Junior-ungdom 2015
Uppdaterat: 19 augusti 2015
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 22 år (JEM22)
Tallinn, EST 9-12 juli
Resor: Ut 7 juli, hem 13 juli
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Anders Rydén
Media: Magnus Fridell
Coacher: Ingela Nilsson, Anna Jonsson, Joakim Nilsson, Anders Walther, Stellan Kjellander, Niklas Fernström, Gustav Hultgren
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Anna Ek, Thomas Gjörling, Charlotte Engberg
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1993-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst tre deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 28 juni
Slutlig uttagning: 29 juni. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagning |
M22 |
|
|
100m |
10.55 |
Christopher Brusenback 93 Spårvägens FK |
|
|
Adam Denguir 94 IFK Lund |
200m |
21.20 |
|
400m |
47.00 |
|
800m |
1:49.00 |
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI - återbud |
1500m |
3:44.00 |
|
5000m |
14:12.50 |
|
10000m |
30:15.00 |
|
3000m H |
8:55.00 |
|
110m H |
14.10 |
|
400m H |
51.20 |
|
Höjd |
2.17 |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
Stav |
5.25 |
Carl Sténson 93 Hellas FK |
Längd |
7.60 |
|
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.80 |
|
Diskus |
55.00 |
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
|
|
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI |
Slägga |
66.00 |
Oscar Vestlund 93 IF Göta |
|
|
Love Litzell 94 Hässelby SK |
|
|
Alexander Larsson 95 Uppsala IF |
Spjut |
72.00 |
Quincy Andersson 95 MAlmö AI |
Tiokamp |
7.450 |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
4x100m |
40.00 |
Jakob Lindbom 95 KA2 |
|
|
Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS |
|
|
Christopher Brusenback 93 Spårvägens FK |
|
|
Adam Denguir 94 IFK Lund |
|
|
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF (reserv) |
4x400m |
3:10.00 |
|
|
|
|
K22 |
|
|
100m |
11.75 |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
200m |
23.80 |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
|
Linnea Killander 93 Malmö AI |
400m |
53.80 |
|
800m |
2:05.00 |
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
|
|
Ida Holm 93 Täby IS |
1500m |
4:20.00 |
|
5000m |
16:35.00 |
|
10000m |
36:00.00 |
|
3000mH |
10:25.00 |
Isabell Norstedt 95 IFK Helsingborg |
|
|
Tova Eurén 94 Göteborgs Kvinnliga IK |
100m H |
13.55 |
|
400m H |
58.70 |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
Höjd |
1.82 |
Vendela von Corswant 93 Örgryte IS |
|
|
Sofia Linde 95 Täby IS |
Stav |
4.05 |
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
|
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Hanna Jansson 95 Ullevi FK |
Längd |
6.20 |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Tresteg |
13.25 |
|
Kula |
14.90 |
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK |
Diskus |
51.00 |
Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK |
|
|
Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS |
Slägga |
62.00 |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
|
Marinda Petersson 95 Malmö AI |
Spjut |
52.00 |
|
Sjukamp |
5.500 |
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
4x100m |
45.00 |
Linnea Killander 93 Malmö AI |
|
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Caroline Larsson 93 Hässelby SK |
|
|
Jessica Östlund 93 Hässelby SK |
|
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK (reserv) |
4x400m |
3:36.00 |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Ta alltid kontakt med landslagsledare vid osäkerhet om vad som gäller.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Junior-EM 19 år (JEM19)
Eskilstuna, SWE 16-19 juli
Resor: Precamp i Falun 11-14 juli, gemensam resa Falun-Eskilstuna 14 juli, hem 20 juli
Överledare: Karin Lundgren, Mats Åkerlind
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Joakim Norman
Media: Magnus Fridell
Coacher: Niclas Broström, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Ulrik Mattisson, Eva Jönsson, Håkan Fridhäller, Erik Johansson, Hans Källén, Thomas Kyöttilä
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin, Lotta Munk
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1996-1997
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst tre deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 5 juli
Slutlig uttagning: 6 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagning |
P19 |
|
|
100m |
10.70 |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
|
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
|
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
200m |
21.60 |
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
400m |
48.20 |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
800m |
1:51.50 |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
|
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
3:49.00 |
William Levay 96 Spårvägens FK |
5000m |
14:45.00 |
Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK |
|
|
Gustaf Stensjö 96 Sävedalens AIK |
|
|
Gabriel Steffensen 96
Sävedalens AIK |
10000m |
31:30.00 |
Gabriel Steffensen 96
Sävedalens AIK |
|
|
Andreas Jansson 96 Hässelby SK |
