 Fr v Hälles Daniella Persson, den stora överraskningen Ella Andersson, Eslöv, och Upsalas Caisa-Marie Lindfors. Foto: Deca Text & Bild 18 jul, 2019.På förmiddagspasset på U20-EM i Borås var Eslövs Ella Andersson det största utropstecknet när hon i diskuskvalet satte personligt rekord med 49.59. Detta i sista kastet då hon säkrade en finalplats.
Bra kastade även Caisa-Marie Lindfors och Daniella Persson med 49.59 resp 49.22 och därmed blev de sexa, sjua resp nia och alla tre är i final!
– Jättekul att göra mästerskapsdebut på hemmaplan inför en så härlig publik. Och att få sätta pers, det var en förbättring med lite mer än en meter, säger Ella.
– Det har gått bra på träning och jag ville bara kasta så långt jag kunde. Precis innan jag skulle kasta blev jag nervös men det fungerade. Det var svag motvind så det var inte optimala förhållanden men det fungerade ändå.
– Verkligen roligt att vi gick till final alla tre!
Caisa-Marie:
– Det kändes okej, jag hade bra tryck i kroppen och det var ett fantastiskt stöd av publiken.
Daniella:
– Jag är jättenöjd över att få till 49 meter. Det är härligt tryck från läktarna och det ska bli jätteskoj att kasta final och få uppleva atmosfären här igen!
Se intervjun med Caisa-Marie och Daniella på Friidrottskanalen.se
Bra start för sjukamperskorna
Bra gick det också för sjukamperskorna Lovisa Karlsson, Högby, och Klara Rådbo, Hässelby, som ligger femma resp nia efter två grenar. Klara satte pers i höjd med 1.75.
Allt om de svenska insatserna på vår live-rapportsida
/Jonas Hedman
|