Seniorer vår/sommar 2013
Uppdaterat: 3 september 2013
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
VM
Moskva, RUS 10 - 18 augusti
Resor: Ut 7 augusti (prel), hem 19 augusti
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Fredrik Trahn (media)
Coacher: Roland Bergman, Henok Weldgebriel, Yannick Tregaro, Ulf Friberg, Björn Amb, Oscar Gidewall, Kjell Bystedt, Jörgen Becke, Anders Møller, Siw Karlström (gång)
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen. Utanför ovanstående nationella kvot får regerande världsmästare (2011) och Diamond League-vinnare (2012) delta.
Kvalperiod: 1 oktober 2012 - 29 juli 2013. (Marathon, mångkamp: 1 januari 2012 - 29 juli 2013)
Uttagning: Första uttagning 22 april.
Slutlig uttagning: 29 juli
Kvalgränser:
Gren |
A-gräns |
B-gräns |
Nominerade |
MÄN |
|
|
|
100m |
10.15 |
10.21 |
|
200m |
20.52 |
20.60 |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
400m |
45.28 |
45.60 |
|
800m |
1:45.30 |
1:46.20 |
|
1500m |
3:35.00 |
3:37.00 |
|
5000m |
13:15.00 |
13:20.00 |
|
10000m |
27:40.00 |
28:05.00 |
|
Marathon |
2:14:00* |
2:14:00* |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
3000m H |
8:26.00 |
8:32.00 |
|
110m H |
13.40 |
13.50 |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
49.40 |
49.60 |
|
Höjd |
2.31 |
2.28 |
|
Stav |
5.70 |
5.60 |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
8.25 |
8.10 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
17.20 |
16.85 |
|
Kula |
20.60 |
20.10 |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
66.00 |
64.00 |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
79.00 |
76.00 |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
83.50 |
81.00 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
|
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
8.200 |
8.000 |
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
4x100m |
39.20 |
|
|
4x400m |
3:05.00 |
|
|
20 kmG |
|
|
Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI |
|
|
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
|
|
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
50 kmG |
|
|
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
|
|
Anatole Ibanez 85 Eskilstuna FI |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
|
100m |
11.28 |
11.36 |
|
200m |
23.05 |
23.30 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
51.55 |
52.35 |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
2:00.00 |
2:01.50 |
|
1500m |
4:05.50 |
4:09.00 |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
5000m |
15:18.00 |
15:24.00 |
|
10000m |
31:45.00 |
32:05.00 |
|
Marathon |
2:34:00* |
2:34:00* |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud |
3000mH |
9:43.00 |
9:48.00 |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
100m H |
12.94 |
13.10 |
|
400m H |
55.40 |
56.55 |
|
Höjd |
1.95 |
1.92 |
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK - återbud |
|
|
|
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
Stav |
4.60 |
4.50 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
6.75 |
6.65 |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
14.40 |
14.20 |
|
Kula |
18.30 |
17.20 |
|
Diskus |
62.00 |
59.50 |
|
Slägga |
72.00 |
69.50 |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
62.00 |
60.00 |
Sofi Flinck 95 Västerås FK |
Sjukamp |
6.100 |
5.950 |
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
|
|
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK - återbud |
4x100m |
44.00 |
|
|
4x400m |
3:33.00 |
|
|
Anm: Kvalgränserna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser. Observera att "regerande areamästare", dvs för oss Europamästare utomhus, jämställs med klarad A-gräns inom kvalperioden.
Uttagningsprinciper och -kriterier:
ALLMÄNT
* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För uttagning kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "kvalgränsen".
- Att man bekräftat kvalresultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.
* Förbundskaptenen avser att kontakta samtliga som klarar "kvalgränserna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för uttagning. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Förbundskaptenen för besked.
NOMINERINGSPRINCIPER
* Klarad A-gräns: Under kvalperioden innebär "i princip" att man är klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i en gren avgör förbundskaptenen vilka som skall tas ut.
* Klarad B-gräns: Är inte liktydigt med automatisk uttagning, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån. I händelse av att fler än en aktiv klarar B-gränsen i en gren avgör förbundskaptenen vem som skall tas ut.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
* För marathon och stafett: Se information nedan om speciella krav på tävling.
MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* Den som under kvalperioden för marathon (se ovan) klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* Kvaltid måste vara uppnådd vid lopp med av IAAF registrerad giltig kontrollmätning (se förteckning på IAAF:s hemsida).
STAFETT
* Kvaltid måste vara uppnådd vid internationell tävling i lopp där lag från minst tre olika nationer deltagit.
