Stockholms Sportjournalisters 10-bästa
"Sportjournalisternas Klubb Stockholm" (SKS) bildades 1934 och elva år senare röstade man fram sin första lista över årets tio främsta svenska idrottare. Ganska snabbt etablerade sig sammanställningen som idrotts-Sveriges mest prestigefyllda.
Listan omfattar alltså alla idrotter och friidrottens representation har därför varierat mycket under årens lopp. Även om premiären var oerhört lyckad (med friidottare på de tre toppositionerna) har det också förekommit år när utfallet blivit noll.
Sammanställningen nedan redovisar alla friidrottens placeringar på SKS-listor sedan starten 1945.
År |
Plac |
Namn |
Gren |
2010 |
10 |
Emma Green |
höjd |
2009 |
- |
|
|
2008 |
10 |
Susanna Kallur |
100m häck |
2007 |
2 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
|
5 |
Susanna Kallur |
100m häck |
|
8 |
Johan Wissman |
400m |
|
10 |
Mustafa Mohamed |
3000m hinder |
2006 |
4 |
Susanna Kallur |
100m häck |
|
5 |
Christian Olsson |
tresteg |
|
7 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
2005 |
1 |
Kajsa Bergqvist |
höjd |
|
5 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
|
7 |
Stefan Holm |
höjd |
|
10 |
Emma Green |
höjd |
2004 |
1 |
Stefan Holm |
höjd |
|
2 |
Christian Olsson |
tresteg |
|
3 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
2003 |
1 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
|
2 |
Christian Olsson |
tresteg |
|
8 |
Stefan Holm |
höjd |
|
10 |
Kajsa Bergqvist |
höjd |
2002 |
2 |
Kajsa Bergqvist |
höjd |
|
3 |
Christian Olsson |
tresteg |
|
6 |
Carolina Klüft |
sjukamp |
2001 |
7 |
Christian Olsson |
tresteg |
|
8 |
Kajsa Bergqvist |
höjd |
2000 |
5 |
Kajsa Bergqvist |
höjd |
|
|
|
|
1999 |
3 |
Ludmila Engquist |
100m häck |
1998 |
6 |
Malin Ewerlöf |
800m |
1997 |
2 |
Ludmila Engquist |
100m häck |
1996 |
1 |
Ludmila Engquist |
100m häck |
1995 |
- |
|
|
1994 |
10 |
Henrik Dagård |
tiokamp |
1993 |
- |
|
|
1992 |
5 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1991 |
- |
|
|
1990 |
5 |
Patrik Bodén |
spjut |
|
6 |
Sven Nylander |
400m häck |
|
|
|
|
1989 |
8 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1988 |
8 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1987 |
1 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1986 |
9 |
Sven Nylander |
400m häck |
|
10 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1985 |
2 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1984 |
3 |
Patrik Sjöberg |
höjd |
1983 |
- |
|
|
1982 |
4 |
Ann-Louise Skoglund |
400m häck |
1981 |
9 |
Eric Josjö |
400m |
1980 |
7 |
Linda Haglund |
100m |
|
|
|
|
1979 |
- |
|
|
1978 |
4 |
Linda Haglund |
100m |
1977 |
8 |
Dan Glans |
3000m hinder |
1976 |
3 |
Anders Gärderud |
3000m hinder |
1975 |
3 |
Anders Gärderud |
3000m hinder |
1974 |
6 |
Anders Gärderud |
3000m hinder |
1973 |
5 |
Rickard Bruch |
diskus |
1972 |
5 |
Rickard Bruch |
diskus |
|
8 |
Kjell Isaksson |
stav |
1971 |
5 |
Kjell Isaksson |
stav |
|
7 |
Lennart Hedmark |
tiokamp |
1970 |
6 |
Rickard Bruch |
diskus |
|
|
|
|
1969 |
1 |
Rickard Bruch |
diskus |
|
8 |
Kjell Isaksson |
stav |
1968 |
6 |
Åke Nilsson |
spjut |
1967 |
6 |
Karin Wallgren |
400m |
1966 |
- |
|
|
1965 |
5 |
Lars Haglund |
diskus |
|
6 |
Bo Althoff |
100m-400m |
1964 |
8 |
Stig Pettersson |
höjd |
1963 |
6 |
Sven-Olov Larsson |
5000m |
1962 |
2 |
Owe Jonsson |
200m |
|
7 |
Stig Pettersson |
höjd |
1961 |
2 |
Owe Jonsson |
200m |
|
7 |
Stig Pettersson |
höjd |
|
10 |
Dan Waern |
800m-1500m |
1960 |
4 |
Dan Waern |
800m-1500m |
|
9 |
Stig Pettersson |
höjd |
|
|
|
|
1959 |
2 |
Dan Waern |
800m-1500m |
|
8 |
Birger Asplund |
slägga |
|
9 |
Stig Pettersson |
höjd |
1958 |
2 |
Richard Dahl |
höjd |
|
7 |
Dan Waern |
800m-1500m |
1957 |
1 |
Dan Waern |
800m-1500m |
1956 |
10 |
Dan Waern |
800m-1500m |
1955 |
2 |
Bengt Nilsson |
höjd |
|
4 |
Evert Nyberg |
marathon |
1954 |
1 |
Bengt Nilsson |
höjd |
|
6 |
Ragnar Lundberg |
stav |
1953 |
6 |
Gösta Brännström |
400m |
|
8 |
Ragnar Lundberg |
stav |
|
10 |
Sune Karlsson |
1500m |
1952 |
1 |
Valter Nyström |
10000m |
|
6 |
Ragnar Lundberg |
stav |
|
7 |
Gustaf Jansson |
marathon |
1951 |
8 |
Rune Larsson |
400m häck |
|
10 |
Bertil Albertsson |
10000m |
1950 |
2 |
Ragnar Lundberg |
stav |
|
|
|
|
1949 |
2 |
Lennart Strand |
1500m |
|
10 |
Gösta Leandersson |
marathon |
1948 |
1 |
Henry Eriksson |
1500m |
1947 |
1 |
Lennart Strand |
1500m |
1946 |
1 |
Rune Gustafsson |
800m |
|
5 |
Lennart Strand |
1500m |
|
9 |
Anton Bolinder |
höjd |
1945 |
1 |
Gunder Hägg |
1500m |
|
2 |
Arne Andersson |
1500m |
|
3 |
Lennart Strand |
1500m |