Junior-ungdom 2016
Uppdaterat: 18 augusti 2016
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-VM 19 år (JVM)
Bydgoszcz, POL 19 - 24 juli
Resor: Utresa från Arlanda 17 juli, hemresa 25 juli
Överledare: Gunilla Löthagen Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Alexander Tursell, Malin Sundström, Helene Friberg, Greg Duplantis.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabianson, Peter Lantz.
Ålderskategori: P19/F19, d v s i första hand aktiva födda 1997-98. Om en yngre aktiv klarar JVM-kvalgränsen och önskar tävla på JVM istället för UEM skall landslagsledaren Jonas Anshelm kontaktas.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: Till och med 3 juli.
Slutlig uttagning: 4 juli.
Träff för uttagna: Lördagen den 2 juli i Göteborg. Information om detta skickas till uttagna aktiva.
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagna |
P19 |
|
|
100m |
10.55 |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
200m |
21.30 |
Marcus Torné 98 IFK Helsingborg |
400m |
47.25 |
|
800m |
1:49.50 |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
3:47.00 |
Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK |
5000m |
14:15.00 |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
10000m |
30:30.00 |
|
3000m H |
9:00.00 |
|
110m H/99.1 |
14.10 |
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
400m H |
52.20 |
Viktor Nylander 98 Malmö AI |
Höjd |
2.16 |
|
Stav |
5.10 |
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
Längd |
7.55 |
|
Tresteg |
15.60 |
|
Kula/6.0 |
18.50 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus/1.75 |
55.00 |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
|
|
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Slägga/6.0 |
69.00 |
|
Spjut |
68.70 |
Simon Litzell 97 Hässelby SK |
Tiokamp/P19 |
7.200 |
Sebastian Ruthström 98 Spårvägens FK |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.80 |
|
200m |
24.00 |
Irene Ekelund 97 Malmö AI - återbud |
400m |
54.25 |
|
800m |
2:07.50 |
|
1500m |
4:22.00 |
|
3000m |
9:30.00 |
|
5000m |
16:20.00 |
|
3000mH |
10:27.50 |
|
100m H |
13.90 |
|
400m H |
59.90 |
Johanna Dyremark 98 IFK Tumba |
Höjd |
1.83 |
|
Stav |
4.05 |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
|
|
Klara Mattsson 97 IK Orient |
Längd |
6.20 |
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika |
Tresteg |
13.00 |
|
Kula |
14.75 |
|
Diskus |
48.80 |
|
Slägga |
57.50 |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
|
Emma Thor 97 Turebergs FK |
Spjut |
49.50 |
|
Sjukamp |
5.300 |
Bianca Salming 98 Täby IS |
|
|
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
4x100m |
se nedan |
|
4x400m |
se nedan |
|
Uttagningsprinciper
ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
- att man bekräftar resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden kommer att värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse.
* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
STAFETTER
- För att stafettlag ska anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.
Ungdoms-EM (UEM)
Tbilisi, GEO 14-17 juli
Resor: Utresa 12 juli, hem 18 juli
Överledare: Karin Lundgren
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Anders Rydén
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Cecilia Nilsson, Felix Siljebäck Larsen, Kristina Wärff.
Medicinskt team: Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 1999-2000.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 3 juli
Uttagning: 4 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas.
Träff för uttagna: Lördagen den 2 juli i Göteborg. Information om detta skickas till uttagna aktiva.
