Seniorer vår/sommar 2014
Uppdaterat: 27 augusti 2014
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
EM
Zürich, SUI 12-17 augusti
Resor: Ut 9 augusti, hem 18 augusti
Överledare: Anders Albertsson
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman, Robin Seiko
Kommunikation/media: Fredrik Trahn
Coacher: Håkan Andersson, Annelie Johansson, Siv Karlström, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Lars Andersson, Anders Axlid, Björn Amb, Dejan Mirkovic, Oscar Gidewall, Anders Møller och Yannick Tregaro
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Maria Rendin, Henrik Wagner och Peter Lantz
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till tre deltagare per gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod: 1 januari 2013 - 3 augusti 2014
Uttagning: Uttagningarna kommer att ske fortlöpande från och med april
Slutlig uttagning: 3 augusti
Gren |
EA-gräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.38 |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
|
Patrik Andersson 91 Ullevi FK |
200m |
20.95 |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
400m |
46.75 |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
800m |
1:47.80 |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
|
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
|
Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK |
1500m |
3:40.50 |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
5000m |
13:40.00 |
|
10000m |
28:55.00 |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
|
Adil Bouafif 78 Hässelby SK |
Marathon |
Se nedan! |
|
3000m H |
8:37.50 |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
13.90 |
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
|
Philip Nossmy 82 Malmö AI - återbud |
400m H |
51.10 |
|
Höjd |
2.26 |
|
Stav |
5.52 |
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
|
|
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS |
Längd |
7.95 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
16.55 |
|
Kula |
19.70 |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
62.30 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
Slägga |
73.50 |
Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad |
Spjut |
78.80 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
Tiokamp |
7.820 |
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
4x100m |
16 lag |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
|
Patrik Andersson 91 Ullevi FK |
|
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
4x400m |
16 lag |
|
20 km G |
1:26:30 |
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
|
Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI |
50 km G |
4:10:00 |
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
|
Anatole Ibañez 85 Eskilstuna FI |
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.60 |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
200m |
23.65 |
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
400m |
53.40 |
|
800m |
2:03.00 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
4:12.00 |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
|
|
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
5000m |
15:45.00 |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
10000m |
33:30.00 |
|
Marathon |
Se nedan! |
|
3000m H |
9:55.00 |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
100m H |
13.38 |
|
400m H |
57.90 |
|
Höjd |
1.90 |
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
4.35 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
6.55 |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
13.95 |
|
Kula |
16.30 |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
Diskus |
56.00 |
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
|
|
Julia Viberg 92 Spårvägens FK |
Slägga |
68.00 |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
|
Ida Storm 91 Hässelby SK |
Spjut |
57.40 |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
Sjukamp |
5.920 |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
4x100m |
16 lag |
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
|
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI |
|
|
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
|
Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö |
4x400m |
16 lag |
|
20 km G |
1:37:00 |
|
Förtydliganden och kommentarer:
ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Uttagning sker fortlöpande.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i Internationella eller Europeiska Friidrottsförbundets (EA) tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.
GRÄNSER och UTTAGNINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande. Resultat under perioden 20 maj - 20 juli 2014 kommer att värdesättas högre än andra resultat. Detta för att fler skall kunna få besked i god tid inför mästerskapet och därmed möjlighet att förbereda sig på ett optimalt sätt.
* EA:s kvalgränser i tablån ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a att man är fysiskt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM.
* Förhandsuttagning som inte följs upp enl ovan kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.
* Marathon: Se nedan! Observera att deltagande i Europacuplaget automatiskt innebär även individuell start på EM.
KOMPLETTERANDE KVALBESTÄMMELSER
* Vad gäller aktiva som inte klarat själva kvalgränserna kommer SFIF vara restriktivt med uttagning. Dock kan det bli aktuellt med uttagning baserat på Förbundskaptenens bedömning av aktuell grens nivå i Europa och den aktives möjlighet att konkurrera. Här avgör sedan arrangören om personen får plats att starta.
* Eftersom EA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2014) att delta.
STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Schweiz) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2013 - 27 juli 2014 (OBS: Lag från minst tre nationer måste delta i tävling för att tiden ska räknas.)
SPECIELLA KVALTÄVLINGAR
Information kommer senare.
Europacupen marathon
Zürich, SUI 16-17 augusti
Anm: Denna lagtävling samarrangeras med individuella EM på marathon.
Förbundskapten: Karin Torneklint
Grenar: Marathon (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp (3 bästa i mål räknas i laget). Sveriges lag kommer att bestå av fem ordinarie samt en reserv på hemmaplan.
Kvalperiod: Fram t o m 31 maj (Stockholm Marathon)
Uttagningskriterier: Samlad bedömning av prestationer gjorda efter den 1 oktober 2013.
Uttagning: Förutom de två förhandsnominerade (se nedan) kommer uttagning att ske fortlöpande under perioden med ambition att fyra löpare per lag skall vara klara per den 5 maj.
Slutlig uttagning: 1 juni
MÄN |
Uttagna |
Marathon |
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF (förhandsnom.) |
|
Emil Lerdahl 82 Hammarby IF |
|
Fredrik Johansson 85 Ullevi FK |
|
Patrik Engström 77 FK Studenterna |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Daniel Woldu 89 Spårvägens FK |
|
Anders Österlund 73 Västerås SOK (reserv hemmpl.) |
|
|
KVINNOR |
|
Marathon |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud |
|
Lena Eliasson 81 Hässelby SK |
|
Charlotte Karlsson 84 Hässelby SK |
|
Frida Lundén 84 FK Studenterna |
|
Annelie Johansson 78 IK Ymer |
|
Hanna Lindholm 79 Hammarby IF |
Lag-EM Super League
Braunschweig, GER 21-22 juni
Resor: Ut 19 juni, hem 23 juni
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman och Robin Seiko
Kommunikation och media: Richard Björkman
Coacher: Mikael Wirstedt, Alexander Tursell, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Anders Møller, Björn Amb, Anders Axlid, Johan Wettergren och Mats Erixon
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Tommy Eriksson, Jimmy Palm och Leif Robertz
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: RUS, GER, GBR, FRA, POL, UKR, ITA, TUR, CZE, NED & ESP
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
- Kommer att ske samlat måndagen den 16 juni
- I de flesta grenar utgör Folksam Challenge i Göteborg 13 juni resp. Folksam GP i Göteborg 14 juni de viktigaste observationstävlingarna.
- Hänsyn kommer också att tas till resultat gjorda vid andra tillfällen.
- De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
200m |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
400m |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
800m |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
1500m |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
3000m |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
5000m |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
400m H |
Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS |
Höjd |
Emil Svensson 89 Örgryte IS |
Stav |
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
Längd |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
Kula |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Markus Johansson 90 IF Göta |
Spjut |
Kim Amb 90 Bålsta IK |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö |
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI |
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Patrik Andersson 91 Ullevi FK |
4x400m |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
|
Gren |
Uttagna |
KVINNOR |
|
100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
200m |
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
3000m |
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
5000m |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
3000m H |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
100m H |
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK |
400m H |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
Höjd |
My Nordström 90 IK Norrköping FI |
Stav |
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Angelica Ström 81 Spårvägens FK |
Kula |
Fanny Roos 95 Ljungby FK |
Diskus |
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
4x100m |
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI |
|
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne - återbud |
|
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK |
4x400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF |
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Helsinki, FIN 30-31 augusti
Resor: Ut 29 augusti, hem 1 september
Överledare: Björn Eriksson
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson, Ellinor Jansson, Robin Seiko, Gunilla Dahlén
Kommunikation och media: Fredrik Trahn
Coacher: Richard Edman, Anneli Johansson, Rolan Lööv, Mikael Wirstedt, Urban Aruhn, Kent Claesson, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Oscar Gidewall, Mikael Norman, Yannick Tregaro, Björn Amb, Anders Axlid, Han Källén, Antion Leion, Siw Karlström.
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Linda Nilsson, Jimmy Palm och Jonas Lindberg.
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
- Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger till Sverige! Därför kommer dubbleringar att användas.
- Tävlingar under sommaren och SM (Umeå 1-3 augusti) kommer att vara ett kriterium i den slutliga uttagningen.
- Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Umeå 1-3 augusti får plats i truppen, vilket i de flesta fall också innebär tävlande. Uppdrag som "reserv" kan också förekomma.
- Det är viktigt att visa form även efter SM då Finnkampen ligger en månad efter i tävlingskalendern.
- Folksam Challengetävlingarna i Kalmar och Uppsala kommer att gälla som observationstävlingar. Även EM i Zürich kommer väga tungt in i bedömningen.
- För att kunna tävla för Sverige i landskamper krävs att man är behörig att representera Sverige internationellt enligt IAAF:s regler.
- Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen eller Stefan Olsson (under EM-perioden) samt resp grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 25 augusti
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
200m |
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
400m |
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
800m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK |
1500m |
Jonas Leandersson 91 Malmö AI |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI |
|
Johan Walldén 87 Spårvägens FK |
5000m |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
Staffan Ek 91 Björnstorps IF |
10000m |
Lars Södergård 83 Vallentuna FK |
|
Johan Larsson 83 Strömstad LK |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
3000m H |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI |
|
Eric Senorski 89 Örgryte IS |
110m H |
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Marvin Tay 90 Spårvägens FK |
400m H |
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
Petter Olson 91 Hässelby SK |
|
Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS |
Höjd |
Jakob Thorvaldsson 88 IFK Lidingö |
|
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
|
Emil Svensson 89 Örgryte IS |
Stav |
Simon Assarsson 91 IFK Växjö |
|
Oscar Janson 75 Ullevi FK |
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI |
Längd |
Alexander Wittlock 91 Spårvägens FK |
|
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF - återbud |
|
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
Tresteg |
Simon Karlén 94 IF Göta Karlstad |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
|
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
Kula |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Alexander Larsson 94 Upsala IF |
|
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
|
Oscar Vestlund 93 Kils AIK |
Spjut |
Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro |
|
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
|
Johan Carlqvist 92 Falu IK |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK |
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
4x400m |
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
10000m G |
Anatole Vera Ibañez 85 Eskilstuna FI |
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
|
Andreas Gustafsson 81 GK Steget |
|
|
KVINNOR |
|
100m |
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö |
200m |
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
400m |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
800m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
1500m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
|
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
5000m |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Elin Borglund 91 Sävedalens AIK |
10000m |
Madeleine Larsson 81 Hässelby SK |
|
Louise Nilsson 86 Malmö AI |
|
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK |
3000m H |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
Ronja Fjellner 89 Örgryte IS |
|
Maria Larsson 94 Örgryte IS |
100m H |
Madeleine Eriksson 93 IFK Lidingö |
|
Maja Rogemyr 91 IF Göta Karlstad |
|
Adriana Janic 96 Malmö AI |
400m H |
Lynette Morgan 91 Hammarby IF |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
Höjd |
My Nordström 90 IK Norrköping FI |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad |
|
Emma Green 84 Örgryte IS |
Stav |
Elienor Werner 98 Hässelby SK |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF - återbud |
|
Sara Cannmo 96 Hovslätts IK |
Längd |
Malin Olsson 90 IFK Lidingö |
|
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Madeleine Nilsson 91 Gefle IF |
|
Angelica Ström 81 Spårvägens FK |
|
Jasmin Sabir 92 Hammarby IF |
Kula |
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK |
|
Fanny Roos 95 Ljungby FIK |
|
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
Diskus |
Anna Wikström 87 IFK Tumba |
|
Heidi Schmidt 93 Täby IS |
|
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
Slägga |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
Ida Storm 91 Hässelby SK |
|
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 |
|
Elisabeth Höglund 90 IF Göta Karlstad |
|
Sofi Flink 95 Västerås FK |
4x100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
|
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI |
4x400m |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Elin Moraiti 91 Hässelby SK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Lynette Morgan 91 Hammarby IF |
5000m G |
Lena Tomas 96 GK Steget |
|
Mari Olsson 86 GK Steget |
|
Siw Karlström 57 Eskilstuna FI - återbud |
|
Monica Svensson 78 Växjö AIS |
European Cup 10000m
Skopje, MKD 7 juni
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2012 ha uppfyllt EAA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier:
* Löpare kan förhandsnomineras på basis av tidigare meriter samt avstämning av hur vinterträningen gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren. För att vara aktuell krävs möjlighet att springa ned mot eller bättre än 29:15 resp 33:45.
Slutlig uttagning: 28 maj
MÄN |
|
10000m |
- |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Hanna Bartholomew 83 Hässelby SK |
Nordic Challenge 10000m
Oslo, NOR 22 maj
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2-3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10 km nationellt och internationellt. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Anm: Även löpare vid sidan av de landslagsnominerade kan få möjlighet att springa NCh-loppet. För mer information kontakta landslagsledaren. NCh arrangeras i samband med tävlingen ”Elitestevne 1”.
Slutnominering: 22 april
MÄN |
|
10000m |
Lars Södergård 83 Vallentuna FK |
|
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK |
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
Madeleine Larsson 81 Hässelby SK |
|
Cecilia Kleist 82 IK Akele |
|
Frida Lundén 84 FK Studenterna |
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Tampere, FIN 14-15 juni
Resor: Ut 13 juni, hem 16 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Petra Eklund, Krister Hultberg, Conny Silfver
Medicinskt team: Erik Bergstrand, Ingvar Palmgren
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor.
Kvalperiod: Till och med 1 juni
Slutnominering: 3 juni
MÄN |
|
Tiokamp |
Petter Olson 91 Hässelby SK |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
|
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Simon Gyllensten 92 IF Kville |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Lisa Linnell 91 IFK Växjö |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Victoria Joäng 89 IFK Lund |
|
Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö - återbud |
|
Andrea Nybäck 90 IF Göta |
Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är som alltid starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2014 kommer väga tungt men hänsyn kommer också tas till prestationer gjorda inomhus 2014 och i vissa fall utomhus 2013.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Europacupen mångkamp
Ribeira Brava, POR ** 5-6 juli
Resor: Ut 3 juli, hem 7 juli
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Petra Eklund, Agne Bergvall, Anders Rydén, Conny Silfver
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Hasse Ådén
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor.
Övriga deltagande länder: CZE, ESP, FIN, ITA, NOR, POR, UKR
Kvalperiod: Till och med 15 juni
Slutnominering: 17 juni
MÄN |
|
Tiokamp |
Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS |
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
|
Petter Olson 91 Hässelby SK |
|
Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve |
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Victoria Joäng 89 IFK Lund |
|
Lisa Linnell 91 IFK Växjö |
|
Andrea Nybäck 90 IF Göta |
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är som alltid starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
** = Tävlingen har alltså p g a den osäkra politiska situationen i Ukraina flyttats från den ursprungligen tilltänkta arrangörsorten Donetsk.