Junior-ungdom 2017
Uppdaterat: 22 augusti 2017
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
Junior-EM 22 år
Bydgoszcz, POL 13-16 juli
Resor: Utresa (från Stockholm/Göteborg/Köpenhamn) 11 juli,
hemresa 17 juli
Överledare: Karin Lundgren
Landslagsledare: Helene Friberg
Koordinator: Daniel Bergin
Media: Frida Hogstrand
Coacher: Niclas Broström, Erik Johansson, Håkan Fridhäller, Hans Källén, David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Ulrik Mattisson, Anna Strenius, Morgan Rosberg. Kommer att kompletteras.
Medicinskt team: Daniel Hedström, Stefan Svensson Glenndin,
Maria Mereman, Lotta Munk
Kvalperiod: januari 2017 – 2 juli 2017
Slutlig uttagning: 3 juli
Träff för uttagna:
Resultatnivåer:
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagna |
M22 |
|
|
100m |
10.55 |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
|
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
|
Desmond Rogo 96 Hammarby IF |
200m |
21.10 |
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
400m |
46.80 |
|
800m |
1:48.50 |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
|
|
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
1500m |
3:44.00 |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
5000m |
14:12.50 |
|
10000m |
30:15.00 |
Gabriel Steffensen 96 Mölndals AIK |
3000m H |
8:55.00 |
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
110m H |
14.10 |
|
400m H |
51.20 |
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
|
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
Höjd |
2.17 |
Fabian Delryd 96 Täby IS |
Stav |
5.25 |
|
Längd |
7.60 |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
|
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
|
Jesper Hellström 95 Hässelby SK |
Tresteg |
15.80 |
Jesper Hellström 95 Hässelby SK |
Kula |
17.80 |
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI |
Diskus |
55.00 |
Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI |
|
|
Gustav Liberg 95 Ullevi FK |
|
|
Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI |
Slägga |
66.00 |
Tim Söderqvist 95 Hälle IF |
Spjut |
71.50 |
|
Tiokamp |
7.450 |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
|
|
Kevin Fankl 95 Ullevi FK |
|
|
Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK |
4x100m |
40.00 |
Austin Hamilton 97 Malmö AI |
|
|
Emil von Barth 96 Ullevi FK |
|
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
|
|
Jakob Lindblom 95 KA2 |
|
|
|
4x400m |
3:10.00 |
Alexander Lundskog 96 Ullevi FK |
|
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
|
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
K22 |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
100m |
11.75 |
|
200m |
23.80 |
|
400m |
53.50 |
|
800m |
2:05.00 |
Isabella Andersson 95 Turebergs FK |
1500m |
4:20.00 |
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
|
|
Isabella Andersson 95 Turebergs FK |
5000m |
16:35.00 |
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
10000m |
36:00.00 |
Isabelle Brauer 96 Hässelby SK |
|
|
Sarah Lahti 95 Hässelby SK |
|
|
Lisa Bergdahl 95 Sävedalens AIK |
3000mH |
10:25.00 |
|
100m H |
13.50 |
|
400m H |
58.50 |
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK |
|
|
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
Höjd |
1.82 |
Ellen Ekholm 96 Ullevi FK |
Stav |
4.05 |
Hanna Jansson 95 Ullevi FK |
Längd |
6.20 |
Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne |
Tresteg |
13.10 |
|
Kula |
15.00 |
Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven |
|
|
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
Diskus |
50.50 |
Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven |
Slägga |
62.00 |
Marinda Petersson 95 Malmö AI |
|
|
Emma Thor 97 Turebergs FK |
|
|
Frida Bååth 97 Timrå AIF |
Spjut |
52.00 |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
Sjukamp |
5.450 |
Lovisa Östervall 97 Upsala IF |
|
|
Malin Skogström 95 Hässelby SK |
4x100m |
45.00 |
|
4x400m |
3:36.00 |
|
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
-
Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JEM.
-
Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.
För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.
Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
Uttagning sker med start onsdag 7 juni. Därefter varje tisdag fram till och med 4 juli.