Resultatnivåer:
Gren |
Norm |
Uttagning |
P17 |
|
|
100m |
10.85 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
|
Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg |
200m |
21.85 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
|
Kasper Kadestål 99 Öresunds FK |
400m |
49.00 |
Kasper Kadestål 99 Öresund FK |
|
|
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
800m |
1:53.00 |
|
1500m |
3:56.00 |
|
3000m |
8:40.00 |
|
2000m H |
6:10.00 |
|
110m H/91.4 |
14.10 |
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
400m H/84.0 |
54.00 |
|
Höjd |
2.05 |
Simon Wiklund 99 IK Wilske |
Stav |
4.75 |
|
Längd |
7.15 |
|
Tresteg |
14.60 |
|
Kula/5.0 |
18.00 |
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
Diskus/1.5 |
54.00 |
|
Slägga/5.0 |
67.00 |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
|
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
Spjut/700 |
67.00 |
|
Tiokamp |
6.900 |
|
Svensk Stafett (100, 200, 300, 400m) |
se nedan |
Kasper Kadestål 99 Öresund FK
Carl Bengtström 00 Örgryte IS
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF
Alexander Andreasson 99 Örgryte
Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
|
|
|
F17 |
|
|
100m |
11.90 |
|
200m |
24.50 |
|
400m |
56.00 |
|
800m |
2:10.00 |
|
1500m |
4:30.00 |
Vilma Jonsson 99 IFK Lidingö |
3000m |
9:53.00 |
Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF Friidrott |
2000m hinder |
7:05.00 |
Mika Söderström 99 IFK Lidingö |
|
|
Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK |
100m häck |
13.85 |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
|
Victoria Almerén Hansson 99
Hammarby IF |
400m häck |
61.50 |
|
Höjd |
1.78 |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
Stav |
3.80 |
|
Längd |
5.95 |
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
Tresteg |
12.50 |
Fatima Koné 99 Ullevi FK |
|
|
Klara Ekelund 99 KA2 |
Kula |
15.60 |
Axelina Johansson 00 Hovslätts IK |
Diskus |
45.00 |
|
Slägga |
60.00 |
|
Spjut |
49.50 |
|
Sjukamp |
5.100 |
Erika Wärff 00 Malmö AI |
|
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
Svensk Stafett (100, 200, 300, 400m) |
se nedan |
|
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
För uttagning kommer stor vikt läggas vid:
-
att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid UEM.
-
att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka ”fullträff” garanterar inte uttagning
-
att resultatnivån klarats i god konkurrens.
-
Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
-
Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara av betydelse.
STAFETTER
Mer information om kriterier kommer inom kort.
Nordiska-Baltiska mästerskapen 22 år
Alberga, FIN 20-21 augusti
Resor: Utresa från Arlanda, Kastrup och Landvetter 19 augusti, hemresa 21 augusti
Överledare: Lena Björk
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Coacher: Niclas Broström, David Stridfeldt, Håkan Fridhäller, Anna Strenius, Fredrik Oderborn, Urban Andersson, Morgan Persson, Hans Källén, Erik Johansson.
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin.
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1994-96
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige deltar med två aktiva per gren.
Uttagning: 9 augusti
Gren
|
Uttagna |
M22 |
|
100m |
Erik Hagberg 95 Upsla IF |
|
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
200m |
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF |
400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
800m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Gustav Berlin 95 IK Akele |
1500m |
Alexander Nilsson 95 Mölndals AIK |
|
Hampus Börjesson 94 Ullevi FK |
5000m |
Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK |
|
William Levay 96 Spårvägens FK - återbud |
|
Joel Zackrisson 94 Ullevi FK |
3000mH |
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
|
Jens Petrusson 94 Ullevi FK |
110mH |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
|
Jonathan Holm 94 Strands IF |
400mH |
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
Höjd |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
Fabian Delryd 96 Täby IS |
Stav |
Micael Fagö 94 Kalmar SK |
|
David Kappelin 95 Örgryte IS |
Längd |
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
Tresteg |
Jesper Hellström 95 Hässelby SK |
|
Simon Karlén 94 IF Göta |
Kula |
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
