Europacupen 10000m
1997 inrättade Europeiska Friidrottsförbundet (EAA) en årlig "European 10000m Challenge". Detta skedde för att kompensera att sträckan plockades bort från grenprogrammet vid Europacupen.
För att inte komma i konflikt med den ordinarie arenasäsongen gavs tävlingen en kalenderplats i början på april. Av klimatskäl kom den därför att permanent arrangeras i sydligaste Europa.
2009 flyttades tävlingen dock till första helgen i juni och därmed öppnades upp för arrangörer i hela Europa. Tävlingen senare fått en ännu friare plats i kalendern.
2005 bytte tävlingen namn till "European 10000m Cup".
2019 LONDON, GBR
M A: -) Napoleon Solomon bröt, B: 7) Robel Fsiha 28:59.62, 25) David Nilsson 30:40.84.
K A: 12) Charlotta Fougberg 32:40.09.
2018 LONDON, GBR
M A: 12) Napoleon Solomon 28:33.33, B: -) Olle Walleräng bröt.
K A: 18) Charlotta Fougberg 33:13.44.
2017 MINSK, BLR
-
2016 MERSIN, TUR
-
2015 CAGLIARI, ITA
-
2014 SKOPJE, MKD
K B: 4) Hanna Bartholomew 34:20.78.
2013 PRAVETS, BUL
M: 5) Mikael Ekvall 28:55.87.
2012 BILBAO, ESP
M A: 8) Mustafa Mohamed 28:40.71, B: 6) Eric Senorski 29:41.45, 8) Mikael Ekvall 29:49.34.
K: 31) Louise Wiker 34:21.73.
2011 OSLO, NOR
M B: 5) Fredrik Uhrbom 29:45.31.
2010 MARSEILLE, FRA
M: -) Oskar Käck & Fredrik Uhrbom bröt.
K: -) Lisa Blommé bröt
2009 RIBEIRA BRAVA, POR
M: 27) Fredrik Uhrbom 29:36.93.
2008 ISTANBUL, TUR
-
2007 FERRARA, ITA
M: -) Henrik Skoog bröt.
2006 ANTALYA, TUR
M: 28) Per Jacobsen 30:12.20, 29) Joakim Johansson 30:24.33.
K: 23) Anna Rahm 34:42.20.
2005 BARAKALDO, ESP
K: 12) Anna Rahm 34:12.95, -) Christin Johansson bröt.
2004 MARIBOR, SLO
M: 9) Erik Sjöqvist 29:11.12, 18) Joakim Johansson 29:50.79.
2003 ATHINA, GRE
M: 8) Erik Sjöqvist 28:32.45, 27) Joakim Johansson 29:48.49, -) Mustafa Mohamed & Kent Claesson bröt.
K: -) Malin Öhrn bröt.
2002 CAMAIORE, ITA
M A: 14) Claes Nyberg 28:26.58, B: 8) Joakim Johansson 29:04.87, 13) Mustafa Mohamed 30:04.69.
2001 BARAKALDO, ESP
M A: 14) Claes Nyberg 28:50.02, B: 4) Mustafa Mohamed 29:13.39, 6) Kent Claesson 29:21.51, 8) Erik Sjöqvist 29:43.82.
2000 LISBOA, POR
M A: 23) Claes Nyberg 28:54.63, 27) Alfred Shemweta 29:18.58.
K B: 9) Marie Söderström-Lundberg 33:43.31.
1999 BARAKALDO, ESP
M A: 23) Claes Nyberg 29:13.30.
1998 LISBOA, POR
M A: 19) Claes Nyberg 28:24.34.
1997 BARAKALDO, ESP
-