3000m H |
9:10.00 |
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
110m H/99.1 |
14.20 |
Elias Martinsson 97 Brattås CK |
|
|
Charles Mitala 96 Malmö AI |
400m H |
53.00 |
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
|
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
Höjd |
2.12 |
|
Stav |
4.95 |
|
Längd |
7.40 |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
Tresteg |
15.20 |
|
Kula/6.0 |
17.95 |
|
Diskus/1.75 |
53.80 |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
Slägga/6.0 |
67.00 |
Anton Andersson 96 Umedalens IF |
Spjut |
68.00 |
Simon Litzell 97 Hässelby SK |
Tiokamp/P19 |
7.050 |
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
|
|
Axel Ohlson 96 Hässelby SK |
|
|
Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK |
4x100m |
41.20 |
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
|
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
|
|
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
|
|
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
|
Tarley Allison 97 Järvsö IF |
4x400m |
3:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
12.00 |
Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud |
|
|
Hanna Hoff 97 IFK Växjö |
200m |
24.45 |
Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud |
400m |
55.50 |
|
800m |
2:08.50 |
Astrid Rosvall 97 Hässelby SK |
|
|
Madeleine Björlin Delmar 96
IFK Göteborg |
|
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
1500m |
4:27.00 |
|
3000m |
9:45.00 |
Ebba Andersson 97 Sollefteå GIF |
5000m |
17:10.00 |
|
3000mH |
10:40.00 |
Carolina Johnson 96 Linköping GIF |
|
|
Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK |
|
|
Moa Rothman 96 Västerås FK |
100m H |
14.00 |
Adriana Janic 96 Malmö AI |
400m H |
60.00 |
|
Höjd |
1.80 |
Ellen Ekholm 96 Ullevi FK |
Stav |
3.95 |
Sara Cannmo 96 Örgryte IS |
|
|
Klara Mattsson 97 IK Orient |
|
|
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
Längd |
6.10 |
|
Tresteg |
12.80 |
|
Kula |
13.80 |
Agnes Larsson 97 IF Göta |
|
|
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
Diskus |
46.50 |
|
Slägga |
57.00 |
Emma Thor 97 Turebergs FK |
|
|
Frida Bååth 97 Timrå AIF |
Spjut |
49.50 |
|
Sjukamp |
5.150 |
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
|
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
|
|
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
4x100m |
46.40 |
|
4x400m |
3:43.00 |
|
|
|
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Ta alltid kontakt med landslagsledare vid osäkerhet om vad som gäller.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-VM (UVM17)
Cali, COL 15-19 juli
Resor: Ut 9 juli, hem 21 juli
Överledare: Gunilla Löthagen Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator:
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Jan Samuelsson, Malin Sundström, Greg Duplantis
Medicinskt team: Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1998. I tiokamp/sjukamp kommer även 16-åringar (födda 1999) att kunna delta, eftersom dessa grenar inte finns med på programmet i EYOF.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 5 juli
Uttagning: 6 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Resultatnivåer:
Gren |
Norm |
Uttagning |
P17 |
|
|
100m |
10.75 |
|
200m |
21.55 |
|
400m |
48.20 |
|
800m |
1:51.00 |
Warsame Doley 98 Malmö AI |
1500m |
3:51.00 |
|
3000m |
8:18.00 |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
2000m H |
5:51.00 |
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK |
|
|
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
110m H/91.4 |
13.85 |
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
400m H/84.0 |
52.20 |
|
Höjd |
2.10 |
|
Stav |
4.85 |
Armand Duplantis 99 IK Stål |
Längd |
7.25 |
|
Tresteg |
15.35 |
|
Kula/5.0 |
19.25 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus/1.5 |
57.90 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Slägga/5.0 |
71.00 |
|
Spjut/700 |
71.00 |
Rasmus Eriksson 98 Kils AIK |
|
|
Gustav Eichmüller 98 Malmö AI |
Tiokamp |
7.000 |
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F17 |
|
|
100m |
11.80 |
|
200m |
24.00 |
|
400m |
55.00 |
|
800m |
2:08.50 |
|
1500m |
4:23.00 |
|
3000m |
9:30.00 |
|
2000mH |
6:43.00 |
|
100m H/76.2 |
13.65 |
|
400m H |
61.00 |
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS |
Höjd |
1.79 |
Emelie Nyman Wänseth 98
Östersunds GIF |
Stav |
4.00 |
Elienor Werner 98 Hässelby SK |
Längd |
6.05 |
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika |
Tresteg |
12.80 |
Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro |
Kula/3.0 |
16.10 |
|
Diskus |
46.00 |
Anna Karlsson 98 Motala AIF |
Slägga/3.0 |
63.00 |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
Spjut/500 |
49.00 |
Carolin Näslund 98 SK Bore |
|
|
Maja Gustavsson 98 Västerås FK |
Sjukamp |
5.300 |
Bianca Salming 98 Täby IS |
|
|
Emelie Nyman Wänseth 98
Östersunds GIF |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF kommer alltså att i princip endast skicka aktiva födda 1998 till ungdoms-VM. Om särskilda skäl föreligger kan också aktiva födda 1999 bli uttagna. För aktiva födda 1999 gäller i övrigt European Youth Olympic Festival (EYOF).
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid UVM17.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
European Youth Olympic Festival
(Europeiska Ungdoms-OS)
Tbilisi, GEO 27 juli - 1 augusti
Resor: Ut 25 juli, hem 2 augusti.
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Truppansvarig på plats: Daniel Bergin
Coacher: Lisa Hannula, Felix Siljebäck Larsen
Medicinskt team: Utses av SOK
Ålderskategori: P16/F16, dvs födda 1999. Eftersom tiokamp och sjukamp inte ingår i programmet för EYOF kan 16-åringar istället kvalificera sig till UVM i dessa grenar.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst en deltagare/gren och truppen får innehålla högst 24 aktiva. En aktiv får delta i högst två individuella grenar och högst en löpgren längre än 200 m.
Kvalperiod: Till och med 5 juli
Slutlig uttagning: SOK kommer att presentera den svenska truppen (som också inkluderar aktiva från cykel, gymnastik, judo, simning och tennis) 13 juli
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagning |
P16 |
|
|
100m |
10.90 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
200m |
22.25 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
400m |
49.95 |
|
800m |
1:54.50 |
|
1500m |
3:59.00 |
|
3000m |
8:44.00 |
|
2000m H |
6:05.00 |
|
110m H/91.4 |
14.20 |
|
400m H/84.0 |
55.00 |
|
Höjd |
2.06 |
|
Stav |
4.65 |
|
Längd |
7.25 |
|
Tresteg |
14.80 |
|
Kula/5.0 |
18.00 |
|
Diskus/1.5 |
55.00 |
|
Slägga/5.0 |
67.00 |
|
Spjut/700 |
65.00 |
|
4x100m |
se nedan |
|
|
|
|
F16 |
|
|
100m |
12.10 |
Fanny Runheim 99 KFUM Örebro |
200m |
24.80 |
|
400m |
56.40 |
|
800m |
2:12.00 |
Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö |
1500m |
4:30.00 |
|
3000m |
9:45.00 |
|
2000mH |
6:55.00 |
|
100m H/76.2 |
14.00 |
Victoria Almerén Hansson 99
Råby-Rekarne FIF |
400m H |
62.50 |
|
Höjd |
1.77 |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
Stav |
3.80 |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
Längd |
6.00 |
|
Tresteg |
12.50 |
Fatima Koné 99 Ullevi FK |
Kula/3.0 |
15.00 |
|
Diskus |
43.00 |
|
Slägga/3.0 |
60.00 |
|
Spjut/500 |
48.00 |
Ida Thunberg 99 IK Ståhl |
4x100m |
se nedan |
Fanny Runheim 99 KFUM Örebro |
|
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
|
|
Victoria Almerén Hansson 99
Råby-Rekarne FIF |
|
|
Hanna Axelsson 99 Upsala IF |
|
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
Uttagningskriterier och -principer
ALLMÄNT
* SFIF kommer att skicka aktiva födda 1999 till Europeiska Ungdoms-OS
* Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) samordnar och ansvarar för resor och ledning på plats i Tbilisi.
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EYOF.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än en aktiv klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.