|
Tim Wunger 94 Upsala IF |
Diskus |
Simon Pettersson 94 Upsala IF |
|
Gustav Liberg 95 Ullevi FK |
Slägga |
Tim Söderqvist 95 Hälle IF |
|
Anton Andersson 96 Umedalens IF |
Spjut |
Quincy Andersson 95 Malmö AI |
|
Lukas Kvist 94 IFK Helsingborg |
4x100m |
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
|
Desmond Rogo 96 Hammarby IF |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF |
4x400m |
Andreas Movin 96 IFK Lidingö |
|
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
|
K22 |
|
100m |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Sara Söderberg 94 Tjalve IF Norrköping |
200m |
Sara Sörderberg 94 Tjalve IF Norrköping |
|
Caroline Kihlblom 94 Turebergs FK |
400m |
Klara Helander 95 Upsala IF |
|
Alexandra Everett 96 Malmö AI |
800m |
Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg |
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
1500m |
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
|
Lisa Bergdahl 95 Sävedalens AIK |
5000m |
Kerstin Axelsson 96 IK Hakarpspojkarna |
|
Alice Petersson 95 Kalmar SK |
3000mH |
Josefine Malmborg 94 Täby IS |
|
Cornelia Hendberg 96 IK Ymer |
100mH |
Sofia Mossberg 95 Falu IK |
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
400mH |
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
|
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
Höjd |
Linda Skantze 96 IFK Lidingö |
|
Ylva Engdahl 96 Spårvägens FK |
Stav |
Hanna Jansson 95 Ullevi FK |
|
Amanda Gabrielsson 96 Örgryte IS |
Längd |
Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan |
|
Sandra Törnros 95 Gefle IF |
Tresteg |
Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan |
|
Nellie Mårtensson 95 Malmö AI |
Kula |
Fanny Roos 95 Atleticum SK Växjö |
|
Maria Nilsson 95 IK Orient |
Diskus |
Lydia Sundin 94 IFK Mora |
|
Fanny Roos 95 Atleticum SK Växjö |
Slägga |
Marinda Petersson 95 Malmö AI |
|
Matilda Åström 95 Gefle IF |
Spjut |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
|
Karolina Ander 96 Hässelby SK |
4x100m |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
|
Sara Söderberg 94 Tjalve IF Norrköping |
|
Sandra Törnros 95 Gefle IF |
|
Caroline Kihlblom 94 Turebergs FK |
4x400m |
Alexandra Everett 94 Malmö AI |
|
Klara Helander 95 Upsala IF |
|
Sofia Johnsson 94 Hässelby SK |
|
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
Uttagningsprinciper:
- Man ska vara fysiskt och mentalt redo att prestera på personlig toppnivå.
- Uttagningar kommer att baseras på resultat gjorda under sommaren. JSM i Hässleholm är en viktig observationstävling och prestationer under juli och början av augusti kommer att värderas högre än resultat från början av säsongen.
- Hänsyn kommer att tas till inbördes möten under säsongen.
- Dubbleringar kan komma att förekomma.
- Ta alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller.
Nordiska 19-årskampen
Hafnarfjördur, ISL 13-14 augusti
Resor: Utresa från Arlanda, Kastrup och Landvetter 12 augusti, hemresa 15 augusti
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman, Anders Rydén
Coacher: Daniel Arnsten, Mattias Jons, Alexander Tursell, Malin Sundström, Jan Samuelsson, Christer Litzell, Per Skoog, David Vendel.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabianson, Peter Lantz
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1997-98
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 9 augusti
Grenprogram
Gren |
Uttagna |
P19 |
|
100m |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
Tarley Allison 97 Järvsö IF |
200m |
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
400m |
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF |
|
Joakim Karlsson 97 Finspångs AIK |
800m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
|
Warsame Doley 98 Malmö AI |
1500m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
|
Simon Wallenlind 97 Mölndals AIK |
5000m |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
|
Adelegn Zewdu 97 Malmö AI |
3000m hinder |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Erik Djurberg 97 Hässelby SK |
110m häck |
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
|
Elias Martinsson 97 Brattås CK |
400m häck |
Viktor Nylander 98 Malmö AI |
|
Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS |
Höjd |
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
|
Filip Björklund 98 Upsala IF |
Stav |
