26-27 mars 2011
Gävle
VALBEREDNINGENS
FÖRSLAG
BAKGRUND
Vid Svenska Friidrottsförbundets årsmöte den 26-27 mars i Gävle går följande personers mandatperioder i förbundsstyrelsen ut:
Ordförande Lennart Karlberg
Ledamot Lena Aruhn
Ledamot Stefan Borg
Ledamot Karin Lundgren
Ledamot Tomas Riste
Alla dessa har meddelat valberedningen att de står till förfogande för ev omval.
Curt Högberg, Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant och Mats Åkerlind har ett år kvar på sina resp mandatperioder som ledamöter.
Med ambitionen att genomföra en grundlig beredningsprocess har valberedningen organiserat en enkät där företrädare för friidrottssverige fått lämna synpunkter om relevanta aspekter på förbundsstyrelsens utformning. Denna enkät ses som internt arbetsmaterial och kommer av etiska skäl inte att offentliggöras.
En närmare redogörelse för upplägget av valberedningens arbete kommer att lämnas under förbundsmötet.
CV-BANK / SEMINARIUM
Senare under mars månad kommer en djupare presentation av kandidaterna till förbundsstyrelsen att genomföras i form av en CV-bank.
Under lördagen den 26 mars kommer ett seminarium att organiseras i samband med förbundsårsmötet.
CV-dokumentet och seminariet är öppna även för personer som inte ingår valberedningens förslag (se nedan) men som vill kandidera vid förbundsmötet.
Tveka dock inte att när som helst kontakta valberedningens ordförande Johan Storåkers (tel 0709-40 78 75) vid ev frågor!
FÖRSLAG TILL STYRELSEVAL
Ordförande (mandatperiod 1 år): Lennart Karlberg
Ledamot (mandatperiod 2 år): Lena Aruhn
Ledamot (mandatperiod 2 år): Jan Kowalski
Ledamot (mandatperiod 2 år): Karin Lundgren
Ledamot (mandatperiod 2 år): Tomas Riste
För samtliga inkomna nomineringar se nedan!
FÖRSLAG TILL VAL AV REVISORER
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Bauman (omval)
Revisor (mandatperiod 1 år): Lars Egenäs (omval)
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Lars-Gunnar Nilsson (omval)
Revisorssuppleant (mandatperiod 1 år): Ove Vestin (omval)
ÖVRIGT
Till förbundsmötesordförande föreslås Gunnar Johnson och till mötessekreterare Kerstin Rosén.
Valberedningen har under hela året innefattat ordföranden Johan Storåkers och ledamöterna Berndt Andersson, Ellinor Johansson och Kristina Södergren. Nils-Erik Emilsson ingick i valberedningen och deltog i dess arbete fram till sin bortgång i början av 2011.
Samtliga nuvarande medlemmar av valberedningen står till förfogande för att fortsätta sitt uppdrag. Självklart utser förbundsårsmötet dock suveränt den nya valberedningen.
INKOMNA STYRELSENOMINERINGAR
ORDFÖRANDE
Bohuslän-Dals FIF
Lennart Karlberg
IF Göta Karlstad
Lennart Karlberg
Göteborgs FIF
Lennart Karlberg
Hässelby SK
Lennart Karlberg
IK Orient
Lennart Karlberg
ÖVRIGA LEDAMÖTER
Blekinge FIF
Åke Westerlund
Bohuslän-Dals FIF
Lena Aruhn
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
FIF Gnistan
Åke Westerlund
IF Göta Karlstad
Lena Aruhn
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Göteborgs FIF
Lena Aruhn
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Hässelby SK
Jan Kowalski
Tomas Riste
KA 2 IF
Åke Westerlund
Malmö AI
Jan Kowalski
Medelpads FIF
Jan Kowalski
IK Orient
Lena Aruhn
Stefan Borg
Karin Lundgren
Tomas Riste
Rånäs 4H
Jan Kowalski
Skånes FIF
Åke Westerlund
Spårvägens FK
Jan Kowalski
Turebergs FK
Stefan Borg