28-29 mars 2009
Radisson SAS Hotel, Malmö
VALBEREDNINGENS
FÖRSLAG
BAKGRUND
Vid Svenska Friidrottsförbundets årsmöte den 28-29 mars i Malmö går följande personers mandatperioder i förbundsstyrelsen ut:
Ordförande Lennart Karlberg
Ledamot Stefan Borg
Ledamot Karin Lundgren
Ledamot Madeleine Melander
Ledamot Tomas Riste
Av dessa har Madeleine Melander avböjt att kandidera för omval.
Vidare har Maria Henriksson Akraka meddelat att hon av tidsskäl avbryter sin mandatperiod i samband med årsmötet.
Curt Högberg, Lillemor Rönnbrant och Mats Åkerlind har ett år kvar på sina resp mandatperioder som ledamöter.
Med ambitionen att genomföra en grundlig beredningsprocess har valberedningen organiserat en enkät där företrädare för friidrottssverige fått lämna synpunkter om relevanta aspekter av förbundsstyrelsens utformning. Denna enkät ses som internt arbetsmaterial och kommer av etiska skäl inte att offentliggöras.
En närmare redogörelse för upplägget av valberedningens arbete kommer att göras under förbundsmötet.
CV-BANK / SEMINARIUM
Senare under mars månad kommer en djupare presentation av kandidaterna till förbundsstyrelsen att genomföras i form av en CV-bank.
Under lördagen den 28 mars kommer ett seminarium att organiseras på möteshotellet.
CV-dokumentet och seminariet är öppna även för personer som inte ingår valberedningens förslag (se nedan) men som vill kandidera vid förbundsmötet.
Tveka dock inte att när som helst kontakta valberedningens ordförande Johan Storåkers (tel 0709-40 78 75) vid ev frågor!
FÖRSLAG TILL STYRELSEVAL
Ordförande (mandatperiod 1 år): Lennart Karlberg
Ledamot (mandatperiod 2 år): Lena Aruhn
Ledamot (mandatperiod 2 år): Stefan Borg
Ledamot (mandatperiod 2 år): Karin Lundgren
Ledamot (mandatperiod 2 år): Tomas Riste
Ledamot (fyllnadsval 1 år): Carl-Gustaf Nilsson
Valberedningens förslag är enhälligt.
För samtliga inkomna nomineringar se nedan!
FÖRSLAG TILL VAL AV REVISORER
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Bauman
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Egenäs
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Margareta Tell
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Owe Westin
dvs omval för samtliga.
ÖVRIGT
Till förbundsmötesordförande föreslås Gunnar Johnsson och till mötessekreterare Kerstin Rosén.
Valberedningen har under året bestått av ordföranden Johan Storåkers och ledamöterna Berndt Andersson, Nils-Erik Emilsson, Ellinor Johansson och Kristina Södergren.
Alla medlemmar av valberedningen är öppna att fortsätta sitt uppdrag även om det noggrant ska påpekas att det självklart är årsmötet som är suveränt att ta beslut i ärendet.
INKOMNA STYRELSENOMINERINGAR
ORDFÖRANDE
Dalarnas FIF
Lennart Karlberg
Gefle IF
Lennart Karlberg
Gästriklands FIF
Lennart Karlberg
Spårvägens FK
Stefan Borg
ÖVRIGA LEDAMÖTER
Bohuslän-Dals FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Dalarnas FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Annelie Svärdh
Gefle IF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Gotlands FIF
Annelie Svärdh
Gästriklands FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
IF Göta
Lena Aruhn
Tomas Riste
Göteborgs FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Hallands FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Jämtland/Härjedalens FIF
Siv Tjärner
Malmö AI
Pia Bosdotter Olson
Medelpads FIF
Ann-Katrin Olsson
Siv Tjärner
Norrbottens FIF
Ann-Katrin Olsson
Siv Tjärner
Rånäs 4H
Ann-Katrin Olsson
Skånes FIF
Ann-Katrin Olsson
Spårvägens FK
Lena Aruhn
Tomas Riste
Toomas Timpka
Mia Sparrow
Turebergs FK
Stefan Borg
Västerbottens FIF
Ann-Katrin Olsson
Siv Tjärner
Västergötlands FIF
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
IFK Växjö
Anders Holmberg