2020 |
Angelica Bengtsson, Hässelby SK |
|
Carl Bengtström, Örgryte IS |
2019 |
Irene Ekelund, Spårvägens FK |
|
Armand Duplantis, Upsala IF |
2018 |
Charlotta Fougberg, Ullevi FK |
|
Daniel Ståhl, Spårvägens FK |
2017 |
Ida Storm, Malmö AI |
|
Erik Martinsson, Gefle IF |
2016 |
Anna Wessman, IFK Växjö (personligt rekord och seger) |
|
Kim Amb, F Bålsta IK (Karriärens bästa kastserie och seger) |
2015 |
Klara Bodinson, Sävedalens AIK (första segern (3 000 m hinder) |
|
och även en andraplats på 5 000 m) |
|
Joel Groth, Bollnäs FIK (vann både 400 m och 400 m häck) |
2014 |
Elise Malmberg, Hässleholms AIS (gick från näst sista till |
|
första plats på allra sista meterna på 400m häck) |
|
Johan Rogestedt, F Stenungsunds FI (suverän dubbel på |
|
medeldistans) |
2013 |
Irene Ekelund, Kils AIK (debuterade 16 år gammal med |
|
segrar på både 100m och 200m) |
|
Mattias Jons, Hässelby SK (personligt rekord och första |
|
svenska släggvinsten på 16 år) |
2012 |
Tracey Andersson, Ullevi FK (seger i slägga efter första |
|
70m-kastet i Finnkampens historia) |
|
Jakob Thorvaldsson, IFK Lidingö (sensationell höjdvinnare |
|
efter att ha höjt personliga rekordet med sex centimeter) |
2011 |
Anna Wessman, IFK Växjö (första svenska att vinna |
|
kvinnligt spjut på 32 år) |
|
Adil Bouafif, Hässelby SK (suverän sololöpning på 10000m) |
2010 |
Helene Bourdin, Täby IS |
|
Niklas Arrhenius, Spårvägens FK |
2009 |
Moa Hjelmer, Spårvägens FK |
|
Oscar Janson, Ullevi FK |
2008 |
Ulrika Johansson, Rånäs 4H (överlägsen 1:a på hinder på |
|
nytt pers, dessutom 2:a på 1500m på årsbästa) |
|
Stefan Tärnhuvud, Sundsvalls FI (först i mål på 100m och 4x100m |
|
samt 2:a på pers som sista-stunden reserv på 200m) |
2007 |
Lilian Magnusson, Spårvägens FK (spurtseger på 10000m |
|
som 38-årig "nybörjare") |
|
Tor Pöllänen, Hässelby SK (debuterande dubbelreserv som vann |
|
800m och besegrade alla finländare också på 400m) |
2006 |
Helena Engman, Riviera FI (seger och dunderpers i kula) |
|
Thomas Nikitin, Spårvägens FK (seger och pers på 400m) |