Seniorer vår/sommar 2012
Uppdaterat: 29 augusti 2012
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2012 års internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
Utomhus-EM
Helsingfors, FIN 27 juni - 1 juli
Resor: Ut 25 juni, hem 2 juli
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Anders Rydén, Johanna Berggrén
Coacher (kommer att kompletteras): Bengt-Erik Blomkvist, Kenth Olsson, Roland Bergman, Mikael Wirstedt, Steffen Fricke, Ulf Friberg, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Bobbie Lohse, Anton Leion, Conny Silfver, Dejan Mirkovic.
Medicinskt team: Dick Larsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Jimmy Palm, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod (SFIF): 1 januari - 17 juni.
Nomineringsdatum: Nomineringar kommer preliminärt att ske vid följande tillfällen: 28 maj, 6 juni, 14 juni och 17 juni.
Slutnominering: 17 juni.
Kvalgränser:
Gren |
EAA-gräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.40 |
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
200m |
20.95 |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
400m |
46.70 |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
800m |
1:47.80 |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
|
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
1500m |
3:41.40 |
|
5000m |
13:40.00 |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
10000m |
28:55.00 |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
|
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
3000m H |
8:35.00 |
|
110m H |
13.80 |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
51.10 |
|
Höjd |
2.26 |
|
Stav |
5.55 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
7.95 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
|
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
Tresteg |
16.60 |
|
Kula |
19.85 |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
62.90 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Slägga |
73.80 |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
79.30 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
7.800 |
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
4x100m |
16 lag |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
David Sennung 91 Ullevi FK |
|
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
|
Oskar Åberg 89 Huddinge AIS |
4x400m |
16 lag |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.55 |
|
200m |
23.65 |
|
400m |
53.40 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
2:02.80 |
Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå |
1500m |
4:12.00 |
Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå |
5000m |
15:40.00 |
|
10000m |
33:25.00 |
|
3000mH |
9:55.00 |
|
100m H |
13.35 |
|
400m H |
57.60 |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
Höjd |
1.90 |
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
|
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
4.35 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
Längd |
6.55 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud |
Tresteg |
14.00 |
|
Kula |
16.40 |
Helena Engman 76 Riviera FI |
Diskus |
57.00 |
|
Slägga |
68.50 |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
57.50 |
|
Sjukamp |
5.920 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
16 lag |
Lena Berntsson 78 Ullevi FK |
|
|
Freja Jernstig 92 IF Göta |
|
|
Caroline Sandsjoe 92 IF Göta |
|
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
|
|
Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg |
4x400m |
16 lag |
|
Förtydliganden och kommentarer:
ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med Förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Nominering sker vid sex tillfällen (se Nomineringsdatum ovan), därutöver sker fortlöpande avstämning med Förbundskaptenen
GRÄNSER och NOMINERINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande, där vi ändå vill betona att aktiva som deltar skall ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång.
* EAA:s har till detta EM kompletterat de traditionella kvalgränserna med några ytterligare kvalificeringsmöjligheter (se nedan "Nya kvalbestämmelser").
* EAA:s kvalgränser i tablån skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM!
- Var och när man klarat "kvalgränsen"
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2011 komma att beaktas.
* Förhandsnominering som inte följs upp enl ovanstående kriterier kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.
NYA KVALBESTÄMMELSER
* Som "klarad kvalgräns" räknas även en topp-3 grenplacering vid en "EAA Premium Meeting", en seger vid en "EAA Classic Meeting" och på 10000m en topp-3 placering vid Europacupen 10000m. (Se förteckning nedan över aktuella tävlingar.)
* Den tidigare möjligheten att anmäla en deltagare utan "klarad kvalgräns" finns inte längre.
* Eftersom EAA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2012) att delta.
* Vad gäller aktiva som inte klarat själva kvalgränserna kommer SFIF vara restriktivt. Dock kan det bli aktuellt med uttagning baserat på Förbundskaptenens bedömning av aktuell grens nivå i Europa och den aktives möjlighet att konkurrera.
STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Finland) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2011 - 10 juni 2012. (OBS: Lag från minst tre nationer måste delta i tävling för att tiden skall räknas.)
SPECIELLA KVALTÄVLINGAR
* EAA Premium Meetings: 3.6 Bydgoszcz, POL; 5.6 Montreuil, FRA; 8.6 Torino, ITA; 9.6 Villeneuve d'Ascq, FRA; 11.6 Praha, CZE.
* EAA Classic Meetings: 25.5 Dessau, GER; 7.6 Huelva, ESP; 9.6 Istanbul, TUR; 14.6 Velenje, SLO; 17.6 Zjukovskij, RUS
* Europacup 10000m: 3.6 Bilbao, ESP
Olympiska Spelen
London, GBR 3-12 augusti
Förbundskapten: Stefan Olsson
Coacher: Oscar Gidewall, Yannick Tregaro, Lars Andersson, Roland Bergman, Dejan Mirkovic, Björn Amb, Emil Predan, Agne Bergvall
Medicinskt team: Dick Larsson, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson (precamp)
Grenar: Se Prestationsnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren.
