USA:s universitetsmästerskap
Den amerikanska universitetsidrotten har en lång historia, men det var inte förrän i mitten på 1960-talet som svenska friidrottare i större utsträckning började lockas att studera i USA med hjälp av idrottsstipendier.
Det finns flera olika universitetsidrottsförbund med egna mästerskap men det prestigefyllda är "NCAA division 1" där alla de stora universiteten deltar.
Sammanställningen nedan - gjord av Jonas Hedman - redovisar alla svenska individuella segrar på:
+ NCAA utomhus
+ NCAA inomhus
+ NCAA terräng
UTOMHUS
2007
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius (Brigham Young U)
2005
M Spjut: 1) Gabriel Wallin (Boise State U)
2004
M Spjut: 1) Gabriel Wallin (Boise State U)
K 3000mH: 1) Ida Nilsson (Northern Arizona U)
2002
K 1500m: 1) Lena Nilsson (U of California at Los Angeles)
1999
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist (Southern Methodist U)
1997
M Spjut: 1) Mats Nilsson (U of Alabama)
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist (Southern Methodist U)
1996
K Diskus: 1) Anna Söderberg (Northern Arizona U)
1991
M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)
1990
M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)
1989
M Spjut: 1) Patrik Bodén (U of Texas)
1988
M Slägga: 1) Stefan Jönsson (Washington State U)
M Tiokamp: 1) Mikael Olander (Louisiana State U)
1987
M Slägga: 1) Stefan Jönsson (Washington State U)
M Spjut: 1) Dag Wennlund (U of Texas)
1986
M Spjut: 1) Dag Wennlund (U of Texas)
1985
M Höjd: 1) Thomas Eriksson (Lamar U)
M Slägga: 1) Tore Gustafsson (Washington State U)
1983
M 400mH: 1) Sven Nylander (Southern Methodist U)
1980
M Diskus: 1) Göran Svensson (Brigham Young U)
M Slägga: 1) Thommie Sjöholm (U of Texas at El Paso)
1978
M Diskus: 1) Kenth Gardenkrans (Brigham Young U)
1975
M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
M Tiokamp: 1) Raimo Pihl (Brigham Young U)
1974
M Tiokamp: 1) Runald Beckman (Brigham Young U)
1973
M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
M Tiokamp: 1) Raimo Pihl (Brigham Young U)
INOMHUS
2011
M Kula: 1) Leif Arrhenius (Brigham Young U)
2008
K Höjd: 1) Ebba Jungmark (Washington State U)
2006
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)
K 3000m: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)
2005
K 5000m: 1) Ida Nilsson (Northern Arizona U)
2003
K 800m: 1) Lena Nilsson (U of California at Los Angeles)
K 1 mile: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)
1993
M Stav: 1) Martin Eriksson (U of Minnesota)
1990
M Vikt: 1) Per Karlsson (Brigham Young U)
1987
M Vikt: 1) Fred Schumacher (San Jose State U)
1986
M Vikt: 1) Tore Gustafsson (Washington State U)
1985
M Kula: 1) Sören Tallhem (Brigham Young U)
1975
M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
1974
M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
1973
M Kula: 1) Hans Höglund (U of Texas at El Paso)
1970
M Höjd: 1) Kenneth Lundmark (Brigham Young U)
TERRÄNG
2005
K 6 km: 1) Johanna Nilsson (Northern Arizona U)