Kvalperiod; januari 2017 - 2 juli 2017. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2016 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.
Junior-EM 19 år
Grosseto, ITA 20-23 juli
Resor: Ut 18 juli - hem 24 juli
Överledare: Gunilla Löthagen-Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Joakim Norman och Anna Linner Bassani.
Coacher: Jan Samuelsson, Daniel Arnsten, Malin Sundström, Alexander Tursell, Helena Engman, Greg Duplantis, Staffan Jönsson och Sofie Edqvist.
Ålderskategori: Aktiva födda 1998, 1999 och 2000
Deltagare: Tre aktiva per gren kan bli uttagna
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Kvalperiod: Januari 2017 - 2 Juli 2017
Resultatnivåer:
Gren |
Norm |
Uttagning |
P19 |
|
|
100m |
10.75 |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
200m |
21.50 |
Kasper Kadestål 99 Malmö AI |
|
|
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
|
Vidar Stenqvist 00 Täby IS |
400m |
48.00 |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
|
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF |
800m |
1:51.00 |
|
1500m |
3:49.00 |
|
5000m |
14:30.00 |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
10000m |
31:20.00 |
|
3000m H |
9:10.00 |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
|
Leo Magnusson 98 Sävedalens SK |
|
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
110m H |
14.10 |
Max Hrelja 98 Malmö AI |
400m H |
52.80 |
Anton Bertilsson 99 Habo Friidrott |
|
|
Viktor Nylander 98 Malmö AI |
Höjd |
2.12 |
|
Stav |
4.95 |
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
Längd |
7.40 |
|
Tresteg |
15.20 |
|
Kula |
18.00 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Diskus |
54.00 |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
Slägga |
68.50 |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
Spjut |
69.50 |
|
Tiokamp |
7.150 |
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
4x100 |
41.05 |
|
4x400 |
3:14.00 |
|
|
|
|
F19 |
|
|
100m |
11.95 |
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
|
|
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
|
|
Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad |
200m |
24.35 |
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
|
|
Denise Eriksson 98 Ullevi FK |
|
|
Emelie Rantzow 98 IK Ymer |
400m |
54.50 |
|
800m |
2:07.50 |
|
1500m |
4:27.00 |
|
3000m |
9:40.00 |
|
5000m |
17:10.00 |
|
3000m H |
10:40.00 |
|
100m häck |
13.90 |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
400m häck |
59.50 |
|
Höjd |
1.80 |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
|
|
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
|
Emma Söderström 98 Göteborgs KIK |
Stav |
4.00 |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
|
|
Elienor Werner 98 Hässelby SK återbud |
Längd |
6.10 |
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika |
|
|
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
|
Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK |
Tresteg |
12.80 |
|
Kula |
14.00 |
Amanda Malmehed Tillfeldt 98 IF Göta |
|
|
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
Diskus |
46.50 |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
|
Mathilda Eriksson 98 Huddinge AIS |
|
|
Anna Karlsson 98 Motala AIF |
Slägga |
57.50 |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
Spjut |
49.00 |
Carolin Näslund 98 SK Bore |
Sjukamp |
5.175 |
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
|
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
4x100m |
46.00 |
|
4x400m |
3:42.00 |
|
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
-
Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JEM.
-
Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.
För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.
Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
Uttagning sker med start onsdag 7 juni. Därefter varje tisdag fram till och med 4 juli.
Kvalperiod; januari 2017 - 2 juli 2017. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2016 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.
Nordiska 19-årskampen
Umeå, SWE 19-20 augusti
Resor: Utresa 18 augusti, hem 20 augusti
Överledare: Gunilla Löthagen- Sjöstrand
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Anna Linner Bassani
Coacher: Jan Samuelsson, Malin Sundström, Daniel Arnsten, Alexander Tursell, Helena Engman, Staffan Jönsson, Sofie Edqvist. Kommer att kompletteras.
Medicinskt team: Johanna Hellström, Linda Berntsson och Jonas Lindberg.
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1998-99
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper: Se nedan.
Slutlig uttagning: 13 augusti
Grenprogram
Gren |
Uttagna |
P19 |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Alexander Andreasson 99 Örgryte IS |
200m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Victor Koch 98 Örgryte IS |
400m |
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF |
|
Michael Giraldi 99 Västerås FK |
800m |
Warsame Hassan 98 Malmö AI |
|
Edvin Hagberg 99 Turebergs FK |
1500m |
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
|
Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK |
5000m |
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK |
3000m hinder |
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK |
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
110m häck |
Max Hrelja 98 Malmö AI |
|
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg |
400m häck |
William Frobe 98 Täby IS |
|
Samuel Wiik 98 Örgryte IS |
Höjd |
Simon Wiklund 99 IK Wilske |
|
Filip Björklund 98 IF Upsala |
Stav |
Tom Johansson 99 KFUM Örebro |
|
Robin Jacobsson 98 Ullevi FK |
Längd |
Jonatan Hirsh 99 KFUM Örebro |
|
David Svensson 98 IFK Tumba |
Tresteg |
Max Heidenberg 98 Örgryte IS |
|
Marcus Lundborg 99 Ullevi FK |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
Diskus |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Lukas Hamrin 99 Timrå AIF |
Slägga |
Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK |
|
August Bergstrand 99 Ullevi FK |
Spjut |
Jakob Eriksson 98 IF Göta Karlstad |
|
Jonathan Amneskog 98 Klippans FK |
4x100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Alexander Andreasson 99 Örgryte IS |
|
Max Hrelja 98 Malmö AI |
|
Victor Koch 98 Örgryte IS |
4x400m |
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF |
|
Michael Giraldi 99 Västerås FK |
|
Samuel Wiik 98 Örgryte IS |
|
William Frobe 98 Täby IS |
|
|
F19 |
|
100m |
Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad |
|
Hanna Axelsson 99 Upsala IF |
200m |
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
|
Denise Eriksson 98 Ullevi FK |
400m |
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Moa Mattisson 98 IFK Helsingborg |
800m |
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
Sofia Johansson 98 Linköpings GIF |
1500m |
Julia Samuelsson 99 Högby IF |
|
Beatrice Brink 99 IF Kville |
3000m |
Eleonora Olsmats 99 Turebergs FK |
|
Thea Boström 98 Tjavle IF Norrköping |
3000m hinder |
Julia Samuelsson 99 Högby IF |
|
Alice Greberg 98 Mölndals AIK |
100m häck |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Ida Thunberg 99 KFUM Örebro |
400m häck |
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IF |
|
Tove Söder 98 Huddinge AIS |
Höjd |
Maja Nilsson 99 Motala AIF |
|
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
Stav |
Hanna Vidlund 99 Umedalens IF |
|
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg |
Längd |
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika |
|
Sara Sjögren 98 Stenungsunds FI |
Tresteg |
Jenny Lestander 98 Linköpings GIF |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
Kula |
Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad |
|
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
Diskus |
Vanessa Kamga 99 Upsala IF |
|
Mathilda Eriksson 98 Huddinge AIS |
Slägga |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Jessica Mattson 98 Spårvägens FK |
Spjut |
Carolin Näslund 98 SK Bore |
|
Maja Gustavsson 98 Västerås FK |
4x100m |
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
|
Claudia Payton 98 IF Göta Karlstad |
|
Nikki Sjöberg 98 Bollnäs FIK |
|
Denise Eriksson 98 Ullevi FK |
4x400m |
Ida Callenvik 99 Karlskoga FIF |
|
Linnea Frobe 98 Täby IS |
|
Moa Mattisson 98 IFK Helsingborg |
|
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IF |
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med
landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/Stadion 2-3 september
Resor:
Landslagsledare: Rafael Askros
Överledare: Ulrika Pizzeghello
Koordinator: Anna Greilert
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Felix Siljebäck, Lisa Hannula, Cecilia Nilsson, Daniel Persson, Midde Hamrin, Erik Olsson och Mauri Lindstedt
Medicinskt team: Jesper Fritz, Tomas Gjörling, Frida Flodström
Ålderskategori: P17/F17, födda 2000/2001.
