Seniorer arena 2018
Uppdaterad: 1 september 2018
OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper uppdateras kontinuerligt.
Europacupen kast
Leiria, POR 10-11 mars
Resor: Ut 8 mars, hem 12 mars
Landslagsledare: Anders Axlid
Coacher: Vésteinn Hafsteinsson, Stellan Kjellander, Henrik Wennberg
Medicinskt team: Tommy Eriksson
Grenar: Kula, diskus, slägga spjut
Klasser: M, K, M22 och K22
Deltagare: Varje nation får starta med 2 deltagare/gren i seniorklass, och 1 deltagare/gren 22-årsklass
Slutlig uttagning: 5 februari
Gren |
Uttagna |
|
Män |
|
|
Kula |
|
|
Diskus |
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
|
|
|
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Slägga |
Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
Kvinnor |
|
|
Kula |
Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK |
|
|
Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad |
|
Diskus |
Mathilda Eriksson 98 Huddinge AIS |
|
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
|
Tracey Andersson 84 Ullevi FK |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
M22 |
|
|
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Diskus |
Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK |
|
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
K22 |
|
|
Kula |
Sara Lennman 96 Katrineholms SK |
|
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
Slägga |
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF |
|
Spjut |
|
|
|
|
|
Europacupen 10 000 m
London, GBR 19 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg och Johan Wettergren
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. I lagtävlingen räknas de 3 bästa resultaten i varje klass.
Uttagningskriterier: Alla anmälda måste efter den 1 januari 2017 ha uppfyllt EA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, 10km gatlopp, halvmarathon eller marathon.
Löpare kan tas ut på basis av tidigare meriter och efter avstämning av aktuell status.
För att vara aktuell krävs kapacitet att springa på 29:20 resp. 33:40.
Sista datum för anmälan: Den slutgiltiga truppen kommer att tas ut den 5:e maj, men aktiva kommer att få klartecken efterhand.
Meddela ert intresse snarast eller senast 1 april till landslagsledare.
Uttagna |
|
|
MÄN |
|
10000m |
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK |
|
David Nilsson 87 Högby IF återbud |
|
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK |
KVINNOR |
|
10000m |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS återbud |
Sverige-Estland-Finland mångkamp
Pärnu, EST 16-17 juni
Resor: Ut 15 juni, hem 18 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Leif Robertson, Jan Samuelsson, Vladimir Petrovic
Medicinskt team: Maria Mereman, Erik Bergstrand
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 27 maj
Uttagning: 5 juni
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2018 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2018 och i vissa fall utomhus 2017.
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.
|
Uttagna |
Män |
Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö |
|
Kevin Fankl 95 Ullevi FK |
|
Andreas Gustafsson 97 Falu IK |
|
Nicklas Karlsson 96 Finnspångs AIK |
|
Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK |
Kvinnor |
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
Emma Stenlöf 96 Västerås FK |
|
Erika Wärff 00 Malmö AI - återbud |
|
Lovisa Östervall 97 Upsala IF |
|
|
|
|
EM
Berlin, GER 6-12 augusti
Resor: Ut 4 och 5 augusti, hem 13 augusti
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman
Media: Hillevi Thor
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Se kvalgränser nedan
Deltagare: Varje nation får starta med upp till tre deltagare per gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod: 1 januari 2017 - 30 juli 2018. (till den 22 juli för stafetter)
Uttagning: Uttagningarna kommer att ske fortlöpande från och med april.
Slutlig uttagning: 25 juli, om platser kvar i grenen kan nya uttagningar göras t o m den 29 juli. För grenar där 3 deltagare redan blivit uttagna per 25 juli (efter GP Karlstad) stängs grenen för ytterligare uttagning efter 25 juli.
Kvalgränser:
Gren |
Kvalgräns |
Uttagna |
MÄN |
|
|
100m |
10.35 |
Henrik Larsson 99 IF Göta |
|
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
|
|
Dennis Leal 94 Spårvägens FK |
200m |
20.90 |
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
400m |
46.70 |
Erik Martinsson 96 Gelfe IF
|
800m |
1:47.60 |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK |
1500m |
3:40.00 |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
|
Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI |
|
|
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
5000m |
13:42.00 |
|
10000m |
28:55.00 |
|
Marathon |
Klicka här! |
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK |
3000m H |
8:37.50 |
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK |
|
|
Emil Blomberg 92 Hässelby SK |
110m H |
13.80 |
|
400m H |
50.70 |
Isak Andersson 96 Upsala IF |
Höjd |
2.26 |
Fabian Delryd 96 Täby IS återbud |
Stav |
5.55 |
Armand Duplantis 99 Upsala IF |
|
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS |
Längd |
7.95 |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
Tresteg |
16.60 |
|
Kula |
19.90 |
|
Diskus |
63.50 |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens SK |
|
|
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
|
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
Slägga |
74.00 |
Anders Eriksson 94 Hovslätts IK |
Spjut |
80.00 |
Jiannis Smalios 87 Thorengruppen TFC |
Tiokamp |
7.850 |
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK |
|
|
Marcus Nilsson 91 Högby IF |
4x100m |
Se nedan! |
Tony Darkwah 86 Hammarby IF |
|
|
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall FI |
|
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
|
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
|
|
Reserv Dennis Leal 94 Spårvägens FK |
4x400m |
Se nedan! |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
|
Joel Groth 91 Bollnäs FIK |
|
|
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
|
|
Reserv Felix Francois 90 Örgryte IS |
20 km G |
|
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
|
50 km G |
|
Anatole Ibáñez 85 Eskilstuna FI
|
|
|
Anders Hansson 92 SK Svängen
|
|
|
|
KVINNOR |
|
|
100m |
11.50 |
|
200m |
23.50 |
|
400m |
53.40 |
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
800m |
2:02.50 |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
|
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
1500m |
4:12.00 |
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
|
|
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
5000m |
15:40.00 |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
|
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
|
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
10000m |
33:20.00 |
Meraf Bahta 89 Hälle IF |
|
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
Marathon |
Klicka här! |
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK återbud |
|
|
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS |
|
|
Mikaela Larsson 85 Spårvägens FK |
|
|
Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK |
|
|
Malin Starfelt 86 Runacademy IF |
3000mH |
9:55.00 |
Caroline Högardh 92 Hässelby SK |
100m H |
13.25 |
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK |
400m H |
57.70 |
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
Höjd |
1.90 |
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF |
|
|
Sofie Skoog 90 IF Göta |
Stav |
4.45 |
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK |
|
|
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
Längd |
6.60 |
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK |
Tresteg |
13.90 |
|
Kula |
16.60 |
Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven |
|
|
Frida Åkerström 90 Hässelby SK |
Diskus |
56.00 |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
Slägga |
69.00 |
Ida Storm 91 Malmö AI |
Spjut |
59.00 |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
Sjukamp |
5.900 |
Bianca Salming 98 Turebergs FK |
|
|
Lisa Linnell 91 Athletics 24 Seven |
4x100m |
Se nedan! |
Irene Ekelund 97 Spårvägen FK återbud |
|
|
Claudia Payton 98 Ullevi FK |
|
|
Elin Östlund 91 KFUM Örebro |
|
|
Hanna Adriansson-Nordberg 92 IFK Lidingö |
|
|
Reserv Malin Ström 86 Bollnäs FIK |
4x400m |
Se nedan! |
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
|
Josefine Magnusson 89 Malmö AI |
|
|
Reserv Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK |
Förtydliganden och kommentarer:
ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Uttagning sker fortlöpande.
För sprintgrenar upp till och med 400m kommer de 12 bäst rankade friidrottarna, sett till 2018 årsbästa lista och max tre per nation, att erhålla en plats i semifinalen, utan att behöva springa försöksloppen.
KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i Internationella eller Europeiska Friidrottsförbundets (EA) tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.
GRÄNSER och UTTAGNINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande. Resultat under perioden 20 maj – 25 juli 2018 kommer att värdesättas högre än andra resultat. Detta för att fler skall kunna få besked i god tid inför mästerskapet och därmed möjlighet att förbereda sig på ett optimalt sätt.
* EA:s kvalgränser i tablån ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a att man är fysiskt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM. Förhandsuttagning som inte följs upp kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2017 komma att beaktas.
KOMPLETTERANDE KVALBESTÄMMELSER
* I de fall aktiva får en inbjudan av EA, kommer SFIF vara restriktivt med uttagning. En lägsta gräns för varje gren tas fram och kan fås av förbundskaptenen. Gränsen kommer dock i de flesta fall vara samma som kvalgränsen.
* Eftersom EA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2018) att delta.
STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Tyskland) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2017 - 22 juli 2018 (OBS: Lag från minst två nationer måste delta i tävling för att tiden ska räknas.)
10.000m (män och kvinnor):
De tre främsta på Europacupen 10 000 meter 2017 och 2018 anses också av EAA ha klarat kvalkriterierna.
Sverige - Finland ("Finnkampen")
Tammerfors, FIN 31 augusti - 1 september
Resdagar: Utresa 30 augusti, hem 2 september
Överledare:
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Mikael Norman
Media:
Coacher: Torbjörn Eriksson, Anders Axlid, Johan Wettergren, Ulf Friberg
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2017 där resultat på SM i Eskilstuna kommer värderas högt liksom prestationer under augusti månad.
* Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Eskilstuna den 24-26 augusti får plats i truppen. Uppdrag som "reserv" kan förekomma.
* Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen eller ansvarig
grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 27 augusti
Gren |
Uttagna |
MÄN |
|
100m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Dennis Leal 94 Spårvägens FK |
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
200m |
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad |
|
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK - återbud |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK - återbud |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
800m |
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK - återbud |
|
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds AI |
|
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
1500m |
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK |
|
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds AI - återbud |
|
Elmar Engholm 92 Hässelby SK |
|
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
5000m |
Emil Danielsson 97 Spårvägens FK |
|
Suldan Hassan 98 Ullevi FK |
|
Amanuel Gergis 96 Turebergs FK |
10000m |
Napoleon Solomon 94 Fredrikshof FI - återbud |
|
Jonas Leandersson 90 Enhörna IF |
|
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF |
|
Amanuel Gergis 96 Turebergs FK |
3000mH |
Daniel Lundgren 85 Turebergs FK |
|
Simon Sundström 98 IFK Lidingö |
|
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK |
110m H |
Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö |
|
Anton Levin 92 Malmö AI |
|
Max Hrelja 98 Malmö AI |
400m H |
Carl Bengtström 00 Örgryte IS |
|
Hampus Widlund 93 IFK Växjö |
|
Isak Andersson 96 Upsala IF |
Höjd |
Linus Thörnblad 85 Malmö AI - återbud |
|
Andreas Carlsson 95 IK Ymer |
|
Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndals AIK |
|
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF |
Stav |
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro |
|
Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte IS |
|
Micael Fagö 94 94 IFK Kalmar |
Längd |
Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI |
|
Michel Tornéus 86 Hammarby IF |
|
Andreas Otterling 86 IFK Lidingö |
Tresteg |
Moteba Mbumba 90 Hässelby SK |
|
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS |
|
Erik Ehrlin 90 Hammarby IF |
Kula |
Wictor Petersson 98 Malmö AI |
|
Gabriel Heen 95 Hässelby SK |
|
Arwid Koskinen 92 92 Ullevi FK |
Diskus |
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK |
|
Simon Pettersson 94 Hässelby SK |
|
Axel Härstedt 87 Malmö AI |
Slägga |
Ragnar Carlsson 00 Falu IK |
|
Oskar Vestlund 93 IF Göta Karlstad |
|
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK |
Spjut |
Jiannis Smalios 87 Thorengruppen TFC |
|
Kim Amb 90 Bålsta IK |
|
Simon Litzell 97 97 Hässelby SK |
4x100m |
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS |
|
Dennis Leal 94 Spårvägens FK |
|
Felix Svensson 97 Mölndals AIK |
|
Erik Hagberg 95 Upsala IF |
4x400m |
Erik Martinsson 96 Gefle IF |
|
Felix Francois 90 Örgryte IS |
|
Anton Sigurdsson 96 Malmö AI |
|
Dennis Forsman 95 Ullevi FK |
10000 m |
Ato Alm Ibáñez 85 Eskilstuna FIF |
Gång |
Perseus Karlström 90 Eskilstuna FIF |
|
Anders Hansson 92 SK Svängen |
KVINNOR |
|
100m |
Claudia Payton 98 Ullevi FK |
|
Hanna Adriansson Nordberg 92 IFK Lidingö |
|
Fanny Runheim 99 Thorengruppen |
200m |
Daniella Busk 93 Malmö AI |
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
400m |
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
|
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
800m |
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK |
|
Yolanda Ngarambe Turebergs FK |
|
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
1500m |
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK |
|
Yolanda Ngarambe Turebergs FK |
|
Anna Silvander 93 IFK Lidingö |
5000m |
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
|
Lisa Havell 88 Spårvägens FK |
|
Sarah van der Wielen 95 Hässelby SK - återbud |
10000m |
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Linn Nilsson 90 Hälle IF |
|
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK |
3000m H |
Caroline Högardh 92 Hässelby SK |
|
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK |
|
Emma Dahl 91 Örgryte IS |
100m H |
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK |
|
Emma Tuvesson 91 Hammarby IF |
|
Amanda Hansson 99 Hässelby SK |
400m H |
Johanna Holmén-Svensson 95 Ullevi FK |
|
Lovisa Linde 98 Täby IS |
|
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS |
Höjd |
Erika Kinsey 88 Trångsviken |
|
Maja Nilsson 99 Motala IF |
|
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad |
Stav |
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK |
|
Ellen Olsson 97 Wärnamo SK |
|
Hanna Jansson 95 Ullevi FK |
Längd |
Khaddi Sagnia 95 Ullevi FK |
|
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK |
|
Erica Jarder 86 Spårvägens FK |
Tresteg |
Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS |
|
Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF |
|
Jasmin Sabir Hammarby IF |
Kula |
Fanny Roos 95 Athletic 24seven |
|
Frida Åkerström 90 Hässelby SK |
|
Amanda Malmehed 98 IF Göta |
Diskus |
Vanessa Kamga 98 Upsala IF |
|
Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK |
|
Fanny Roos 95 Athletic 24Seven |
Slägga |
Ida Storm 91 Malmö AI |
|
Marinda Pettersson 95 Malmö AI |
|
Grete Ahlberg Hammarby IF |
Spjut |
Sofi Flink 95 Västerås FK |
|
Caroline Näslund 98 IF Göta |
|
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro |
4x100m |
Fanny Runheim 99 Thorengruppen TFC |
|
Lisa Lilja 96 Ullevi FK |
|
Claudia Payton 98 Ullevi FK |
|
Daniella Busk 93 Malmö AI |
4x400m |
Lisa Duffy 93 Hässelby SK |
|
Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK |
|
Josefine Magnusson 89 Malmö AI |
|
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK |
5000m |
Monica Svensson Växjö AIS |
Gång |
Ellinor Hogrell 68 Enhörna IF |
|
Julia Ibrahim 96 GK Steget |