UTTAGNINGSTILLFÄLLEN
* Första uttagning 22 april och slutlig uttagning 29 juli. Övriga uttagningstillfällen kommer att meddelas senare. Information och avstämning därutöver sker fortlöpande med förbundskaptenen.
Lag-EM First League
Dublin, IRL 22-23 juni
Resor: Ut 20 juni, hem 24 juni
Överledare: Mats Åkerlind
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Kristoffer Fransson, Isabelle Eurenius (media).
Coacher: Håkan Andersson, Kenth Olsson, Lars Eriksson, Steffen Fricke, Kent Claesson, Ulf Friberg, Andy Senorski, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Björn Amb, Jonas Mellblom.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Erik Bergstrand, Mikael Hallberg
Grenar: Se tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: BEL, BUL, CZE, EST, FIN, HUN, IRL, NED, POR, ROU, SUI.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
* Kommer att ske samlat måndag 17 juni
* I de flesta grenar kommer observationstävlingar att genomföras med tyngdpunkt på Folksam GP i Göteborg 15 juni och Folksam Challenge i Uppsala 16 juni. Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen. De specifika förutsättningarna för resp gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
200m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
400m |
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
800m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
1500m |
Johan Hydén 89 Hammarby IF |
3000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
5000m |
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK - återbud |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
Niclas Åkerström 88 IFK Växjö |
Höjd |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
Kula |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
4x100m |
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
4x400m |
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Johan Wissman 92 Hässelby SK |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
Gren |
Uttagna |
KVINNOR |
|
100m |
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
3000m |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
5000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
3000m H |
Maria Larsson 94 Örgryte IS |
100m H |
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud |
|
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
400m H |
Frida Persson 89 Hammarby IF - återbud |
|
Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF |
Höjd |
Emma Green Tregaro 84 Örgrye IS |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
Kula |
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
Diskus |
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Sofi Flinck 95 Västerås FK |
4x100m |
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
|
Freja Jernstig 92 IF Göta |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Sandra Törnros 95 Gefle IF |
4x400m |
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI |
|
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF |
|
Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 7-8 september
Resdagar: Till Stockholm 6 september, hem 9 september
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson, Ellinor Jansson, Fredrik Trahn (kommunikation & media)
Coacher:
Medicinskt team: Elsa Pihl, Jonas Lindberg, Linda Nilsson, Jimmy Palm och Anna Wallin.
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagning: 2 september
Uttagningsprinciper:
* Stora SM (Borås 29 augusti - 1 setepmber)) kommer att vara en viktig tävling och väga tungt i den slutliga uttagningen. Samtliga mästare/mästarinnor får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande men uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
* Hänsyn kommer också att tas till i Sverige före Stora SM liksom galor utomlands.
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger till Sverige! Därför kommer dubbleringar att bli aktuella.
* För att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enl IAAF:s regler.
* Information om de specifika förutsättningarna i resp gren kan fås från Förbundskaptenen eller ansvarig Grengruppssamordnare.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
200m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
800m |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Robin Rohlén 90 IFK Umeå |
1500 m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Johan Hydén 89 Hammarby IF |
|
Joni Jaako 86 Hammarby IF |
5000m |
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
|
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
10000m |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
|
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
3000m H |
Robin Lindgren 90 Örgryte IS |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Fredrik Johansson 86 IFK Växjö |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
|
Marvin Tay 90 Spårvägens FK |
|
Anton Levin 92 IFK Helsingborg |
400m H |
Petter Olson 91 Hässelby SK |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
Niclas Åkerström 88 IFK Växjö |
Höjd |
Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö |
|
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
|
Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta |
Stav |
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
|
Carl Sténson 93 Hellas FK |
Längd |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
Tresteg |
Moteba Mohamed 90 Hässelby SK |
|
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
Kula |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Slägga |
Mattias Jons 82 Hässelby SK |
|
Markus Johansson 90 IF Göta |
|
Mattias Lindberg 90 Skellefte AIK |
Spjut |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
|
Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg |
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
4x400m |
Johan Wissman 82 IFK Helsingborg |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