Grenar: Se nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Slutgiltig uttagning: 20 augusti
Grenprogram:
Gren |
Uttagna |
P17 |
|
100m |
Omar Chaaban 00 IFK Helsingborg |
|
Linus Kapstad 00 Umedalens IF |
200m |
Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro |
|
Vidar Stenqvist 00 Täby IS |
400m |
Carl Bengtström Örgryte IS |
|
Albert Nygren 01 Upsala IF |
800m |
Josef Wallenlind 01 Mölndals AIK |
|
Erik Jälknäs 00 Trollhättan FIK |
1500m |
Eric Källman 00 IK Ymer |
|
Anton Axelsson 01 Hässelby SK |
3000m |
Omar Nuur 01 IFK Växjö |
|
Emil Magnell Millán 01 Tjalve IF Norrköping |
2000m hinder |
Carl Jälknäs 00 Trollhättan FIK |
|
Ludvig Bjurelid 00 Högby IF |
110m häck |
Linus Kapstad 00 Umedalens IF |
|
Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad |
300m häck |
Johan Claeson 01 Tranås AIF |
|
Philip Stömne 00 Valbo AIF |
Höjd |
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
|
Joakim Wadstein 00 Tjalve IF Norrköping |
Stav |
Simon Thor 00 IFK Märsta |
|
Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF |
Längd |
Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK |
|
Erik Johansson 01 Ullevi FK |
Tresteg |
Tobias Carlryd 00 Örgyte IS |
|
Tim Svantesson 00 Nyköpings BIS |
Kula |
Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville |
|
Lukas Björninger 00 Turebergs FK |
Diskus |
Victor Wisén 01 Upsala IF |
|
Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS |
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Ivar Moisander 00 Huddinge AIS |
Spjut |
Carl Widenholm 01 Hellas IF |
|
Alex Wisme 00 IFK Växjö |
4x100m |
Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK |
|
Omar Chaaban 00 IFK Helsingborg |
|
Viktor Thor 00 Strands IF |
|
Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro |
|
|
4x400m |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
Albert Nygren 01 Upsla IF |
|
Johan Claeson 01 Tranås AIF |
|
Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg |
F17 |
|
100m |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
Greta Deltin 00 Hammarby IF |
200m |
Gabriella Holmström 00 Upsala IF |
|
Charlotte Andersson 00 Huddinge AIS |
400m |
Lovisa Skoglund 01 Höörs IS |
|
Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK |
800m |
Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
1500m |
Gaël De Coninck 01 Sävedalens AIK |
|
Thea Norlund 00 Skellefteå AIK |
3000m |
Linnea Sennström 00 Hässelby SK |
|
Almida Thörjesson 01 Kyrkhults SK |
2000m hinder |
Elsa Wallenius 01 Västerås FK |
|
Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF |
100m häck |
Nellie Erlandsson 01 Malmö AI |
|
Julia Wennersten 01 IK Ymer |
300m häck |
Lea Andersen 00 Täby IS |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
Höjd |
Erika Wärff 00 Malmö AI |
|
Tilda Ånborg 00 Motala AIF |
Stav |
Megan Berg Nobéus 00 Malmö AI |
|
Alva Sundin 01 Täby IS |
Längd |
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Amanda Eriksson 00 Spårvägens FK |
Tresteg |
Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF |
|
Emelie Svensson 00 Huddinge AIS |
Kula |
Axelina Johansson 00 Hovslätts IK |
|
Julia Axtelius 00 Enköpings AIF |
Diskus |
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF |
|
Ida Wåhlstrand 00 IFK Växjö |
Slägga |
Sara Forssell 00 Motala AIF |
|
Anna Götberg 01 Västerås FK |
Spjut |
Stina Jacobson 00 Istrums SK |
|
Filippa Norberg 01 Linköpings GIF |
4x100m |
Greta Deltin 00 Hammarby IF |
|
Freja Andersdotter 01 KA2 IF |
|
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
|
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
|
|
4x400m |
Lovisa Skoglund 01 Höörs IS |
|
Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
|
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Hässleholm) och USM16 (Vellinge) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
JNM-UNM mångkamp
Kuortane, FIN, 10-11 juni
Resor: Ut 9 juni, hem 12 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Björn Lindén
Coacher: Cai Bolö, Helene Friberg, Jan Samulesson, Jeanette Sténsson Hallgren, Kristina Wärff
Medicinskt team: Linda Berntsson, Ingvar Palmgren, Hasse Ådén.
