Terräng - landsväg 2017
Uppdaterad 6 december 2017
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.
VM 24 timmar
Belfast, GBR 1-2 juli
Resor: Ut 29 juni, hem 3 juli (preliminärt)
Lagledning: Andreas Falk (ansvarig) samt tre ytterligare ledare
Grenar: 24 timmar (M + K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. Indikativa gränser 240 km (M) respektive 215 km (K).
Första uttagning: 28 februari
Slutlig uttagning: 1 april
|
Uttagna |
Män |
Johan Steene 73 IF Linnéa |
|
Dan Välitalo 71 Västerås LK |
Kvinnor |
Maria Jansson 85 Kvarnsvedens GoIF |
|
Sandra Lundqvist 77 Kristinehamn MSK |
|
Anna Grundahl 76 IF Linnéa |
|
|
VM Ultra Trail
Badia Prataglia, ITA 10 juni
Resor: Ut 8 juni, hem 11 juni
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig) samt ytterligare en ledare
Grenar: 50km (Stigning +2.800m)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. V v kontakta landslagsledning för förfrågan om relevanta uttagningstävlingar till årets VM.
Första uttagning: 15 mars
Slutlig uttagning: Preliminärt 10 maj beroende på ”Final Entry” till LOC
|
Uttagna |
Män |
André Jonsson 85 Sportsgym SC |
Kvinnor |
Jennifer Asp 92 Sportsgym SC |
|
|
EM 100 km
T B D
Resor:
Lagledning: Peter Fredricson (ansvarig)
Grenar: 100 km (M + K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på EM. Indikativa gränser 7h 05min (M) respektive 8h 15min (K).
Första uttagning:
Slutlig uttagning:
NM-JNM terräng
Middelfart, DEN, 11 november
Hemsida: Preliminärt: http://www.europeancross.dk/
Utresa: 10 november
Hemresa: 11 november
Landslagsledare: Lorenzo Nesi, Ulf Friberg, Johan Wettergren
Coacher:
Fysioterapeut: Rickard Bäckström
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst åtta (män) resp sju (övriga klasser) deltagare/klass varav de fyra resp tre främsta räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att delta med lag i samtliga klasser, med högst fem deltagare per klass.
Uttagningskriterier: Placeringar på Terräng-SM värderas högt. Därutöver bedöms resultat under terrängsäsongen och i sista hand tidigare resultat. Det är möjligt att delta utan tävlan för de som aspirerar på Terräng-EM-platser.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (31 oktober).
Män |
Napoleon Solomon 94 Tureberg FK |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
John Kingstedt 92 Huddinge AIS |
|
Daniel Lundgren 85 Tureberg FK |
Kvinnor |
Sara Holmgren 90 Sävedalens AIK |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
|
Maria Larsson 94 Örgryte IS |
|
Ida-Maria Nicklasson 86 Finspångs AIK |
Pojkar |
Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK |
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
|
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK |
|
Omar Mahamed Ismail 00 Högby IF |
Flickor |
Alice Greberg 98 Mölndals AIK |
|
Elsa Wallenius 01 Västerås FK |
|
Beatrice Brink 99 IF Kville |
|
Maja Majbäck 98 Jukkasjärvi IF |
EM-JEM terräng
Šamorín, SVK, 10 december
Hemsida: EAA: http://www.european-athletics.org/competitions/european-cross-country-championships/
Utresa:
Hemresa:
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Coacher: Johan Wettergren, Ulf Friberg
Fysioterapeut: Rickard Bäckström
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km. Mixedstafett seniorer 4x1.5km. Yngsta tillåtna födelseår i P/F19 är 2001, i seniorklasserna och stafetten, 1997.
Deltagare: Varje nation får starta med högst sex deltagare/klass, varav de tre främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: Placeringar på Terräng-NM och Terräng-SM värderas högt. Det kan kompletteras med tävlingar mot slagfärdig internationell konkurrens, i första hand rekommenderade av landslagsledningen. Ambitionen är att delta med lag. Dessa kan kompletteras med enskilda medlemmar som landslagsledningen utser (för att komponera bästa möjliga lag).
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (31 oktober) respektive Terräng-NM (14 november) och kompletteras slutgiltigt 28 november.
|
Uttagna |
Män |
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK |
|
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
|
John Kingstedt 92 Huddinge AIS - återbud |
|
David Nilsson 87 Högby IF |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Andreas Åhwall 89 Hässelby SK |
|
|
P19 |
Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK |
|
Miguel Palm 98 Mölndals AIK |
|
Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK |
|
Omar Mahamed Ismail 00 Högby IF |
|
|
Kvinnor |
Meraf Bahta 84 Hälle IF |
|
Maria Larsson 94 Örgryte IS |
|
|
K22 |
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
|
Isabelle Brauer 96 Hässelby SK |
|
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK |
|
Isabella Andersson 95 Turebergs FK |
|
|
Mixstafett |
Andreas Almgren 95 Turebergs FK - återbud |
|
Jonas Leanderson 91 Malmö AI - återbud |
|
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
|
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |