Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


figalan13loggaM.jpg
Årets-nomineringarna 2013

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)

 

  Prisutdelning
fredagen den 7 februari 2014
Quality Globe Hotel, Stockholm


 





PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Odain Rose, IFK Umeå (60m)
Explosionsartad inomhussäsong med seger i Nordenkampen och en sensationell femteplats på inomhus-EM.
 
Fabian Rosenquist, GoIF Tjalve (mångkamp)
Blixtinkallad till inomhus-EM med en veckas varsel, överträffade sig själv och slutade sexa.
 
Niclas Åkerström, IFK Växjö (400m häck)
Kämpade sig till en totalt otippad andrapalts i lag-EM i mycket svåra förhållanden.
 
 
KVINNOR
 
Irene Ekelund, Kils AIK (sprint)
Med landslagslinnet på sig tog hon 16 år gammal bl a en dubbelseger i senior-Finnkampen.
 
Erica Jarder, Spårvägens FK (längd)
Karriärens två första starter på internationella mästerskap gav brons på inomhus-EM och tionde plats på VM.
 
Sofia Linde, Täby IS (mångkamp)
Slutade femma på inomhus-EM efter att ha persat i samtliga grenar under mästerskapet.
 
 

 

 

 

xrcise13loggaM.jpg

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
Etablerade sig i världseliten och höll för trycket i VM och blev tia.
 
Alhaji Jeng, Örgyte IS (stav)
Imponerande kvalhoppning i VM gav final där han slutade nia.
 
Michel Tornéus, Hammarby IF (längd)
Silver på inomhus-EM efter att återigen varit så nära en ädlare valör.
 
 
KVINNOR
 
Abeba Aregawi, Hammarby IF (1500m)
Största segermarginalen någonsin på inomhus-EM och säker vinnare på utomhus-VM.
 
Emma Green Tregaro, Örgryte IS (höjd)
Stabil bland världen bästa höjdhopperskor hoppade hon hem ett brons på inomhus-EM och femteplats i VM.
 
Ebba Jungmark, Mölndals AIK (höjd)
Inomhusspecialist som återigen levererade för tredje året i rad en mästerskapsmedalj inomhus
 
 

 

 

 



PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
MÄN
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (diskus och kula)
Imponerande dubbel på hög nivå i diskus och kula.
 
Mattias Jons, Hässelby SK (slägga)
Avslutade en stabil säsong med personligt rekord och tog första svenska segern i grenen på 16 år.
 
Johan Wissman, Hässelby SK (sprint)
Tillbaka i gammalt gott slag i slutet av säsongen var han först över mållinjen i tre grenar.
 
 
 
KVINNOR
 
Isabellah Andersson, Hässelby SK (långdistans)
Seger och personligt rekord på 10000m trots solgassig värme.
 
Irene Ekelund, Kils AIK (sprint) 
Dubbelseger hos seniorna och stafettseger hos ungdomarna.
 
Charlotta Fougberg, Ullevi FK (långdistans)
Prickade riktiga formtoppen till Finnkampen: Vann 5000m på pers och var bara tiondelar från svenska rekordet på 3000m hinder.
 
 


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I FRIIDROTTS-SM
 
Kim Amb, F Bålsta IK (spjut)
Vann på internationellt gångbara 81.84 efter att han pressats av Gabriel Wallin i tuffa väderförhållanden.
 
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK (diskus)
Över 64 meter i diskus var ett av hela SM:s bästa resultat.
 
Emma Green Tregaro, Örgryte IS (höjd)
Klarade 1.90 i regn och kyla.
 
 


 

 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
MÄN
 
Markus Johansson, IF Göta Karlstad (slägga)
Slog VM-klare Mattias Jons på hemmaplan i Karlstad i tuff internationell konkurrens i Hammer Challenge.
 
Nil de Oliveira, Spårvägens FK (sprint)
Sverigetvåa genom tiderna i Sollentuna där han var hundradelen från A-gränsen till VM.
 
Olle Walleräng, Spårvägens FK (5000m )
Stabila lopp på mycket hög nivå i både Sollentuna och Göteborg.
 
 
 
KVINNOR
 
Tracey Andersson, Ullevi FK (slägga)
Imponerade med snudd på svenskt rekord i Göteborg.
 
Meraf Bahta, Hälle IF (1500m)
Seger i Göteborg och seger i Karlstad.
 
Sofi Flink, Västerås FK (spjut)
Världsårsbästa för juniorer i Sollentuna och klarad B-gräns till VM.