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
|
Emil Östergren 98 IFK Växjö |
Längd |
Elias Martinsson 97 Brattås CK |
|
Daniel Örevik 97 Visby IF Gute |
Tresteg |
Christoffer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK |
|
Marcus Nyberg 97 Malmö AI |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS |
Diskus |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
|
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Slägga |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
|
Johannes Nilsson 98 Västerås FK |
Spjut |
Simon Litzell 97 Hässelby SK |
|
Jakob Eriksson 98 IF Göta |
4x100m |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg |
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
|
Max Hrelja 98 Linköpings GIF |
4x400m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
|
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF |
|
Joakim Karlsson 97 Finspångs AIK |
|
Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS |
|
|
|
|
F19 |
|
100m |
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Claudia Payton 98 IF Göta |
200m |
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
400m |
Ebba Svantesson 97 Ullevi FK |
|
Alice Svantesson 97 Ullevi FK |
800m |
Astrid Rosvall 97 Hässelby SK |
|
Patricia Striner 97 Malmö AI |
1500m |
Isabella Andersson 97 Turebergs FK |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
3000m |
Thea Boström 98 Tjalve IF Norrköping |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
3000m hinder |
Alice Greberg 97 Mölndals AIK |
|
Lisa Svensson 97 Linköpings GIF |
100m häck |
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
400m häck |
Johanna Dyremark 97 IFK Tumba |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
Höjd |
Bianca Salming 98 Täby IS |
|
Emma Söderström 98 Göteborgs KIK |
Stav |
Klara Mattsson 97 IK Orient |
|
Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad |
Längd |
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika |
|
Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK |
Tresteg |
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
|
Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätts IK |
Kula |
Agnes Larsson 97 IF Göta Karlstad |
|
Amanda Malmehed 98 Linköpings GIF |
Diskus |
Anna Karlsson 98 Motala AIF |
|
Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba |
Slägga |
Frida Bååth 97 Timrå AIF |
|
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
Spjut |
Linn Peura 97 Råby Rekarne FIF |
|
Carolin Näslund 98 SK Bore |
4x100m |
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad |
|
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
|
Lovisa Östervall 97 IFK Tumba |
4x400m |
Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad |
|
Ebba Svantesson 97 Ullevi FK |
|
Alice Svantesson 97 Ullevi FK |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Notera att 3000 m hinder har ersatt 2000 m hinder i F19. Uttagning kan baseras på prestationer gjorda på båda distanserna.
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Tammerfors, FIN 3-4 september
Resor: Utresa sker med båt från Stockholm tidigt den 2 september, hem med båt den 4 september
Landslagsledare: Rafael Askros
Överledare: Bo Sjölander
Koordinator: Johanna Berggren, Björn Lindén
Coacher: Lisa Hannula, Jonny Carlsson, Anneli Johansson, Curt Roland Ljung, Monica Magnusson, Peter Håkansson, Felix Siljebäck Larsen, Kristina Wärff, Erik Olsson, Anders Walther, Kyllan Quick, Peter Dagerhem, Frida Svensson
Medicinskt team: Jesper Fritz, Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 1999/2000.
Grenar: Se nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Slutgiltig uttagning: 11 augusti, viss komplettering kan ske senare, dock senast den 28 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P17 |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg |
200m |
Kasper Kadestål 99 Öresunds FK |
|
Henrik Larsson 99 IF Göta |
400m |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
Johan Alsing 99 Östersunds GIF |
800m |
Iyuel Ayele 99 Huddinge AIS |
|
Edvin Hagberg 99 Tureberg FK |
1500m |
Ahmed Abdullahi 99 Ullevi FK |
|
Mathias Söder 99 Kongahälla AIK |
3000m |
August Mollén Tjalve IF Norrköping |
|
Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi FK |
3000m hinder |
Ludvig Bjurelid 00 Högby IF |
|
Olof Silvander 99 IFK Lidingö |
110m häck |
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
|
