Inkomna nomineringar
2012
När tidsperioden för nomineringar till Svenska Friidrottsförbundets styrelse löpte ut den 10 januari hade 9 distrikt och 27 föreningar till valberedningen skickat in sina förslag på ordförande och/eller övriga ledamöter enl nedan:
NOMINERINGAR FRÅN DISTRIKTEN
Bohuslän/Dals FIF
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind.
Gotlands FIF
Ordförande: Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Mats Åkerlind
Göteborgs FIF
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Medelpads FIF
Ordförande: Jan Kowalski, Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind
Skånes FIF
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Mats Åkerlind
Värmlands FIF
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Västerbottens FIF
Ledamöter: Curt Högberg, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Västmanlands FIF
Ledamöter: Toralf Nilsson, Mats Åkerlind
Ångermanlands FIF
Ledamöter: Curt Högberg, Åke Westerlund
NOMINERINGAR FRÅN FÖRENINGAR
Bokenäs IF
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
SK Bore
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Brattås CK
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
Filipstads IF
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Gefle IF
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Mats Åkerlind
FIF Gnistan
Ledamot: Åke Westerlund
IF Göta Karlstad
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Huddinge AIS
Ledamot: Curt Högberg
Håfreströms IF
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
Hälle IF
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
Hässelby SK
Ordförande: Jan Kowalski
KA 2 IF
Ledamot: Åke Westerlund
Kils AIK
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
IFK Kristinehamn
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
IF Kville
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Toralf Nilsson, Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
IFK Lidingö
Ordförande: Toralf Nilsson
Ledamöter: Curt Högberg, Toralf Nilsson
IFK Likenäs
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Malmö AI
Ordförande: Jan Kowalski
Ledamot: Pia Bosdotter Olson
Mölndals AIK
Ordförande: Tomas Riste
IK Orient
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
Ransäters AIS
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
Rånäs 4H
Ordförande: Jan Kowalski
Ledamöter: Anna Hård af Segerstad, Curt Högberg, Toralf Nilsson, Mats Åkerlind
Spårvägens FK
Ordförande: Jan Kowalski
Strömstads IF
Ledamot: Lillemor Rönnbrant
IFK Sunne
Ordförande: Tomas Riste
Ledamöter: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind
IF Udd
Ledamot: Åke Westerlund
IK Viking
Ordförande: Tomas Riste
Ledamot: Lillemor Rönnbrant, Åke Westerlund, Mats Åkerlind