Svenskar på
Junior EM (22 år)
* = Placering retroaktivt korrigerad p g a dopingförseelse av konkurrent som ursprungligen var placerad före.
2019 GÄVLE
Guld: Henrik Larsson (100m)
Brons: Simon Sundström (3000m hinder), Wictor Petersson (kula)
Femma: Suldan Hassan (5000m), Jakob Gardenkrans (diskus), Kaiza Karlén (längd), Vanessa Kamga (diskus), Grete Ahlberg (slägga)
Sexa: Emelie Nyman Wänseth (tresteg)
Sjua: Kasper Kadestål (200m), Leo Magnusson (3000m hinder), Maja Nilsson (höjd), Emma Thor (slägga), Bianca Salming (sjukamp)
Åtta: Austin Hamilton (100m), Max Hrelja (110m häck), Bianca Salming (höjd), Frida Bååth (slägga)
Övriga finalister: Andreas Gustafsson (9:a, tiokamp), Louise Ekman (13:e, höjd), Sara Christiansson (15:e, 5000m), Emil Danielsson (22:a, 5000m), Lovisa Östervall (bröt, sjukamp)
Semi: Claudia Payton (12:a, 100m), Minna Svärd (13:e, 400m häck), Emelie Rantzow (14:e, 200m), Joel Bengtsson (17:e, 110m häck), Anders Pihlblad (19:e, 200m), Henrik Larsson (ej start, 200m)
Försök: Andreas Kramer (10:a, 800m), M22-lag (11:a, 4x100m), K22-lag (4x100m, 11:a), Elin Brink (13:e, 1500m), Astrid Rosvall (14:e, 800m), Isabella Andersson (14:e, 1500m), Julia Samuelsson (19:e, 3000m hinder), Amanda Hansson (25:a, 100m häck), William Frobe (25:a, 400m häck), Axel Djurberg (26:a, 3000m hinder), Emma Jansson (26:a, 200m), Amanda Holmberg (26:a, 400m häck), Vendela Rydbäck ("31:a", 400m häck)
Kval: Carolin Näslund (13:e, spjut), Simon Wiklund (13:e, höjd), Mathilda Eriksson (14:e, diskus), Jakob Samuelsson (14:e, spjut), Linnea Jönsson (14:e, stav), Gustaf Bålström (15:e, tresteg), Jesper Arbinge (15:e, kula), Amanda Hansson (15:e, längd), Ellen Pettersson (17:e, diskus), Ellen Olsson (22:a, stav), Fatima Koné (22:a, tresteg)
2017 BYDGOSZCZ, POL
Guld: Andreas Kramer (800m), Fanny Roos (kula)
Silver: Fredrik Samuelsson (tiokamp), Sarah Lahti (10000m)
Brons: Thobias Nilsson Montler (längd), Sarah Lahti (5000m)
Fyra: Fabian Delryd (höjd), Linn Söderholm (1500m)
Femma: Felix Svensson (200m), Marinda Petersson (slägga)
Sexa: Austin Hamilton (100m), Isak Andersson (400m häck)
Övriga finalister: Jesper Hellström (9:a, längd), Vidar Johansson (10:a, 3000m hinder), Viktor Gardenkrans (10:a, diskus), Isabelle Brauer (10:a, 10000m), Sara Lennman (10:a, kula), Malin Skogström (11:a, sjukamp), Isabella Andersson (12:a, 1500m), Kevin Fankl (13:e, tiokamp), Emilia Kjellberg (13.e, längd), Lovisa Östervall (16:e, sjukamp), Sebastian Ruthström (17:e), Lisa Bergdahl (24:a, 10000m), Gabriel Steffensen (bröt, 10000m)
Semi: Johanna Holmén Svensson (12:a, 400m häck), Emil von Barth (16:e, 100m), Hanna Palmqvist (15:a, 400m häck)
Försök: M22-lag (11:a, 4x400m), M22-lag ("12:a", 4x100m), Kalle Berglund (13:e, 1500m), Alexander Lundskog (17:e, 400m häck), Desmond Rogo (33:a, 100m)
Kval: Jakob Gardenkrans (13:e, diskus), Viktor Gardenkrans (14:e, kula), Ellen Ekholm (15:e, höjd), Tim Söderqvist (16:e, slägga), Gustav Liberg (18:e, diskus), Andreas Carlsson (19:e, längd), Hanna Jansson (21:a, stav), Frida Bååth (22:a, slägga), Emma Thor (24:a, slägga), Sofi Flink ("27:a", spjut).
