 Foto: alj 24 sep, 2008."Friidrott är mycket enkelt. Nästan genialt. Den som springer fortast, hopper högst eller kastar längst vinner".
Så inleds Arne Norlins bok "Ansats till övertramp - allt om friidrott" som nyligen kommit ut på LL-förlaget.
LL-förlaget ingår i "Centrum för lättläst" som fått regeringens och riksdagens uppdrag "att göra texter tillgängliga för människor som av olika anledningar har lässvårigheter eller är otränade läsare."
På litet drygt 100 sidor berättar "Ansats till övertramp" om friidrottens alla olika grenar med historik, regler och andra fakta plus presentationer av några av grenarnas största stjärnor.
En - som sagt - lättläst bok som är ett utmärkt redskap för var och en som vill ha en vägvisare in i friidrottens värld.
Information om "Ansats till övertramp" på LL-förlagets hemsida.
|