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass
Kvalperiod: Till och med 28 maj
Uttagning: 30 maj
Klass |
Uttagna |
M22 |
Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK |
tiokamp |
|
|
|
P19 |
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
tiokamp |
|
|
|
P17 |
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
tiokamp |
Philip Stömne 00 Valbo AIF |
|
Simon Thor 00 IFK Märsta |
|
|
K22 |
Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero IK |
sjukamp |
Anna Larsson 97 Varbergs GIF |
|
Emilia Stenström 97 Huddinge AIS |
|
|
F19 |
Frida Bergvall 99 IFK Växjö |
sjukamp |
Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK |
|
Helena Kolte 98 Täby IS |
|
|
F17 |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
sjukamp |
Lovisa Karlsson 00 Högby IF |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI |
Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2017 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2017 och i vissa fall utomhus 2016. Då seniorlandskampen genomförs samtidigt kommer den att prioriteras framför 22-årsklassen.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
European Youth Olympic Festival
Győr, HUN 23-29 juli
Resor: Ut - 22 juli, hem - 30 juli
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Lisa Sund
Coacher: Felix Siljebäck och Lisa Hannula
Medicinskt team: Utses av SOK
Ålderskategori: P16/F16, dvs födda 2001.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst en deltagare/gren och truppen får innehålla högst 24 aktiva. En aktiv får delta i högst två individuella grenar och högst en löpgren längre än 200 m.
Kvalperiod: Till och med 30 juni
Slutlig uttagning: SOK kommer att presentera den svenska truppen preliminärt 11 juli
Gren |
SFIF-nivå |
Uttagna |
Pojkar |
|
|
100m |
10.85 |
Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK avstår |
200m |
22.00 |
Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro |
400m |
49.00 |
|
800m |
1:54.00 |
|
1500m |
3:59.00 |
|
3000m |
8:44.00 |
|
2000m H |
6:05.00 |
|
110m H |
14.20 |
|
400m H |
55.00 |
Johan Claeson 01 Tranås AIF |
Höjd |
2.05 |
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
Stav |
4.65 |
|
Längd |
7.20 |
|
Tresteg |
14.75 |
Carl af Forselles 01 Hellas FK |
Kula |
18.00 |
Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville |
Diskus |
55.00 |
|
Slägga |
67.00 |
|
Spjut |
65.00 |
|
|
|
|
Flickor |
|
|
100m |
12.10 |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
200m |
24.60 |
Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad |
400m |
56.00 |
|
800m |
2:11.00 |
Gael De Coninck 01 Sävedalens AIK |
1500m |
4:30.00 |
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK |
3000m |
9:48.00 |
|
2000mH |
6:55.00 |
Elsa Wallenius 01 Västerås FK |
100m H |
14.00 |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
400m H |
62.00 |
|
Höjd |
1.77 |
|
Stav |
3.80 |
Alva Sundin 01 Täby IS |
Längd |
6.00 |
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK |
Tresteg |
12.50 |
|
Kula |
15.00 |
|
Diskus |
44.00 |
|
Slägga |
60.00 |
Elina Karvonen 01 IF Vingarna |
Spjut |
48.00 |
|
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
För uttagning kommer stor vikt läggas vid
-
att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid EYOF
-
att man bekräftat resultat med en stabil nivå. En enstaka ”fullträff” garanterar inte uttagning
-
att resultatnivån klarats i god konkurrens
-
resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
-
skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara avgörande
STAFETTER
Mer information om kriterier kommer inom kort.