 En bild som visar att redan den vanliga Finnkampen - där man räknar tre per land och gren - kan vara väl så intensiv Foto: Hasse Sjögren 27 dec, 2008.Nja, med tanke på hur trångt och stökigt det blivit då och då med bara sex deltagare per gren lär det aldrig bli aktuellt i praktiken med en Finnkamp med femtio per gren. Men inget hindrar att man testar det i teorin! Så då har vi gjort det:
Med hjälp av årsbästalistor från de två länderna har vi jämfört styrkan på djupet genom att titta vilka resultat som gett 10:e, 25:e resp 50:e plats i statistiken.
Förändras balansen mellan länderna när man ger sig djupare ned eller håller mönstren från den topp vi ser på den vanliga Finnkampen?
Hela undersökningen - inkl sammanfattande kommentarer för den som inte själv är road av att fördjupa sig i alla siffrorna.
|