Seniorer sommar 2011
Uppdaterat: 7 september 2011
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2011 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
Utomhus-VM
Daegu, KOR 27 augusti - 4 september
Resor: Ut 16 augusti till pre-camp i Mokpo (KOR), hem 5 september
Överledare: Lennart Karlberg
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Petra Eklund, Fredrik Trahn och Ryno Quantz (media), Magnus Norberg (kock)
Coacher: Lars Andersson, Oscar Gidewall, Yannick Tregaro, Emil Predan, Agne Bergvall, Thomas Kyöttilä, Anders Axlid, Lasse Haka, Dejan Mirkovic
Medicinskt team: Dick Larsson (läkare VM), Lena Haggren-Råsberg (läkare precamp), Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 januari - 14 augusti. (Marathon: 1 januari - 1 juni)
Nominering: Sker vid åtta tillfällen mellan 5 maj och 14 augusti (se nedan)
Slutnominering: 14 augusti
Kvalgränser:
Gren |
A-gräns |
B-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
|
100m |
10.18 |
10.25 |
|
200m |
20.60 |
20.75 |
|
400m |
45.25 |
45.70 |
|
800m |
1:45.40 |
1:46.30 |
|
1500m |
3:35.00 |
3:38.00 |
|
5000m |
13:20.00 |
13:27.00 |
|
10000m |
27:40.00 |
28:00.00 |
|
Marathon |
2:14:00* |
2:14:00* |
|
3000m H |
8:23.10 |
8:32.00 |
|
110m H |
13.52 |
13.60 |
|
400m H |
49.40 |
49.80 |
|
Höjd |
2.31 |
2.28 |
|
Stav |
5.72 |
5.60 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
8.20 |
8.10 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
17.20 |
16.85 |
Christian Olsson 80 Örgryte IS |
Kula |
20.50 |
20.00 |
|
Diskus |
65.00 |
63.00 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
|
|
Leif Arrhenius 85 Spårvägens FK |
Slägga |
78.00 |
74.00 |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
82.00 |
79.50 |
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
8.200 |
8.000 |
|
4x100m |
39.20 |
|
|
4x400m |
3:04.00 |
|
|
20 kmG |
|
|
Ato Ibanez 85 Eskilstuna FI |
50 kmG |
|
|
Andreas Gustafsson GK Steget |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
|
100m |
11.29 |
11.38 |
|
200m |
23.00 |
23.30 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
51.50 |
52.30 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
1:59.80 |
2:01.30 |
|
1500m |
4:05.90 |
4:08.90 |
|
5000m |
15:14.00 |
15:25.00 |
|
10000m |
31:45.00 |
32:00.00 |
|
Marathon |
2:34:00* |
2:34:00* |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
3000mH |
9:43.00 |
9:50.00 |
|
100m H |
12.96 |
13.15 |
|
400m H |
55.40 |
56.55 |
|
Höjd |
1.95 |
1.92 |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
|
|
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
Stav |
4.50 |
4.40 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK - återbud |
|
|
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
Längd |
6.75 |
6.65 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg |
14.30 |
14.10 |
|
Kula |
18.30 |
17.30 |
Helena Engman 76 Riviera FI - återbud |
Diskus |
62.00 |
59.50 |
|
Slägga |
71.50 |
69.00 |
|
Spjut |
61.00 |
59.00 |
|
Sjukamp |
6.150 |
5.950 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
44.00 |
|
|
4x400m |
3:32.00 |
|
|
Anm: Kvalgränserna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.
Uttagningsprinciper och -kriterier:
ALLMÄNT
* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "kvalgränsen".
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.
* Förbundskaptenen avser att kontakta samtliga som klarar "kvalgränserna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Förbundskaptenen för besked.
NOMINERINGSPRINCIPER
* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vilka som skall nomineras.
* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren kommer förbundskaptenen att avgöra vem som skall nomineras.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
* För marathon och stafett gäller att resultat måste vara uppnått vid tävling som finns med i IAAF:s förteckning över VM-kvalificerande (se länkar i högerspalten på IAAF:s VM-kvalgränssida).
MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* Den som under kvalperioden för marathon (se ovan) klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp listat av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).
STAFETT
* Kvaltid måste vara uppnådd vid tävling listad av IAAF som VM-kvalificerande (se ovan under Kvaltillfällen).
NOMINERINGSTILLFÄLLEN
* Nominering kommer att ske vid nedanstående åtta tillfällen under sommaren (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
5 maj, 1 juni, 14 juni, 20 juni, 28 juni, 11 juli, 2 augusti och 14 augusti.
Lag-EM Super League
Stockholm 18-19 juni
Resor: Ut 16 juni, hem 20 juni
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Kristoffer Fransson, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Kenth Olsson, Steffen Fricke, Mikael Wirstedt, Monica Rydén, Torbjörn Eriksson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Kent Claesson, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Thomas Kyöttilä, Anton Leion, Manuel Brändeborn, Bobbie Lohse
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Elsa Pihl, Jonas Lindberg, Linda Nilsson, Henrik Wagner
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BLR, CZE, ESP, FRA, GBR, GER, ITA, RUS, POL, POR, UKR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:
* Kommer att ske vid nedanstående två tillfällen (information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen):
11 juni (efter Folksam GP i Göteborg)
13 juni (efter Folksam Challenge i Hässleholm)
* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam GP i Göteborg 11 juni och Folksam Challenge i Hässleholm 12 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen .
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
Joni Jaako 86 Hammarby IF |
1500m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
3000m |
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
5000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
3000m H |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
Höjd |
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
Kula |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
4x100m |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Oskar Åberg 89 Huddinge AIS |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
4x400m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK |
|
Mattias Claesson 86 Hässelby SK |
|
Fredrik Johansson 86 IF Göta |
|
|
Gren |
Nominerade |
KVINNOR |
|
100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
1500m |
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
3000m |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
5000m |
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
3000m H |
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
100m H |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
400m H |
Sofie Persson 87 Hammarby IF |
Höjd |
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
Stav |
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
Tresteg |
Kristin Franke Björkman 91 IF Göta |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
Sofia Larsson 88 IF Göta - återbud |
|
Sandra Andersson 90 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Annika Petersson 79 Gefle IF |
4x100m |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
4x400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Sofie Persson 87 Hammarby IF |
|
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 9-10 september
Resdagar: Ut 8 september, hem 11 september
Överledare: Karin Lundgren
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Petra Eklund, Johanna Berggrén, Fredrik Trahn (media).
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Roland Bergman, Steffen Fricke, Mikael Wirstedt, Kenth Olsson, Ulf Friberg, Ola Thorson, Midde Hamrin, Kent Claesson, Mikael Norman (t f förbundskapten), Anna Strenius, Roger Thorstensson, Yannick Tregaro, Henrik Wennberg, Stefan Fredriksson, Stellan Kjellander, Jonas Mellblom (kan komma att kompletteras).
Medicinskt team: Dick Larsson, Linda Nilsson, Magnus Hård, Henrik Wagner.
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Nominering: Under hand fram till den 4 september.
Nomineringsprinciper:
* Stora SM (Gävle 12-14 augusti) kommer att vara en viktig tävlingen och väga tungt i den slutliga nomineringen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
* Hänsyn kommer också att tas till övriga tävlingar från SM och framåt. Här kommer stort fokus vara på Folksam Challenge-tävlingarna (Eskilstuna 18 augusti och Mölndal 3 september). Andra tävlingar liksom galor utomlands kommer också tas i beaktande.
* Målet är att ha starkast möjliga lag för att ta en dubbelseger i Helsingfors. Därför kommer dubbleringar att bli aktuella.
* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
Gren |
Nominerade |
MÄN |
|
100m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
200m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
800m och |
Joni Jaako 86 Hammarby IF |
1500 m |
Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI |
|
Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF |
|
Johan Walldén 87 Gefle IF |
|
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
5000m |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Erik Johansson 89 Hässelby SK |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
10000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Fredrik Johansson 86 IFK Växjö |
110m H |
Robert Kronberg 76 IF Kville |
|
Amir Shaker 89 Eskilstuna FI |
|
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
400m H |
Niclas Åkerström 88 IFK Växjö |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
|
Erik Lindahl 90 IF Kville |
Höjd |
Emil Svensson 89 Örgryte IS |
|
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
|
Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne FI |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK |
|
Simon Gyllensten 92 Örgryte IS |
Längd |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
Björn Wilson 90 IK Orient |
Tresteg |
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
|
Daniel Falk 88 IK Lerum FI |
|
Mathias Ström 80 Örgryte IS |
Kula |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
|
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Markus Johansson 90 IF Göta |
|
Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
|
Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro |
4x100m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
4x400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Joni Jaako 86 Hammarby IF |
|
Niclas Åkerström 88 IFK Växjö |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
800m |
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
5000m |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
|
Malin Liljestedt 81 Spårvägens FK |
|
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
10000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Susanne Grimfors 77 FK Studenterna |
3000m H |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Klara Bodinson 90 IFK Lidingö |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
100m H |
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
|
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
|
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
400m H |
Isabelle Eriksson 86 IFK Lidingö |
|
Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
Höjd |
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
Stav |
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
|
Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
|
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK |
Tresteg |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
|
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
|
Angelica Ström 81 Gefle IF |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
|
Anna Wikström 87 IFK Tumba |
Diskus |
Sandra Andersson 91 Ullevi FK |
|
Anna Wikström 87 IFK Tumba |
|
Jenny Johansson 88 Västerås FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Emma Johannesson 84 Ullevi FK |
|
Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Emelie Larsson 91 Ullevi FK |
4x100m |
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
Erica Pettersson 90 IF Göta |
4x400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Elin Moraiti 91 Falu IK |
|
Elin Backman 88 IFK Helsingborg |
|
|
|
|
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Seinäjoki, FIN 4-5 juni
Resor: Ut 3 juni, hem 6 juni
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 22 maj.
Slutnominering: 25 maj
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Erik Larsson 80 F Gotländsk FI |
|
Rasmus Carlsson 88 Falu IK |
|
|
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
|
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
|
|
|
|
Europacupen mångkamp
Bressanone, ITA 2-3 juli
Resor: Ut 30 juni, hem 4 juli
Landslagsledning: Ulrik Mattisson, Petra Eklund
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant, Conny Silfver
Medicinskt team:
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 19 juni
Slutnominering: 20 juni
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Björn Johansson 88 Västerås FK |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud |
|
Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve |
|
Lisa Linnell 91 Ljungby FIK |
|
Josefin Svensson 89 IFK Växjö |
|
Josephine Rohr 91 F Bålsta IK |
European Cup 10000m
Oslo, NOR 4 juni
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2009 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
* Löpare kommer förhandsnomineras efter terräng-SM på basis av tidigare meriter.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Nominering:
|
Nominerade |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
|
|
|
Nordic 10000m Challenge
Selfoss, ISL 22 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha minst 1 och högst 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Uppsala 16-17 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat - framförallt terräng-SM men också internationella gatlopp över 10 km - under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
MÄN |
Nominerade |
10000m |
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
KVINNOR |
|
10000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
|