STAFETTER
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Nordiska 19-årskampen
Leppävaara, FIN 29-30 augusti
Resor: Utresa med flyg från Arlanda/Kastrup/Landvetter 28 augusti, hem 30 augusti
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Coacher: Erik Johansson, Niclas Broström, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Håkan Fridhäller, Hans Källén, Eva Jönsson, Morgan Persson & Maria Rendin
Medicinskt team: Daniel Hedström, Stefan Svensson Glenndin & Maria Mereman
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1996-1997
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 23 augusti
Grenprogram
Gren |
|
P19 |
|
100m |
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
|
Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK |
200m |
Victor Fingal 96 Ullevi FK |
|
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
400m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Andreas Movin 96 IFK Lidingö |
800m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
|
Björn Seifert 96 Upsala IF |
1500m |
Emil Danielsson 97 Dala-Järna IF |
|
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
5000m |
Gustav Stensjö 96 Sävedalens AIK |
|
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
3000m hinder |
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
|
Pontus Hagman 97 Västerås FK |
110m häck/99.1 |
Charles Mitala 96 Malmö AI |
|
Elias Martinsson 97 Brattås CK |
400m häck |
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
Höjd |
Fabian Delryd 96 Täby IS |
|
Oscar Lundqvist 97 Upsala IF |
Stav |
Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK |
|
Esa Hiltunen 96 Ullevi FK |
Längd |
Daniel Örevik 97 FGF Gotland |
|
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
Tresteg |
Christoffer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK |
|
Marcus Nyberg 97 Malmö AI |
Kula/6.0 |
William Ullberg 96 Riviera FI |
|
Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS |
Diskus/1.75 |
Oskar Gustfsson 97 Södertälje IF |
|
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
Slägga/6.0 |
Tobias Hagström 96 Istrums SK |
|
Anton Andersson 96 Umedalens IF |
Spjut |
Kamil Kaminski 96 Hässelby SK |
|
Simon Litzell 97 Hässelby SK |
4x100m |
Gustav Kjell 96 Turebergs FK |
|
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
4x400m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Victor Fingal 96 Ullevi FK |
|
Andreas Movin 96 IFK Lidingö |
|
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
Gång 5000 m |
|
|
|
|
|
F19 |
|
100m |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Hanna Hoff 97 IFK Växjö |
200m |
Hanna Hoff 97 IFK Växjö |
|
Emma Jansson 97 Falu IK |
400m |
Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK |
|
Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK |
800m |
Patricia Striner 97 Malmö AI |
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
1500m |
Isabella Andersson 97 Turebergs FK |
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
3000m |
Malin Jonson 96 Sävedalens AIK |
|
Carolina Johnson 96 Linköpings GIF |
3000m hinder |
Amelie Svensson 96 Sävedalens AIK |
|
Linn Bengtsson 97 IFK Växjö |
100m häck |
Adriana Janic 96 Malmö AI |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK - återbud |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
400m häck |
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Höjd |
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
|
Ellen Ekholm 96 Ullevi FK |
Stav |
Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg |
|
Klara Mattsson 97 IK Orient |
Längd |
Jonna Lindéen 97 Kalmar SK |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
Tresteg |
Beatrive Lantz 97 IFK Växjö |
|
Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK |
Kula |
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
|
Agnes Larsson 97 IF Göta |
Diskus |
Linn Bergstrand 96 Ullevi FK |
|
Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor |
Slägga |
Frida Bååth 97 Timrå AIF |
|
Emma Thor 97 Turebergs FK |
Spjut |
Linn Riddarström 96 Motala AIF |
|
Linn Peura 97 Råby-Rekarne FK |
4x100m |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Hanna Hoff 97 IFK Växjö |
|
Adriana Janic 96 Malmö AI |
|
Emma Jansson 97 Falu IK |
4x400m |
Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK |
|
Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK |
|
Alexandra Everett 96 Malmö |
|
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK - återbud |
Gång 3000 m |
|
|
|
Uttagningskriterier och -principer
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska 19-årskampen.
* Grenseger vid JSM19 (Kalmar) väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
* Resultat senare på säsongen och framförallt på JSM (Kalmar) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Notera att 3000 m hinder har ersatt 2000 m hinder i F19. Uttagning kan baseras på prestationer gjorda på båda distanserna.
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/S 12-13 september
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Service: Björn Lindén, Johanna Berggren
Coacher: Alexander Tursell, Daniel Arnsten, Malin Sundström, Mattias Jons, Jan Samuelsson, Lisa Hannula, Stefan Tärnhuvud, Fredrik Oderborn, Staffan Jönsson
Medicinskt team: Elsa Pihl, Peter Lantz, Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1998-1999.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Uttagning: Första uttagning 25 augusti med möjlighet till enstaka komplettering fram till 6 september.