|
|
|
|
|
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Irene Ekelund 97 Kils AIK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
400m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
800m |
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
1500m |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
|
Sofia Öberg 90 IFK Lidingö |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
5000m |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
|
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
10000m |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK |
|
Frida Lundén 84 FK Studenterna |
|
Madeleine Larsson 81 Hässelby SK |
3000m H |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
Erika Svanborg 91 Bromma IF |
100m H |
Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg |
|
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
Elin Westerlund 91 Spårvägens FK |
400m H |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
|
Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF |
Höjd |
Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS |
|
Lisa Engman 94 Kils AIK |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
|
Madeleine Nilsson 91 Kvarnsvedens GoIF |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Matilda Hellqvist 93 IK Orient |
Tresteg |
Lynn Johnson 94 Ullevi FK |
|
Jasmin Sabir 92 Hammarby IF |
|
Hanna Tjernell 89 Mölndals AIK |
Kula |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
|
Catarina Andersson 77 Hässelby SK |
|
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
Diskus |
Sofia Larsson 87 Ullevi FK |
|
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
|
Jenny Johansson 88 Västerås FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Emma Johannesson 84 Ullevi FK |
|
Ida Storm 91 Hässelby SK |
Spjut |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
|
Malin Haglund 88 Ullevi FK |
|
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 |
4x100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö |
|
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI |
|
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI |
4x400m |
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Helene Bourdin 80 Täby IS |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
|
|
|
|
|
|
|
European Cup 10000m
Pravets, BUL 8 juni
Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Mats Erixon
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2011 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
* Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutlig uttagning: 15 maj
|
Uttagna |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Adil Bouafif 78 Hässelby SK - återbud |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
KVINNOR |
|
10000m |
|
|
|
Nordic Challenge 10000m
Sandviken 4 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10 km nationellt och internationellt. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren Ulf Friberg.
Slutnominering: 15 april
|
Uttagna |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Frida Lundén 84 FK Studenterna |
|
Cecilia Kleist 82 IK Akele |
EM 100 km
Belvès, FRA 27 april
Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M 7:30 (eller 83 km på 6 timmar), K 9:00 (eller 72.5 km på 6 timmar)
Slutnominering: 29 januari
MÄN |
Nominerade |
100 km |
Philip von Rosen 85 Hässelby SK - återbud |
|
|
KVINNOR |
|
100 km |
Kajsa Berg 79 Huddinge AIS |
|
Sophia Sundberg 84 Väsby IK |
|
Kerstin Rosenqvist 74 Västerås LK |
|
Frida Södermark 78 GoIF Tjalve - återbud |
VM/EM 24 timmar
Steenbergen, NED 11-12 maj
Lagledning: Reima Hartikainen, Anna Grundahl, Roland Fridh
Grenar: 24 timmar (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 9 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM.
Resultatnormer: M ca 240 km och K ca 205 km (eller motsvarande prestation på exempelvis Spartathlon)
Uttagning: 8 april
MÄN |
Förhandsnominerade |
24 timmar |
Andreas Falk 77 Försvarets SK |
|
|
KVINNOR |
|
24 timmar |
Sandra Lundqvist 77 Team Ultrasweden LK |
|
Torill Fonn 67 Team Ultrasweden LK |
|
Maria Jansson 85 Team Ultrasweden LK |
|
Pernilla Johansson 71 Ulricehamns FK |
|
Annika Nilrud 75 Hälle IF |
VM 100 km
Durban, RSA 26 oktober
Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Första nominering: 20 maj
Slutlig uttagning: 9 augusti
MÄN |
Förhandsnominerade |
100 km |
Jonas Buud 74 IFK Mora |
|
|
KVINNOR |
|
100 km |
Kajsa Berg 79 Huddinge AIS |
|
Sophia Sundberg 84 Väsby IK |
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Huddinge 8-9 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Krister Hultberg, Agne Bergvall, Leif Robertson, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Björn Sverre Hjellödegård, Lotta Munk
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 26 maj.
Uttagning: 28 maj
MÄN |
Uttagna |
Tiokamp |
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
Adam Björling 90 GoIF Tjalve |
|
|
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Lisa Linnell 91 IFK Växjö |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Frida Linde 90 Mölndals AIK |
|
|
Europacupen mångkamp
Nottwil, SUI 29-30 juni
Resor: Ut 27 juni, hem 1 juli
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Kjell Andersson, Krister Hultberg, Leif Robertson, Petra Eklund
Medicinskt team: Hans Ådén, Ingvar Palmgren
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 26 maj.
Uttagning: 28 maj
MÄN |
Uttagna |
Tiokamp |
Björn Barrefors 87 Hammarby IF |
|
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Nicklas Wiberg 85 Kalmar SK |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
|
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Nadja Casadei 83 IFK Lidingö |
|
Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud |
|
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö |
|
Sofia Linde 95 Täby IS |
|
Elin Tornhed 95 IFK Växjö |