Uttagning: Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) ansvarar för all uttagning till OS. SOK:s grundkriterium - gällande för alla idrotter - är att den aktive visat en prestationsförmåga som indikerar kapacitet att konkurrera om en topp-8-placering.
Precamp: Kommer att erbjudas i Annecy, FRA med start 23 juli
Kvalperiod: 1 januari - 8 juli.
Slutnominering: 8 juli.
Prestationsnivåer för nominering till SOK:
Gren |
Nivå |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.15 |
|
200m |
20.35 |
|
400m |
45.10 |
|
800m |
1:45.00 |
|
1500m |
3:34.50 |
|
5000m |
13:14.00 |
|
10000m |
27:40.00 |
|
Marathon |
2:11:00 |
|
3000m H |
8:18.00 |
|
110m H |
13.45 |
|
400m H |
49.00 |
|
Höjd |
2.31 |
|
Stav |
5.75 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
8.20 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
17.20 |
Christian Olsson 80 Örgryte IS - återbud |
Kula |
20.50 |
|
Diskus |
65.00 |
|
Slägga |
78.00 |
|
Spjut |
83.00 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
Tiokamp |
8.250 |
|
4x100m |
38.50 |
|
4x400m |
3:01.50 |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.20 |
|
200m |
22.80 |
|
400m |
51.30 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
1:59.50 |
|
1500m |
4:04.00 |
|
5000m |
15:15.00 |
|
10000m |
31:40.00 |
|
Marathon |
2:25:30 |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
3000mH |
9:36.00 |
|
100m H |
12.80 |
|
400m H |
55.20 |
|
Höjd |
1.95 |
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
|
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
4.60 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
6.75 |
Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud |
Tresteg |
14.40 |
|
Kula |
18.75 |
|
Diskus |
63.00 |
|
Slägga |
71.50 |
|
Spjut |
61.50 |
|
Sjukamp |
6.300 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
43.20 |
|
4x400m |
3:26.00 |
|
Förtydliganden och kommentarer:
ALLMÄNT
SFIF:s roll är alltså att till SOK föreslå aktiva som bedöms uppfylla SOK:s kriterier. Det innebär att i princip endast aktiva som har resultat motsvarande topp-8 i världen och som bedöms ha en realistisk chans att nå denna nivå på OS kommer att nomineras till SOK.
Möjlighet till nominering finns också för aktiva som har anledning att vara med för att skaffa sig erfarenhet inför OS 2016.
Det bör också betonas att en nominering till SOK inte per automatik innebär uttagning till OS. I slutänden är det alltid SOK som har sista ordet.
PRESTATIONSNIVÅER
De officiella kvalgränser (A och B) som IAAF satt upp för OS gäller alltså inte. I stället har SFIF satt upp "prestationsnivåer" som skall motsvara den standard som behövs för att uppfylla SOK:s nomineringskriterier.
I fastställandet av nivåerna har vägts in resultat från tidigare globala mästerskap och världsstatistik de senaste åren räknat på placering 12-20 och max tre aktiva per nation.
Det är alltså tuffa nivåer för att nominering till SOK skall bli aktuell. Något som förhoppningsvis kommer att tjäna som inspiration!
NOMINERINGAR
De fyra första förhandnomineringarna gjordes av SOK redan i november 2011. Strävan från både SFIF och SOK är sedan att nominera så tidigt som möjligt under försommaren 2012. Detta för att ge bästa möjliga förutsättningar för optimala förberedelser.
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg/U 1-2 september
Resdagar: Till Göteborg 31 augusti (samling vid lunchtid), hem 3 september
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Kristoffer Fransson, Johanna Berggrén, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Anders Palmqvist, Steffen Fricke, Roland Bergman, Monica Rydén, Kenth Olsson, Ulf Friberg, Ola Thorsson, Kent Claesson, Midde Hamrin, Mikael Norman, Jan Bäck, Thomas Kyöttilä, Anna Strenius, Anders Axlid, Manuel Brändeborn, Magnus Hallgrimsson, Stellan Kjellander, Jonas Mellblom, Bengt Bengtsson (gång).
Medicinskt team: Dick Larsson, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner och Peter Lantz.
Grenar: Gängse (se nedan). OBS: Utom landskampen (poängberäkningarna) kommer också 4x110m häck resp 4x100m häck stafett att genomföras om "uppvisningsgrenar".
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagning: Under hand fram t o m den 26 augusti.
Uttagningsprinciper:
* Stora SM (Stockholm 24-26 augusti) kommer att vara en viktig tävling och väga tungt i den slutliga uttagningen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
* Hänsyn kommer också att tas till bl a Folksam Challenge-tävlingarna (Uppsala 28 juli och Mölndal 4 augusti). Andra tävlingar liksom galor utomlands kommer också tas i beaktande.
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att upprepa dubbelsegern senast matchen i Göteborg (2009). Därför kommer dubbleringar att bli aktuella.
* Nytt i år är att för att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enl IAAF:s regler.
* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig GUA/GGC.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
200m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
800m |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Anton Asplund 90 Turebergs FK |
1500 m |
Johan Walldén 87 Gefle IF |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
5000m |
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
|
Johan Hydén 89 IK Akele |
|
vakant |
10000m |
Mikael Ekvalll 89 Strömstad LK |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Emil Lerdahl 82 Hammarby IF |
3000m H |
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
Robin Lindgren 90 Örgryte IS |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK - återbud |
|
Fredrik Johansson 86 IFK Växjö |
110m H |
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
|
Marvin Tay 90 Spårvägens FK |
|
Amir Shaker 89 Råby-Rekarne FI |
400m H |
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
Erik Lindahl 90 Ullevi FK |
|
Niklas Larsson 85 Hässelby SK |
Höjd |
Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö |
|
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
|
Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta |
Stav |
Alhaji jeng 81 Örgryte IS |
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
|
Simon Assarsson 91 IFK Växjö |
Längd |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK |
Tresteg |
Moteba Mohamed 90 Alingsås IF |
|
Anton Andersson 81 Örgryte IS |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
Kula |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
|
Oscar Vestlund 93 Kils AIK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Jonas Lohse 87 Mölndals AIK |
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF - återbud |
|
Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå |
4x100m |
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
4x400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
Petter Olson 91 Malmö AI |
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Freja jernstig 92 IF Göta |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg |
|
Angelica Karlsson 93 Tanums IF |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå |
|
Lisa Forsberg 89 Spårvägens FK |
1500m |
Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
5000m |
Hanna Bartholomew 83 Hässelby SK |
|
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Madeleine Larsson 81 Hässelby SK |
10000m |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Cecilia Kleist 82 IK Akele |
|
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
3000m H |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Maria Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Lena Örn 88 Spårvägens FK |
100m H |
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö |
|
Caroline Lundahl 91 KA 2 IF |
|
Malin Eriksson 91 KFUM Örebro |
400m H |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
|
Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF |
Höjd |
Victoria Dronsfield 91 IF Göta |
|
My Nordström 90 IK Norrköpings FI |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
|
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
|
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
Tresteg |
Angelica Ström 81 Gefle IF |
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
|
Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan |
Kula |
Helena Engman 76 Riviera FI |
|
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
|
Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS |
Diskus |
Anna Söderberg 73 Ullevi FK |
|
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
|
Anna Wikström 87 IFK Tumba |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Karolina Pedersen 87 Ullevi FK |
|
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
Spjut |
Sofi Flinck 95 Västerås FK |
|
Annika Petersson 79 Gefle IF |
|
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 |
4x100m |
Julia Skugge 88 Glanshammars IF |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Jenny Melin 93 Strands IF |
|
Freja jernstig 92 IF Göta |
|
Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg |
4x400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Carolina Klüft 83 IFK Växjö |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
|
|
|
|
|
|
|
European Cup 10000m
Bilbao, ESP 3 juni
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2010 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
* Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren inkl terräng-SM. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutnominering: 15 maj
|
Nominerade |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK - avstår |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
|
Nordic Challenge 10000m
Köbenhavn, DEN 19 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha minst 1 och högst 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Linköping 28-29 april) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat - framförallt terräng-SM men också internationella gatlopp över 10 km - under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
Slutnominering: 4 maj
|
Nominerade |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
Cecilia Kleist 82 IK Akele |
VM/EM 100 km
Seregno, ITA 22 april
Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen, Kristina Paltén
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 7:30 (eller 83 km på 6 timmar), K 9:00 (eller 72.5 km på 6 timmar)
Slutnominering: 10 mars
MÄN |
Nominerade |
100 km |
Jonas Buud 74 IFK Mora |
|
|
KVINNOR |
|
100 km |
Kajsa Berg 79 Huddinge AIS |
|
Mona Hallberg 83 IF Göta Karlstad |
|
Kerstin Rosenqvist 74 Västerås LK |
VM/EM 24 timmar
Katowice, POL 8-9 september
Lagledning: Reima Hartikainen, Peter Fredricson, Kristina Paltén
Fysioterapeut: Patrick Hellström
Grenar: 24 timmar (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 220 km (eller 15:50 på 100 miles eller 31:00 på Spartathlon), K 200 km (eller 18:00 på 100 miles eller 35:00 på Spartathlon)
Slutnominering: 15 maj
MÄN |
Nominerade |
24 timmar |
Mikael Andersson 72 Västerås LK |
|
|
KVINNOR |
|
24 timmar |
Anna Grundahl 76 IF Linnéa |
|
Torill Fonn 67 Team Ultrasweden LK |
|
Maria Jansson 85 Team Ultrasweden LK |
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Viljandi, EST 2-3 juni
Resor: Ut 1 juni, hem 4 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Krister Hultberg, Leif Robertson, Tommy Sarenbrant
Medicinskt team:
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 20 maj.
Slutnominering: 22 maj
MÄN |
Nominerade |
Tiokamp |
Adam Björling 90 GoIF Tjalve |
|
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
David Kallebäck 89 Varbergs GIF |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
Lisa Linnell 91 IFK Växjö |
|
Martina Salander 92 Fredrikshofs FI |
|
|