27-28 mars 2010
Falun
VALBEREDNINGENS
FÖRSLAG
BAKGRUND
Vid Svenska Friidrottsförbundets årsmöte den 27-28 mars i Falun går följande personers mandatperioder i förbundsstyrelsen ut:
Ordförande Lennart Karlberg
Ledamot Curt Högberg
Ledamot Carl-Gustaf Nilsson
Ledamot Lillemor Rönnbrant
Ledamot Mats Åkerlund
Av dessa har Carl-Gustaf Nilsson avböjt att kandidera för omval medan övriga meddelat valberedningen att de står till förfogande för ev omval.
Lena Aruhn, Stefan Borg, Karin Lundgren och Tomas Riste har ett år kvar på sina resp mandatperioder som ledamöter.
Med ambitionen att genomföra en grundlig beredningsprocess har valberedningen organiserat en enkät där företrädare för friidrottssverige fått lämna synpunkter om relevanta aspekter på förbundsstyrelsens utformning. Denna enkät ses som internt arbetsmaterial och kommer av etiska skäl inte att offentliggöras.
En närmare redogörelse för upplägget av valberedningens arbete kommer att göras under förbundsmötet.
CV-BANK / SEMINARIUM
Senare under mars månad kommer en djupare presentation av kandidaterna till förbundsstyrelsen att genomföras i form av en CV-bank.
Under lördagen den 27 mars kommer ett seminarium att organiseras i samband med förbundsårsmötet.
CV-dokumentet och seminariet är öppna även för personer som inte ingår valberedningens förslag (se nedan) men som vill kandidera vid förbundsmötet.
Tveka dock inte att när som helst kontakta valberedningens ordförande Johan Storåkers (tel 0709-40 78 75) vid ev frågor!
FÖRSLAG TILL STYRELSEVAL
Ordförande (mandatperiod 1 år): Lennart Karlberg
Ledamot (mandatperiod 2 år): Curt Högberg
Ledamot (mandatperiod 2 år): Toralf Nilsson
Ledamot (mandatperiod 2 år): Lillemor Rönnbrant
Ledamot (mandatperiod 2 år): Mats Åkerlind
Valberedningens förslag är enhälligt.
För samtliga inkomna nomineringar se nedan!
FÖRSLAG TILL VAL AV REVISORER
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Bauman (omval)
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Egenäs (omval)
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Lars-Gunnar Nilsson (nyval)
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Owe Westin (omval)
ÖVRIGT
Till förbundsmötesordförande föreslås Gunnar Johnson och till mötessekreterare Kerstin Rosén.
Valberedningen har under året bestått av ordföranden Johan Storåkers och ledamöterna Berndt Andersson, Nils-Erik Emilsson, Ellinor Johansson och Kristina Södergren.
Alla medlemmar av valberedningen är öppna att fortsätta sitt uppdrag även om det noggrant ska påpekas att åsmötet självklart är suveränt att ta beslut i ärendet.
INKOMNA STYRELSENOMINERINGAR
ORDFÖRANDE
Gefle IF
Lennart Karlberg
IF Göta
Lennart Karlberg
Hässelby SK
Lennart Karlberg
Mölndals AIK
Lennart Karlberg
IK Orient
Lennart Karlberg
Utby IK
Lennart Karlberg
Västerås FK
Lennart Karlberg
ÖVRIGA LEDAMÖTER
Bodens FI
Siv Tjärner
Bokenäs IF
Lillemor Rönnbrant
Brattås CK
Lillemor Rönnbrant
Dals Södra FFI
Lillemor Rönnbrant
Fredrikshofs FI
Curt Högberg
Gefle IF
Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
IF Göta
Toralf Nilsson
Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
Hässelby SK
Curt Högberg
Kungshamns IF
Lillemor Rönnbrant
IFK Lidingö
Curt Högberg
Toralf Nilsson
Luleå LDK
Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
Malmö AI
Toralf Nilsson
Morjärvs SK
Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
Mölndals AIK
Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
IK Orient
Lillemor Rönnbrant
Piteå IF
Curt Högberg
Lillemor Rönnbrant
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
Spårvägens FK
Toralf Nilsson
Strömstads IF
Lillemor Rönnbrant
Tanums IF
Lillemor Rönnbrant
Turebergs FK
Toralf Nilsson
Team Ultrasweden LK
Reima Hartikainen
Tväråselets AIF
Curt Högberg
Siv Tjärner
Mats Åkerlind
Uddevalla SK
Lillemor Rönnbrant
Utby IK
Lillemor Rönnbrant
Mats Åkerlind
Väsby IK
Curt Högberg
Västerås FK
Mats Åkerlind
Wärnamo SK
Toralf Nilsson