaro, Pekka Dahlhöjd, Glenn Bengtsson, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Anton Leion.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BEL, CZE, EST, HUN, IRL, LTU, NED, POR, ROU, SLO, TUR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
8 juni (Folksam Challenge Eskilstuna)
13 juni (slutnominering)
* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam Challenge i Sävedalen 5 juni och i Eskilstuna 8 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen .
OBSERVERA:
De flesta regelnyheter som infördes vid Lag-EM 2009 är nu borttagna. Läs mer!
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI |
3000m |
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
5000m |
Oskar Käck 82 Hälle IF |
3000m H |
Per Jacobsen 77 IF Göta |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
Höjd |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI |
Stav |
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
Tresteg |
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
Kula |
Mats Olsson 86 Hässelby SK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
4x100m |
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
4x400m |
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK |
|
|
Gren |
Nominerade |
KVINNOR |
|
100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
200m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
400m |
Helene Nordquist 80 Täby IS |
800m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
1500m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
3000m |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
5000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
3000m H |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
100m H |
Susanna Kallur 81 Falu IK |
400m H |
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg |
Höjd |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
4x100m |
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
4x400m |
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF |
|
Helene Nordquist 80 Täby IS |
|
Sofie Persson 87 IFK Helsingborg |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 27-28 augusti
Resdagar: Ut 26 augusti, hem 29 augusti
Överledare: Karin Lundgren
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Gunilla Dahlén, Johanna Berggrén, Peter Alterling, Fredrik Trahn (media).
Coacher: Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Bengt-Erik Blomkvist, Roland Bergman, Monica Rydén, Ola Thorsson, Ulf Friberg, Peter Lundqvist, Mikael Norman, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Oscar Gidewall, Anna Strenius, Anders Axlid, Håkan Kyöttilä, Stefan Fredriksson, Manuel Brändeborn, Siw Karlström (gång).
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Linda Nilsson, Kari Kiviniemi, Magnus Hård, Leif Robertz
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Nominering: Sker under hand under Stora SM i Falun 19-22 augusti.
Nomineringsprinciper:
* Stora SM (Falun 20-22 augusti) kommer att vara den absolut viktigaste tävlingen och väga tyngst i den slutliga nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
* Hänsyn kommer också att tas till övriga tävlingar från EM i Barcelona och framåt. Hit räknas såväl tävlingar i Sverige - t ex Folksam Challenge (Malmö 3 augusti), DN Galan (Stockholm 6 augusti), Folksam GP (Göteborg 10 augusti) - som galor utomlands.
* Målet är att ha starkast möjliga lag för att försvara dubbelsegern från Göteborg. Därför kommer det att bli aktuell med dubbleringar.
* Information om de specifika förutsättningar i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg - återbud |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
800m |
Joni Jaako 86 GoIF Tjalve |
|
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
|
Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK |
1500m |
Rizak Dirshe 72 Malmö AI - återbud |
|
Johan Walldén 87 Gefle IF |
|
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
|
Martin Nilson 89 Malmö AI |
5000m |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Johan Wallerstein 78 IFK Lund |
|
Oskar Käck 82 Hälle IF |
10000m |
Mats Granström 83 Spårvägens FK |
|
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
Erik Petersson 80 Mölndals AIK |
3000m H |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Per Jacobsen 77 IF Göta |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
|
Robert Kronberg 76 IF Kville |
|
Rafael Askros 81 Falu IK |
400m H |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
Höjd |
Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF |
|
Emil Svensson 89 IFK Växjö |
|
Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas |
Stav |
Oscar Janson 75 Ullevi FK |
|
Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS |
|
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK |
Längd |
Michel Tornéus 86 IFK Tumba |
|
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Robert Bagge 82 Mölndals AIK |
Tresteg |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
Kula |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Mats Olsson 86 Hässelby SK |
|
Jimmy Nordin 79 Gefle IF |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Robert Melin 82 Bottnaryds IF |
|
Ulf Ankarling 88 IF Göta |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Markus Johansson 90 Säffle FIK |
|
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
Spjut |
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå |
|
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Olof Hansson 86 KA 2 IF |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
4x400m |
Nil de Oliveira 86 Turebergs FK |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Oskar Åberg 89 Solna FK |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
200m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Helene Bourdin 80 Täby IS |
400m |
Helene Bourdin 80 Täby IS |
|
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
1500m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
5000m |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
|
Susanne Grimfors 77 FK Studenterna - återbud |
|
Karin Sennvall 80 KFUM Örebro |
|
Anna von Schenck 73 Hässelby SK |
10000m |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Anna von Schenck 73 Hässelby SK |
|
Susanne Grimfors 77 FK Studenterna |
3000m H |
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Madeleine Larsson 81 Hässelby SK - återbud |
|
vakant |
100m H |
Elin Westerlund 90 KA 2 IF |
|
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
|
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
400m H |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Ulrika Johansson 80 IFK Växjö |
|
Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF |
Höjd |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
Anna Alexson 87 Spårvägens FK |
|
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
Stav |
Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS |
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud |
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
|
Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve |
Tresteg |
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK |
|
Angelica Ström 81 Gefle IF |
|
Kajsa Levin 83 Mölndals AIK |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
|
Mikaela Johansson 84 Ärla IF |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
|
Sofia Larsson 88 IF Göta |
|
Jenny Johansson 88 Västerås FK |
Slägga |
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
|
Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg |
|
Emma Johannesson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Marléne Lindström 85 Ununge IF |
4x100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Emma Rienas 82 IF Göta |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
4x400m |
Helene Bourdin 80 Täby IS |
|
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Sandra Wagner 92 KFUM Örebro |
|
|
GÅNG |
(Separat landskamp) |
|
|
M 10 km |
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI |
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
|
K 5km |
Mari Olsson 86 GK Steget |
|
Ellinor Hogrell 68 GK Steget |
|
Helena Sandmer 92 SK Svängen |
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Täby 5-6 juni
Resor: Ut 4 juni, hem 7 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Dejan Mirkovic, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Conny Silfver
Medicinsk team: Eric Svensson, Erica Grealish
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 23 maj.
Slutnominering: 24 maj
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Rasmus Carlsson 88 Falu IK |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK |
|
Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås FK |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
|
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
|
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
|
Josefin Svensson 89 IFK Växjö |
|
|
Europacupen mångkamp
Tallinn, EST 26-27 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Kjell Andersson, Dejan Mirkovic, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant
Medicinskt team: Hans Ådén, Eric Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 13 juni
Slutnominering: 14 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Rasmus Carlsson 88 Falu IK |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
|
Josefin Svensson 89 IFK Växjö |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
|
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK (reserv) |
European Cup 10000m
Marseille, FRA 5 juni
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2008 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
* Fyra löpare har förhandsnominerats (se nedan) på basis av tidigare resultat.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Nominering:
|
Förhandsnominerade |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Oskar Käck 82 Hälle IF |
|
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
KVINNOR |
|
10000m |
Lisa Blommé 78 Hässelby SK |
|
|
Nordic 10000m Challenge
Kerava, FIN 23 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Borås 24-25 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de 2+2 landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
MÄN |
Nominerade |
10000m |
Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF/återbud |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
Peter Gross 85 Hässelby SK |
KVINNOR |
|
10000m |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
|
Susanne Grimfors 77 FK Studenterna |
|
Karin Sennvall 80 KFUM Örebro |