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P17 |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
Lukas Nordén 98 Västerås FK |
200m |
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
|
Alexander Bengtsson 98 Åhus FIK |
400m |
Kasper Kadestål 99 Öresund |
|
William Frobe 98 Täby IS |
800m |
Warsame Doley 98 Malmö AI |
|
Christoffer Ahl 98 Hammarby IF |
1500m |
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK |
|
Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK |
3000m |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
|
August Mollen 99 Tjalve |
2000m hinder |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
110m häck/91.4 |
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
|
James Gaudiello 98 Malmö AI |
300m häck/84.0 |
Sebastien Hargeström 98 Hammarby IF |
|
Viktor Bondesson 98 Malmö AI |
Höjd |
Filip Björklund 98 Upsala IF |
|
Simon Larsson 98 IK Ymer |
Stav |
Armand Duplantis 99 IK Stål |
|
Magnus Herstedt 98 Malmö AI |
Längd |
David Svensson 98 IFK Tumba |
|
Sebastian Stevens 98 Eskilstuna FI |
Tresteg |
Max Hejdenberg 98 Örgryte IS |
|
Victor Koch 98 Örgryte IS |
Kula/5.0 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Theodor Ahlström 98 IFK Växjö |
Diskus/1.5 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Alexander Sjögren 99 Kalmar SK |
Slägga/5.0 |
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
|
Edvin Larsson 98 Eskilstuna FI |
Spjut/700 |
Rasmus Eriksson 98 Kils AIK |
|
Jonathan Amneskog 98 Klippan |
4x100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
|
Lukas Nordén 98 Västerås FK |
|
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
4x400m |
Kasper Kadestål 99 Öresund |
|
William Frobe 98 Täby IS |
|
Warsame Doley 98 Malmö AI |
|
Sebastien Hargeström 98 Hammarby IF |
|
|
F17 |
|
100m |
Claudia Payton 98 IF Göta |
|
Fanny Runheim 99 KFUM Örebro |
200m |
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Linn Bäcklin 99 IF Göta |
400m |
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Josefin Persson 98 Sävedalens AIK |
800m |
Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö |
|
Beatrice Brink 99 IF Kville |
1500m |
Emma Magnusson 99 Mölndals AIK |
|
Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK |
3000m |
Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF |
|
Alice Greberg 98 Mölndals AIK |
1500m hinder |
Lotta Blomquist 98 IFK Lidingö |
|
Julia Samuelsson 99 Högby IF |
100m häck/76.2 |
Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK |
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
300m häck |
Amanda Holmberg 98 Lidköping |
|
Emma Söderström 98 Göteborgs GIK |
Höjd |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund GIF |
Stav |
Elienor Werner 98 Hässelby SK |
|
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
Längd |
Kaiza Karlen KFUM Arvika |
|
Jenny Lestander 98 Linköpings GIF |
Tresteg |
Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro |
|
Fatima Kone 99 Ullevi FK |
Kula/3.0 |
Amanda Malmehed 98 Linköpings GIF |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
Diskus |
Anna Karlsson 98 Motala AIF |
|
Matilda Eriksson 98 IFK Tumba |
Slägga/3.0 |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Jessica Mattsson 98 Tierp |
Spjut/500 |
Caroline Näslund 98 SK Bore |
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
4x100m |
Fanny Runheim 99 KFUM Örebro |
|
Claudia Payton IF Göta |
|
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Linn Bäcklin 99 IF Göta |
4x400m |
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Josefin Persson 98 Sävedalens AIK |
|
Amanda Holmberg 98 Lidköping |
|
Emma Söderström 98 Göteborgs KIK |
|
|
Uttagningsprinciper:
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
* Resultat på USM17 (Kalmar) och USM16 (Karlskrona) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
* Större delen av laget kommer att tas ut i anslutning till USM/JSM men vissa kompletteringar kan komma att ske även senare.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
JNM-UNM mångkamp
Tårnby, DEN 13-14 juni
Resor: Ut 12 juni, hem 15 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Helene Friberg, Ulrik Mattisson, Vladimir Petrovic, Conny Silfver, Jan Samuelsson
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Nadja Petersen
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: Till och med 31 maj
Uttagning: 2 juni
Klass |
Uttagna |
M22 tiokamp |
- |
P19 tiokamp |
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
|
Axel Ohlson 96 Hässelby SK - återbud |
|
Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK |
|
Erik Hermelin 96 IFK Lidingö |
P17 tiokamp |
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
|
Gabriel Rosshagen 98 Hässelby SK |
|
Kevin Duvert 98 IFK Märsta |
K22 sjukamp |
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK |
|
Rakel Rosshagen 95 Hässelby SK |
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
F19 sjukamp |
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Beatrice Lantz 97 IFK Växjö |
F17 sjukamp |
Lovisa Linde 98 Täby IS |
|
Bianca Salming 98 Täby IS |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
Förtydliganden och kommentarer:
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.