2015 TALLINN, EST
Guld: Elise Malmberg (400m häck), Angelica Bengtsson (stav)
Silver: Michaela Meijer (stav)
Fyra: Khaddi Sagnia (längd). Fanny Roos (kula)
Femma: Simon Pettersson (diskus), Fredrik Samuelsson (tiokamp), Anna Silvander (800m)
Sjua: K22-lag (4x100m)
Åtta: Daniella Busk (200m), (M22-lag (bröt, 4x100m)).
Övriga finalister: Eleni Larsson (11:a, slägga), Andreas Carlsson (12:a, höjd), Malin Skogström (bröt, sjukamp)
Försök: Daniella Busk (14:e, 100m), Ida Holm (15:e, 800m), Matilda Hellqvist (16:e, 200m), Linnea Killander (18:a, 200m), Adam Denguir (19:e, 100m), Tova Eurén (19:e, 3000m hinder), Chris Brusenback (25:a, 100m), Isabell Norstedt (28:a, 3000m hinder).
Kval: Viktor Gardenkrans (13:e, diskus), Heidi Schmidt (13:e, diskus), Carl Sténson (15:e, stav), Oscar Vestlund (15:e, slägga), Marinda Petersson (16:e, slägga), Sofia Linde (17:e, höjd), Quincy Andersson (20:e, spjut), Vendela von Corswant (21:a, höjd), Alexander Larsson (22:a, slägga), Emma Ljungberg (22:a, diskus), Love Litzell (24:a, slägga), Hanna Jansson (28:a, stav).
2013 TAMPERE, FIN
Brons: Angelica Bengtsson (stav)
Fyra: Daniel Ståhl (diskus), Maria Borglund (3000m hinder), Lisa Linnell (sjukamp)
Femma: Fabian Rosenquist (tiokamp)
Sexa: K22-lag (4x100m)
Sjua: Lovisa Lindh (800m), Eleni Larsson (slägga)
Åtta: Daniella Busk (100m), M22-lag (4x100m)
Övriga finalister: Heidi Schmidt (9:a, diskus), Elin Borglund (13:e, 5000m), Nina Persson (16:e, 10000m), Petter Olson (bröt, tiokamp), Sanna Mustonen (bröt, 10000m)
Försök: Benjamin Olsson (13:e, 200m), Kajsa Barr (16:e, 1500m), Elmar Engholm (17:e, 1500m), David Sennung (18:e, 100m), Axel Bergrahm (18:e, 400m), Emil Blomberg (19:e, 3000m hinder), Caroline Sandsjoe (20:e, 100m), Rickard Gunnarsson (21:a, 800m), Johan Rogestedt (24:a, 800m), Freja Jernstig (25:a, 100m).
Kval: Julia Wiberg (13:e, diskus), Victoria Dronsfield (15:e, höjd), Ida Storm (15:e, slägga), Sebastian Thörngren (16:e, spjut), Malin Johansson (18:e, slägga), Micael Ljungberg (19:e, diskus), Matilda Elfgaard (19:e, spjut), Andreas Duplantis (21:a, stav), Sara Eriksson (21:a, stav), Arvid Lindahl (22:a, stav), Adam Chiguer (24:a, längd)
2011 OSTRAVA, CZE
Silver*: Moa Hjelmer (200m)
Fyra: Erik Johansson (5000m), Markus Johansson (slägga), Kim Amb (spjut)
Femma: Malin Dahlström (stav)
Sexa: Anna Wessman (spjut)
Åtta: Petter Olson (tiokamp)
Övriga finalister: Mikael Ekvall (9:a, 10000m), Eric Senorski (9:a, 3000m hinder), Ellinor Rosenquist (13:e, sjukamp), Marcus Nilsson (16:e, tiokamp), Anton Danielsson (21:a, 5000m), David Kallebäck (bröt, tiokamp)
Försök: M22-lag (9:a, 4x100m), Benjamin Olsson (13:e, 100m), Klara Bodinson (13:e, 3000m hinder), Sofia Öberg (14:e, 1500m), Josefin Magnusson (15:e, 400m), Tom Kling Baptiste (16:e, 100m), Mary Alenbratt (16:e, 1500m), Emma Tuvesson (16:e, 100m häck), Johan Svensson (17:e, 800m), Andreas Åhwall (18:e, 3000m hinder), Alexander Nordkvist (25:a, 200m), Johan Hydén (29:a, 1500m).