Linus Kapstad 00 Umedalens IF |
400m häck |
Anton Bertilsson 99 Habo FIF-81 |
|
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF |
Höjd |
Simon Wiklund 99 IK Wilske |
|
Joakim Wadstein 00 Tjalve IF Norrköping |
Stav |
Tom Johansson 99 KFUM Örebro |
|
Simon Thor 00 IFK Märsta |
Längd |
Jonas Renz 99 Tjalve IF Norrköping |
|
Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas FK |
Tresteg |
Markus Lundborg 99 Ullevi FK |
|
Linus Bertilsson 99 Örgryte IS - återbud |
|
Chakkrit Chanprakhon 99 FIK Färjestaden |
Kula |
Emil Nilsson 99 Habo FIF-81 |
|
Lukas Björninger 00 Tureberg FK |
Diskus |
Alexander Sjögren 99 Kalmar SK |
|
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
August Bergstrand 99 Ullevi FK |
Spjut |
Carl Widenholm 00 Hellas FK |
|
Gustav Liljeblad 99 Mölndals AIK |
4x100m |
Kasper Kadestål 99 Öresunds FK |
|
Michael Nyabako 99 IFK Helsingborg |
|
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
|
Henrik Larsson 99 IF Göra |
|
Linus Kapstad 00 Umedalens IF |
4x400m |
Kasper Kadestål 99 Öresunds FK |
|
Arvid Gustafsson 99 Upsala IF |
|
Edvin Hagberg 99 Tureberg FK |
|
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
|
F17 |
|
100m |
Ida Thunberg 99 IK Stål |
|
Hanna Axelsson 99 Upsala IF |
200m |
Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK |
|
Saga Berneryd 99 Spårvägens FK |
400m |
Martina Winberg 99 Mölndals AIK |
|
Julia Frisk 99 IFK Växjö |
800m |
Beatrice Brink 99 IF Kville |
|
Sara Dädeby 99 Hovslätts IK |
1500m |
Mika Söderström 99 IFK Lidingö |
|
Emma Magnusson 99 Mölndals AIK |
3000m |
Frida Karlsson 99 Sollefteå GIF - återbud |
|
Emily Fielder 00 Motala AIF |
|
Linnea Smalström 99 Sävedalens AIK |
2000m hinder |
Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK |
|
Julia Samuelsson 99 Högby IF |
100m häck |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby IF |
400m häck |
Celina Reichardt 99 Spårvägens FK |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
Höjd |
Filippa Gunnarsson 99 Laholms IF |
|
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
Stav |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
|
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg |
Längd |
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
Tresteg |
Fatima Koné 99 Ullevi FK |
|
Klara Ekelund 99 KA2 IF |
Kula |
Frida Bergvall 99 IFK Växjö |
|
Ida Olsson 99 IF Hagen |
Diskus |
Ida Stenbäck 99 SK Bore |
|
Axelina Johansson 00 Hovslätts IK |
Slägga |
Cecilia Larsson 99 IFK Växjö |
|
Jennifer Quick 00 IFK Lund |
Spjut |
Amanda Nilsson 99 Laholms IF |
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
4x100m |
Hanna Axelsson 99 Upsala IF |
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Saga Berneryd 99 Spårvägens FK |
|
Jonna Claesson 00 Stora Skedvi IK |
4x400m |
Martina Winberg 99 Mölndals AIK |
|
Celina Reichardt 99 Spårvägens FK |
|
Julia Frisk 99 IFK Växjö |
|
Beatrice Brink 99 IF Kville |
Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Hässleholm) och USM16 (Vellinge) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
JNM-UNM mångkamp
Huddinge 11-12 juni
Resor: Ut 10 juni, hem 13 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Helene Friberg, Krister Hultberg, Ulrik Mattisson, Kristina Wärff, Jan Samuelsson, Christina Wänseth
Medicinskt team: Hasse Åden, Nadja Petersen
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: Till och med 29 maj
Uttagning: 31 maj
Klass |
Uttagna |
M22 tiokamp |
Rasmus Elfgaard 94 Habo FIF-04 - återbud |
|
Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK |
|
|
P19 tiokamp |
Gabriel Rosshagen 98 Hässelby SK |
|
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
|
Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK |
|
|
P17 tiokamp |
Edvin Hagberg 99 Turebergs FK |
|
Jonas Renz 99 Tjalve IF Norrköping |
|
Simon Thor 00 IFK Märsta |
|
|
K22 sjukamp |
Farydah Inoussa 94 Hässelby SK |
|
Elin Lindeblad 95 Kalmar SK |
|
|
F19 sjukamp |
Beatrice Lantz 97 IFK Växjö |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
|
|
F17 sjukamp |
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Ida Thunberg 99 IK Stål |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är att ta ut starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2016 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2016 och i vissa fall utomhus 2015.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |