Seniorer arena 2015
Uppdaterat: 7 september 2015
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
VM
Beijing, CHN 22 - 30 augusti
Resor: Ut 12 augusti (prel till precamp), hem 31 augusti
Överledare: Anders Albertsson
Förbundskapten: Karin Torneklint, Siw Karlström (gång)
Service: Mikael Norman
Media: Fredrik Trahn
Coacher: Björn Amb, Urban Aruhn, Johan Wettergren, Oscar Gidewall, Gustaf Hultgren
Medicinskt team: Tommy Eriksson, Lena Haggren Råsberg, Henrik Wagner
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 3 deltagare/gren som klarat kvalgränsen eller blir uttagen av IAAF efter kvalperiodens slut.
Kvalperiod: 1 oktober 2014 - 10 augusti 2015. (Marathon, mångkamp, 10000m, gång och stafett: 1 januari 2014 - 10 augusti 2015)
Uttagning: Första uttagning 21 april. Övriga uttagningstillfällen kommer att meddelas senare. Information och avstämning sker fortlöpande med förbundskaptenen.
Slutlig uttagning: 10 augusti.
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.16 |
|
200m |
20.50 |
|
400m |
45.50 |
|
800m |
1:46.00 |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
1500m |
3:36.20 |
|
(Mile |
3:53.30) |
|
5000m |
13:23.00 |
|
10000m |
27:45.00 |
|
Marathon |
2:18:00 |
David Nilsson 87 Högby IF |
3000m H |
8:28.00 |
|
110m H |
13.47 |
|
400m H |
49.50 |
|
Höjd |
2.28 |
|
Stav |
5.65 |
|
Längd |
8.10 |
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
16.90 |
|
Kula |
20.45 |
|
Diskus |
65.00 |
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
|
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
76.00 |
|
Spjut |
82.00 |
Kim Amb 90 F Bålsta IK |
Tiokamp |
8.075 |
|
4x100m |
se info nedan |
|
4x400m |
se info nedan |
|
20km G |
|
Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI |
|
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI |
50km G |
|
Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI |
|
|
Anders Hansson 92 SK Svängen |
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.33 |
|
200m |
23.20 |
|
400m |
52.00 |
|
800m |
2:01.00 |
|
1500m |
4:06.50 |
Meraf Bahta 89 Hälle IF - återbud |
(Mile |
4:25.20) |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
5000m |
15:20.00 |
Meraf Bahta 89 Hälle IF - återbud |
10000m |
32:00.00 |
|
Marathon |
2:44:00 |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud |
|
|
Lena Eliasson 81 Hässelby SK - återbud |
|
|
Annelie Johansson 78 Hälle IF |
|
|
Louise Wiker 79 Hässelby SK |
|
|
Charlotte Karlsson 84 Hässelby SK |
3000mH |
9:44.00 |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
100m H |
13.00 |
|
400m H |
56.20 |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
Höjd |
1.94 |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
|
|
Sofie Skoog 90 IF Göta |
Stav |
4.50 |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
|
Malin Dahlström 89 Ullevi FK |
Längd |
6.70 |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
|
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
14.20 |
|
Kula |
17.75 |
|
Diskus |
61.00 |
|
Slägga |
70.00 |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
Spjut |
61.00 |
|
Sjukamp |
6.075 |
|
4x100m |
se info nedan |
|
4x400m |
se info nedan |
|
Anm: Kvalgränserna följer strikt IAAF:s officiella gränser. Observera att "regerande världsdelsmästare", d v s för oss Europamästare utomhus, och regerande världsmästare från 2013 jämställs med klarad gräns inom kvalperioden.
Uttagningsprinciper och -kriterier:
ALLMÄNT
* IAAF:s kvalgränser ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För uttagning kommer även vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid VM.
* Kontakta förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller för uttagning.
KVALIFICERINGSPRINCIPER
Kvalificeringsperiod
* För 10000m, marathon, gång, stafett och mångkamp gäller kvalperioden 1 januari 2014 till 10 augusti 2015. För alla andra grenar gäller 1 oktober 2014 till 10 augusti 2015.
* Klarad kvalgräns: Den som klarar kvalgränsen nder kvalperioden är "i princip" klar för VM. I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar kvalgränsen i en gren avgör förbundskaptenen vilka som skall tas ut.
* För dem som ej klarat kvalgränsen kommer de högst rankade på årsbästalistan att erbjudas plats av IAAF tills önskat antal deltagare uppnåtts, efter att kvalperioden är avslutad. Förbundskaptenen kommer därefter att avgöra vilka som kompletterar truppen.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
* För marathon och stafett: Se information nedan om speciella krav på tävling.
MARATHON
* SFIF har inför VM 2015 valt att följa IAAF:s officiella kvalgränser på marathon.
* Varje land får ställa upp med tre aktiva per klass (män resp. kvinnor).
* Resultat gjorda under perioden 1 januari - 3 maj 2015 kommer att värderas högt i samband med uttagningar. Marathonbanorna skall vara kontrollmätta enligt IAAF:s normer.
* Uttagning kommer att ske tisdag 5 maj. Därefter kan enstaka kompletteringar bli aktuella efter SM i marathon den 30 maj. Om det anses befogat kan även förhandsnomineringar ske före den 3 maj.
* Om fler än tre aktiva klarar kvalgränsen beslutar förbundskaptenen vilka som tas ut. Hänsyn kommer i första hand att tas till uppnådda resultat, men också bedömning av prestationer kommer att tas i beaktande.
* Ta kontakt med förbundskaptenen eller landslagsledaren (Stefan Olsson) vid osäkerhet om vad som gäller.
STAFETT
Stafettlag kan kvalificera sig på två sätt:
* Topp-8-placering vid IAAF World Relays 2014.
* Genom att placera sig bland de 8 övriga länder på världsårsbästalistan för 2014-2015, som kompletterar antalet till 16 lag. För att ett stafettresultat ska vara kvalificerande måste lag från minst två olika länder ha deltagit och tävlingen vara godkänd av IAAF.
Lag-EM Super League
Tjeboksary, RUS 20-21 juni
Resor: Ut 18 juni, hem 22 juni
Överledare: Johan Storåkers
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman
Coacher: Johan Wettergren, Mats Erixon, Sebastien Homo, Leif Robertsson, Anders Möller, David Vendel, Torbjörn Eriksson, Jörgen Becke, Per Karlsson, Kari Kiviniemi
Medicinskt team: Elsa Pihl, Erik Bergstrand, Peter Lantz, Mikael Hallberg
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: RUS, GER, GBR, FRA, POL, UKR, ITA, FIN, NOR, ESP & BLR.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Uttagning:
* Kommer att ske samlat tisdagen den 9 juni (då också visum måste ordnas till alla)
* I många grenar är Folksam Challenge i Uppsala den 7 juni den viktigaste observationstävlingen. Övriga observationstävlingar kommer att meddelas senare.
* Hänsyn kommer också tas till resultat gjorda vid andra tillfällen än den huvudsakliga observationstävlingen.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller grengruppssamordnare.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Sulayman Bah 86 Ullevi FK |
200m |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
800m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
1500m |
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
3000m |
Johan Hydén 89 Huddinge AIS |
5000m |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
110m H |
Philip Nossmy 82 Malmö AI - Återbud |
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
400m H |
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
Höjd |
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF |
Stav |
Carl Sténson 93 Hellas FK |
Längd |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
Tresteg |
Isak Persson 95 Örgryte IS |
Kula |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
Slägga |
Oscar Vestlund 93 IF Göta |
Spjut |
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Sulayman Bah 86 Ullevi FK |
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
4x400m |
Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
|
Gren |
Uttagna |
KVINNOR |
|
100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
200m |
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
400m |
Josefin Magnussson 89 Malmö AI |
800m |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF - återbud |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
3000m |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
5000m |
Sarah Lahti 95 Hässelby SK - återbud |
|
Louise Nilsson 86 Malmö AI |
3000m H |
Charlotta Fougberg 84 Ullevi FK |
100m H |
Caroline Tegel 90 IF Göta |
400m H |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
Höjd |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Malin Marmbarndt 85 Västerås FK |
Kula |
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK |
Diskus |
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
Slägga |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
4x100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Gladys Bamane 89 Spårvägens FK |
|
Jessica Östlund 93 Hässelby SK |
4x400m |
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
|
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 12-13 september
Resdagar: Till Stockholm 11 september, hem 14 september
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Anna Jonsson
Media: Fredrik Trahn och Magnus Fridell
Coacher: Torbjörn Eriksson, Niclas Broström, Håkan Andersson, David Vendel, Ingela Nilsson, Yannick Tregaro, Leif Robertson, Gustaf Hultberg, Oscar Gidewall, Anders Axlid, Per Karlsson, Vesteinn Hafsteinsson, Björn Amb, Johan Wettergren, Jan Bengtsson, Kent Claesson, Kai Abrahamsson
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2015 där resultat på SM i Söderhamn kommer värderas högt tillsammans med observationstävlingarna.
* Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Söderhamn den 7-9 augusti får plats i truppen, om de uppvisar fortsatt god form efter SM. Uppdrag som "reserv" kan förekomma.
* FGP i Göteborg den 5 september kommer tillsammans med andra tävlingar (Vilka dessa "andra tävlingar" är meddelas senare.) att gälla som observationstävlingar och väga tungt vid jämna uttagningar.
* Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen, Stefan Olsson (under VM-perioden), eller ansvarig grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 7 september
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Sulayman Bah 86 Ullevi FK |
|
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
400m |
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
800m |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK |
|
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK |
1500 m |
Staffan Ek 91 Huddinge AIS |
|
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Johan Walldén 87 Spårvägens FK |
5000m |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Robin Lindgren 90 Örgryte IS |
|
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
10000m |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
Lars Södergård 83 Vallentuna FK |
3000m H |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
|
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
110m H |
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
Philip Nossmy 82 Malmö AI |
|
Anton Levin 92 Malmö AI |
400m H |
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
|
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
Höjd |
Mehdi Katib 87 Hammarby IF |
|
Fabian Delryd 96 Täby IS |
|
Fredrik Löfgren 94 IFK Lund |
Stav |
Armand Duplantis 99 IK Stål |
|
Carl Sténson 93 Hellas FK |
|
David Kappelin 95 Örgryte IS |
Längd |
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro |
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
Johan Taléus 94 Eskilstuna FI |
Tresteg |
Erik Ehrlin 90 Hammarby IF |
|
Mathias Ström 87 Örgryte IS |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
Kula |
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
|
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK |
Slägga |
Oscar Vestlund 93 IF Göta |
|
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK |
|
Stefan Kvist 87 Alvesta FI |
Spjut |
Kim Amb 90 Bålsta IK |
|
Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro |
|
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF |
4x100m |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
Sulayman Bah 86 Ullevi FK |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
|
Reserv: Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Reserv: Odain Rose 92 IFK Umeå |
4x400m |
Jonathan Carbe 90 Örgryte IS |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
Reserv: Johan Wissman 82 Hässelby SK |
|
Reserv: Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
KVINNOR |
|
100m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
Frida Persson 89 Hammarby IF |
200m |
Frida Persson 89 Hammarby IF |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
400m |
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
800m |
Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
1500m |
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF |
|
Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö |
|
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
5000m |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK |
10000m |
Therese Olin 82 Ullevi FK |
|
Louise Nilsson 86 Malmö AI |
|
Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK |
3000m H |
Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Carolina Johnson 96 Linköpings GIF |
100m H |
Adriana Janic 96 Malmö AI |
|
Malin Eriksson 91 KFUM Örebro |
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
400m H |
Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS |
|
Sara Bley 91 GoIF Tjalve |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Höjd |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta |
|
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
Michaela Meijer 93 Örgryte IS |
|
Elienor Werner 98 Hässelby SK |
Längd |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
|
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK |
|
Sandra Törnros 95 Gefle IF |
Tresteg |
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK |
|
Jasmin Sabir 92 Hammarby IF |
|
Madeleine Nilsson 91 Gefle IF |
Kula |
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK |
|
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS |
|
Maria Nilsson 95 IK Orient |
Diskus |
Sofia Larsson 88 Ullevi FK |
|
Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK |
|
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK |
Slägga |
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
|
Ida Storm 91 Hässelby SK |
Spjut |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
Elisabeth Höglund 90 IF Göta |
|
Malin Andersson 93 Öresund FK |
4x100m |
Gladys Bamane 89 Spårvägens FK |
|
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
Reserv: Frida Persson 89 Hammarby IF |
4x400m |
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
Josefin Magnusson 89 Malmö AI |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Reserv: Sara Bley 91 GOIF Tjalve |
|
Reserv: Frida Persson 89 Hammarby IF |
Universiaden
Gwangju, KOR 7-12 juli
Resor: Se nedan
Landslagsledare: Stefan Olsson
Truppledare: Per Svensson, Jan Bäck
Medicinskt team: Utses av Sveriges Akademiska Idrottsförbund
Målgrupp: Aktiva födda 1987-92 som studerar på universitet, högskola, folkhögskola eller annan eftergymnasial utbildning.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 juni 2014 - 1 juni 2015.
Uttagning: Intresseanmälan senast 1 april. Besked om uttagningar kommer att ske fortlöpande.
Slutlig uttagning: 1 juni.
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.55 |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
200m |
21.20 |
Odain Rose 92 IFK Umeå |
|
|
Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS |
400m |
47.00 |
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK |
800m |
1:49.00 |
Johan Svensson 89 Spårvägens FK |
1500m |
3:44.00 |
Staffan Ek 91 Huddinge AIS |
5000m |
14:12.50 |
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
|
David Nilsson 87 Högby IF - återbud |
|
|
Anton Danielson 90 Malmö AI |
10000m |
30:15.00 |
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
|
David Nilsson 87 Högby IF - återbud |
Halvmara |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
3000m H |
8:55.00 |
|
110m H |
14.10 |
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK |
400m H |
51.20 |
|
Höjd |
2.17 |
Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF - återbud |
Stav |
5.25 |
Simon Assarsson 91 IFK Växjö |
Längd |
7.60 |
|
Tresteg |
15.80 |
|
Kula |
17.80 |
|
Diskus |
55.00 |
|
Slägga |
66.00 |
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK |
Spjut |
72.00 |
Jiannis Smalios 87 KFUM Örebro |
Tiokamp |
7.450 |
|
4x100m |
40.00 |
|
4x400m |
3:10.00 |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.75 |
|
200m |
23.80 |
|
400m |
53.80 |
|
800m |
2:05.00 |
Linn Nilsson 90 Hälle IF - återbud |
1500m |
4:20.00 |
Linn Nilsson 90 Hälle IF - återbud |
5000m |
16:35.00 |
|
10000m |
36:00.00 |
|
Halvmara |
|
|
3000mH |
10:25.00 |
|
100m H |
13.55 |
Maja Rogemyr 91 IF Göta - återbud |
400m H |
58.70 |
Lynette Morgan 91 Hammarby IF |
Höjd |
1.82 |
Sofie Skoog 90 IF Göta - återbud |
Stav |
4.05 |
Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK |
|
|
Theresia Wängborg Nyberg 92 Örgryte IS |
Längd |
6.20 |
|
Tresteg |
13.25 |
Jasmin Sabir 92 Hammarby IF |
Kula |
14.90 |
Frida Åkerström 90 Huddinge AIS - återbud |
Diskus |
51.00 |
|
Slägga |
62.00 |
|
Spjut |
52.00 |
Anna Wessman 89 IFK Växjö |
|
|
Elisabeth Höglund 90 IF Göta - återbud |
Sjukamp |
5.500 |
|
4x100m |
45.00 |
|
4x400m |
3:36.00 |
|
Uttagningskriterier och -principer
ANMÄLAN
* Universiaden är ett samarbete mellan SAIF (Sveriges Akademiska Idrottsförbund) och SFIF.
* För deltagande utöver ålder (född 1987-1992) krävs att man bedriver eftergymnasiala studier vid universitet, högskola, folkshögskola eller motsvarande.
* Intresseanmälan ska senast 1 april 2015 skickas till Daniel Kudrén på SAIF enligt kontaktuppgifter nedan.
* SFIF ansvarar för och godkänner ytterst uttagningarna som kommer att ske fortlöpande under våren.
RESULTATNIVÅER
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Universiaden.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form, inbördes möten och eventuella tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
* Tag alltid kontakt med landslagsledaren om du är osäker på vad som gäller!
* För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
EKONOMI OCH ÖVRIGT
* Den aktive ansvarar för samtliga kostnader såsom resekostnader, deltagaravgift inkl helpension (10 Euro/dygn) samt ackrediteringsavgift (20 Euro som engångsavgift) samt SAIF:s officiella truppkläder (ca 500 kr).
* SFIF ansvarar för officiella tävlingskläder i form av tävlingsdräkter, överdragskläder och liknande.
INFORMATION
Tag alltid kontakt med någon av oss om du är osäker på vad som gäller.
Kontaktperson hos SFIF är Stefan Olsson; stefan.olsson@friidrott.se, 070-349 21 41.
Kontaktperson hos SAIF är Daniel Kudrén; daniel.kudren@saif.se, 070-212 94 70.
Europacup 10000m
Pula, ITA 6 juni
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. Alla anmälda måste efter den 1 januari 2012 ha uppfyllt EA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, halvmarathon eller marathon.
Uttagningskriterier: Löpare kan tas ut på basis av tidigare meriter eller efter avstämning av hur vinterträningen har gått.
* Truppen kan komma att kompletteras/korrigeras beroende på resultat senare under våren där SM-milen i Malmö den 18 april är en viktig tävling.
* För att vara aktuell krävs kapacitet att springa på 29:15 resp. 33:45.
Slutlig uttagning: 26 maj
|
Uttagna |
|
|
MÄN |
|
10000m |
|
|
|
KVINNOR |
|
10000m |
|
|
|
Nordic Challenge 10000 m
Århus, DEN 23 maj
Landslagsledare: Stefan Olsson (Kent Classon ansvarig på plats)
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att deltaga med 2-4 löpare per tävlingsklass.
Uttagningskriterier: En bedömning görs på tidigare resultat på sträckan samt resultat gjorda under våren i terräng/gatlopp kring 10km, nationellt och internationellt.
* SM-milen i Malmö den 18 april kommer att vara en viktig tävling och värderas högt vid uttagning.
Anm: Även löpare utanför landslaget kan få möjlighet att delta i Nordic Challenge-loppet. För mer information, kontakta landslagsledaren.
Uttagning: 22 april, med möjlighet att komplettera till 12 maj.
|
Uttagna |
|
|
MÄN |
Johan Larsson 81 Strömstad LK |
10000m |
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
|
|
|
KVINNOR |
Frida Lundén 84 FK Studenterna |
10000m |
Louise Nilsson 86 Malmö AI |
|
Sanna Mustonen 91 Hässelby SK - återbud |
|
Sara Holmgren 91 Sävedalens AIK |
Europacup vinterkast
Leiria, POR 14-15 mars
Coacher: Anders Axlid (truppansvarig), Jonas Mellblom
Fysio: Kari Kiviniemi
Grenar: Samtliga kastgrenar för seniorer och 22-årsjuniorer
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren i seniorklass och högst en deltagare/gren i 22-årsklass.
Uttagning: Stora delar av truppen tas ut 18 februari. Kompletteringar kan göras fram till 2 mars.
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
Kula |
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Diskus |
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
|
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK |
Slägga |
|
Spjut |
|
|
|
KVINNOR |
|
Kula |
|
Diskus |
|
Slägga |
Marinda Petersson 95 Malmö AI |
Spjut |
Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04 - återbud |
|
|
M22 |
|
Kula |
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
Diskus |
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
Slägga |
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
Spjut |
Quincy Andersson 95 Malmö AI |
|
|
K22 |
|
Kula |
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK |
Diskus |
Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK |
Slägga |
Eleni Larsson 93 Huddinge AIS |
Spjut |
|
Förtydliganden och kommentarer:
* Uttagningarna baseras på 2014 års resultat men framför allt på att Europacupen vinterkast ingår i säsongsplaneringen och att man således är förberedd på att prestera på personligt hög nivå.
Europacupen mångkamp
Inowroclaw, POL 4-5 juli
Resor: Ut 2 juli, hem 6 juli (prel.)
Överledare: Anna Öberg
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Agne Bergvall, Daniel Magnusson, Cai Bolö
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Hasse Ådén
Övriga deltagande länder: ESP, ISL, ITA, NOR, POL, ROM, SUI
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 14 juni
Uttagning: 16 juni
MÄN |
Uttagna |
Tiokamp |
Petter Olson 91 Hässelby SK - återbud |
|
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Kevin Fankl 95 Ullevi FK |
|
Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK |
|
|
|
|
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Lisa Linnell 91 Atleticum Växjö SK |
|
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF - återbud |
|
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK - återbud |
|
Beatrice Lantz 97 IFK Växjö |
|
Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad |
|
|
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Tartu, EST 6-7 juni
Resor: Ut 5 juni, hem 8 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Agne Bergvall, Daniel Magnusson, Jan Samuelsson, Christian Östervall
Medicinskt team: Jimmy Palm
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 24 maj.
Uttagning: 26 maj
MÄN |
Uttagna |
Tiokamp |
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
|
Kevin Fankl 95 Ullevi FK |
|
Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK |
|
|
KVINNOR |
|
Sjukamp |
Sofia Linde 95 Täby IS - återbud |
|
Lisa Linnell 91 Atleticum Växjö SK |
|
Andrea Nybäck 90 IF Göta |
|
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
|
|
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2015 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2015 och i vissa fall utomhus 2014.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
World Relays
Nassau, BAH 2-3 maj
Resor:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Coacher: Jörgen Becke, Niclas Broström
Medicinskt team:
Grenar: Se nedan.
Deltagare: Varje land får ställa upp med max 1 lag/gren.
Kvalperiod: IAAFs officiella kvalperiod gäller mellan 1/1 2014 och 20/4 2015.
Slutlig uttagning: 20 april.
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
4x100m |
39.00 |
|
4x200m |
|
|
4x400m |
3:04.10 |
|
4x800m |
|
|
Medley |
|
|
(1200m+400m+800m+1600m) |
|
|
|
KVINNOR |
|
|
4x100m |
44.00 |
Irene Ekelund 97 Malmö AI |
|
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
|
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK |
|
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
|
Pernilla Nilsson 92 Malmö AI (reserv) |
|
|
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne (reserv) |
4x400m |
|
|
4x800m |
3:33.50 |
|
Medley |
|
|
(1200m+400m+800m+1600m) |
Förtydliganden och kommentarer
Löpare till det kvinnliga laget 4x100m kommer bli inbjudna att delta på ett förläger i USA och där kommer slutlig uttagning att ske. För mer information kontakta Förbundskaptenen.