Kval: Victoria Dronsfield (13:e, höjd), Emil Svensson (14:e, höjd), Ellen Björklund (16:e, höjd), Malin Olsson (17:e, längd), Johnny Karlsson (18:e, diskus), Kristin Franke Björkman (18:e, tresteg), Ida Storm (18:e, slägga), Sandra Andersson (20:e, diskus), Frida Åkerström (23:a, kula).
2009 KAUNAS, LTU
Brons: Anna Wessman (spjut)
Fyra: Sofia Larsson (diskus)
Femma: Ebba Jungmark (höjd)
Sexa: Mikael Ekvall (10000m), Lena Örn (3000m hinder)
Åtta: Eric Senorski (3000m hinder), Per Rosell (diskus), Erika Wiklund (höjd), Malin Dahlström (stav)
Övriga finalister: Mehdi Alkhatib (9:a, höjd) Karolina Pedersen (11:a, slägga), Ellinore Hallin (12:a, sjukamp), Alexander Söderberg (15:e, 5000m)
Semifinal: Frida Persson (14:e, 400m häck)
Försök: Josefin Magnusson (19:e, 400m), Julia Skugge (27:a, 100m).
Kval: Anna Alexson (17:e, höjd), Isabell Lilja (18:e, stav), Fanny Berglund (19:e, stav), Elinor Forssander (19:e, diskus), Ulf Ankarling (22:a, diskus), Jonas Lohse (22:a, spjut), Pontus Thomée (29:a, spjut).
2007 DEBRECEN, HUN
Guld: Linus Thörnblad (höjd)
Silver: Jesper Fritz (stav)
Brons: Ebba Jungmark (höjd)
Sexa: K22-lag (4x400m)
Sjua: Fredrik Johansson (400m), Jonas Lohse (spjut)
Övriga finalister: Michel Tornéus (10:a, längd), Jessica Samuelsson (13:e, sjukamp), Henry Gross (16:e, 10000m)
Semifinal: Emma Hansson (16:e, 100m häck)
Försök: Tor Pöllänen (11:a, 800m), Elin Wiik (14:e, 800m), Emma Björkman (16:e, 400m häck), Niklas Larsson (17:e, 400m häck), Daniel Lundgren (18:e, 3000m hinder), Emma Agerbjer (18:e, 400m), Johanna Sjöström (22:a, 100m häck), M22-lag (diskv, 4x400m).
Kval: Axel Härstedt (14:e, diskus), Carolina Hjelt (14:e, kula), Nicklas Wiberg (17:e, spjut), Josefin Berg (17:e, slägga), Niklas Wiklund (18:e, spjut), Erica Jarder (18:e, längd), Annika Hjelm (18:e, slägga), Isabell Lilja (19:e, stav).
2005 ERFURT, GER
Guld: Carolina Klüft (längd)
Silver: Emma Green (höjd)
Brons: Magnus Arvidsson (spjut)
Femma: Magnus Lohse (kula)
Åtta: Jesper Fritz (stav), Jessica Samuelsson (sjukamp)
Övriga finalister: Linus Thörnblad (10:a, höjd), Tracey Andersson (10:a, slägga), Johanna Nilsson (12:a, 1500m)
Försök: M22-lag (12:a, 4x400m), Daniela Lincoln Saavedra (16:e, 100m häck), Charlotte Schönbeck (17:e, 800m), Andreas Mokdasi (20:e, 400m).
Kval: Gustaf Hultgren (14:e, stav), Christian Ehrenborg (16:e, diskus), Johan Carlsson ("20:e", stav), Karin Engström (21:a, slägga), Joel Spolén (25:a, höjd).
2003 BYDGOSZCZ, POL
Guld: Susanna Kallur (100m häck), Carolina Klüft (längd)
Silver: Philip Nossmy (110m häck)
Brons: Johan Wissman (200m)
Fyra: Johan Engberg (200m), M22-lag (4x100m), Johanna Nilsson (*, 1500m)
Femma: Ida Nilsson (3000m hinder), Kirsten Belin (stav)
Sexa: Jenny Kallur (100m häck)
Sjua: Linda Persson (stav)
Åtta: Anna Rahm (10000m)
Övriga finalister: Henrik Ahnström (15:e, 5000m)
Försök: Pontus Nilsson (100m), Thomas Nikitin (400m), Erik Emilsson (3000m hinder), Emmelie Barenfeld (100m), Kajsa Haglund (1500m).
Kval: Fredrik Skoglund (stav), Anton Andersson (tresteg), Staffan Jönsson (diskus), Magnus Arvidsson (spjut), Gabriel Wallin (spjut), Maria Rendin (stav), Marie Hilmersson (slägga), Rebecka Kvist (slägga), Karin Engström (slägga).
2001 AMSTERDAM, NED
Guld: Christian Olsson (tresteg), Susanna Kallur (100m häck)
Silver: Jenny Kallur (100m häck)
Brons: Henrik Skoog (3000m hinder, Mikael Jakobsson (400m häck), Cecilia Nilsson (slägga)
Fyra: Johan Engberg (200m), Jimmy Nordin (kula)
Sexa: Alhaji Jeng (stav), Hanna Karlsson (1500m), Erica Mårtensson (400m häck)
Åtta: Mustafa Mohamed (10000m), Ida Nilsson (3000m hinder)
Övriga finalister: Linda Persson (10:a, stav), Sara Brankell (12:a, tresteg).
Försök: Christofer Sandin (100m), Rickard Pell (800m), Magnus Norberg (400m häck), M22-lag (4x100m), Beatrice Dahlgren (400m), Lena Nilsson (800m).
Kval: Mikael Snällfot (spjut), Mattias Eriksson (spjut), Kirsten Belin (stav), Marie Hilmersson (slägga), Annika Petersson (spjut)
1999 GÖTEBORG
Fyra: Jimmy Nordin (kula)
Femma: Mustafa Mohamed (10000m)
Sexa: Nadja Petersen (400m häck), K22-lag (4x100m)
Sjua: M22-lag (4x100m), K22-lag (4x400m)
Åtta: Jimisola Laursen (400m), Rickard Pell (800m), Cecilia Nilsson (slägga)
Övriga finalister: Kristin Ahlepil (9:a, 1500m), Maria Pettersson (11:a, diskus), Marie Åhlander (13:e, tresteg)
Semi: Mikael Ahl (200m)
Försök/kvartsfinal: Lenny Martinez (100m), Christofer Ohlsson (100m & 200m), Jacob Stafstedt (400m), Mattias Norling (1500m), Henrik Ögren (110m häck), Annika Amundin (100m), Karin Jönsson (100m häck)
Kval: Yannick Tregaro (höjd), Patrik Kristiansson (stav), Anders Holmström (kula).
1997 TURKU, FIN
Guld: Staffan Strand (höjd)
Silver: Kajsa Bergqvist (höjd)
Brons: Andreas Gustafsson (kula)
Fyra: K22-lag (4x100m)
Femma: Patrik Lövgren (100m), Jimisola Laurseen (400m), Emelie Färdigh (höjd)
Sexa: M22-lag (4x400m)
Sjua: M22-lag (4x100m), Camilla Johansson (längd)
Åtta: Jenny Framme (5000m), Robert Kronberg (bröt, 110m häck)
Övriga finalister: Ahmed Mohamed (9:a, 3000m hinder), Conny Malm (9:a, tresteg), Linus Bernhult (9:a, diskus), Mats Nilsson (10:a, spjut), Daniel Gustafsson (14:e spjut)
Semi: Stefan Heinås (110m häck)
Försök/kvartsfinal: Niklas Sjöstrand (100m), Johan Lannefors (400m), Annika Amundin (100m), Victoria Gunnarsson (100m), Anna Pettersson (100m häck)
Kval: Patrik Kristiansson (stav), Peter Häggström (längd), Håkan Andersson (kula).